Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi 4X (Santoni)

    • RedMi 4X

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μια χαρά όλα @Thanasis1972 απλά μην κάνεις τόσο βιαστικές κινήσεις....άλλαζες ιδέες στο δευτερόλεπτο, το έκανες και μας έλεγες το αποτέλεσμα....όπως καταλαβαίνεις αν έκανες κάτι λάθος θα μπορούσες να είχες κάνει ακόμα και brick τη συσκευή σου και θα μας έλεγες χάλασε τι να κάνω? Σε φοβήθηκε το μάτι μου! Καλό είναι άμα δεν ξέρεις να πηγαίνεις βήμα-βήμα για να μη γίνει καμιά στραβή ;)
      Open-source is the future
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Aurumnus έγραψε:

      Με δύο SIM, σε ποιο SLOT συμφέρει να έχεις τα Data και σε ποιο να μιλάς;
      Εξαρτάται τι εννοείς "συμφέρει". Από θέμα κατανάλωσης δεδομένων ή ταχύτητας δεν έχει απολύτως καμία διαφορά, και οι 2 υποδοχές μπορούν (το τονίζω γιατί ανάλογα τις ρυθμίσεις δεν τα κάνουν πάντα) να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα ότι "συμφέρει" να έχεις δεδομένα στην κάρτα από την οποία μιλάς συχνότερα, γιατί τα 2καρτα τηλέφωνα έχουν το μειονέκτημα ότι αν γίνεται κλήση σε μια SIM ή άλλη απενεργοποιείται για όσο διαρκεί η συνομιλία πράγμα το οποίο σημαίνει ότι για όσο μιλάς από μια SIM παύεις να έχεις internet εφόσον το έχεις ενεργό από την άλλη SIM.
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Εξαρτάται τι εννοείς "συμφέρει". Από θέμα κατανάλωσης δεδομένων ή ταχύτητας δεν έχει απολύτως καμία διαφορά, και οι 2 υποδοχές μπορούν (το τονίζω γιατί ανάλογα τις ρυθμίσεις δεν τα κάνουν πάντα) να κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα ότι "συμφέρει" να έχεις δεδομένα στην κάρτα από την οποία μιλάς συχνότερα, γιατί τα 2καρτα τηλέφωνα έχουν το μειονέκτημα ότι αν γίνεται κλήση σε μια SIM ή άλλη απενεργοποιείται για όσο διαρκεί η συνομιλία πράγμα το οποίο σημαίνει ότι για όσο μιλάς από μια SIM παύεις να έχεις internet εφόσον το έχεις ενεργό από την άλλη SIM.
      Εγώ νόμιζα ότι όταν μιλάς, απενεργοπείται το internet από την κάρτα που μιλάς, γι'αυτό και έχεις τη 2η κάρτα για δεδομένα.
      Για να μπορείς να μιλάς και να έχεις ίντερνετ παράληλλα.

      Επίσης νόμιζα ότι δεν υποστηρίζουν και οι 2 SIM υποδοχές το 4G. Μόνο η 1η.

      Ποιες είναι αυτές οι ρυθμίσεις στις οποίες αναφέρεσαι;
      Και πως μπορώ να επιλέξω από ποια κάρτα θα τραβάει δεδομένα κάθε φορά που συνδέομαι στο ίντερνετ;
    • Ο/H Aurumnus έγραψε:

      Εγώ νόμιζα ότι όταν μιλάς, απενεργοπείται το internet από την κάρτα που μιλάς, γι'αυτό και έχεις τη 2η κάρτα για δεδομένα.Για να μπορείς να μιλάς και να έχεις ίντερνετ παράληλλα.

      Επίσης νόμιζα ότι δεν υποστηρίζουν και οι 2 SIM υποδοχές το 4G. Μόνο η 1η.

      Ποιες είναι αυτές οι ρυθμίσεις στις οποίες αναφέρεσαι;
      Και πως μπορώ να επιλέξω από ποια κάρτα θα τραβάει δεδομένα κάθε φορά που συνδέομαι στο ίντερνετ;
      Όχι δεν απενεργοποιείται. Αυτό που συμβαίνει είναι αν τυχόν έχεις σύνδεση 4G στην κάρτα από την οποία μιλάς να έχεις ταχύτητες 3G ή και 2G για όσο χρόνο μιλάς πράγμα αναμενόμενο γιατί στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν υποστηρίζεται ακόμα το volte. Και στο 2ο λάθος νόμιζες. Σε παλιότερα δίκαρτα με άλλα SoC ίσχυε αυτό. στους νεώτερους snapdragon τουλάχιστον επιλέγεις όποια από τις 2 κάρτες θέλεις να δίνει internet και άρα να έχει 4G. Οι ρυθμίσεις που αναφέρθηκα είναι αυτές που σου λέω: ποιά κάρτα θα χρησιμοποιεί δεδομένα και τι τύπο δικτύου αυτή θα χρησιμοποιεί (GSM, 3G, 4G ή ό,τι από αυτά υπάρχει). Στο "Ρυθμίσεις">"Κάρτες SIM και κινητά δίκτυα" υπάρχουν αυτές, καθώς και αν κάνεις 5 φορές tap στο "Εσωτερική μνήμη" μέσα στο "Σχετικά με το τηλέφωνο" που σου εμφανίζει ένα κρυφό μενού.
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi 4X (Santoni)

      Να ρωτήσω εγώ για κάτι που έχω παρατηρήσει τώρα 3 μέρες. Όσο είχα global stable 8, πατώντας το αριστερό πλήκτρο για διαγραφή της προσωρινής μνήμης, μου έβγαζε ότι είχα διαθέσιμη από 1.5 έως και 1.8 G μερικές φορές απο τα 3 συνολικά. Αφού έβαλα την 9 έχει πέσει στο 1 με 1.2 το πολύ!!! Χωρίς να έχω εγκαταστήσει νέες εφαρμογές, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στις ήδη υπάρχουσες, χωρίς να έχω μεταβαλει τον αποθηκευτικό χώρο, ούτε αλλάξει τίποτα ρυθμίσεις. Απλά έκανε το τηλ αναβάθμιση μόνο του αυτόματα απο global stable 8 σε 9. Τι έγινε? Τρώει το σύστημα για δική του χρήση περισσότερη ram?

      Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi 4X (Santoni)

      Εμ πως χρησιμοποιεί τη μνήμη καλύτερα όταν εμένα μου αφήνει λιγότερη διαθέσιμη να υποστηρίξουν τις εφαρμογές που θα θελήσω να τρέξω...


      Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • δοκιμασε να τις τρέξεις και θα δεις. Τι θα ήθελες; Να μην χρησιμοποιείται η μνήμη μπας και θελήσεις να τη χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή; Καταλαβαίνεις που το παω; Τα λειτουργικά είναι μεγαλα και θα γίνουν ακόμα πιο μεγάλα. Περισσότερη μνήμη θα χρειαστει στο μέλλον.
    • Διαφήμιση