Διαφήμιση

Πρόβλημα με random reboots

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με random reboots

      Γεια σας,

      Πρίν αρκετούς μήνες πήρα το κινητό μου το οποίο μου ήρθε με unoficial ROM. Του έβαλα την official με αυτόν τον οδηγό: Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK)

      Όλα παίζουν κομπλέ με την εξαίρεση ότι κάποιες φορές έχω τυχαία reboots. Μπορεί κάποιες μέρες να μην κάνει καθόλου, κάποια μέρα μπορεί να κάνει αρκετά συχνά, γενικά ειναι πολύ random η φάση.

      Είχα ξαναρωτήσει εδώ και μου είπαν να βάλω άλλη ROM. Προχτές λοιπόν έβαλα άλλη (από το ίδιο σάιτ που λέει ο οδηγός αλλά είχε updated έκδοση σε σχέση με αυτήν που έιχα βάλει την πρώτη φορά. Το πρόβλημα επιμένει ακριβώς το ίδιο οπότε υποθέτω πως δεν είναι θέμα ROM.

      Τα reboots μπορεί να συμβαίνουν είτε όταν η συσκευή είναι idle είτε (πιο σπάνια) όταν την χρησιμοποιώ.

      Υπάρχει κάποιος που είχε το ίδιο θέμα ή ξέρει κάποια λύση;

      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H derveni έγραψε:

      @tzoukritzou Αφού έβαλες προχτές την rom θεωρώ ότι είναι τυχαίο, ερώτηση έκανες καθαρή εγκατάσταση.
      Δεν νομίζω να είναι τυχαίο γιατι το ίδιο θέμα το είχα και με τη προηγούμενη official stable που είχα βάλει και αυτήν την είχα για αρκετούς μηνες. Ακολούθησα κατα βήμα τον οδηγό που παρέθεσα στο πρώτο μου μήνυμα, θεωρώ πως είναι καθαρή..
    • Το ίδιο θέμα αντιμετωπιζω κι εγώ αλλά όχι σε καθημερινη βάση.
      Ίσως μια φορα τη βδομάδα ίσως και λιγότερο.
      Επειδή δεν ειναι κάτι το ενοχλητικό δεν το έψαξα ιδιαίτερα.
      Θέμα λογισμικου δεν είναι σίγουρα πάντως γιατι έχω αλλάξει καμια 30άρια Rom μεχρι τώρα. Και official και custom.


      Even dead i will fight.
    • Ο/H osalonikios έγραψε:

      Το ίδιο θέμα αντιμετωπιζω κι εγώ αλλά όχι σε καθημερινη βάση.
      Ίσως μια φορα τη βδομάδα ίσως και λιγότερο.
      Επειδή δεν ειναι κάτι το ενοχλητικό δεν το έψαξα ιδιαίτερα.
      Θέμα λογισμικου δεν είναι σίγουρα πάντως γιατι έχω αλλάξει καμια 30άρια Rom μεχρι τώρα. Και official και custom.
      Εμένα πάει κατα περιόδους, μπορεί και μένα καμιά βδομάδα να μην κάνει κάτι αλλά υπάρχουν και φορές που τα πίνει αρκετά μέσα στην ιδια μέρα ή άλλες με 2-3 φορές μέσα στη μέρα και έχει καταντήσει κουραστικό. Και το θέμα είναι πως δεν έχω βρει κάποιο pattern που τα προκαλεί αυτά, που ενώ η λογική λέει πως θα υπάρχει, μου φαίνεται αρκετά τυχαίο..
    • Διαφήμιση
    • Τι να σου πω δε βρήκα κι εγώ κάτι.
      Θέμα με θερμοκρασια παντως δεν έχει. Είναι δροσερο.


      Even dead i will fight.
    • Αρχικά ένα πολύ μεγάλο disclaimer για τα παρακάτω, μιας και είναι προϊόν σύντομης έρευνας, με τα στοιχεία που δώσατε και χωρίς να έχω γνώση αν όντως είναι ο κύριος υπεύθυνος, η αιτία που κατέληξα.

      Από τη στιγμή που αφαιρούνται σαν πιθανές αιτίες η rom, η θερμοκρασία, η χρήση κάποιου συγκεκριμένου προγράμματος και με δεδομένο ότι η μεγάλη πλειοψηφία των reboot να γίνεται σε idle κατάσταση, το internet δείχνει προς "κάτι" που ονομάζεται WakeLocks. (τώρα άρχισα να διαβάζω γι αυτά, οπότε δεν ξέρω να πω περισσότερα)

      Με reverse search όμως, όντως αρκετά άτομα φαίνεται να έλυσαν το πρόβλημα των random reboots σε διάφορες συσκευές, διαφόρων εταιριών και με roms εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους, με τη χρήση ενός προγράμματος που λέγεται wake lock και την επιλογή του PARTIAL_WAKE_LOCK.

      Τα παραπάνω είναι μια ιδέα προς μια κατεύθυνση για λύση ΠΙΘΑΝΗ, αν κάποιος ξέρει περισσότερα σχετικά, μιας και στο troubleshooting η σιγουριά έρχεται ΜΟΝΟ όταν λυθεί το πρόβλημα. :)
    • Θα το δοκιμάσω την Δευτέρα που θα εχω χρονο και θα ενημερώσω.
      Ομίχλη σε ευχαριστώ εκ βαθέως.
      :)


      Even dead i will fight.
    • Ο/H fog έγραψε:

      Αρχικά ένα πολύ μεγάλο disclaimer για τα παρακάτω, μιας και είναι προϊόν σύντομης έρευνας, με τα στοιχεία που δώσατε και χωρίς να έχω γνώση αν όντως είναι ο κύριος υπεύθυνος, η αιτία που κατέληξα.

      Από τη στιγμή που αφαιρούνται σαν πιθανές αιτίες η rom, η θερμοκρασία, η χρήση κάποιου συγκεκριμένου προγράμματος και με δεδομένο ότι η μεγάλη πλειοψηφία των reboot να γίνεται σε idle κατάσταση, το internet δείχνει προς "κάτι" που ονομάζεται WakeLocks. (τώρα άρχισα να διαβάζω γι αυτά, οπότε δεν ξέρω να πω περισσότερα)

      Με reverse search όμως, όντως αρκετά άτομα φαίνεται να έλυσαν το πρόβλημα των random reboots σε διάφορες συσκευές, διαφόρων εταιριών και με roms εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους, με τη χρήση ενός προγράμματος που λέγεται wake lock και την επιλογή του PARTIAL_WAKE_LOCK.

      Τα παραπάνω είναι μια ιδέα προς μια κατεύθυνση για λύση ΠΙΘΑΝΗ, αν κάποιος ξέρει περισσότερα σχετικά, μιας και στο troubleshooting η σιγουριά έρχεται ΜΟΝΟ όταν λυθεί το πρόβλημα. :)
      Μετά από ψάξιμο το είχα βρει κι'εγώ αυτό και το ενεργοποίησα. Επειδή το έχω κάμποσο καιρό μπορώ να πω πως είναι μια μερική λύση αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. Αυτό γιατι όντως φαινεται να δουλεύει αλλά όχι πάντα. Πχ κάποιες φορές που το πιάνει το κινητό μου να κάνει απανωτά reboots και βάλω το partial_wake_lock, φαίνεται να ηρεμεί, μπορεί και για το υπόλοιπο της ημέρας ή μέχρι να κάνω μόνος μου shutdown. Όταν λέω όμως πως δεν το λύνει ολοκληρωτικά είναι γιατί έχουν υπάρξει φορές (πιο λίγες βέβαια) που κάνει reboot και με το πρόγραμμα να τρέχει ή ακόμα και όταν χρησιμοποιώ το κινητό (πιο σπάνια πάλι - το λέω αυτό γιατί στην ουσία το partial_wake_lock αυτό που κάνει είναι να κρατάει ενεργή τη cpu ακόμα και όταν το κινητό είναι idle).
    • Διαφήμιση
    • Μια σκέψη.
      Μήπως όταν είναι σε deep sleep πέφτουν τόσο τα ρολόγια και η κατανάλωση του ρεύματος που δεν αρκει για να ειναι ανοιχτο οπότε κάνει επανεκίνηση;


      Even dead i will fight.