Διαφήμιση

Ο αντιδραστικός και γκρινιάρης μηλαράς

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H linuxilakis έγραψε:

      έχει δίκιο ο Τάκις
      Ο "Τάκις", όπως λέμε "Χατζηδάκις", "lixuxilakis" κτλ?
    • O V.I.P τίτλος είναι συμβολικός. Όπως και το ποσό. Δεν είναι δυνατόν η παρουσία κάποιου, η βοήθεια που προσφέρει και η αγάπη του για το forum να κρίνεται από 10 ευρώ τον χρόνο. Ούτε και η δουλειά που γίνεται εδώ μέσα μπορεί να κοστολογηθεί με ένα 10άρικο. Ή μήπως εγώ που μπαίνω 500 φορές την ημέρα στο forum έχω ανάγκη από το email ειδοποίησης για την νέα dev; Μήν τρελαθούμε....

      Συμβολικός ο τίτλος για μένα λοιπόν, συμβολική και η κίνησή μου που επιμένω οτι είναι ζωτικής σημασία γιατί μιλάμε για μία εταιρία η οποία είναι Κινέζικη και οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτήν υπάρχει στην χαοτική και γεμάτη "κινδύνους" αγορά της Κίνας.
      Εάν θέλω να αγοράσω στα τυφλά, ανοίγω τον γούγλη, ψάχνω, παραγγέλνω και ο Θεός βοηθός. Δεν χρειάζεται να μπώ στο forum.
      Εάν θέλω προτάσεις και γνώμες άλλων μπαίνω σε τεχνολογικό forum και ρωτάω...ε και απλά δεν μπορεί να μου απαντήσει άμεσα κανένας. Εάν αυτό δεν είναι σημαντικό τότε τί είναι; Η rom; Ναι είναι...ΟΚ...πολύ σημαντική....την έβαλα μία φορά και τελείωσε. Μετά; Τί; Αυτό ήταν;Τέλος;

      Εάν ναι, τότε λυπάμαι αλλά εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πάρω από εδώ παιδιά. Δεν έχω και κάτι άλλο να δώσω δηλαδή, αφού το προϊόν που αγόρασα απο συγκεκριμένο μαγαζί και απο συγκεκριμένο πωλητή και μου βγήκε καλό, δεν με αφήνετε να το προτείνω. Θα μπαίνω να λέω 4-5 κουβέντες με τα φιλαράκια μου και αυτό ήταν όλο. Αφού και να ρωτήσω κάτι, απαγορεύεται να μου απαντήσει κάποιος.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Μεταφέρθηκε στο σωστό μέρος ... :D

      Αγαπητέ @pavlidisc

      Κάθε άποψη είναι σεβαστή και καλό είναι να λέγεται.... ;)

      Υπάρχει όμως μία αστοχία.
      Κακώς συνδυάζεις την VIP υπηρεσία με την κατάθεση (παράπονα) που έκανες γιατί έχεις άδικο.

      Δεν έχουμε απαγορέψει τα Links, αλλά τα Affiliate links, και ίσως κάπου εδώ έγινε η παρεξήγηση.

      Υπάρχει τεράστια διαφορά...
      Affiliate links = πληρωμένα links που μπορεί να βάλει κάποιος που συμμετέχει σε ένα τέτοιο πρόγραμμα κάποιου e-shop, και κάθε φορά που χτυπάει κάποιος πάνω του, αυτός που το έβαλε πληρώνεται.
      Δεν είναι links που δίνει κάποιος λοιπόν για να προτείνει, αλλά για να κάνει έμμεσο Promotion με το μαγαζί που συνεργάζεται.

      Απαγορεύεται με βάση τους κανονισμούς της κοινότητας η άμεση ή έμμεση διαφήμιση.

      Πως ξεχωρίζουμε λοιπόν τα Affiliate Links (Πληρωμένα και καθοδηγούμενα) από τα κανονικά ?

      Συνήθως υπάρχει πέρα από το κανονικό link που παραπέμπει σε στο προϊόν κάποιου καταστήματος, στο τέλος του link, ειδικός συνδυασμός χαρακτήρων που καταχωρεί τις επισκέψεις που θα γίνουν σε αυτό, στον λογαριασμό που έχει ανοίξει αυτός που βάζει τα Links στο κατάστημα με το οποίο και συνεργάζεται.

      Παράδειγμα....

      Κανονικό link => Elephone EleCam Explorer Elite 4K Action Camera-77.46 Online Shopping| GearBest.com
      Affiliate link => Elephone EleCam Explorer Elite 4K Action Camera-64.60 Online Shopping| GearBest.com

      O κωδικός ?wid=3&lkid=10600642 λοιπόν παραπέμπει σε λογαριασμό που έχει ανοίξει κάποιος στο κατάστημα με το οποίο και συνεργάζεται, και ανάλογα με το Promotion του κάθε καταστήματος, πληρώνεται σε είδος ή σε χρήμα.

      Ένας άλλος τρόπος είναι τα Shorten links...
      Για να μην φαίνεται απευθείας λοιπόν ότι το Link είναι Promotion, βάζουν κωδικοποιημένα Short links που καταλήγουν στα ίδια Affiliates.

      Παράδειγμα : Elephone EleCam Explorer Elite 4K Action Camera-64.60 Online Shopping| GearBest.com που αν το χτυπήσετε θα καταλήξει πάλι στο Elephone EleCam Explorer Elite 4K Action Camera-77.46 Online Shopping| GearBest.com?wid=3&lkid=10600642

      Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν, υπάρχουν κάποια άτομα που δεν έχουν ως σκοπό να προτείνουν κάτι, αλλά να κάνουν promotion με σκοπό το δικό τους κέρδος.

      Υπάρχουν καταστήματα που καθοδηγούν αυτού του είδους τις ενέργειες για να αποφύγουν να πληρώνουν υπηρεσίες διαφήμισης που θα τους στοιχίσει προφανώς ποιο ακριβά, και χρησιμοποιούν την έμμεση προβολή με αυτές τις μεθόδους.

      Και φυσικά όπως καταλαβαίνετε, αυτό είναι που έχουμε απαγορεύσει.

      Έχει δοθεί οδηγία λοιπόν στα μέλη διαχείρισης να αφαιρούν τα Short links εντελώς, και να αφαιρούν τα Affiliate links, αλλά όχι τα κανονικά..

      Ίσως να έγιναν και μερικά λάθη κατά την εφαρμογή του κανονισμού, αλλά εδώ είμαστε για να τα διορθώσουμε. :D

      Δεν θα δώσουμε όμως βήμα σε κανέναν που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την ιδιότητά τους ως μέλος της κοινότητας, για να λειτουργήσει ως "εμπορικός αντιπρόσωπος" κανενός καταστήματος.



      Τώρα σε ότι αφορά την VIP υπηρεσία,

      είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει χρήση ή όχι της υπηρεσίας VIP και φυσικά σε καμία των περιπτώσεων δεν θα έπρεπε να συνδυαστεί με τα παραπάνω, καθώς είναι άστοχο.
      Θα μπορούσες για παράδειγμα αυτό που έχεις ως ένσταση να το είχες αναφέρει εδώ και καιρό, και θα κάναμε αυτή την διευκρίνηση.

      Το να περιμένεις να λήξει η υπηρεσία, και την στιγμή που θα πρέπει να κάνεις ανανέωση ή όχι, να θυμάσαι παράπονα που δεν έχουν καμία σχέση με την ίδια την υπηρεσία, και να συνδυάζεις την ανανέωσή της με αυτό τον τρόπο, είναι άστοχο κατά την γνώμη μου.

      Όπως και να έχει όμως, η απόφασή σου είναι απολύτως σεβαστή και ευχαριστούμε για την υποστήριξή σου όλο αυτό τον καιρό. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Όλοι δίκιο έχετε, γι αυτό δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη!!!

      :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

      Εγω μαζί σας, πάντως, με όλους!!!

      :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο αντιδραστικός και γκρινιάρης μηλαράς

      Και ζευγάς και παπάς !!! Μπράβο Μήτσε !!! :) :)

      Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Επίσης αγαπητέ @MIUI_ART ^^

      νομίζω οτι ήμουν ξεκάθαρος απο την αρχή. Είπα οτι θα χρησιμοποιήσω την V.I.P υπηρεσία ως τρόπο διαμαρτυρίας. ΔΕΝ είπα οτι το παράπονό μου σχετίζεται με την V.I.P. Το χρησιμοποιώ σαν μέσο και αυτό ξεκαθαρίστηκε στο πρώτο post.
      Επίσης : δεν είναι κάτι που ξαφνικά θυμήθηκα τώρα. Είναι κάτι που με "ταλαιπωρεί" καθημερινά. Απλά αποφάσισα να το πώ τώρα "πιέζοντας" έστω και με αυτόν τον λάθος τρόπο.

      Αυτός που κάνει promotion και θέλει να διαφημίσει κάτι κάνει ΜΠΑΜ. Εάν εγώ μπορώ να τον καταλάβω σε 1 λεπτό, φαντάζομαι οτι η Ο.Δ θα μπορεί να το κάνει πολύ πιο γρήγορα καθώς έχει όπλα στα χέρια της όπως I.P κλπ...κλπ...κλπ....

      Το οτι υπάρχουν μαγαζιά που χρησιμοποιούν αυτήν την μέθοδο το γνωρίζω απο πρώτο χέρι. Πρίν ενα χρόνο μου ήρθε ένα email απο Κίνα και μου έλεγε να ποστάρω συγκεκριμένα προϊόντα στο myphone και θα μου βάζουν 10ευρώ στον λογαριασμό μου για κάθε post. Προώθησα αμέσως το email στον ΜΥθΟ ( OMG!!!! <X ) και σε συνεννόηση μαζί του τους κάναμε τσακωτούς. Στήσαμε ένα σκηνικό και αυτό ήταν. Και ναι...μπήκαν και 10 ευρώ στον λογαριασμό μου!!!!!!

      Αλλά να σε πώ κάτι...πόσα link θα μπορούσα να κάνω στο myphone εάν συνεργαζόμουν με τους Κινέζους; 1; 2; 5; 10;;;;; Θα με τσάκωναν όπως και να έχει σε 1-2 ημέρες! Και θα με στέλναν για μπάνιο...Αυτό κάνει η εκεί Ο.Δ και το κάνει πολύ σωστά και ταχύτατα (κοίτα που παίνεψα το myphone....φτού - φτου - φτου - πόσο πιό κάτω να πέσω πια;;;;;;!!!! :shock: )

      Δεν γίνεται να απαγορεύεις σε μένα (και σε κάθε αξιόλογο μέλος) το link επειδή 1 στους 100 θα κάνει κουτσουκέλα! Αυτόν τον 1 και εσύ να μήν τον δείς θα τον δεί κάποιος απο τους σκληροπυρηνικούς και θα φύγει αδιάβαστος. Θα μου πεις; Μα στα μέλη θα στηρίζομαι; Όχι. Αλλά και το να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακούλι δεν είναι λύση.

      Προσωπικά δεν έχω πετύχει link (πλην αυτών που ανήκουν στις διαφημιζόμενες εδώ εταιρίες) που να μένει. Όλα πάνε άπατα...και μετά αρχίζουμε τα PM και τις περιγραφές αλλά Κωνσταντίνου (προφιτερόλ). Δυσλειτουργικό, τουλάχιστον...
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Δεν γίνεται να απαγορεύεις σε μένα (και σε κάθε αξιόλογο μέλος) το link επειδή 1 στους 100 θα κάνει κουτσουκέλα! Αυτόν τον 1 και εσύ να μήν τον δείς θα τον δεί κάποιος απο τους σκληροπυρηνικούς και θα φύγει αδιάβαστος. Θα μου πεις; Μα στα μέλη θα στηρίζομαι; Όχι. Αλλά και το να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακούλι δεν είναι λύση.
      Όπως είπα και παραπάνω, η απαγόρευση ισχύει μόνο για τα Affiliate links, και όχι για τα απλά links... :D

      Έχουν δοθεί εξηγήσεις σε όλα τα μέλη διαχείρισης ώστε να μην κόβουν τα απλά links.
      Και επαναλαμβάνω πως αν είχες εκφράσει το "παράπονό σου" από την πρώτη στιγμή, θα το είχαμε εξετάσει εδώ και καιρό.. :lol:

      Σίγουρα μπορεί να γίνονται και λάθη αφού ούτε ο πάπας έχει το αλάθητο.
      Και φυσικά δεν βάζουμε όλους στο ίδιο σακούλι, αφού εξήγησα ήδη σε τι αναφερόμαστε. ;)
      Δες για παράδειγμα το thread που έχουμε για την αξιολόγηση των διαφόρων καταστημάτων.
      Έχεις δει εκεί να κόβουμε τίποτα ?
      Αντίθετα - θέλουμε τις απόψεις των μελών και την εμπειρία τους ώστε να προστατέψουμε όσους μπορούμε, αλλά και να ενημερώσουμε για τα πάντα.

      Σε όλα υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης και φυσικά όλα γίνονται και με την δική σας συμμετοχή.
      Αρκεί βέβαια να δίνετε προτάσεις ή και παράπονα αν υπάρχουν.

      Το να παίρνεις όμως ως αφορμή την VIP υπηρεσία για να κάνεις την "καθιστική σου διαμαρτυρία" όπως λες, αντί να ανοίξεις ένα θέμα στις προτάσεις ή στα παράπονα, επαναλαμβάνω πως είναι και άστοχο αλλά και άδικο για μία υπηρεσία που δίνει ανάσες στην κοινότητα, και ανταποδοτικά οφέλη στους χρήστες της.

      Με λίγα λόγια είμαι της άποψης πως ενώ έχεις σωστά επιχειρήματα, επέλεξες λάθος τρόπο να τα παρουσιάσεις. ^^

      Κάπου εδώ πιστεύω πως κλείνει το όλο θέμα.
      Και πάλι, δεν τρέχει τίποτα.
      Απόφασή σου - επιλογή σου - δεκτό.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • @MIUI_ART

      Μπορεί να είναι Apple Fanboy μέχρι εκεί που δεν πάει, αλλά την Xiaomi την έχω μέσα στην καρδιά μου, ΚΥΡΙΩΣ λόγω αυτής της κοινότητας.

      Για να μην κόψω τις ανάσες της κοινότητας λοιπόν και τα ανταποδοτικά οφέλη στους χρήστες της (δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου εξ' αρχής αλλά μάλλον δεν έγινε κατανοητός) έκανα donate το ποσό που "απαιτείται" για το ένα έτος V.I.P υπηρεσίες (Confirmation number: 4X059904CX9890131).

      ΔΕΝ θέλω να ενεργοποιηθεί η V.I.P υπηρεσία όμως γιατί μου αρκεί που κάθε φορά που θα βλέπει κάποιος το avatar μου χωρίς την V.I.P σήμανση και έχει διαβάσει αυτό το θέμα θα ξέρει τον λόγο που δεν ανήκω στους V.I.P. Θέλω να είμαι απλό μέλος και όποιος με γνώρισε σαν V.I.P να βλέπει το avatar και να μπινελικώνει όποιον βρεί μπροστά του επειδή δεν μπορεί να postάρει direct link.

      Η καθιστική διαμαρτυρία συνεχίζεται αλλά έγινε πλέον βουβή. :D
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      ΔΕΝ θέλω να ενεργοποιηθεί η V.I.P υπηρεσία όμως γιατί μου αρκεί που κάθε φορά που θα βλέπει κάποιος το avatar μου χωρίς την V.I.P σήμανση και έχει διαβάσει αυτό το θέμα θα ξέρει τον λόγο που δεν ανήκω στους V.I.P. Θέλω να είμαι απλό μέλος και όποιος με γνώρισε σαν V.I.P να βλέπει το avatar και να μπινελικώνει όποιον βρεί μπροστά του επειδή δεν μπορεί να postάρει direct link.

      Η καθιστική διαμαρτυρία συνεχίζεται αλλά έγινε πλέον βουβή.
      :lol:

      Η VIP ενεργοποιείται βρε κανονικά.
      Όπως είπαμε το θέμα με τα Direct links δεν υπάρχει, καθώς έχουν δοθεί διευκρινήσεις στην Δ.Ο (Ομάδα Διαχείρισης).

      Άρα δεν υπάρχει λόγος ούτε για βουβή διαμαρτυρία, εκτός και σου αρέσει ως σχήμα λόγου.. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ούτε να διαμαρτυρηθεί δεν μπορεί κανείς την σήμερον ημέρα...
      lol
      Μία πολιτισμένη διαμαρτυρία πήγα να κάνω και με έφαγε ο συνδικαλισμός :lol:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Μία πολιτισμένη διαμαρτυρία πήγα να κάνω και με έφαγε ο συνδικαλισμός
      έπεσες στην περίπτωση .... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)