Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4/4x (Mido)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Επέτρεψε μου να διαφωνήσω ως προς τα ευρήματα σου. Για την ηχογράφηση μπορώ να μιλήσω, αφού έχω κάνει ηχογραφήσεις περισσότερες από 30 ώρες και μάλιστα σε αρκετά δύσκολες συνθήκες. Θέλεις να σου στείλω μερικά δείγματα σε pm? :)

      Το θέμα με τα FPS στα video, αν και δεν έχω τραβήξει ούτε ένα, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι είναι 15fps. Αναφερόμαστε σε ένα μεσαίο επεξεργαστή, και αναφέρεσαι σε ένα υπερβολικά χαμηλό νούμερο. Πότε δεν διάβασα κάτι τέτοιο ούτε εδώ, ούτε πουθενά άλλου. Γιατί να το δεχτώ;

      Το βασικό μου επιχείρημα ωστόσο είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα Samsung σε αυτή την κατηγορία δεν έχουν ασθένειες, ότι η εμπειρία χρήσης είναι καλύτερη και ότι οι σχέσεις εταιρείας και πελάτη είναι εν τέλει καλύτερες.

      Τέλος τα 285,9€ για το Samsung είναι τιμή skroutz, σοβαρά καταστήματα το έχουν από 320 και φεύγα, όταν οι ίδιες αλυσίδες πουλάνε το Note 4x στα 199€ με εγγύηση infoquest, που επιμένω ότι ο πραγματικός ανταγωνιστής του A5 δεν είναι το note αλλά το απλό 4x, το οποίο κοστίζει 140€ και πάλι με εγγύηση infoquest.

      Έτσι λοιπόν καταλήγουμε σε συμβιβασμούς ή ρίσκα ή διαφορά στην τιμή, π.χ. επειδή δεν ξέρουμε τι ακριβώς παίζει με την εισαγωγή του Α5 από το κατάστημα που το πουλά «μόνο» 285,9€, μόνο και μόνο για την AMOLED και την ετικέτα samsung.
    • @iJohnnyCash

      Σαφώς και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις; Τί με πέρασες; Σουλτάνο;

      Καταλήγω (και δεν λέω κάτι άλλο γιατί με έχεις βάλει σε ένα τρυπάκι να εξηγώ πράγματα που δεν έχουν σχέση με το θέμα και που έχουν κάνει κατα καιρούς πάταγο στο forum και έχουν χιλιοειπωθεί - σου είπα οτι αυτά τα είχε και το Redmi Note 3 Pro οπότε είναι γνωστά) :

      - Δεν θέλω να μου στείλεις κανένα δείγμα με PM. Ίσως το δικό μου ήταν απο το 3ο εργοστάσιο κατασκευής που βγάζει ελαττωματικά. H δικές μου ηχογραφήσεις (όχι συνεντεύξεις) ήταν ΓΤΠ.
      - Δικαίωμά σου να μην δέχεσαι τα χαμηλά fps. Όταν κάνεις λήψη βίντεο σε εσωτερικό χώρο...και όταν ακούσεις τον ήχο...εδώ θα είμαι να σε παρηγορήσω.
      - Τα samsung των 270 ευρώ τραβάμε 1080p με 256Kbps στερεοφωνικό ήχο (και όχι με 96Kbps που τραβάνε τα περισσότερα Xiaomi) και 29-30fps ακατέβατα.
      - Η Samsung σε after sales είναι 100 χρόνια μπροστά από τον 2ο. Επισκευάζει σε 1 ώρα. Πάς το κινητό χαλασμένο, πίνεις έναν καφέ και το παίρνεις και φεύγεις.
      - Δεν ψάχνω τον ανταγωνιστή του Α5 (ξεκόλα με το 4x) για να το αντιστοιχίσω. Ψάχνω συσκευή με 270 ευρώ.
      - Για αγορά Samsung δεν σε απασχολεί το "σοβαρό" ή όχι κατάστημα skroutz γιατί εάν συμβεί κάτι πάει κατευθείαν αντιπροσωπία. Αρκεί να έχεις απόδειξη που αναγράφει το imei. Μην με κάνεις και επαναλαμβάνομαι γιατί δεν το αντέχω. Σε ότι καλύπτεται από Ευρωπαϊκή 2ετη εγγύηση (απο κινητό μέχρι μίξερ), πάει κατευθείαν αντιπροσωπία.
      - Το εάν το Sasmung είναι μόνο μία AMOLED οθόνη, άσε να το κρίνει αυτός που το έχει. Καλή η καραμέλα αλλά έλιωσε. Και ποιός σου είπε οτι για αυτήν την οθόνη δεν αξίζει να κόψεις φλέβα;
      - Εγώ θα αγόραζα LG G5 se (ίσως και κάτι άλλο αλλά δεν το έψαξα πολύ) και όχι Α5.

      Αυτά απο μένα. Πίστεψέ με...δεν προσπαθώ να σε πείσω. Εγώ ξέρω τί κάνει το Xiaomi, τί το Samsung, τί το Apple, τί το LG κλπ...κλπ...εσύ δεν ξέρεις και καλό θα είναι να μάθεις και μετά να συμβουλεύεις. Τα 15fps είναι στην γωνία και σε περιμένουν. Όπως και η βλάβη που εύχομαι ποτέ να μην πάθεις. Τα Xiaomi είναι πολύ σκληρά για να πεθάνουν αλώστε.

      Υ.Γ Και να φανταστείς ότι είναι ΜΕΓΑΣ Samsung hater!

      Αυτά φίλε μου. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να χαρείς το πραγματικά πολύ καλό κινητό σου.

      O @giannakis1975 που ρώτησε πήρε την απάντησή του από μεριάς μου. Ας ρωτήσει και αλλού, ας βάλει την ζυγαριά κάτω και ας αποφασίσει.

      :roll:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Θα συμφωνήσω μαζί σου, ας λήξει το debate ... υπάρχει αρκετό υλικό να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του. Βέβαια πότε δεν με ενδιέφερε ο τίτλος του συμβουλάτορα κινητών. Εμπειρικά μιλάω κυρίως :)

      Σοβαρά όμως, τα fps της κάμερας είναι μόνο 15??

      Υ.γ.: Λατρεύω τις οθόνες amoled ;(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H iJohnnyCash έγραψε:



      Σοβαρά όμως, τα fps της κάμερας είναι μόνο 15??
      Μία δοκιμή θα σε πείσει. :wink:
      Και 18 και 20 να καταφέρεις να πιάσεις (εάν υπάρχει μπόλικο φυσικό φώς μέσα) πάλι το βίντεο δεν βλέπεται. Εάν έχεις και κάνα ηχείο να βαράει ή κάποιον να μιλάει σε όφωνο...ξέχνα και τον ήχο...
      Είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ για αυτήν την συσκευή που εκτός από τα σημεία που ανέφερα είναι πραγματικό κελεπούρι στα 150-160 ευρώ και ας μήν έχει και εγγύηση και ας πάθει και ότι θέλει...
      Μερικές φορές νομίζω οτι το κάνουν επίτηδες εκεί στην Xiaomi. Γιατί λογικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω. :thumbdown:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Και στο redmi note 3 pro της γυναίκας μου και στο note 4 που έχω εγώ η ηχογράφηση στα video είναι τραγική. Στο video βάζω open camera για τα fps και νομίζω λειτουργεί δυο φορές που δοκίμασα παρόλα αυτά το τηλέφωνο το αγάπησα.Μια ερώτηση παιδιά έχω ένα φάκελο της Google και μέσα α την εφαρμογή φωνής συνέχεια μου βγάζει ειδοποίηση ενώ δεν βλέπω κάτι γιατί αν πατήσω πάνω βγάζει το μικρόφωνο και είναι ι σε αναμονή για ομιλία.
    • Είναι η ειδοποίηση της Google για τον καιρό στην μπάρα ειδοποιήσεων. Δοκίμασε να κλείσεις την ειδοποίηση και θα δεις ότι θα φύγει η ειδοποίηση από την εφαρμογή φωνής.

      Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    • Ο/H zalaros έγραψε:

      Είναι η ειδοποίηση της Google για τον καιρό στην μπάρα ειδοποιήσεων. Δοκίμασε να κλείσεις την ειδοποίηση και θα δεις ότι θα φύγει η ειδοποίηση από την εφαρμογή φωνής.

      Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
      Έχεις δίκιο αυτό έκανα ευχαριστώ.

      =============== Ιουν 23rd 2017, 10:24am ===============
      Αξίζει να δοκιμάσω την beta 7.6.22. Το note 4 μου το έχω στοκ. Για να περάσω την beta δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία την βάζω και όποτε θέλω γυρνάω στην σταθερή;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H geoka7 έγραψε:

      Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω στη κατοχή μου ένα Xiaomi Redmi Note 4. Εδώ στο forum βρίσκω 2 για αυτό το κινητό. Ένα που λέγεται nikel κ ένα άλλο mido . To δικό μου ποιο από τα 2 είναι; έχει CPU M6797M deca-core.
      θα σε παρακαλούσαμε να μην κάνεις την ίδια ερώτηση σε πολλά θέματα, θεωρείτε σπαμ και απαγορεύεται από τους κανονισμούς.
      Σου έχω απαντήσει ήδη στο άλλο θέμα :)
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H iJohnnyCash έγραψε:

      Σοβαρά όμως, τα fps της κάμερας είναι μόνο 15??
      Μία δοκιμή θα σε πείσει. :wink: Και 18 και 20 να καταφέρεις να πιάσεις (εάν υπάρχει μπόλικο φυσικό φώς μέσα) πάλι το βίντεο δεν βλέπεται. Εάν έχεις και κάνα ηχείο να βαράει ή κάποιον να μιλάει σε όφωνο...ξέχνα και τον ήχο...
      Είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ για αυτήν την συσκευή που εκτός από τα σημεία που ανέφερα είναι πραγματικό κελεπούρι στα 150-160 ευρώ και ας μήν έχει και εγγύηση και ας πάθει και ότι θέλει...
      Μερικές φορές νομίζω οτι το κάνουν επίτηδες εκεί στην Xiaomi. Γιατί λογικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω. :thumbdown:
      Δοκίμασα από περιέργεια ένα video σε χαμηλού φωτισμού συνθήκες... έχεις δίκαιο... και απαράδεκτο...
      ;(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H iJohnnyCash έγραψε:

      Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Μία δοκιμή θα σε πείσει. :wink: Και 18 και 20 να καταφέρεις να πιάσεις (εάν υπάρχει μπόλικο φυσικό φώς μέσα) πάλι το βίντεο δεν βλέπεται. Εάν έχεις και κάνα ηχείο να βαράει ή κάποιον να μιλάει σε όφωνο...ξέχνα και τον ήχο...Είναι πραγματικά ΚΡΙΜΑ για αυτήν την συσκευή που εκτός από τα σημεία που ανέφερα είναι πραγματικό κελεπούρι στα 150-160 ευρώ και ας μήν έχει και εγγύηση και ας πάθει και ότι θέλει...
      Μερικές φορές νομίζω οτι το κάνουν επίτηδες εκεί στην Xiaomi. Γιατί λογικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω. :thumbdown:
      Δοκίμασα από περιέργεια ένα video σε χαμηλού φωτισμού συνθήκες... έχεις δίκαιο... και απαράδεκτο...:'(

      Ακολουθα τον οδηγο στην υπογραφη μου και θα σαι οκ ;)