Διαφήμιση

Hard Brick και Unbrick [SOLVED]

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Hard Brick και Unbrick [SOLVED]

      Εκανα hard brick το xiaomi redmi note 4 (nickel) μου και όταν πάω να φλασαρω τον preloader ή γενικά οτιδήποτε με το so flash tool παίρνω τo error STATUS_DA_EXCEED_MAX_NUM (0xC0070005) και δεν μπορώ να το κάνω unbrick με οτι και να προσπαθήσω... Να προσθέσω οτι αυτό το σφάλμα μου το είχε ξανά βγάλει όταν έκανα φλας την China dev πατώντας το volume down αλλά μόλις το προσπάθησα χωρίς να πατάω volume down όταν το συνδέω μου την φλασαρε κανονικά ενω τώρα όπως και να δοκιμάσω μου το βγάζει...
      Τώρα είμαι από το redmi note 4 ενός φίλου...
      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H ~perceus10~ έγραψε:

      Εκανα hard brick το xiaomi redmi note 4 (nickel) μου και όταν πάω να φλασαρω τον preloader ή γενικά οτιδήποτε με το so flash tool παίρνω τo error STATUS_DA_EXCEED_MAX_NUM (0xC0070005) και δεν μπορώ να το κάνω unbrick με οτι και να προσπαθήσω... Να προσθέσω οτι αυτό το σφάλμα μου το είχε ξανά βγάλει όταν έκανα φλας την China dev πατώντας το volume down αλλά μόλις το προσπάθησα χωρίς να πατάω volume down όταν το συνδέω μου την φλασαρε κανονικά ενω τώρα όπως και να δοκιμάσω μου το βγάζει...
      Τώρα είμαι από το redmi note 4 ενός φίλου...
      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Hard brick πως το έκανες ? Έχεις ξεκλείδωτο bootloader ή όχι ?
    • Διαφήμιση
    • Το τηλέφωνο ανοίγει κανονικά ή δεν κάνει τίποτα αν πατήσεις το power ? Τη δόνηση τη νιώθεις ?
    • Μου μυρίζει μπρικαρισμένος preloader. Δύσκολη περίπτωση. Είχαμε μια παρόμοια περίπτωση εδώ στο forum αλλά δυστυχώς δεν βγάλαμε άκρη. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι για αρχή να κατεβάσεις μια Global Stable (ΟΧΙ dev) fastboot ROM και να δοκιμάσεις μέσω sp flash να φλασάρεις αρχικά ΜΟΝΟ preloader (κανένα άλλο partition τσεκαρισμένο). Όπως θα διαβάσεις και στην περίπτωση της κοπελιάς που δεν μπορέσαμε να τη βοηθήσουμε τελικά, μπορεί να χρειαστεί να δοκιμάσεις διάφορους συνδυασμούς πλήκτρων, αν σου βγάζει error ή κολλάει το tool.

      Αν πετύχει και το τηλέφωνο ανοίξει, δεδομένο ότι έχει unlocked booloader τότε περνάς και μια ελληνική ή xiaomi.eu ROM και έχεις ROM τουλάχιστον (βέβαια δεν θα έχεις IMEI δεδομένου ότι έκανες format μέσω sp flash που δεν κάνουμε ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο, αλλά ένα ένα τα πρόβληματα). Το βασικό είναι να φλασαριστεί σωστά ο preloader.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ~perceus10~ έγραψε:

      Οκ θα το δοκιμάσω αύριο... Thanks mate!

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Εύχομαι το καλύτερο.
    • Για σας παιδιά είμαι φίλος του ~perceus10~ και είχα ανήξει ένα θέμα παλιότερα με το xiaomi redmi note 4 nickel τέλος είχα την Ελληνική rom από την αρχή μέχρι που έκανα update την stable καταλάθος και άρχισα να κάνω πολλά λάθη για να το επαναφέρω ...... αυτό το κινητό είναι δικό μου το είχα δώσει στον ~perceus10~ τέλος πάντων αυτό τώρα τι μπορώ να το κάνω ? υπάρχει κάποιος στο κέντρο της Αθήνας που ξέρετε πως μπορεί να του επαναφέρει τον preloader ? η κάτι παρόμοιο τι να το κάνω σε αυτή την κατάσταση εσείς τι θα κάνατε εάν σας γινόταν αυτό ?
    • Ερώτηση: στο redmi note 4 το mta/edl mode ενεργοποιείται με το volume down ή με test points? Και τέλος γίνεται να ξανά περάσω τον preloader με mta/edl mode?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ~perceus10~ έγραψε:

      Ερώτηση: στο redmi note 4 το mta/edl mode ενεργοποιείται με το volume down ή με test points? Και τέλος γίνεται να ξανά περάσω τον preloader με mta/edl mode?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Δεν υπάρχει κάποιο standard key combination για όλα τα MTK phones, προκειμένου να τα βάλεις σε Meta mode. Συνήθως είναι το volume down, αλλά μπορεί να είναι και το volume up, volume down + power, volume up + power ή both volume keys πατημένα. Το κλειδί για να καταλάβεις αν το τηλέφωνο μπαίνει σε meta mode είναι να εντοπίζεται από τον υπολογιστή ως απλή Mediatek USB Port και όχι ως Mediatek Preloader USB VCOM Port. Αν το καταφέρεις αυτό, απλά κρατάς το συνδυασμό πλήκτρων πατημένο και φλασάρεις preloader. Αν γίνει σωστά, χωρίς σφάλμα τότε θα αναγνωρίζεται αυτόματα ως Mediatek Preloader USB VCOM και επίσης θα φορτίζει αλλά και θα ανοίγει. Για test points στο Nikel δεν γνωρίζω, καθώς θέλει σίγουρα άνοιγμα η πλάτη και είναι παρακινδυνευμένο.

      Τέλος κατάστημα που να μπορεί να επαναφέρει preloader εδώ (επιτυχημένα εννοείται) δεν γνωρίζω δυστυχώς. Στις περιπτώσεις πλήρους αποτυχίας, το μοναδικό πράγμα που μπορεί να γίνει είναι επιστροφή στον seller :/