Διαφήμιση

xiaomi redmi note 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Το πρόβλημα αυτό είναι "φυσιολογικό". Αλλαγή ταπετσαρίας στην lock screen, προκειμένου να γίνει σωστά χρειάζεται προσωρινή μετάβαση στον stock launcher (και μετά πίσω σε Nova). Είναι ιδιοτροπία του MIUI.
    • Θέλω να αναφέρω οτι βρήκα εκδοση του xposed module app settings ( αν κάποιος δεν το εχει ακόμη) που κάνει ρύθμηση ανά εφαρμογή και που δουλεύει πολύ καλά ( οσο το εχω δοκιμάσει μέχρι τώρα ) στην τελευτάια XTRV Dev, είναι η εκδοση 1.13.
      Εγώ βασικά θέλω σε κάποιες εφαρμογές να ρυθμίσω την γλώσσα English πολλές δεν εχουν ρύθμιση παίρνουν από την ρύθμιση συστήματος, και επίσης να μικρύνω η να μεγαλώσω τα fonts σε κάποιες εφαρμογές, και σε αυτά δουλεύει μιά χαρά.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ναι θα έχεις θέμα γιατί προέρχεσαι από την "καταραμένη" 8.0.5.0.0 που έχει προβληματικό /cust partition. Δεν θα μπαίνει η ελληνική ούτε με σφαίρες. Reboot θα τρως. Θα σου πω λοιπόν ότι είπα και σε άλλο φίλο που έλυσε έτσι το πρόβλημά του. Καταρχήν καλώς ξεκλείδωσες bootloader. Τώρα:

      Θα κατεβάσεις από εδώ τη ROM του link "Redmi Note 4 MTK Latest Global Stable Version Fastboot File Download". Θα είναι η 8.0.4 Global Stable.

      Μετά θα πας σε αυτόν τον οδηγό εδώ Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK) και θα τον ακολουθήσεις πιστά μέχρι ΚΑΙ εκεί που λέει "Για Scatter loading File επιλέγουμε το MT6797_Android_scatter.txt από τον φάκελο που έχουμε κάνει extract την Rom που κατεβάσαμε όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία."

      Μετά θα ξε-τσεκάρεις από το sp flash tool τα πάντα ΕΚΤΟΣ του cust (δηλαδή επιλεγμένο θα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ το cust). Σου θυμίζω ότι σύμφωνα με τον οδηγό θα πρέπει να έχεις αντικαταστήσει το cust.img της ROM με αυτό του οδηγού (το πατάς από επάνω, overwrite).

      Μετά πατάς το Download κουμπί και έχοντας το κινητό τελείως κλειστό κρατάς πατημένο το Volume down (-) και συνδέεις το κινητό στο USB καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή. Θα δεις μια κόκκινη μπάρα στο εργαλείο να είναι στο τέρμα και σε 1-2 δευτερόλεπτα το παράθυρο του chip info στα αριστερά του εργαλείου. Σχεδόν ταυτόχρονα η κόκκινη μπάρα θα γίνει κίτρινη και θα αρχίσει να γεμίζει. Άσε κάτω το volume down και περίμενε μερικά δευτερόλεπτα. Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε 10-12 δεύτερα και θα πάρεις ένα παράθυρο με ένα πράσινο tick και Download Ok. Αποσύνδεσε το κινητό από το USB.

      Γεια σας παιδιά χαίρεται,
      έχω κι εγώ το "προβληματικό" 8.0.5.0.0 (MBFCNDG) Redmi Note 4 MTK και επιχείρησα να περάσω άλλη ROM με τον παραπάνω οδηγό. Δεν έχω ξεκλειδώσει το bootloader, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει να έχω ελληνικό Menu και λοιπά, απλά θέλω να μπορώ να το κάνω update. Ακολούθησα λοιπόν τον παραπάνω οδηγό (ο οποίος εάν κατάλαβα καλά λειτουργεί και για κλειδωμένα bootloader) και φτάνω μέχρι το σημείο όπου μου βγάζει το "Download OK" όπως ακριβώς περιγράφεται επάνω. Βγάζοντας λοιπόν το κινητό από το USB και κάνοντας το εκκίνηση, εκκινεί όπως πάντα, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι και είμαι ακόμα στο 8.0.5.0.0 (MBFCNDG).

      Κάνω κάτι λάθος? Μήπως όντως θέλει ξεκλείδωμα το bootloader?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Apovasc έγραψε:

      Γεια σας παιδιά χαίρεται,
      έχω κι εγώ το "προβληματικό" 8.0.5.0.0 (MBFCNDG) Redmi Note 4 MTK και επιχείρησα να περάσω άλλη ROM με τον παραπάνω οδηγό. Δεν έχω ξεκλειδώσει το bootloader, ωστόσο δεν με ενδιαφέρει να έχω ελληνικό Menu και λοιπά, απλά θέλω να μπορώ να το κάνω update. Ακολούθησα λοιπόν τον παραπάνω οδηγό (ο οποίος εάν κατάλαβα καλά λειτουργεί και για κλειδωμένα bootloader) και φτάνω μέχρι το σημείο όπου μου βγάζει το "Download OK" όπως ακριβώς περιγράφεται επάνω. Βγάζοντας λοιπόν το κινητό από το USB και κάνοντας το εκκίνηση, εκκινεί όπως πάντα, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι και είμαι ακόμα στο 8.0.5.0.0 (MBFCNDG).

      Κάνω κάτι λάθος? Μήπως όντως θέλει ξεκλείδωμα το bootloader?
      Ο οδηγός αυτός δόθηκε συγκεκριμένα για το πέρασμα της ελληνικής XTRV, το οποίο προϋποθέτει ξεκλείδωτο bootloader. Εσύ αν δεν θέλεις να ξεκλειδώσεις θα πρέπει να ακολουθήσεις ολόκληρο τον οδηγό "Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK)" για να περάσεις μια fastboot Global ROM (stable ή dev, προσωπικά προτείνω dev).
    • Μάλιστα, το κατάλαβα λάθος λοιπόν. Επί της πρώτης ευκαιρίας θα το ξαναδοκιμάσω χρησιμοποιώντας καθαρά το άλλο guide.
      Όσο για το Dev vs Stable ήμουν έτοιμος να περάσω το Stable, αλλά θα το ξανά ψάξω καλύτερα το θέμα.
      Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για την άμεση απάντηση BanditGR!
    • SOS παιδια!!!
      Πηρα χθες το κιν κ πρωτη φορα του εκανα επανεκινηση τωρα και δεν μου αναγνωριζει ουτε το δαχτυλικο αποτυπωμα ουτε τον κωδικο για καποιο λογο (ειμαι 99% σιγουρος οτι βαζω το σωστο)
      Υπαρχει καποια λυση γιατι κοντευω το εγκεφαλικο??
      thanks...