Διαφήμιση

[XTRV-7.2.23/24] H νέα έκδοση​ της Ελληνικής MIUI V8 ROM. (τελευτ. ενημέρωση 28/2 03:15)​

    • Ολοκληρώθηκε
    • ROM
    • Poll
    • Xiaomi
    • Miui Dev

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οταν βλεπω βιντεο κ γυρισω στο πλαι το κινητο,δε φαίνεται τιποτα στην οθόνη ενω παιζει το βίντεο. Το εχετε παρατηρήσει κ εσεις?

      Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H giannhs7 έγραψε:

      @billpat7 σε εμενα δεν παρουσιαστηκε τετοιο θεμα ολα παιζουν ρολόι, εχω xiaomi redmi note 2 :)

      Δε μου το κανε στο youtube η στο fb. Το κανε σε καποια σελιδα στο chrome. Το χει συναντησει αλλος?

      Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Παιδια έκανα disable το msa και το κινητό πυροβολαει . Οι σελίδες ανοίγουν εν ριπή οφθαλμού . Δεν ξέρω αν δημιουργηθούν προβλήματα αλλά είδα αισθητή διαφορά . Θέλω να δω και στην μπαταρία τώρα .

      Πληροφοριακά χρησιμοποίησα το disable service app . Ξετικαρετε όλα τα κουτάκια/services . (Θέλει root).
    • Τα έχουμε ξαναπεί 100 φορές. Msa και Analyticscore είναι υπηρεσίες της Xiaomi που λειτουργούν εξαιρετικά ύποπτα. Το πρώτο εικάζεται ότι χρησιμοποιείται για λόγους ad sense δηλαδή μπλοκάρει διαφημίσεις, αλλά στην πράξη έχει αποδειχτεί ότι σου κάνει push διαφημίσεις. Χρησιμοποιεί πρωτόκολλο https για να στέλνει κρυπτογραφημένα δεδομένα από τη συσκευή (που κανείς δεν ξέρει τι δεδομένα στέλνει) σε IPs κινέζικες, χωρίς να ειδοποιεί τον χρήστη στο ελάχιστο. Τα ίδια (και χειρότερα) κάνει το analyticscore.apk. Όταν βρει σύνδεση ανοιχτή τσεκάρει μια φορά τη μέρα για update στον επίσημο server της Xiaomi και αν υπάρχει το κατεβάζει και το εγκαθιστά αυτόματα και χωρίς να ειδοποιήσει κανένα. Κατά την επικοινωνία, στέλνει IMEI, Model, MAC address, όνομα πακέτου και ψηφιακή υπογραφή. Η xiaomi όταν ρωτήθηκε απλά δήλωσε ότι αποτελεί system κομμάτι του MIUI που μαζεύει δεδομένα για να βελτιώσει την εμπειρία χρήσης. Δεν είναι ξεκάθαρο τι δεδομένα μαζεύει ακριβώς (αν και από το reverse engineering που έχει γίνει στην εφαρμογή γνωρίζουμε ότι μαζεύει ζωτικά στοιχεία όπως το μοντέλο και το IMEI) και δεν αρνήθηκαν ποτέ ότι μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές στο background, εφόσον το επιθυμεί, χωρίς τη συναίνεση του χρήστη (χωρίς καν να τον ειδοποιεί). Το τελευταίο και μόνο το καθιστά κατά την άποψή μου ως τεράστια τρύπα ασφαλείας και το κάνει στόχο για κακόβουλους χρήστες. Απ' όσο θυμάμαι στις developer ROM δεν υπάρχουν οι εν λόγω εφαρμογές (σίγουρα δεν υπάρχουν στις dev από xiaomi.eu και φυσικά στην XTRV).
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Τα έχουμε ξαναπεί 100 φορές. Msa και Analyticscore είναι υπηρεσίες της Xiaomi που λειτουργούν εξαιρετικά ύποπτα. Το πρώτο εικάζεται ότι χρησιμοποιείται για λόγους ad sense δηλαδή μπλοκάρει διαφημίσεις, αλλά στην πράξη έχει αποδειχτεί ότι σου κάνει push διαφημίσεις. Χρησιμοποιεί πρωτόκολλο https για να στέλνει κρυπτογραφημένα δεδομένα από τη συσκευή (που κανείς δεν ξέρει τι δεδομένα στέλνει) σε IPs κινέζικες, χωρίς να ειδοποιεί τον χρήστη στο ελάχιστο. Τα ίδια (και χειρότερα) κάνει το analyticscore.apk. Όταν βρει σύνδεση ανοιχτή τσεκάρει μια φορά τη μέρα για update στον επίσημο server της Xiaomi και αν υπάρχει το κατεβάζει και το εγκαθιστά αυτόματα και χωρίς να ειδοποιήσει κανένα. Κατά την επικοινωνία, στέλνει IMEI, Model, MAC address, όνομα πακέτου και ψηφιακή υπογραφή. Η xiaomi όταν ρωτήθηκε απλά δήλωσε ότι αποτελεί system κομμάτι του MIUI που μαζεύει δεδομένα για να βελτιώσει την εμπειρία χρήσης. Δεν είναι ξεκάθαρο τι δεδομένα μαζεύει ακριβώς (αν και από το reverse engineering που έχει γίνει στην εφαρμογή γνωρίζουμε ότι μαζεύει ζωτικά στοιχεία όπως το μοντέλο και το IMEI) και δεν αρνήθηκαν ποτέ ότι μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές στο background, εφόσον το επιθυμεί, χωρίς τη συναίνεση του χρήστη (χωρίς καν να τον ειδοποιεί). Το τελευταίο και μόνο το καθιστά κατά την άποψή μου ως τεράστια τρύπα ασφαλείας και το κάνει στόχο για κακόβουλους χρήστες. Απ' όσο θυμάμαι στις developer ROM δεν υπάρχουν οι εν λόγω εφαρμογές (σίγουρα δεν υπάρχουν στις dev από xiaomi.eu και φυσικά στην XTRV).

      Παντως δεν εμφανίζονται στην αναζήτηση της Disable service. Εκτός κι αν κάτι κάνω λάθος.

      Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
      • Καλησπέρα σας......προσπαθω να βάλω την τελευταία developer Ρομ στο redmi pro μου και δεν μπορώ με τίποτα. Ακολουθησα τις οδηγίες εγκατεστησα την 6.12 και προσπάθησα να φλασαρω την Ρομ και μέσω updater και μέσω recovery αλλά τζιφος.....στη συνέχεια προσπάθησα να περάσω την stable κανωντας wipe τα πάντα και πάλι τζιφος.....απλά στο reboot που κάνω με βγάζει πάλι με την 6.12......τι κάνω λάθος ρε παιδιά?
    • Πως γίνεται να είναι root η συσκευή σύμφωνα με το aida64,root checker και δεν μπορώ να εγκαταστήσω κάποια εφαρμογή (adaway) που θέλει δικαιώματα;Δεν έχω λέει πλήρη δικαιώματα πετάει μήνυμα.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H maikagel έγραψε:

      Υστερα απο χρηση αρκετων ημερων σε ido, σημερα ανακαλυψα οτι εχει εξαφανισθει το εικονιδιο του ραδιοφωνου. Η εφαρμογη υπαρχει, απλα εχει μονο τιτλο, χωρις εικονιδιο. Κατι αλλο δεν εντοπισα σε αυτη τη ρομ.
      και σε εμένα... Δουλεύει κανονικά το ραδιοφωνο