Διαφήμιση

Προβλημα στο TWRP

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Προβλημα στο TWRP

      Καλησπέρα, αποφάσισα να φλασάρω ελληνική rom. Το κινητό φοράει 8.1.4.0 και λόγω μπαταρίας αποφάσισα να κάνω τη στροφή. Το πρόβλημα είναι οτι μπαίνοντας στο twrp θέλω να κάνω backup σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ή αν μετανιώσω για την ελληνική. Μπαίνοντας στο backup θέλω να επιλέξω system&data αλλα το partition data μου το βγάζει μέγεθος 55gb, ενω το system περίπου 3gb. Στο κινητό ζήτημα να είναι κατειλημένα τα 15gb. Δε μπορώ να καταλάβω γιατι το περνάει σαν 55gb. Και λογω 64gb sd τα 55+3 δε ξερω αν οριακά χωρεσουν. Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα? Ευχαριστώ
    • backup θέλεις να κάνεις την official rom?


    • Διαφήμιση
    • Δεν ξέρω αν μπορείς να επαναφέρεις ένα backup official ρομ με αυτό το twrp..
      Για μένα στήσε το κινητό σου από την αρχή...
      Όσο για το 55gb φαντάζομαι ότι απλά το βλέπει λάθος ή βλέπει κάποιο αρχείο πολύ μεγάλο χωρίς να υπάρχει.


    • Ναι για εκει με βλέπω, σε ευχαριστω πολυ παντως.

      =============== Φεβ 28th 2017, 4:43pm ===============
      Εαν μετα την ελληνική θέλω να φλασάρω official rom, θα χρησιμοποιήσω το miflash και απλα θα επιλεξω wipe data μεσα στο πρόγραμμα? Πρέπει να κάνω κάτι απο twrp μήπως πρώτα? γιατι απο οσο ξέρω αν φλασάρω με miflash χάνεται το twrp
    • Για να έχεις official rom πρέπει να χρησιμοποιήσεις τροποποιημένο twrp ¨η να τροποποιήσεις εσύ το boot.img της ρομ σου..
      Για μένα αν γυρίσεις σε official απλά φλασάρεις με miflash με την επιλογή flash all - clean all/


    • Ο/H Themis Kontzialis έγραψε:

      Καλησπέρα, αποφάσισα να φλασάρω ελληνική rom. Το κινητό φοράει 8.1.4.0 και λόγω μπαταρίας αποφάσισα να κάνω τη στροφή. Το πρόβλημα είναι οτι μπαίνοντας στο twrp θέλω να κάνω backup σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά ή αν μετανιώσω για την ελληνική. Μπαίνοντας στο backup θέλω να επιλέξω system&data αλλα το partition data μου το βγάζει μέγεθος 55gb, ενω το system περίπου 3gb. Στο κινητό ζήτημα να είναι κατειλημένα τα 15gb. Δε μπορώ να καταλάβω γιατι το περνάει σαν 55gb. Και λογω 64gb sd τα 55+3 δε ξερω αν οριακά χωρεσουν. Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα? Ευχαριστώ
      Ποιο TWRP χρησιμοποιείς και κατά δεύτερον μιλάμε σίγουρα για το nikel ? Το λέω γιατί στο nikel δεν έχω δει να παίζει σωστά το Mi flash. Για το Mido κάνουμε εντελώς άλλη συζήτηση.

      Anyway σε ότι αφορά το θέμα σου. Προφανώς το TWRP βλέπει λάθος το data partition size, πράγμα το οποίο σε γενικές γραμμές δεν είναι καλό και αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με την κρυπτογράφηση που κάνει το Android στο πρώτο boot, στις επίσημες ROM. Όπως και να έχει, δεν το έχω ξαναδεί και μια χαρά Nandroid backup μπορείς να πάρεις σε επίσημη ROM, απλά για να μπουτάρεις ΜΟΝΟ με TWRP επάνω (και όχι root) σε επίσημη ROM, χρειάζεται μια επιπλέον διαδικασία για την οποία (από την τελευταία XTRV developer και μετά) έχουμε προβλέψει να μπορεί να γίνει μέσω του TWRP (χωρίς να χρειάζεται, αφού η developer περνάει supersu άμεσα).

      Για εμένα, παίρνεις backup (ΟΧΙ μέσα από το TWRP στην παρούσα φάση τουλάχιστον, αλλά με άλλους τρόπους πχ local backup στο MIUI ή στο Mi Cloud ή Titanium) ότι σε ενδιαφέρει από εφαρμογές, ρυθμίσεις, φωτογραφίες και ότι άλλο έχεις στο internal storage και εφόσον είσαι έτοιμος και ξέρεις ότι δεν θα χάσεις τίποτα που να μην μπορείς να το ανακτήσεις, τότε περνάς την ελληνική με format /data και όλα θα κυλήσουν μια χαρά και όποιο πιθανό πρόβλημα υπάρχει θα λυθεί. Αν πάλι θες να επιστρέψεις σε Official, τότε προτείνω τη λύση sp flash που είναι δοκιμασμένη και δεν χρειάζεται να κάνεις αλχημείες και να μπλέξεις σε φλασάρισμα επίσημης recovery από TWRP + απενεργοποίηση Dm-Verity.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      δεν έχω δει να παίζει σωστά το Mi flash.
      Δεν έχεις δει να παίζει το Miflash????


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Δεν έχεις δει να παίζει το Miflash????
      Μόνο σε...βίντεο Γιώργο. 2 φορές που το δοκίμασα έπαιξε bootloop. Δεν έκατσα ιδιαίτερα να ψάξω τι έφταιγε καθώς δεν είχα χρόνο, πήγα κατευθείαν στο sp flash. Ενδεχομένως κάτι να μην κάθισε σωστά.
    • Εγώ θα έλεγα το αντίθετο... Το sp δεν είναι πλεον κατάλληλο για τα νέα MTK αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς μερικές φορές..


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Εγώ θα έλεγα το αντίθετο... Το sp δεν είναι πλεον κατάλληλο για τα νέα MTK αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς μερικές φορές..
      Έχει bugs ναι (το θέμα με το cust) και επικινδυνότητα αν δεν επιλέξεις τα σωστά partition ή επιλέξεις format, αλλά το Mi Flash έχει και αυτό τις ιδιοτροπίες του, ειδικά για τις MTK που δεν διαθέτουν EDL mode.
    • Διαφήμιση
    • Τέλος πάντων.. από την στιγμή που σου έτυχε καλά κάνεις και το αναφέρεις...