Διαφήμιση

Flash Την Ελληνική ρομ στο Redmi Note 4X MIDO

    • Οδηγός
    • Flash Tool
    • RedMi Note 4X

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      .......δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις ένα άλλο qcn. Κάπου έχουμε οδηγό για αυτό
      Επειδή δεν είμαι και πολύ προχωρημένος μπορείς να με κατευθύνεις τι πρέπει να κάνω; Το ότι έχει mac adress 02:00:00:00:00 παίζει κάποιο ρόλο στην αναζήτηση πιθανής λύσης;
    • Προσοχή στον οδηγό. Θα πρέπει να ξέρεις αν το κινητό σου είναι china η global version κ να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο qcn.
      Σε αυτό που θα χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να βάλεις τα δικά σου ΙΜΕΙ.
      Η mac σου δεν λέει κ πολλά.
      Μπορεί απλά επειδή δεν έχει συνδεθεί σε wifi να την βγάζει έτσι.


    • Διαφήμιση
    • Ύστερα από 3 μήνες υποχρεώσεων που δεν με άφησαν να ασχοληθώ, επανέρχομαι στο πρόβλημα, μόνο και μόνο επειδή μου φαίνεται παράξενο να υπάρχει πρόβλημα στο hardware, να χάλασε δηλαδή την ώρα της αναβάθμισης rom; Θα είναι τεράστια σύμπτωση. Κάτι δεν μου κολάει και πριν το πετάξω θα ήθελα αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα να δοκιμάσω πριν το πετάξω. Ακόμη αν γνωρίζετε κάποιο επαγγελματία για έλεγχο - επισκευή που μπορεί να αναλάβει στην ευρύτερη περιοχή μου σκέφτομαι, έτσι για το γαμώτο. Τι γνώμη σας αν αξίζει να προσπαθήσω κάτι άλλο.
      Δοκιμάστικαν: πέρασμα την official rom με fastboot, ξανά πίσω στην xiaomi-miui-hellas-XTRV-HMNote4X_V11.0.2.0._83170d_v11-7.1.... και Backup-Restore QCN σε REDMI NOTE 4X MIDO του φίλου geoanto555. Τίποτα δεν άλλαξε.
    • Δύσκολα τα πράγματα εάν δεν πέτυχε τίποτα από όσα δοκίμασες.

      Μην νομίζεις πως το γεγονός ότι η συσκευή σου χάλασε μετά από Update.
      Θα πρέπει να ξέρεις πως γενικά η διαδικασία του Flash ή του Update μιας ROM είναι επίπονη διαδικασία για όλες τις συσκευές.
      Κατά την διάρκεια του Update και ειδικά αμέσως μετά το Flash, η συσκευή ζορίζεται και υπερθερμαίνεται αρκετά αφού θα πρέπει να ξαναδημιουργήσει Cache files εκ νέου για την νέα ROM για όλες τις εφαρμογές που υπάρχουν στην συσκευή σου.

      Αν σε αυτή την διάρκεια της διαδικασίας του Flash ήδη υπάρχει κάποιο "ελλατωματικό" Hardware, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει ξαφνικός θάνατος στην συσκευή λόγω υπερθέρμανσης.
      Απλά μπορεί κάτι να κατάρρευσε στην συσκευή σου την στιγμή της αναβάθμισης και σίγουρα κάποια στιγμή ίσως να έβλεπες την συσκευή σου να "πεθαίνει" ακόμη και εάν δεν έκανες απολύτως τίποτα.

      Είναι να μην σου τύχει.... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Τελευταία ερώτηση. Στο qcn αρχείο που έβαλα τα 2 δικά μου ΙΜΕΙ μήπως έπρεπε να ψάξω και για την λάθος mac adress 02:00:00:00:00:00 που έχει το κινητό, αλλάζοντάς την με μια έγκυρη?

      Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Δύσκολα τα πράγματα εάν δεν πέτυχε τίποτα από όσα δοκίμασες....
    • καλησπερα και απο μενα, αν εχεις προβλημα με τα imei μπορεις να τα γραψεις και με root με Qualcomm imei tool

      αφου κανεις root, βαζεις τη συσκευη σου σε qualcomm diagnostic mode με εντολες cmd στο παραθυρο εντολων

      εχεις εγκατεστησει φυσικα πρωτα qdloader 9008 drivers,

      κανεις αντιγραφη τα ιμει σου απο το κουτι του

      στο Qualcomm imei tool, το βαζεις σε diagnostic mode με τις εντολες παρακατω

      adb devices

      adb shell

      su

      setprop sys.usb.config diag,adb


      πατας start μολις δεις τα πρασινισε κανεις μια επανεκκινηση το τηλ σου και τα ιμει σου θα εχουν γραφτει

      πληκτρολογεις στη κληση *#06# για να τα δεις.. και δοκιμαζεις να παρεις τηλ κανονικα..!!

      κατεβαζεις το εργαλειο εχει μεσα σε εγγραφο κειμενου και τις εντολες, αν δεν λειτουργησει και αυτο, θα

      πρεπει να κανεις repair ολο το baseband με engineering rom να γραψεις τα ιμει σε αυτην και μετα να φλασαρεις τη

      επισημη fastboot rom..!! το εργαλειο με το κειμενο και τις εντολες

      Qualcomm imei tool Greekflash
    • Διαφήμιση
    • Το πρόβλημα του τηλεφώνου δεν είναι τα ΙΜΕΙ, παίρνει κανονικά κλήσεις. Δοκίμασα να φορτώσω άλλο qcn μήπως φτιαχτεί το πρόβλημα που έχω με το wifi - bluetooth. Για αυτό ρωτάω μήπως χρησιμοποιώντας αυτή την τεχνική μπορούσα να βάλω στο qcn "φυτευτά" μαζί με τα ΙΜΕΙ και μια έγκυρη mac address (αλλάζοντας την 02:00:00:00:00:00 που έχει τώρα).

      Λέω κάτι λάθος, δεκτή κάθε βοήθεια

      Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    • Αν έχεις βάλει με επιτυχία ένα άλλο qcn κ λειτουργούν οι κάρτες σιμ τότε το πρόβλημα δεν είναι software. Αν πιάνει το χέρι σου googlαρε την τοποθεσία πάνω στην πλακετα του wifi bluetooth και ζεστάνε το με ένα πιστολάκι μαλλιών .


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Αν πιάνει το χέρι σου googlαρε την τοποθεσία πάνω στην πλακετα του wifi bluetooth και ζεστάνε το με ένα πιστολάκι μαλλιών .
      Το χέρι μου πιάνει αρκετά καλά αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. ?( Μπορείς να μου πεις περισσότερα;
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Αν πιάνει το χέρι σου googlαρε την τοποθεσία πάνω στην πλακετα του wifi bluetooth και ζεστάνε το με ένα πιστολάκι μαλλιών
      Οκ έπιασα τι εννοείς. Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις που ακριβώς πρέπει να ζεστάνω, γιατί μέχρι εκεί δεν φθάνω?
      Επίσης επειδή έχω σταθμό με αέρα να τον χρησιμοποιήσω για καλύτερα και αν ναι σε τι θερμοκρασία?

      Αν έχω ξεφύγει από την φιλοσοφία του φόρουμ προκαταβολικά ζητώ συγνώμη



    • Διαφήμιση
    • Στη δεύτερη φώτο, δεξιά λέει "U2901 BT/WIFI/GPS/FM" και δείχνει ένα μαύρο τσιπ, αυτό το τσιπάκι πρέπει να ζεστάνεις λίγο μήπως ξεκολλήσει αν κατάλαβα σωστά τον @geoanto555