Διαφήμιση

[XTRV-7.3.16] H νέα έκδοση​ της Ελληνικής MIUI V8 ROM. (τελευτ. ενημέρωση 17/3 21:48)​

    • Ολοκληρώθηκε
    • ROM
    • Poll
    • Xiaomi
    • Miui Dev

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πέρασμα της 7.3.16 σε RN2 άψογα όλα.Ευχαριστούμε παιδιά κ πάλι
    • Μόλις περάστηκε η XTRV 7.3.23 σε kenzo όλα καλά με το γνωστό πρόβλημα με το recovery από το power button να παραμένει όχι ότι θα τα βάψουμε και μαύρα.
      Να ε
      Ευχαριστώ να είστε πάντα καλά

      Redmi Note 3 Pro
    • Διαφήμιση
    • Αν και λίγο καθυστερημένα, να πω κι εγώ ότι η συγκεκριμένη ROM είναι πολύ καλή.
      Το πρόβλημα με το Recovery δε χρειάζεται να το σχολιάσω. Έχει αναφερθεί πολλές φορές.
      Αλλά δεν έχει να κάνει με τις εδώ Rom. Θα πρέπει να λυθεί από την Xiaomi.

      Αυτή τη βδομάδα δεν έκανα χρήση GPS, ούτε Bluetooth... (είμαι σε αναμονή για το Mi Band 2 :) )
      Κατά τα άλλα, η Χώρα παρέμεινε Ελλάδα, (δε νομίζω να μας απασχολήσει άλλο αυτό το θέμα).
      Τα SMS είναι κανονικά μέχρι 160 χαρακτήρες, (κεφαλαία, μικρά, τονισμένα) και όσων αφορά τις ρυθμίσεις APN για Cosmote,
      χρειάστηκε απλά να επιλέξω Πρωτόκολλο για να δουλέψουν τα DΑΤΑ (εγώ βάζω το IPv4/IPv6).

      Ένα πράγμα που παρέμεινε σε εμένα, είναι το κρασάρισμα της εφαρμογής Gmail, όταν πάω να την ανοίξω από το κέντρο ενημερώσεων!
      Δείτε το σχετικό βιντεάκι που έβγαλα με τη βοήθεια του Εγγραφέα οθόνης.
      View My Video
      Όταν πάλι το ανοίγω από τη συντόμευση της εφαρμογής, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

      Τέλος σε ότι αφορά την μπαταρία, ίσως να υπάρχει μια βελτίωση στην αυτονομία, (σε βάθος χρόνου), σε σχέση με την 7.3.2, αν κρίνω από τις παρακάτω εικόνες. :thumbsup:




      Βέβαια είναι αρκετά επίφοβο να κάνεις σύγκριση με μια δυο μετρήσεις αλλά αυτό είναι το «τίμημα» του να βγαίνουν τόσο συχνά νέες Rom...
      Σε κάθε περίπτωση, αφήνω να περάσουν τουλάχιστον 2-3 μέρες και να έχω κάνει εν τω μεταξύ και κάποιες επανεκκινήσεις, ώστε να έχω όσο γίνεται πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα.
      Μιλάω πάντα για ελαφριά χρήση, (όχι Games), με συνεχώς ανοιχτό WiFi και κλειστό Bluetooth (αυτή την εβδομάδα), κλειστά DATA, δίκτυο 2G, μία SIM ενεργή από τις 2 που έχω και άδεια για αυτόματη έναρξη εφαρμογών όπως:

      Life Reminders
      WhatsApp
      Viber
      Gmail
      Outlook
      TrackChecker Mobile

      Όπως είπα και πιο πάνω, λόγω αναμονής του Mi Band 2, (μου κόπηκε το λουράκι του Mi Band 1), δεν έκανα χρήση των
      Mi Fit
      Notify & Fitness for Mi Band
      Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα έχω απεγκαταστήσει.

      Σύνολο εφαρμογών: 482 (155 συστήματος + 327 εγκατεστημένες)
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • @PHILIMON
      ευχαριστούμε για τo λεπτομερές Review της ROM. :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H PHILIMON έγραψε:

      Βέβαια είναι αρκετά επίφοβο να κάνεις σύγκριση με μια δυο μετρήσεις αλλά αυτό είναι το «τίμημα» του να βγαίνουν τόσο συχνά νέες Rom...

      Ως επαλήθευση του παραπάνω, παραθέτω μερικές ακόμα εικόνες για άμεση σύγκριση με παρόμοια χρήση, στην ίδια ROM, σε 2 διαφορετικά χρονικά διαστήματα...

      Αριστερά είναι οι φώτο από την πρώτη περίοδο και δεξιά από την δεύτερη, για πιο εύκολη σύγκριση.
      Την δεύτερη περίοδο, έκατσε να κάνω αντίστοιχη χρήση του κινητού σε ώρες αλλά κράτησε συνολικά μία μέρα λιγότερο!












      Είναι φανερό ότι τη διαφορά την κάνει το συγκριτικά μεγαλύτερο διάστημα (την δεύτερη περίοδο) που η συσκευή ήταν ενεργή... (2 πρώτες φώτο).
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • Πολλή καλη σύγκριση! @PHILIMON, παρατηρώ ότι φτάνεις την μπαταρία στο τέρμα της για να δεις την πραγματική χρήση, κάτι που έκανα κι εγώ, πράγμα που την σκοτώνει, αν το κάνεις συχνά, στην κυριολεξία (φιλικά πάντα, δεν έχω καμία διάθεση να κάνω τον έξυπνο)! Καλό θα είναι να δεις τί τεχνολογία είναι η μπαταρία και μέχρι που πρέπει να την φτάνεις.. σε li-on αν θυμάμαι καλά, ποτέ κάτω από 20% (είμαι από κιν και δεν είναι εύκολο να παραθέσω link, αλλά έχει γίνει αντίστοιχη συζήτηση σε διάφορα νήματα)!
    • Διαφήμιση
    • @gas83, έχεις απόλυτο δίκιο! Έκανες πολύ καλά που το ανέφερες.

      Δεν το κάνω όμως αυτό γενικότερα. Το αποφεύγω όσο μπορώ.
      Ειδικά μετά από τη δυσάρεστη εμπειρία που είχα με το πρώτο μου Tablet, (δες αν θες εδώ και εδώ)!!! :sad:
      Απλά επειδή έτυχε να κάνω με μεγάλη ακρίβεια ίδια χρήση, σε ότι αφορά το SOT και το ποσοστό της μπαταρίας,
      σκέφτηκα ότι θα ήταν κρίμα να μη το φτάσω στο ίδιο ακριβός επίπεδο, έτσι ώστε να βγουν τα καλύτερα δυνατά συμπεράσματα.

      Εννοείται λοιπόν ότι συμφωνώ μαζί σου και προσέχω γενικότερα να μην πέφτω κάτω από το 20% περίπου, όπως πολύ σωστά αναφέρεις. ;)
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • Ευχαριστουμε για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε με τις ρομ. Και γενικά με αυτό το φόρουμ και ελληνική ρομ δεν χρειάζεται να μιλάς με τους Κινέζους οι οποίοι σε ερωτήσεις στο παρελθόν κάναν τον Κινέζο (όνομα και πράγμα). Εγκατάσταση επιτυχής της 7.3.16 σε mi4c με τα ακόλουθα προβλήματακια
      1. Ζεσταίνεστε εύκολα. Βαράει θερμοκρασία 47βαθ.
      2. Κάτι παίζει με το google play : όταν πάω να βάλω μία εφαρμογή μου βγάζει το μήνυμα αναμονή για wifi ενώ αυτό είναι ενεργό
      3. Δεν έχω καταφέρει ακόμη τους 160 χαρακτήρες στα sms
      4. To κινητό ανταποκρίνεται κάπως αργά στα touch της οθόνης. χρειάζονται πολλές φορές και 3 πατήματα για να πάρει εντολή και σε μερικές εφαρμογές άλλο σημείο πατάω και άλλο πατιεται. Πχ ΟΑΣΑ telematics πατάω το 5 στην άκρη για να πάω στα λεωφορεία τα πεντακοσαρια και αντί αυτού μπαίνει στην διαδρομή κάποιου άσχετου λεωφορείου.
      Αυτά, δεν ξέρω αν φταίει σε όλα η ρομ μπορεί να μην έχω ρυθμίσει εγώ κάτι σωστά. Όποιος μπορεί τα φώτα του
      Ευχαριστώ
    • Ο/H Angelos Antonopoulos έγραψε:

      1. Ζεσταίνεστε εύκολα. Βαράει θερμοκρασία 47βαθ.
      Μην σε ανησυχεί το 47, μόνο αν ξεπεράσει τους 70-75C
    • Διαφήμιση
    • Σχετικά με το play store ακολούθησα αυτές τις οδηγίες κ πλεον λειτουργεί κανονικά - έκδοση play store 7.6.08 .
      MIUI 8.2.1.0 Mi 5 Permanent Solution Working Playstore (Easy Tutorial) - Xiaomi Mi 5/Pro - Xiaomi MIUI Official Forum

      Βασικά κάνεις logout απο το Google account σου στις ρυθμίσεις και clear data, clear cache, uninstall updates σε Google play store, Google framework (πλαίσιο υπηρεσιών Google) και Google play services (υπηρεσίες Google play), restart, περνάς πάλι το account σου κ είσαι έτοιμος!