Διαφήμιση

TWRP για Mido

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • TWRP για Mido

      Καλησπέρα. Αφορμή για αυτό το post είναι ένα θέμα που είχε ο φίλος @mparaxir μετά το φλασάρισμα της πρώτης ελληνικής XTRV Developer για το mido και έχει να κάνει με το γεγονός ότι το TWRP της ROM δεν μπορεί να κάνει mount την εξωτερική SD Card.

      Λοιπόν φίλε Διονύση, όπως θα έλεγε και ο Γιώργος Γεωργίου, άκου και προβληματίσου:

      Αυτή τη στιγμή (το τονίζω αυτό, μιας και το Mido είναι πολύ καινούργια συσκευή ακόμα και ελέω Qualcomm σίγουρα θα έχει πολύ μεγάλη υποστήριξη μελλοντικά), φαίνεται να υπάρχουν μόνο 3 TWRP recoveries για το Mido και δυστυχώς απ' ότι διαβάζω είναι και τα 3 προβληματικά.

      1) To TWRP Recovery του abhishek (υποστηρίζει Nougat).

      Αυτό είναι ακριβώς που διαθέτεις και εσύ, επιβεβαιωμένα (έχω ανοίξει το image με Android Kitchen και τα αρχεία, το build time και η επωνυμία του developer είναι ακριβώς ίδια με αυτά του TWRP που δίνεται από το XDA thread στο link επάνω) και όπως είδες έχει θέμα με το mount της SD Card. Απ' ότι βλέπω επίσης έχει θέμα με το MTP file transfer, το οποίο αν φλασάρεις αυτό το recovery (που το έχεις φλασάρει δηλαδή) δεν λειτουργεί μέσα από το MIUI, παρά μόνο μέσα από το ίδιο το recovery. Σε κάθε περίπτωση μικρό το κακό, μιας και στο MIUI μπορείς να μεταφέρεις αρχεία αν θες, μέσω FTP Wi-Fi από τον stock file manager. Έχει αναφερθεί ότι το εν λόγω TWRP δεν λειτουργεί με την τελευταία Global Stable V8.1.15.0.MCFMIDI.


      2) Το TWRP Recovery του suhas.holla (υποστηρίζει Nougat).


      Αυτό φαίνεται να έχει νεότερο Android build, υποστηρίζει τα πάντα όλα τα partitions της συσκευής αλλά έχει το ίδιο θέμα με το MTP όπως το πρώτο ΕΚΤΟΣ και αν χρησιμοποιήσεις για μέθοδο root όχι το SuperSU της chainfire αλλά το phh's SuperSu ο οποίος όμως έχει άλλα προβλήματα (δεν δίνει 100% σωστό root access). Γενικά εικάζεται ότι για την αποτυχία του MTP φταίει το SuperSU. Θέματα με την SD Card δεν έχουν αναφερθεί, κάποιοι είχαν θέματα με restore. Έχει αναφερθεί επίσης ότι το εν λόγω TWRP δεν λειτουργεί με την τελευταία Global Stable V8.1.15.0.MCFMIDI.


      3) Το TWRP Recovery του cofface (υποστηρίζει Nougat).


      Είναι και αυτό στην έκδοση 3.0.3 όπως το 2ο, έχει υποστήριξη partitions, OTA και αυτόματο disable boot verity. Τα backup δουλεύουν, αναφορές για MTP είναι διφορούμενες. Όπως και τα προηγούμενα, έχει αναφερθεί ότι δεν λειτουργεί με την τελευταία Global Stable V8.1.15.0.MCFMIDI. Κάποιος μάλιστα ισχυρίζεται ότι δεν παίζει ούτε στην 7.2.24.

      Η προφανής ερώτηση λοιπόν είναι τι κάνεις τώρα. Μπορείς να δοκιμάσεις το TWRP του suhas να δεις αν λύνει το θέμα με την SD κάρτα και αν το λύνει και παίζουν και τα backup/restore να μείνεις σε αυτό (δεν θα ρίσκαρα cofface αν και το ρίσκο είναι μικρό για να λέμε την αλήθεια) αλλά εγώ αν ήμουν στη θέση σου, για την ώρα θα καθόμουν στα αυγά μου να δω τι αναβαθμίσεις θα βγουν (αν βγουν) και βέβαια αν θα βγει και άλλο TWRP. Από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις, η απόφαση είναι δική σου.
    • απλα απιστευτος εισαι κωστα να εισαι καλα για τον χρονο που διαθεσες και να κατσεις να ψαξεις.
      να σου πω μικρο το κακο οσο αφορα για την sd οποτε θα κατσω στα αυγα μου να σου πω.