Διαφήμιση

Xiaomi Redmi Note 4 προβλημα με Wifi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Redmi Note 4 προβλημα με Wifi

      Γεια σας και απο μένα. Αρχικά οφείλω να δηλώσω εντυπωσιασμένος από τα λίγα λεπτά που κοιτάζω αυτήν την κοινότητα και το πως αναπτύχθηκε γύρω από μια μάρκα κινητών. Μέχρι και συναντήσεις διοργανωνόνται είδα....:)

      Ας αναφερθώ στο πρόβλημά λοιπόν. Αγόρασα πολύ πρόσφατα σε δυο φίλους από ένα Redmi Note 4, από το aliexpress. Μόλις τα είδα μετάνιωσα που δεν πήρα και εγώ και πήγα σε άλλη μαρκα..τεσπα. Το πρόβλημα είναι πως και στις δύο αυτές συσκευές δεν μπαίνει σε κάποια δίκτυα wifi. Πχ στα wifi των σπιτιών τους και σε πολλές καφετέριες μπαίνει. Αλλά σε άλλες πχ καφετέριες τζίφος. Καθόλου δίκτυο internet ή όπως μου είπαν μπαίνει μερικώς σε κάποια sites που έχει σχεδιαστεί για κινητά. Είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοια συμπεριφορά? Σας έχει ξανατύχει? Από ότι είχα δει έχουν την 8.0 Stable..

      (το ξέρω είναι λίγο ανώριμο να ρωτάω κάτι χωρίς να έχω δει o ίδιος το προβλημα...αλλά έδωσα όσα στοιχεία μπορούσα μη τυχόν και έχει τύχει πάλι σε κάποιον..)


      ΥΓ. ελπίζω να είμαι και εγώ σύντομα μέλος των κατόχων xiaomi, αρκεί να βγάλει ένα μοντελάκι με καλή κάμερα (G4-G5 πχ) στα 250-300.. :D
    • Μου έχει τύχει και εμένα σε δίκτυο της hol να μην μπορώ να συνδεθώ με τίποτα.
      Υποθέτω ότι έχει να κάνει με το modem και όχι με το κινητό, μιας και όπως είπες σε άλλα συνδέομαι κανονικά.
      Επίσης, καλό είναι στο modem, το κανάλι wi-fi να ΜΗΝ είναι πάνω από το 13, εκεί συμβαίνουν τα περισσότερα προβλήματα.

      Όσο για τις καφετέριες, κάθε modem έχει έναν περιορισμένο αριθμό συσκευών που μπορούν να συνδεθούν ασύρματα, συνήθως είναι περίπου 21-25, εξαίρεση τα νέα vdsl modem που φτάνουν περίπου στις 30...από εκεί και μετά περιμένεις κάποιος να αποσυνδεθεί για να μπεις εσύ :(
    • Δεν το γνώριζα καν αυτό. Ούτε που μου είχε περάσει δηλαδή από το μυαλό. Θα τα δοκιμάσω οπότε αύριο μαζί με άλλα 2-3 στην ίδια καφετέρια.

      Αυτό που είπες για το κανάλι wifi βοήθησε να λύσω ένα δικό μου θέμα με το sony m5 που λάγγαρε το wifi λίγο.
      Αυτό όμως είναι επιλογή που μπορείς να κάνεις μόνο στο ρούτερ ε? Ή αν είναι σε ένα ρούτερ στο auto επιλέγεις και στο κινητο..?
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα !

      Κι εμένα το ίδιο μου έκανε στο σπίτι μόλις το παρέλαβα αλλά το πρόβλημα λύθηκε με μια απλή επανεκίνηση του ρουτερ !
      Παρόλαυτα υπάρχει μια εφαρμογή,Wifi Analyzer αν θυμάμαι καλά, όπου μπορείς να ελεγξεις αν έχει πολύ "κίνηση" απο γειτονικά το συγκεκριμένο κανάλι του ρούτερ
      ή να βρείς ένα πιο ήσυχο και να γυρίσεις το ρούτερ σου εκεί !
    • Αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει και εμενα. Εχω ενα xiaomi redmi note 4 και στο ρουτερ μου μπαινει συχνα κανονικα αλλα μερικες φορες δε παιρνει καν ip και μου πεταει να ξανα βαλω κωδικο σε αλλα ρουτερ κανει συνδεση κανονικα. τι μπορει να φταει?
      μετα απο πολλες προσπαθειες μπαινει και δεν εχει καλη συνδεση δε φορτωνει . καμια λυση παιδια?
    • Δοκίμασε να διαγράψεις το δίκτυο και να το περάσεις εκ νέου, επίσης δοκίμασε να βάλεις σταθερή ip στο κινητό :)
    • Στο κινητό πως μπαίνει σταθερή ip φίλε μου;;; σέ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

      =============== Φεβ 19th 2018, 6:50pm ===============
      Νομίζω το έκανα φίλε μου καλέ συνδέεται ακαριαία τώρα imgur.com/a/rHV68
    • Διαφήμιση
    • Πας στις ρυθμίσεις του δικτύου και τέρμα κάτω που έχει το DHCP το αλλάζεις σε Στατικό και το ρυθμίζεις ανάλογα...

      =============== Φεβ 19th 2018, 6:55pm ===============
      Μακάρι να ήταν εκεί το πρόβλημα :)
    • Παιδιά καλησπέρα,

      Πρόβληαμ σύνδεσης σε όλα τα δίκτυα αντιμετωπίζει και ο αδερφός μου με αυτό το κινητό.
      Μετά την αναβάθμιση του λογισμικού σε Global_V10.2.3.0.NCFMIXM, το σήμα στο wi-fi είναι ελάχιστο ακόμα και σε διπλανό δωμάτιο πιάνει μία γραμμή, τη στιγμή που εγώ με το mi note 3 έχω πλήρη ένταση.
      Αυτό συμβαίνει σε όλα τα δίκτυα, όχι μόνο του σπιτιού.
      Το έψαξα λίγο για αναβάθμιση firmware αλλά δεν έβγαλα άκρη.
      Έχει κάποιος κάποια ιδέα του τι παίζει;