Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 4/4x (Mido)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Καλησπέρα σε όλους/ες.

      Καινούργιος στο φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια σχετικά με το redmi note 4 (snapdragon), το οποίο κατέχω από το 2017,
      δεν είμαι σίγουρος εάν είναι το 4x, αλλά αναφέρει στο κουτί Global Version (Είμαι λίγο χαομένος σ'αυτό, αλλά οκ)

      Πρώτο smartphone, φουλ ευχαριστημένος και οτι θέμα παρουσίαζε προσπαθούσα να το φροντίσω, αντικατάσταση/επισκευή (οθόνη/Μπαταρία).
      Αθάνατη συσκευή, τέλεια. Μόλις πρόσφατα έκανα την δεύτερη αλλαγή οθόνης και παράλληλα σκέφτηκα οτι ίσως είναι καιρός να αλλάξω και μπαταρία.
      Με προσεγμένη χρήση η γνήσια μπαταρία του είναι ακόμα λειτουργική, απλώς αποφορτίζεται σε πιο σύντομο χρόνο (χωρίς να αποτελεί πρόβλημα) (Την έχω στην άκρη).

      Ερώτηση σχετικά με την μπαταρία (BN43) aftermarket που προμηθεύτηκα, την οποία μόλις έφτασα σπίτι είδα οτι γράφει 11.6Wh σε σχέση με την γνήσια που ειναι 15.4Wh.
      Είναι κακή επιλογή αγοράς ή κόσμος έχει μείνει ευχαριστημένος από αυτές;
      Βρήκα επίσης μια στο skroutz λεγόμενη Green cell να αναγράφει 15.4Wh, εκτιμάει κάποιος/α οτι οι συγκεκριμένες αξίζουν περισσότερο ή δεν έχει και τρελές διαφορές σε οτι aftermarket -
      κινείτε στην αγορά;.

      Τελευταία ερώτηση που αφορά στο OS: Δεν έχω μπεί σε τέτοιες διαδικασίες ποτέ λόγω του οτι δεν γνωρίζω, παρα μόνο έχω παρακολουθήσει βίντεο και κάποια κείμενα σχετικά.
      Θεωρείτε οτι θα άξιζε η αλλαγή σε κάποιο από τα γνωστά που κυκλοφορούν; Τύπου LineageOS - Google Pixel κλπ; Λόγω νεότερης έκδοσης android και πιθανώς κάπως πιο βέλτιστο λειτουργικά; (Να μην κουράζεται και η συσκευή ίσως;)

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Διαφήμιση
    • Update:

      Απ' ότι φαίνεται, πιθανότατα έπεσα σε κακής ποιότητας υλικά. Την πρώτη φορά που άλλαξα οθόνη στην συσκευή, η διαδικασία και το αποτέλεσμα ήταν άψογα.
      Χωρίς κανένα θέμα.

      Στην δεύτερη αλλαγή λόγω ότι στην δουλειά ράγισε και μετέπειτα εμφάνισε μαύρα σημάδια, μπήκα ξανά στην διαδικασία όπως προανέφερα, συν η αλλαγή μπαταρίας. Εμφανίζονται θέματα με την μπαταρία όπως ανέφεραν και άλλα άτομα σε προηγούμενα threads. Αλλά με πληροφορίες που βρήκα, ίσως καταφέρω επαναφορά. Έχω και την γνήσια του στην άκρη, θα δοκιμάσω μερικά. Η οθόνη επίσης, ενώ βγήκε πιο ακριβή από την πρώτη ΟΕΜ κατά 10€ εμφανίζει πότε αλλαγές στα χρώματα (πρασινίζει η οθόνη με εμφανή τα εικονίδια, αλλά με κλείδωμα/ξεκλείδωμα απλώς επανέρχεται) ή την δείχνει upsidedown κ επανέρχεται.
      (Ίσως δεν εφάρμοσα καλά την καλωδιοταινία; Η απλώς μάπα το υλικό;)
      Ενιγουει, πολλές οι πληροφορίες στο φόρουμ και πολλά ευχαριστώ σε κόσμο που έχει αφήσει τιπς να υπάρχουν.
    • Για να επαναφέρω το Note 4 (Mido) που έχει πέσει σε bootloop (φοράει custom ROM με Android 10 MIUI 12.5) μετά από factory reset και επαναφλασάρισμα της συγκεκριμένης ROM, μπορώ να το κάνω μέσα από TWRP και φλασάρισμα official Recovery ROM ή πρέπει να το κάνω με το Mi Flash Tool και φλασάρισμα Official Fastboot ROM;
    • Ο/H Vstromakias έγραψε:

      Αναβαθμιση πάνω σε xtrv έπεσε σε bootloop. Αναβάθμιση πάνω σε official (πέρασμα σε fastboot τη τελευταία stable) μπήκε κανονικά.
      Τελικά διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα, το επανέφερα με πέρασμα της τελευταίας Fastboot Stable V11.0.2.0.NCFMIXM.

      Τώρα να δω πως θα ξαναπεράσω την Custom ROM xωρίς να χαλάσω πάλι το κινητό.
    • Χρειάζομαι λίγη βοήθεια αν μπορεί κάποιος, γιατί δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος και μιας και το Note 4 με καλύπτει πάνω κάτω (με συμβιβασμούς), δεν θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό γιατί δεν θέλω να δώσω 150-200+ € για νέο κινητό, πόσο μάλλον που κανένα από τα υπάρχοντα XIAOMI δεν με ικανοποιεί ως προς το πλάτος (ιδανικά θέλω κάτι σαν στο Santoni).

      Το κινητό φορούσε την Custom ROM xiaomi.eu_12.5.3.0-10_MIDOPort_el13_v3 (Android 10, MIUI 12.5), με το TWRP twrp_mido_3.3.1_09-07-2019_blue_ss.

      Το κινητό λειτουργούσε μια χαρά, αλλά επειδή ο προηγούμενος χρήστης το είχε ξεσκίσει και επίσης όταν πατούσα παρατεταμένα το Power Button δεν μου εμφανιζόταν η επιλογή να πατήσω για να μπει στο Recovery, όπως συνήθως γίνεται όταν έχεις βάλει Custom TWRP και Custom ROM, είπα να του κάνω ένα factory reset.

      Μέσα από το TWRP έκανα Wipe -> Dalvik / Art Cache, Data, System, Cache, Persist (το twrp_mido_3.3.1_09-07-2019_blue_ss έχει επιλογή για Persist και δεν υπάρχει επιλογή για Vendor).
      Μετά ξαναέκανα flash τη ROM για καθαρή εγκατάσταση.
      Μετά το Restart το κινητό μπήκε σε Bootloop.
      Πρώτα η αρχική εικόνα με το σήμα "MI", μετά η εικόνα "MIUI" (η αντίστοιχη με τις 3 τελείες σε παλίοτερες ROM) και μετά restart.

      Ψάχνωντας και διαβάζοντας, του πέρασα την τελευταία Fastboot Stable V11.0.2.0.NCFMIXM, χρησιμοποιώντας το portable Mi Flash 2018.05.28 και επιλέγοντας Clean All και flash_all.bat, όπου το κινητό άνοιξε κανονικά.

      Οπότε ξαναπροσπάθησα να περάσω την Custom ROM.
      Αποτυχία. Ξανά Bootloop.
      Πάλι Fastboot και μετά νέα προσπάθεια.
      Αυτη την φορά χωρίς να επιλέξω το Persist στο Wipe.
      Ξανά αποτυχία, Ξανά Bootloop.

      Αυτή την φορά έβαλα το TWRP twrp-3.3.1-0-mido.
      Σε αυτό, στο Wipe, υπάρχει η επιλογή Vendor και δεν υπάρχει η επιλογή Persist.
      Wipe -> Dalvik / Art Cache, Data, System, Cache, Vendor.
      Φλασάρισμα, Restart και πάλι Bootloop.

      Με την Fastboot Stable V11.0.2.0.NCFMIXM δεν λειτουργούν τα Wi-Fi, Bluetooth, Portable Wi-Fi Hotspot.
      Επίσης όταν μπαίνω στον Kernel (3.18.31-perf-g040a88f) κολλάει, μετά κρασάρει και με πετάει στην αρχική οθόνη.
      IMEI (Slot 1) και IMEI (Slot 2) υπάρχουν.
      Στο Status έχει:

      Αυτά έχω τσεκάρει έως τώρα.


      Να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα όταν έκανα το αρχικό Wipe στο Persist;


      Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλό για αυτό το συνεχές Bootloop με την Custom ROM, καθώς και για τα προβλήματα στην Official ROM.



      Σημείωση 1: Το κινητό είναι και παραμένει μετά από όλα αυτά ξεκλείδωτο.
    • Διαφήμιση
    • @Aurumnus
      Περνας πάλι την official όπως έκανες χωρίς να κλειδώσεις τη συσκευή..
      Μετά περνάς το twrp , φλασάρεις τη ρομ που θες χωρίς wipes και μετά δεν κάνεις reboot to system , αλλά γυρνάς στο αρχικό μενού του twrp και επιλέγεις Wipe / format data / πληκτρολογείς yes και πατάς enter , μετά κάνεις reboot to system και θέλει 10-12 λεπτά να ανοίξει η συσκευή..
      Και μη πειράξεις persist και τίποτα άλλο ξανά ..
    • @gkalen ευχαριστώ.

      Έκανα ξανά flash την Official, χωρίς να κλειδώσω.
      Μόλις τελείωσε το φλασάρισμα, αυτόματα το κινητό έκανε boot και άνοιξε.
      Το έκλεισα, μπήκα Fastboot, πέρασα TWRP, φλάσαρα την Custom Ported ROM, Αρχικό Μενού, Wipe -> Format Data -> Yes, Reboot.

      Δυστηχώς μέσα σε 3 το πολύ λεπτά, πάλι μπαίνει σε Bootloop.


      Κάτι άλλο που αρχικά δεν έδωσα σημασία, μιας και το κινητό άνοιγε κανονικά μετά από το κάθε φλασάριμα με Official ROM.
      Και ίσως να έχει κάποια σημασία.

      Στο Mi Flash εμφανίζει σαν να υπάρχουν και να γίνεται flash σε 2 devices.
      Στο Command Prompt όμως βλέπει μόνο μία, το Redmi Note 4, όπως και πρέπει.
      Επίσης, ενώ τελειώνει κανονικά το φλασάρισμα στο κινητό και αυτό ανοίγει κανονικά, στην «2η συσκευή» δείχνει ότι εξακολουθεί να φλασάρει.

    • @Aurumnus
      Δοκίμασε να φλασαρεις μια XTRV πρώτα να δεις αν ανοίγει η συσκευή στη Ρομ αυτή , ίσως να έχει κάποιο θέμα η ρομ που πας να περάσεις και βασικό να ακολουθήσεις τις οδηγίες που δίνει αυτός που έφτιαξε τη ρομ ..
    • Δοκίμασε να βάλεις την ρομ στο C και άλλαξε της όνομα και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα έβαλα official και μετρά την 12.5 της κοινότητας όλα καλά, αλλά μετά από λίγο καιρό είχε θέμα με το σήμα στο 4G αλλά και το κανονικό internet δεν ήθελε να μπει με τίποτα. Οπότε πήγα σε Pixel να δω τι γίνεται και πλέον όλα καλά μέχρι τώρα τουλάχιστον.

      Επίσης ξανά κατέβασε το miflash εξαφάνισε το προηγούμενο από το pc σου και δοκίμασε πάλι, η δοκίμασε να την περάσεις με το XiaomiADBFastbootTools
    • Διαφήμιση