Διαφήμιση

Προβληματάκια με το Redmi Pro

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Προβληματάκια με το Redmi Pro

    Γεια σας, έχω κάτι θεματάκια με το Redmi Pro μου.

    Αρχικά είχα την κινέζικη ROM, όπως ακριβώς μου ήρθε όταν το παρήγγειλα.
    Ήταν γεμάτο προβλήματα, σταμάτησε να λειτουργεί το ένα ηχείο, το playstore τα έπαιξε και δεν κατέβαζε τίποτα κλπ κλπ.
    Πριν λίγο, με τη βοήθειά σας, πέρασα ελληνική ROM (αυτήν εδώ συγκεκριμένα) και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε σύγκριση με πριν.

    Το πρόβλημα με το ένα ηχείο παραμένει, παρόλα αυτά παραμένει κι ένα άλλο πρόβλημα που μου φαίνεται απίστευτα περίεργο, μιας και δεν έχω ξαναδεί ποτέ κάτι τέτοιο.
    Κάποια παράξενα εικονίδια εμφανίζονται στην οθόνη (ένα user icon με ένα μηδέν στα αριστερά, ένα gear πάνω δεξιά και δίπλα του μια ασπίδα με ένα 10άρι μέσα και άλλες τρεις μικρές ασπίδες από κάτω. Δίπλα είναι και κάτι που μοιάζει με ήλιο).
    Τα εικονίδια μάλλον είναι πίσω από την οθόνη γιατί αν ήταν θέμα του λειτουργικού πιστεύω πως θα άλλαζαν θέση όταν κάνω rotate το screen, κάτι που δε συμβαίνει, είναι πάντα στην ίδια θέση.

    Δε φαίνονται πολύ καλά στις φώτο που παραθέτω, είναι ήδη δυσδιάκριτα με γυμνό μάτι (τις έβαλα σε μπλε background για να φαίνονται καλύτερα).
    Τι παίζει;


  • Μήπως έχεις βάλει κανένα άλλο θέμα εκτός από αυτό που είχε αρχικά η συσκευή σου?
    Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



    ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
    Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
  • Όχι, έχω το αρχικό.
    Αν και νομίζω δεν παίζει ρόλο, τα εικονίδια είναι σαν να βρίσκονται πίσω από την οθόνη και να φαίνονται ελαφρώς.
  • Διαφήμιση
  • Ο/H MarvinLock έγραψε:

    Τι παίζει;
    Αυτό το πρόβλημα το είχαν καποιες παλιές τηλεοράσεις.
    Έμενε σκιά από πίσω στην οθόνη και δεν έλεγε να φύγει με τπτ..
    Δοκίμασε να κάνεις μια πλήρη αποφόρτιση μπας και στρώσει.


  • Οι παλιές TV είχαν το πρόβλημα της σκιάς που έμενε εάν έμενε στατική μία εικόνα επί μακρό χρονικό διάστημα, επειδή ήταν τεχνολογίας CRT. Σήμερα, οι οθόνες είναι LED & δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, ακόμη & εάν μια εικόνα είναι στατική για βδομάδες (να μην πω μήνες).
  • Ο/H primax έγραψε:

    οι οθόνες είναι LED & δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, ακόμη & εάν μια εικόνα είναι στατική για βδομάδες (να μην πω μήνες).
    Μιλάω για lcd τηλεοράσεις....


  • Ο/H geoanto555 έγραψε:

    Ο/H MarvinLock έγραψε:

    Τι παίζει;
    Αυτό το πρόβλημα το είχαν καποιες παλιές τηλεοράσεις.Έμενε σκιά από πίσω στην οθόνη και δεν έλεγε να φύγει με τπτ..
    Δοκίμασε να κάνεις μια πλήρη αποφόρτιση μπας και στρώσει.
    Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω.
    Κάτι άλλο που με ενοχλεί απίστευτα (βασικά, όχι εμένα αλλά τους συνομιλητές μου) είναι ότι δε με ακούνε καθαρά όταν τους καλώ.
    Κάτι παίζει με το μικρόφωνο, έκανα το mic test και όλα ήταν μια χαρά, pass, άρα μάλλον δεν είναι θέμα hardware.
    Δοκίμασα αυτό με το Ok Google που διάβασα online αλλά χωρίς επιτυχία.
  • Διαφήμιση