Διαφήμιση

bootloader unlock και ασφάλεια

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • bootloader unlock και ασφάλεια

      καλησπέρα, σε κάθε θέμα περί ξεκλειδώματος του bootloader γίνεται λόγος για το security.
      να σημειώσω πως έχω ξεκλειδώσει ήδη τον δικό μου και έχω περάσει την ελληινκή rom, αλλά κουβέντα να γίνεται :P
      το έψαξα λίγο και απ ότι κατάλαβα το θέμα με την ασφάλεια όταν το κάνεις, είναι ότι γίνεται πιο εύκολο σε κάποιον που έχει "φυσική" (ή σωματική, δεν ξέρω πως να το θέσω) επαφή με το κινητό σου (πχ ένας κλέφτης) να σου κλέψει δεδομένα.
      ισχύει αυτό; πρέπει να προσέχω και για κάτι άλλο;
      ευχαριστώ!

      υγ. δεν είμαι σίγουρος για το αν έκανα το θέμα στο σωστό section, αν όχι ζητώ συγνώμη
    • Για να καταλάβεις περισσότερα για την ασφάλεια μας διάβασε λίγο για το root - unroot.

      Η xiaomi δεν μας το κλείδωσε για την ασφάλεια μας (από κλέφτες) αλλά για να μη βάζουν πειραγμένες ρομ οι Κινέζοι (άσχετο αν πάλι βρήκαν τρόπο)
    • Διαφήμιση
    • Βασικά ναι, η επίσημη δικαιολογία είναι ότι για την ασφάλειά μας, μας κλείδωσε, ακριβώς για να μην μπορεί κάποιος να φλασάρει εύκολα recovery και να υποκλέψει δεδομένα. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, το /data partition στις νέες επίσημες ROM είναι κρυπτογραφημένο από προεπιλογή (forced encryption από το Android). Ανεπίσημα, όπως σωστά επισημαίνει ο mixaliscy, απλά δεν επιθυμεί, όπως και οι υπόλοιποι κατασκευαστές άλλωστε, ο κόσμος να φλασάρει οτιδήποτε άλλο εκτός από το λογισμικό της και φυσικά για root και λοιπές αλχημείες ούτε λόγος. Με αυτό τον τρόπο απασχολεί πολύ λιγότερο προσωπικό για υποστήριξη.
    • Ο/H sage13 έγραψε:

      καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις, άρα εγώ δεν έχω να φοβάμαι κάτι;
      Να φοβάσαι από ποια άποψη ? Αν το κινητό σου κλαπεί, πάντα υπάρχει φόβος φίλε μου. Καλώς ή κακώς το custom recovery είναι εξυπηρετικό μεν αλλά αποτελεί τρύπα ασφαλείας. Αυτό που μπορείς να κάνεις από μέρους σου, εκτός από το να έχεις κλειδωμένη τη SIM (παντού και ΠΑΝΤΑ κλειδωμένη η SIM με PIN) είναι το προφανές, να μην αφήνεις στη συσκευή σου ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα (κωδικούς, τραπεζικούς λογαριασμούς κτλ) και γενικά τίποτα που δεν έχεις την πολυτέλεια να το χάσεις (πιο εύκολο βέβαια να το λέμε αυτό παρά να το κάνουμε). Από εκεί και πέρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ (και αδιαπραγμάτευτα) συνδέουμε Mi Account με τη συσκευή, ώστε ακόμα και αν κάποιος φλασάρει/κάνει FC κτλ να μην μπορεί να ενεργοποιήσει τη συσκευή στην εκκίνηση.