Διαφήμιση

H Xiaomi διευρύνει το portfolio των smartphones να ανέβουν οι πωλήσεις

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • H Xiaomi διευρύνει το portfolio των smartphones να ανέβουν οι πωλήσεις



      Τα τελευταία δυο χρόνια δεν είναι τα καλύτερα που θα μπορούσε να έχει η Xiaomi.
      Η εταιρεία που εντυπωσίασε με την ραγδαία άνοδό της και χαρακτηρίστηκε ως η Apple της Κίνας,
      κατέχει πλέον την τέταρτη θέση στην Κίνα και την έχουν ξεπεράσει Oppo και Vivo.

      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • κάτσε, θα βγάλει δηλαδή ακόμα περισσότερες συσκευές ; :)
      και ύστερα θα απορεί γιατί δεν πουλάει ;
    • Ειλικρινά, μια ευχάριστη είδηση θα ήταν αυτή που θ' ανέφερε το ακριβώς αντίθετο! Οι υπάρχουσες συσκευές της απευθύνονται - θεωρώ - στη πλειοψηφία των δυνητικών αγοραστών Android smartphone και μάλιστα με ιδιαίτερα καλές προτάσεις που δίνουν την εντύπωση πως στη σχέση τιμής/προϊόντος η ζυγαριά γέρνει υπέρ του προϊόντος μακράν - προφανώς θετικό για τον κάθε ιδιοκτήτη Xiaomi.

      Αλλά αυτή τη "τρέλα" των νέων συσκευών τη παρατήρησα και στη Meizu της οποίας είχα συσκευή για περίπου δύο χρόνια. Τότε, είχα απογοητευτεί από το after sales support της εταιρίας η οποία έδινε βάρος στη παρουσίαση νέων συσκευών με αποτέλεσμα οι αναβαθμίσεις aka support των υφιστάμενων συσκευών να είναι πολύ μικρή έως ανύπαρκτη (τελευταίο παράδειγμα από τα πολλά που έχω στο μυαλό μου, το Flyme 6.0 που ακόμη δεν έχει εμφανιστεί στη σελίδα download της εταιρίας ενώ παρουσιάστηκε πριν τα Χριστούγεννα). Φυσικά δεν αναφέρομαι στις σχετικά συχνές minor αναβαθμίσεις μα στις major που.. δεν ήρθαν ποτέ κι εννοείται πως μαζί τους δεν ήρθε ποτέ καν και η έκδοση MM του Android. Αλλά από νέες συσκευές, άλλο τίποτα!

      Αυτό που εγώ ξέρω ως νέος χρήστης Xiaomi είναι ότι δε την επέλεξα τυχαία αλλά επάνω στη βάση ορισμένων παραμέτρων που αν πάψουν να υφίστανται, θα είναι ένα πλήγμα το οποίο θεωρώ πως τζάμπα θα επέλθει.

      Όμως, το να φτάνουν να σε χαρακτηρίζουν ως την Apple της Κίνας και αμέσως μετά να μη κρατάς έστω μια βάση, είναι σοβαρότατο εσωτερικό πρόβλημα που με νέες συσκευές, δεν θα λυθεί.
    • Διαφήμιση
    • Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις τον αριθμό των συσκευών που θα λανσαριστούν με την υποστήριξη... δεν έχει σχέση το μοντέλο υποστήριξης του MIUI με οτιδήποτε άλλο υπάρχει αλλού.
      To δυνατό σημείο της όλης υπόθεσης είναι το οικοσύστημα που έχει αναπτυχθεί γύρω από το MIUI και οι διάφορες κοινότητες και developers ανά τον κόσμο όπως
      και εδώ στην ελληνική κοινότητα που αναπτύσουν custom Rom και υποστήρίζουν γενικότερα με feedback και πολλά άλλα. Σαν "νέος" στην Xiaomi, θα το καταλάβεις αυτό σιγά σιγά.

      Το πόσες συσκευές θα βγάλει η Xiaomi του χρόνου για εμένα προσωπικά δεν έχει καμία σημασία, θα επιλέξω αυτή που με καλύπτει εμένα και θα την κρατήσω για όσο μου κάνει την
      δουλειά μου,όσο από υποστήριξη ξέρω πως θα έχω για πολύ καιρό χάρη στην καταπληκτική δουλειά που γίνεται εδώ. :thumbup:

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ωχχχ ;(
      Αρχίσανε τα όργανα.
      Απο κάπου θέλει λεφτά,από το miui δεν βγάζει από τις συσκευές μάλλον βγάζει λίγα.
      Πολλές συσκευές λίγη υποστήριξη συχνές ανανεώσεις συσκευών και οχι ui(android); ?(
      Οι πιο πολλές εταιρίες αυτό κάνουν! :D

      Λίγες συσκευές αλλά με κέρδος ανά συσκευή και χρέωση στο ui; ?( (apple) :D

      Τι να την κάνει την φήμη της value for money εταιρίας όταν δεν βγαίνει το bill! ;(
      You may think you can fly - but you better not try
    • Καλά εσύ μιλάμε έφερες την καταστροφή. 8o
      Αν θέλουν να χάσουν τους πελάτες που τους επέλεξαν για πολύ συγκεκριμένους λόγους για να πιάσουν νέους, τι να πώ.. αλλά δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.
      Απλά, πιστεύω ότι απλά θα αντιγράψει μάλλον τους κορεάτες στο λανσάρισμα, ανακοινώσεις πιο συχνά, νέες συσκευές 3-4 φορές τον χρόνο...ή και ακόμα περισσότερο.. ;)

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις τον αριθμό των συσκευών που θα λανσαριστούν με την υποστήριξη...
      Με την αύξηση των νέων συσκευών θεωρώ ότι αυξάνεται ο βαθμός δυσκολίας παροχής έγκαιρης και ποιοτικής υποστήριξης σε όλο αυτό το εύρος.ΠΧ γιατί η 8.2 να έρχεται ανά κύματα στις συσκευές αντί ένα release ταυτόχρονα σε όλες; Δε παίζει εδώ ρόλο ο μεγάλος αριθμός διαφορετικών συσκευών; Στο δικό μου μυαλό η ιδέα των λίγων συσκευών με ποιοτικά χαρακτηριστικά (όπου λίγες όσες χρειάζονται για να καλυφθούν τα low, mid - range & high end επίπεδα) φαντάζει ως πιο ιδανικό σενάριο βιώσιμης ανάπτυξης σε βάθος χρόνου.

      Βέβαια, τόσο η εδώ κοινότητα όσο και άλλες ομάδες όπως της Lineage αποδεικνύουν ότι τίποτα δεν είναι δύσκολο - το αναγνωρίζω.
    • Διαφήμιση
    • Συμφωνούμε 100%. :thumbsup:
      Απλά, έγω προσωπικά δεν "τρελαίνομαι" με τα update, όταν είναι έτοιμο θα έρθει.
      Αλλά, αν βγεί η stable 8.2 για το κινητό μου δύο μήνες αργότερα, δεν θα σταματήσουν να δουλεύουν και οι συσκευές μας, έτσι;
      Τι να πουν και οι κάτοχοι άλλων συσκευών άλλω εταιρειών που βλέπουν μια το πολύ δυο αναβαθμίσεις.. και μερικές φορές (τι μερικές, πολλές) οι συσκευές γίνονται χειρότερες από ότι ήταν..

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Συμφωνούμε 100%. :thumbsup:
      Απλά, έγω προσωπικά δεν "τρελαίνομαι" με τα update, όταν είναι έτοιμο θα έρθει.
      Αλλά, αν βγεί η stable 8.2 για το κινητό μου δύο μήνες αργότερα, δεν θα σταματήσουν να δουλεύουν και οι συσκευές μας, έτσι;
      Τι να πουν και οι κάτοχοι άλλων συσκευών άλλω εταιρειών που βλέπουν μια το πολύ δυο αναβαθμίσεις.. και μερικές φορές (τι μερικές, πολλές) οι συσκευές γίνονται χειρότερες από ότι ήταν..
      Ούτε εγώ. Πιο συγκεκριμένα, εφόσον ξέρω ότι η συσκευή μου θα το λάβει (και μιλώντας ειδικά για την 8.2, γνωρίζοντας ότι έχει ξεκινήσει η διάθεση) είμαι καλυμμένος. Ας έρθει "όποτε".

      Όμως ταυτόχρονα - και ως χρήστης smartphones εδώ και δε θυμάμαι πόσα χρόνια πια - αντιλαμβάνομαι πια ότι επί της ουσίας οι συσκευές μας δεν είναι τίποτα περισσότερο από portals σε ψηφιακό περιεχόμενο που καλούμαστε να "καταναλώσουμε". Οπότε - για μένα πάντα - μια συσκευή που χάσει είτε official είτε unofficial υποστήριξη, είναι "νεκρή". Το hardware είναι κάτι που επέλεξα κι αποδέχθηκα την ημέρα αγοράς. Μια αγορά που - με κάθε ειλικρίνεια - θέλω να κάνω όσο πιο σπάνια γίνεται...

      Γι' αυτό και η αντίδραση μου στην είδηση είναι αυτή της ανησυχίας.
    • Το κακό με την κατασκευή περισσότερων μοντέλων είναι ότι δεν θα μπορεί να τα υποστηρίζει για πολύ καιρό με αναβαθμίσεις του MIUI και του Android. Έτσι ,νομίζω, ότι θα παίρνουμε καινούργιο κινητό και θα μένουμε με την έκδοση MIUI που θα έχει. Για το android δεν το συζητάμε καν. Εδώ το Redmi note 3 που έχω (υποτίθεται ένα μοντέλο που πήγε πολύ καλά σε πωλήσεις ) και ακόμα Android 5.1 έχει. Φαντάσου να έχουν να ασχοληθούν με διπλάσιες συσκευές + το δικό τους chip που θέλουν να δημιουργήσουν.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • @Alex_MLT
      Εν έτη 2013 παρήγγειλα ένα lenovo από Κίνα,την εποχή εκείνη η lenovo ήταν μια κινέζικη εταιρία όπως η Xiaomi στις αρχές της,κατάλαβες φαντάζομαι.

      Η συσκευή απίστευτη A660.
      Το δε ui καταπληκτικό, lenovo louncher theme market εφαρμογή ασφάλεια κτλ. :)

      Το έχω ξανά πει πιστεύω ότι το miui είναι ένα upgrade του lenovo ui.

      Τελικά που καταλήξαμε;
      Ήρθε η lenovo στην Ευρώπη έβαλε στοκ android ή vibe ui και εμείς βρήκαμε την Xiaomi :thumbsup:

      Ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά! :D
      Αλλά αν δεν,σίγουρα κάτι άλλο θα αναδυθεί από τα βάθη της Ασίας ;) :thumbsup:
      You may think you can fly - but you better not try
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Thracia έγραψε:

      @Alex_MLT
      Εν έτη 2013 παρήγγειλα ένα lenovo από Κίνα,την εποχή εκείνη η lenovo ήταν μια κινέζικη εταιρία όπως η Xiaomi στις αρχές της,κατάλαβες φαντάζομαι.

      Η συσκευή απίστευτη A660.
      Το δε ui καταπληκτικό, lenovo louncher theme market εφαρμογή ασφάλεια κτλ. :)

      Το έχω ξανά πει πιστεύω ότι το miui είναι ένα upgrade του lenovo ui.

      Τελικά που καταλήξαμε;
      Ήρθε η lenovo στην Ευρώπη έβαλε στοκ android ή vibe ui και εμείς βρήκαμε την Xiaomi :thumbsup:

      Ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά! :D
      Αλλά αν δεν,σίγουρα κάτι άλλο θα αναδυθεί από τα βάθη της Ασίας ;) :thumbsup:
      εν έτη 2013 πήρα το p770 , η lenovo ήταν GTP (ευγενικά το λέω) και αναγκαζόμουν και πάλι να ασχοληθώ με miui και lewa (lewa = κλώνος της miui) κι αυτό από ρώσικα site γιατί δεν γινόταν αλλιώς

      οπότε ας μην λέμε ότι η ακόμα παλαιότερη miui είναι ένα upgrade του lenovo ui
      παίζει να μην είχε βγάλει καν smartphone (με android) η lenovo όταν υπήρχε η miui (η miui , όχι οι συσκευές της xiaomi)