Διαφήμιση

xiaomi redmi note 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • xiaomi redmi note 4

      kalispera paidia ,prin 1 vdomada sxedon parelava to Xiami Redmi note 4 ,exw tin MIUI GLOBAL 8.0| STABLE 8.0.5.0.0 (MBFCNDG) ROM
      kai opws tha kserete ta ellinika mesa einai mono sta misa tou ,ennow oti misa einai ellinika misa agglika ,mipws prepei ontws na kanw ola auta pou diavasa kai grafete gia xeirokiniti allagi ROM ,i na perimenw na erthei epomeno update ?
    • Update ,δεν πρόκειται να σου έρθει διότι έχεις unofficial ROM.
      Υ.Γ μην γράφεις greeklish , απαγορεύεται από τους κανονισμούς της κοινότητας.
      Πέρνα official global dev για το κινητό σου με SP flashing tool ,διότι οι τελευταίες global stable έχουν αποσυρθεί για το κινητό σου.
    • Διαφήμιση
    • Αν θέλεις Ελληνική Ρομ πρωτα φλασαρεις official ,μετα ξεκλειδωνεις κ στο τέλος Ελληνική Ρομ


    • Ο/H vladimiros έγραψε:

      εγω πρωτα ξεκλειδωσα ,τωρα αν φλασαρω θα εχω θεμα ?
      Ναι θα έχεις θέμα γιατί προέρχεσαι από την "καταραμένη" 8.0.5.0.0 που έχει προβληματικό /cust partition. Δεν θα μπαίνει η ελληνική ούτε με σφαίρες. Reboot θα τρως. Θα σου πω λοιπόν ότι είπα και σε άλλο φίλο που έλυσε έτσι το πρόβλημά του. Καταρχήν καλώς ξεκλείδωσες bootloader. Τώρα:

      Θα κατεβάσεις από εδώ τη ROM του link "Redmi Note 4 MTK Latest Global Stable Version Fastboot File Download". Θα είναι η 8.0.4 Global Stable.

      Μετά θα πας σε αυτόν τον οδηγό εδώ Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK) και θα τον ακολουθήσεις πιστά μέχρι ΚΑΙ εκεί που λέει "Για Scatter loading File επιλέγουμε το MT6797_Android_scatter.txt από τον φάκελο που έχουμε κάνει extract την Rom που κατεβάσαμε όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία."

      Μετά θα ξε-τσεκάρεις από το sp flash tool τα πάντα ΕΚΤΟΣ του cust (δηλαδή επιλεγμένο θα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ το cust). Σου θυμίζω ότι σύμφωνα με τον οδηγό θα πρέπει να έχεις αντικαταστήσει το cust.img της ROM με αυτό του οδηγού (το πατάς από επάνω, overwrite).

      Μετά πατάς το Download κουμπί και έχοντας το κινητό τελείως κλειστό κρατάς πατημένο το Volume down (-) και συνδέεις το κινητό στο USB καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή. Θα δεις μια κόκκινη μπάρα στο εργαλείο να είναι στο τέρμα και σε 1-2 δευτερόλεπτα το παράθυρο του chip info στα αριστερά του εργαλείου. Σχεδόν ταυτόχρονα η κόκκινη μπάρα θα γίνει κίτρινη και θα αρχίσει να γεμίζει. Άσε κάτω το volume down και περίμενε μερικά δευτερόλεπτα. Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 10-12 δεύτερα και θα πάρεις ένα παράθυρο με ένα πράσινο tick και Download Ok. Αποσύνδεσε το κινητό από το USB.

      Είσαι έτοιμος για ελληνική. Προτείνω ανεπιφύλακτα Global Dev 7.2.16. Εσύ βέβαια αν θες βάλε και stable. Αφού κατεβάσεις την ελληνική ROM, θα ακολουθήσεις αυτόν εδώ τον οδηγό Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 4 (Nikel) για πρώτη φορά. Αφού περάσεις το TWRP θα κάνεις απαραιτήτως Format Data και μετά Reboot -> Recovery. Μετά όπως λέει ο οδηγός θα κάνεις Wipe Data, Wipe Dalvik, Wipe Cache. Ξανά Reboot -> Recovery. Τώρα φλασάρεις χωρίς φόβο και πάθος, προσοχή όμως λόγω του format data θα έχεις χάσει ότι έχει μέσα ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος (φωτογραφίες, αρχεία και δεν συμμαζεύεται). Εννοείται και ΟΛΕΣ σου τις εγκατεστημένες εφαρμογές. Βρες ένα τρόπο να πάρεις τα δεδομένα σου κάπου με ασφάλεια ΠΡΙΝ κάνεις το format. Επίσης λόγω του format αν έχεις βάλει το αρχείο εγκατάστασης της ελληνικής ROM στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο θα το χάσεις και αυτό, άρα είτε το περνάς όπως είσαι στο recovery συνδέοντας το PC στο τηλέφωνο μετά τα format και τα wipes, είτε το περνάς σε SD κάρτα/USB OTG αν έχεις ώστε να το βλέπει το recovery.

      Το κινητό μετά το φλασάρισμα θα κάνει 5-7 λεπτά να ανοίξει το λιγότερο.


      Αν κολλήσεις κάπου το κοιτάμε αύριο, με τη δροσούλα.

      Υ.Γ: Αν όταν περάσεις το TWRP, πας να πατήσεις την οθόνη και δεν πατιέται τίποτα, τότε θα πρέπει να περάσεις άλλο TWRP. Υπάρχει λύση αλλά ποντάρω στο ότι δεν θα είσαι τόσο άτυχος !!! :)
    • Διαφήμιση
    • δηλαδη κανω μεχρι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ? Μετά θα πας σε αυτόν τον οδηγό εδώ Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK) και θα τον ακολουθήσεις πιστά μέχρι ΚΑΙ εκεί που λέει "Για Scatter loading File επιλέγουμε το MT6797_Android_scatter.txt από τον φάκελο που έχουμε κάνει extract την Rom που κατεβάσαμε όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία."
      απο εδω και κατω αλλαζω αυτο που εστειλες εσυ?
    • Γειά σε ολους, παραλαμβάνω και εγώ σε 2 ημέρες και εδώ και 1 εβδομάδα διαβάζω το forum εχω βραχυκυκλώσει ασχημα, είμαι πολύ μπερδεμένος ...
      Πρέπει να είμαι και εγώ οπως ο παραπάνω φίλος στην ιδια περίπτωση,( θά τσεκάρω αν η rom ειναι fake οπως του φίλου, καί αν ο bootloader ειναι κλειδωμένος), εχω ηδη κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα και περιμένω, σε κάποιο λινκ δικό σας στο ξένο forum της mui γράφουν οτι οταν ξεκινάμε από fake δοκιμάζουμε πρώτα με το updater app, μήπως και περάσει η official rom μετά με το Mi Suite σαν δεύτερη επιλογή, επίσης διάβασα οτι και χωρίς το ξεκλείδωμα του
      bootloader πιθανόν να περάσει η Official
      Οταν ξεκλειδώσουμε με official τρόπο τον bootloader μπορεί να ξανακλειδώσει?
      Εχω περάσει απο πολλά MTK tablet το ξέρω καλά το Flash tool, αλλά εδώ μπορεί να περάσεις rom από fastboot, recovery, update app, κτλ
      Οσο ποιό πολύ διαβάζω τόσο μπερδεύμαι, η αλήθεια είναι οτι δέν το εχω στα χέρια μου ακόμη αν το είχα θα πιθανον να ειχα καταλάβει καποια παραπάνω πράγματα, τα tudorial σας είναι καταπληκτικά...
      Θέλω να περάσω TWRP, μετά root, και xposed ( εχω ηδη κατεβάσει τα αρχεία από τα link σας ).

      Edit
      Εγώ δεν εχω ξεκλειδώσει bootloader ακόμη, θέλω να μείνω με την Global Dev 7.2.16. πρίν τη περάσω, πρέπει και εγώ να αλλάξω το cust.img?
      Δηλαδή φλασάρω την Global Dev 7.2.16. ξεκλειδώνω bootloader, περνώ TWRP, και ρουτάρω μετά μέσω recovery? το su binary, καί μετά περνώ οτι εφαρμογές θέλω? αν στο μέλλον υπάρχει αναβάθμηση μπορώ να την παίρνω αυτόματα μέσω updater και χωρίς να χάνω τα data μου η το xposed η πάνω από αυτή μπορώ να πάρω μέσω updater κάποια stable global?
      Η Global Official εχει Ελληνικά?
      Υπάρχει περίπτωση να χάσω τίποτε IMEI? ( εφ'οσον με το flash tool θα επιλέξω download only φυσικά )
      Υπάρχει περίπτωση να ξανακλεiδώσει ο bootloader
      Επίσης αν κάνω restore εφαρμογες δικές μου ( οχι φυσικά συστήματος ) που εχω από το samsung S3 i9300 μέσω Titanium Backup θά εχω πρόβλημα? ειχα dalvic cache στο samsung to Note εχει art?
      Συγνώμη για τίς πολλές ερωτήσεις...

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Ο/H leotzian έγραψε:

      Γειά σε ολους, παραλαμβάνω και εγώ σε 2 ημέρες και εδώ και 1 εβδομάδα διαβάζω το forum εχω βραχυκυκλώσει ασχημα, είμαι πολύ μπερδεμένος ...
      Πρέπει να είμαι και εγώ οπως ο παραπάνω φίλος στην ιδια περίπτωση,( θά τσεκάρω αν η rom ειναι fake οπως του φίλου, καί αν ο bootloader ειναι κλειδωμένος), εχω ηδη κάνει αίτηση για ξεκλείδωμα και περιμένω, σε κάποιο λινκ δικό σας στο ξένο forum της mui γράφουν οτι οταν ξεκινάμε από fake δοκιμάζουμε πρώτα με το updater app, μήπως και περάσει η official rom μετά με το Mi Suite σαν δεύτερη επιλογή,
      Εξαρτάται από τη vendor ROM, αλλά συνήθως ο updater δεν λειτουργεί σωστά. Στην "γνωστή" 8.0.5.0.0 που έχουμε δει εδώ μέσα κατά κόρον σου λέω με 100% βεβαιότητα ότι δεν δουλεύει. Και να δούλευε δηλαδή δεν θα είχε καμία απολύτως αξία, καθώς ο updater απλά επιβεβαιώνει το πακέτο της recovery ROM και την προετοιμάζει ώστε αυτή να φλασαριστεί κατά το reboot από το stock recovery του MIUI. Επειδή όμως στη συγκεκριμένη unofficial το /cust partition είναι κατεστραμμένο, δεν θα μπορούσε να γίνει το flash. Αμφιβάλω αν σε αυτή την περίπτωση θα βοηθούσε και το Mi Suite. Και αυτό ανάλογες διαδικασίες ακολουθεί, δεν κάνει κάτι το μαγικό και ξαφνικά ω του θαύματος, έχεις ROM.

      Ο/H leotzian έγραψε:

      επίσης διάβασα οτι και χωρίς το ξεκλείδωμα τουbootloader πιθανόν να περάσει η Official
      Οταν ξεκλειδώσουμε με official τρόπο τον bootloader μπορεί να ξανακλειδώσει?
      Μοναδικός τρόπος να περάσει official χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader είναι φλασάρισμα μέσω sp flash ή φλασάρισμα μέσω stock recovery (αυτόματα), με χρήση του updater app. Όταν ξεκλειδώνουμε με official τρόπο τον bootloader, μοναδική περίπτωση να ξανακλειδώσει είναι η μετάβαση σε major build λειτουργικού, συνήθως δηλαδή (αλλά όχι και απαραίτητα) όταν αλλάζουμε έκδοση Android. Γι' αυτό εκεί έχει αξία να κάνουμε την όποια μετάβαση με Developer ROM (και ΟΧΙ με stable), ώστε να μπορούμε να ξεκλειδώσουμε ξανά με επίσημο τρόπο, χωρίς προβλήματα.


      Ο/H leotzian έγραψε:

      Εχω περάσει απο πολλά MTK tablet το ξέρω καλά το Flash tool, αλλά εδώ μπορεί να περάσεις rom από fastboot, recovery, update app, κτλΟσο ποιό πολύ διαβάζω τόσο μπερδεύμαι, η αλήθεια είναι οτι δέν το εχω στα χέρια μου ακόμη αν το είχα θα πιθανον να ειχα καταλάβει καποια παραπάνω πράγματα, τα tudorial σας είναι καταπληκτικά...
      Θέλω να περάσω TWRP, μετά root, και xposed ( εχω ηδη κατεβάσει τα αρχεία από τα link σας ).
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      Ας σου έρθει πρώτα με το καλό να δούμε τι θα έχει μέσα και όλα θα γίνουν.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H leotzian έγραψε:

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
      Μία φώτο από το about phone της συσκευής σου θα βοηθούσε πολύ :)