Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4/4x (Mido)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H theopan έγραψε:

      Ο/H Fotis Bougadakis έγραψε:

      Για το 1 σε κατάλαβα απόλυτα. θα το κοιτάξω τι ρουφαει το google playΟσο για το 2 , το είπα και γω πως δεν το θεωρω drain αλλά το θεωρω και παραλογο χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα (εβαλα νεα ρομ , φορτισα, και το πρωι -2%) να μου δειξει αυτη τη διαφορα. σε 7 ωρες δεν επεφτε καθόλου
      Μα είναι δυνατόν σε 7 ώρες να μην πέσει καθόλου (και ταυτόχρονα να είναι ακριβής η ένδειξη); Ακόμα και ...700 ώρες stand by αυτονομία να είχε το κινητό, στις 7 ώρες αυτονόητο είναι ότι το 1% πρέπει να πέσει γιατί 7 ώρες στις 700 είναι 1%. Οι 7 ώρες στις 70 είναι ολόκληρο 10%! Όσο για το "απολύτως τίποτα" που θεωρείς ότι δεν άλλαξε, λάθος κάνεις. Άλλαξε η ROM. Πολύ σημαντική αλλαγή. Αυτή μάλιστα φαίνεται να μετράει την κατανάλωση σωστότερα από την προηγούμενη αφού το παράλογο και το λανθασμένο είναι να δείχνει ένα κινητό 100% μπαταρία για μισή μέρα καθώς αν είναι παραπάνω "αισιόδοξο" όταν έχει πλήρες φορτίο αναγκαστικά και προφανώς θα γίνει και παραπάνω "απαισιόδοξο" όταν το φορτίο της μπαταρίας αρχίσει να κατεβαίνει.
      Δεν εχω την εμπειρια να διαφωνησω σε αυτα που λες, απλα ανεφερα στην αρχη ετρωγε 2% μετα απενεργοποιησα ειδοποιησεις, ρυθμισεις κλπ και εδειχνε 100% και με τη νεα ρομ παλι 2%. Πως μπορω να επαναφερω τις κλησεις στην lock screen αντι του mi remote? Δεν καταφερα να το βρω στις ρυθμισεις
    • Δεν είναι τόσο θέμα εμπειρίας όσο λογικής. Αν κρίνω από τη μηχανή που κρατάς στο avatar σου είσαι φωτογράφος. Σε μια φωτογραφική μηχανή όταν είναι κλειστή η οθόνη της και δεν τραβάς και φωτογραφίες η μπαταρία αναμενόμενο είναι να μείνει στο 100% μπορεί ακόμα και 6 μήνες. Στο κινητό όμως δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα εφόσον είναι αναμμένο αν και σε stand by με την οθόνη σβηστή. Καταναλώνει και μάλιστα αρκετά το λειτουργικό του. Φταίει το ότι έχεις νοοτροπία φωτογράφου μάλλον για τον προβληματισμό σου :)
    • Γεια σας και πάλι,
      έχουμε μια γενική απορία σχετικά με το MIDO 4 άνθρωποι που είμαστε στο γραφείο και έχουμε το ίδιο μοντέλο!

      Αφορά το GPS του google maps.

      Ο μόνος που το έχει στα Αγγλικά όλο το menu του κινητού είμαι εγώ, οι άλλοι 3 στα Ελληνιικά.
      Τη διαφορά την παρουσιάζει μόνο στον έναν που το έχει στα Ελληνικά και είναι η εξής, όταν ζητάμε φωνητικά έναν δρόμο στους υπόλοιπους ακούει οτι νομίζει πως ακούει και το ερμηνεύει στα Αγγλικα π.χ. Θεάτρου 143 = say hi to a cartoon accident :)
      Μόνο σε μια από τις 4 συσκευές ακούει κανονικά στα Ελληνικα, το έψαξα αρεκτά να βρω ποιά ρύθμιση είναι, αλλά μάταια :/

      Σας ευχαριστώ
    • Διαφήμιση
    • Ο/H theopan έγραψε:

      Ο/H mido64 έγραψε:

      ή υπάρχει κάποια άλλη για την τελευταία έκδοση MIUI?
      Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις το SuperSU και να βάλεις Magisk πάντως. Περνάει και safetynet με αυτό το κινητό και μπορείς να το κάνεις και αόρατο το root σε όσες εφαρμογές θέλεις (π.χ. τη Winbank η οποία "ζορίζεται" με root). Ξέρω ότι έχει ειπωθεί να αποφεύγεται προς το παρόν γιατί κάποιοι εντόπισαν προβλήματα εγώ πάντως με την τελευταία έκδοση 16.0 που έβαλα σε santoni με miui 9.5.4.0 το βρήκα άψογο.
      Σ'ευχαριστώ. Υπαρχει κάποιος οδηγός γι'αυτη τη διαδικασία
      σε αυτό το φόρουμ; Θα το δοκιμάσω και όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.
    • Ο/H Paris 2018 έγραψε:

      Καλησπέρα φίλοι. Έβαλα δεύτερη κάρτα στο τηλέφωνο μου στο σλοτ 2 και έχω δύο απορίες. 4G η δεύτερη Sim δεν πιάνει; Επίσης τώρα με τις δύο κάρτες θα πέφτει πολύ πιο γρήγορα η μπαταρία; Παρατήρησα μια αλλαγή αλλά δε μπορώ να κάνω ακόμα ακριβή υπολογισμό.
      Όταν χρηαιμοποιείς 2 sim, μόνο η μια έχει 4G. Η άλλη έχει 3G/2G. Αν προσέξεις στο μίνι εγχειρίδιο της συσκευασίας του κινητού, το γράφει ξεκάθαρα. Τουλάχιστον στη Global version που έχω εγώ, έτσι είναι...
    • Παιδια καλησπερα.
      Εχω μουρλαθει στο να ρυθμιζω αυτο το αναθεματισμενο google assistant αλλα δεν καταφερα τιποτα.
      Εξηγω...
      Θελω να του μιλαω ελληνικα πχ «καιρος» και μου απανταει στα ελληνικα.
      Το εκανα στο προηγουμενο κινητο μου moto x 2014 αλλα δεν θυμαμαι τι ειχα ρυθμισει.
      Μηπως ειναι καποιο bug της ρομ και δεν παιζει?
      Με τις ρυθμισεις που εχω κανει τωρα ουτε καν μου απανταει φωνητικα αλλα μονο στην οθονη.
      Τα φωτα σας please...
    • Διαφήμιση
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4/4x (Mido)

      Καλησπέρα παιδια

      Μπορεί κάποιος που είναι σε global stable 9.5.8.0 , να δει στο στιγμιότυπο όταν πατάει κύλιση για να τραβήξει περισσότερο αν του κολλάει κ δεν τραβάει τίποτα ?

      Δλδ να ξέρω αν έχω εγώ θέμα ή είναι γενικό

      Ευχαριστώ




      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Γειά σας! !!! Έχω το redmi note 4 3gb/64gb...πριΝα μισή ώρα έκανα επανεκκίνηση και από τότε κολλάει στο logo Mi.... Είναι γνήσιο με global stable rom
    • @vasikoro
      Το face unlock είναι ημίμετρο. Βάλε δακτυλικό ή pattern και είσαι μια χαρά. Ακόμα δεν έχει ωριμάσει η τεχνολογία στα κινητά που έχουμε.
      Με μια απλή φωτό το ξεγελάς και ανοίγει.
      Το είχαν οι developer και θα το έχουν πάλι σύντομα, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H anachris84 έγραψε:

      Γειά σας! !!! Έχω το redmi note 4 3gb/64gb...πριΝα μισή ώρα έκανα επανεκκίνηση και από τότε κολλάει στο logo Mi.... Είναι γνήσιο με global stable rom
      εχεις ξεκλειδωσει bootloader?
      Μπες recovery πατωντας power + volume up κρατησετα μεχρι. Α κανει δονησει και να σου εμφανισει παλι το mi.
      Θα τα χασεις ολα αλλα θα ανοιξει μαλλον.