Διαφήμιση

[XTRV-7.4.6] H νέα έκδοση​ της Ελληνικής MIUI V8 ROM. (τελευτ. ενημέρωση 9/4 23:55)​

    • Σε εξέλιξη
    • ROM
    • Poll
    • Xiaomi
    • Miui Dev

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H skepasti21 έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Για κοιτάξτε το πάλι. Μετά από factory reset, πρέπει να ανοίξετε τον διακόπτη "Μηνύματα 160 χαρακτήρων" από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής Μηνύματα. Αν έχετε την γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά, είναι η επιλογή "Use GSM Alphabet".
      Για να μιλάμε τεκμηριωμένα επισυναπτω screenshots.
      Τότε, το region του κινητού σου δεν είναι Ελλάδα αλλά κάτι άλλο. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν το region είναι Ελλάδα εκτός αν βάλετε ROM του EU οποίος "σκαλίζει" την εφαρμογή Μηνύματα για να παίζει με region Πολωνίας

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H skepasti21 έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Για κοιτάξτε το πάλι. Μετά από factory reset, πρέπει να ανοίξετε τον διακόπτη "Μηνύματα 160 χαρακτήρων" από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής Μηνύματα. Αν έχετε την γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά, είναι η επιλογή "Use GSM Alphabet".
      Για να μιλάμε τεκμηριωμένα επισυναπτω screenshots.
      Τότε, το region του κινητού σου δεν είναι Ελλάδα αλλά κάτι άλλο. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν το region είναι Ελλάδα εκτός αν βάλετε ROM του EU οποίος "σκαλίζει" την εφαρμογή Μηνύματα για να παίζει με region Πολωνίας.
      το region που το βλέπω δεν το βρισκω
    • Σε mi5 ολα τελεια!! Μου φαινεται πιο γρηγορο το Internet απο πριν. Η γνωστη λαλακια του playstore αλλα αυτο πρεπει να φτιαχτει απο Google μερια!
      Μπραβο σε ολους!!!
      Mi 11 pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H skepasti21 έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Για κοιτάξτε το πάλι. Μετά από factory reset, πρέπει να ανοίξετε τον διακόπτη "Μηνύματα 160 χαρακτήρων" από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής Μηνύματα. Αν έχετε την γλώσσα του κινητού στα Αγγλικά, είναι η επιλογή "Use GSM Alphabet".
      Για να μιλάμε τεκμηριωμένα επισυναπτω screenshots.
      Τότε, το region του κινητού σου δεν είναι Ελλάδα αλλά κάτι άλλο. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν το region είναι Ελλάδα εκτός αν βάλετε ROM του EU οποίος "σκαλίζει" την εφαρμογή Μηνύματα για να παίζει με region Πολωνίας.
      Λογικά δεν είναι ελληνικό το region γιατί το έχω πάρει από vickmall, αλλά γιατί να υπάρχει θέμα τώρα και δεν υπήρχε με oλες τις προηγούμενες ΡΟΜ ? Κάποιο mod δεν παίζει να βγει για την αντίστοιχη ΡΟΜ?
      Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.
      Albert Einstein :shock:
    • Ο/H skepasti21 έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Τότε, το region του κινητού σου δεν είναι Ελλάδα αλλά κάτι άλλο. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν το region είναι Ελλάδα εκτός αν βάλετε ROM του EU οποίος "σκαλίζει" την εφαρμογή Μηνύματα για να παίζει με region Πολωνίας.
      Λογικά δεν είναι ελληνικό το region γιατί το έχω πάρει από vickmall, αλλά γιατί να υπάρχει θέμα τώρα και δεν υπήρχε με oλες τις προηγούμενες ΡΟΜ ? Κάποιο mod δεν παίζει να βγει για την αντίστοιχη ΡΟΜ?
      Δεν έχει σημασία από που το αγόρασες. Το region ρυθμίζεται από την ίδια τη ROM κατά τη διάρκεια εγκατάστασης κάθε φορά. Κοίταξα τη ROM 7.4.6 του libra μήπως ξέφυγε κάτι και είναι όλα σωστά όπως πρέπει και δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να βγει MOD αφού υπάρχει υποστήριξη από την ίδια την Xiaomi σε αυτή την έκδοση. Χωρίς να έχουμε το συγκεκριμένο κινητό για να το δούμε οι ίδιοι, θα σου πρότεινα να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση με factory reset για να μπει σωστά η ROM, μια που η λογική δεν αφήνει άλλα περιθώρια για το τι φταίει.
    • Διαφήμιση
    • XTRV 7.4.6 σε KENZO (Redmi note 3 Pro)

      Περάστηκε η xtrv 7.4.6 με factory reset (αφού δεν είχε γίνει στην προηγούμενη) σε kenzo χωρίς προβλήματα.

      - SMS 160 χαρακτήρων δουλεύει κανονικά.
      Θέλει να το ενεργοποιήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις των μηνυμάτων μετά από fr.

      - Δεν συγχρονίζει προς το παρόν.
      Προσπαθεί συνεχώς αλλά ανεπιτυχώς να κάνει συγχρονισμό sms και ιστορικό κλήσεων. Πιθανόν να είναι και πρόβλημα των server της MI.

      - Διακόπτες on/off δεδομένων, wifi, bluetooth, gps κλπ δουλεύουν κανονικά και δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας.

      - Play store δουλεύει κανονικά (σε mm) χωρίς προβλήματα καθώς και όλες οι εφαρμογές (και οι διπλές/clones).

      - Για την διάρκεια της μπαταρίας δεν μπορώ να έχω ακριβή εικόνα ακόμα.
      Χτες πάντως από περίπου 17:00 μέχρι 03:00 έφαγε το 75% (25% είχε υπόλοιπο όταν ξαναμπήκε σε φορτιστή) αλλά είχε δουλεία με εγκαταστάσεις εφαρμογών και σεταρίσματα.
      Σήμερα θα δοκιμαστεί σε normal χρήση με αρκετές ώρες σε standby.
      Να σημειώσω εδώ ότι για μένα το 'sot' είναι σχετικό και δεν αντιπροσωπεύει την διάρκεια της μπαταρίας. Ίσως είναι μια ένδειξη αλλά σχετική μιας και άλλο sot βγαίνει με συνέχεια ανοιχτή την οθόνη και μόνο, άλλο αν κάνεις τον ίδιο χρόνο browsing, άλλο αν παίζεις ίδιο χρόνο κάποιο παιχνίδι με βαριά γραφικά και άλλο αν κάνεις π.χ. chating.
      Ποιο ασφαλές συμπέρασμα είναι να δω την διάρκεια της μπαταρίας στην καθημερινότητά μου σε βαθος χρόνου 3-4 ημερών και αυτό θα είναι και πάλι κατά προσέγγιση μιας και οι ανάγκες χρήσης διαφέρουν από μέρα σε μέρα και από εβδομάδα σε εβδομάδα.

      * Η συσκευή 'χωλένει' από σήμα κινητής/δεδομένων σε σημεία όπου η κάλυψη είναι μειωμένη (λόγο εμποδίων κλπ). Εκεί παρατηρείται το φαινόμενο όταν η συσκευή είναι σε συνεχόμενη λειτουργία για πολλές ημέρες (4-5 συνεχόμενες μέρες χωρίς reboot) να αδυνατεί να πιάσει 4G ή να δυσκολεύεται πάρα πολύ και να παλεύει με Ε, Η και Η+. Μετά από reboot στο ίδιο ακριβώς σημείο πιάνει αμέσως 4G. Δεν είναι θέμα hardware κατά την γνώμη μου.
      Αυτό δεν είναι φαινόμενο της τελευταίας rom. Το έχω παρατηρήσει τους τελευταίους 2-3 μήνες που τυγχάνει να βρίσκομαι καθημερινά σε σημείο της Αθήνας το οποίο έχει δυσκολία στο σήμα λόγο εμποδίων.
      Αξίζει να ρίξει μια ματιά πιο επισταμένα σε αυτό η XTRV Team μήπως υπάρχει κάποια λύση.

      ** Για τους λάτρεις του Antutu score με την xtrv 7.4.6 και μετά από fr και εγκαταστάσεις όλων τον εφαρτμογών που είχα και πριν, score 79.178 που είναι από τα υψηλότερα που έχω δει στην συσκευή.

      ...to be continued
      R O M: XTRV ARΩMA
      Bootloader: UNLocked

    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ο/H skepasti21 έγραψε:

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Τότε, το region του κινητού σου δεν είναι Ελλάδα αλλά κάτι άλλο. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν το region είναι Ελλάδα εκτός αν βάλετε ROM του EU οποίος "σκαλίζει" την εφαρμογή Μηνύματα για να παίζει με region Πολωνίας.
      Λογικά δεν είναι ελληνικό το region γιατί το έχω πάρει από vickmall, αλλά γιατί να υπάρχει θέμα τώρα και δεν υπήρχε με oλες τις προηγούμενες ΡΟΜ ? Κάποιο mod δεν παίζει να βγει για την αντίστοιχη ΡΟΜ?
      Δεν έχει σημασία από που το αγόρασες. Το region ρυθμίζεται από την ίδια τη ROM κατά τη διάρκεια εγκατάστασης κάθε φορά. Κοίταξα τη ROM 7.4.6 του libra μήπως ξέφυγε κάτι και είναι όλα σωστά όπως πρέπει και δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να βγει MOD αφού υπάρχει υποστήριξη από την ίδια την Xiaomi σε αυτή την έκδοση. Χωρίς να έχουμε το συγκεκριμένο κινητό για να το δούμε οι ίδιοι, θα σου πρότεινα να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση με factory reset για να μπει σωστά η ROM, μια που η λογική δεν αφήνει άλλα περιθώρια για το τι φταίει.
      δεν είχα κάνει fr το πρωί αλλά έκανα τώρα για να δω τι συμβαίνει. Επαναφορά από τοπικό αντίγραφο. Τίποτα με τα. Sms και δεν βρίσκω καν το region του κινητού τι γίνεται;
    • Ο/H koukis έγραψε:

      δεν είχα κάνει fr το πρωί αλλά έκανα τώρα για να δω τι συμβαίνει. Επαναφορά από τοπικό αντίγραφο. Τίποτα με τα. Sms και δεν βρίσκω καν το region του κινητού τι γίνεται;
      Πριν κάνεις επαναφορά από τοπικό αντίγραφο, κοίταξες αν δουλεύει σωστά;
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα
      Σχετικά με το Redmi note 3

      Τοσο στην προηγούμενη όσο και στη συγκεκριμένη ρομ, αμέσως μετά την εγκατάσταση μαζί με τα απαραίτητα wipes, κατα την εκκίνηση είχα τερματισμό Google services υπηρεσίας. Ακόμη, έπειτα απο επανεκκίνηση, ειχα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.
      Λύθηκε με εγκατάσταση εκ νέου, της εκατοστε ρομ.
      Ενα αλλο περίεργο. Στην 7.30 περασα τη ρομ τη δεύτερη φορά χωρίς F. R.
      Δε μου άρεσε η διάρκεια της μπαταρίας οπότε εκανα f.r. Και ξανα εγκατάσταση της ρομ. Πραγματικά, η διάρκεια της μπαταρίας απογειωθηκε.
      Στην επόμενη φόρτιση, τα πράγματα ήταν χειρότερα. Ειχα την αίσθηση ότι η μπαταρία έπεφτε σα νερό.
      Χθες περασα τη νεα ρομ. Εχω πάλι την ίδια αίσθηση, οτι πέφτει γρήγορα. Τι θα μπορούσε να φταίει; Δεν εχω βάλει κάποια νεα εφαρμογή τις τελευταίες δυο εβδομάδες ούτε εχω πειράξει στις ρυθμίσεις τις εφαρμογές που εκκινουν αυτόματα.

      Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα οι φορτισεις της μπαταρίας θεωρώ ότι έχουν ξεπεράσει τις 400.