Διαφήμιση

[XTRV-7.2.16/17] H νέα έκδοση​ της Ελληνικής MIUI V8 ROM. (τελευτ. ενημέρωση 19/2 13:48)​

    • Ολοκληρώθηκε
    • ROM
    • Poll
    • Xiaomi
    • Miui Dev

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H THUKIS έγραψε:

      Εβαλα την lineage Os 14.1 Nougat 7.1 night για μία εβδομάδα . Πολύ καλή ήταν , σταθερή , Ota updates,πιο γρήγορη και αερατη αλλά μου φάνηκε λίγο φτώχεια . Θέλει λίγο δουλειά ακόμα . Να σου πω την αλήθεια έχω συνηθίσει την miui και δεν με βόλεψε .
      Πάντως άνετα την κρατάς .
      Θέλει στρώσιμο ακόμα το Nougat. Έχει πολύ καλές προοπτικές αλλά θέλει βελτιώσεις. Ακόμα στρώνει η AOSP, θα περιμένουμε, θα έρθουν και στο MIUI πολύ καλύτερες εκδόσεις (εύχομαι και ελπίζω).
    • Ο/H Nelias έγραψε:

      @maikmaik σου κλείδωσε το bootloader ? Αν το τηλέφωνό σου αγοράστηκε πριν την 31-12-2015 ο bootloader δεν κλειδώνει. Ακόμα και να δείχνει κλειδωμένος δεν είναι στην πράξη.

      Ο/H maikmaik έγραψε:

      @Nelias Αν και δεν θυμάμαι πότε το αγόρασα μάλλον έτσι θα είναι αφού περνάω κανονικά χωρίς πρόβλημα

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου
      Καλησπέρα.

      Εγώ έχω αγοράσει την συσκευή απρίλιο του 2016. Παίζει να έχει κανονικά ξανακλειδώσει ο bootloader ή παίζει και σε εμένα αυτό που λες φίλε @Nelias ;; Ποιά η άποψη σου;
      8) :lol: :D Στάλθηκε από το Mi8 μου! :D 8o :P
    • διαβαζω πολλους να εχουν περασει την lineage os και παει καλα. Με βαζετε σε σκεψεις.Οταν ειχα το xperia x8 δουλευα aosp
      απο την αλλη και το miui aosp ειναι. Λογο οτι με "τρωει το χερι" δε θα το αποφυγω.
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • Ο/H makisfz έγραψε:

      διαβαζω πολλους να εχουν περασει την lineage os και παει καλα. Με βαζετε σε σκεψεις.Οταν ειχα το xperia x8 δουλευα aosp
      απο την αλλη και το miui aosp ειναι. Λογο οτι με "τρωει το χερι" δε θα το αποφυγω.
      Το MIUI είναι ότι άλλο θες εκτός από AOSP. Το AOSP δεν έχει ούτε αυτή τη διαχείριση μνήμης και τρώει πολύ γρηγορότερα την μπαταρία, για να πω τα πρώτα πράγματα που μου έρχονται στο μυαλό. Είναι και πολλά άλλα :)
    • @than73 Στην δική μου περίπτωση την πέρασα μέσω updater κατευθείαν χωρίς καν Factory Reset.
      Θα έλεγα να κάνεις κι εσύ το ίδιο

      =============== Φεβ 21st 2017, 7:15am ===============

      Ο/H mrdj2k έγραψε:

      Ο/H Nelias έγραψε:

      @maikmaik σου κλείδωσε το bootloader ? Αν το τηλέφωνό σου αγοράστηκε πριν την 31-12-2015 ο bootloader δεν κλειδώνει. Ακόμα και να δείχνει κλειδωμένος δεν είναι στην πράξη.

      Ο/H maikmaik έγραψε:

      @Nelias Αν και δεν θυμάμαι πότε το αγόρασα μάλλον έτσι θα είναι αφού περνάω κανονικά χωρίς πρόβλημα

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου
      Καλησπέρα.
      Εγώ έχω αγοράσει την συσκευή απρίλιο του 2016. Παίζει να έχει κανονικά ξανακλειδώσει ο bootloader ή παίζει και σε εμένα αυτό που λες φίλε @Nelias ;; Ποιά η άποψη σου;
      Εκείνο που ξέρω είναι ότι από 1/1/2016 η Xiaomi κλειδώνει Bootloader στα Mi-4c . Συνεπώς θα πρέπει να είσαι έτοιμος να τον ξεκλειδώσεις αν σου κλειδώσει ;)
    • για να βοηθήσω και γω τους κατόχους mi4c από δική μου εμπειρία... Πληροφοριακά το τηλ μου είχε κλειδωμένο bootloader και custom rom. Αρχικά το ξεκλειδωσα unofficial αφού η μαμά xiaomi δεν είχε τότε,τον Αύγουστο, δεχτεί να το ξεκλειδωσω και περνούσα κανονικά dev roms μέχρι τον Δεκέμβριο. Ο bootloader κλείδωσε ξανά με τη νουγκατ και ακολούθησα την εξής διαδικασία...
      1.κατεβασα το mi unlock tool και δοκίμασα να ξεκλειδώσω αλλά device not supported
      2.αιτημα στην xiaomi για εκ νέου ξεκλείδωμα,ο κωδικός ήρθε σε 2 λεπτά και η συγκατάθεση της αίτησης σε 3 μέρες
      3. Ξεκλειδωσα με το miunlock tool φορώντας την 7.2.9 χωρίς δηλ official dev rom και ξεκλείδωσε αμέσως.
      4.επειδη δεν είχα twrp το εγκατεστησα με εντολές adb σε fastbootmode. Μετά ενσωματώθηκε παραλείψτε αυτό το βήμα αν το κινητό μπαίνει σε twrp.
      5.εγκατασταση της 7.2.16 με factory reset και wipes μετά αφού είχα κάνει backup τις εφαρμογές μου από μέσα από το miui. Τοπικά αντίγραφα και επαναφορά.
      6.στο σεταρισμα όταν άνοιξε επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας και όλα καλά.
      ΥΓ. Μπορεί να χρειαστείτε να επαναεγκαταστησετε κάποιες από τις εφαρμογές σας, αφού από τη μετάβαση σε android 7 μπορεί να μην λειτουργούν εγκαταστήστε από play store. Ελπίζω να βοήθησα και να μη σας κούρασα... Καλημέρα
    • καλημερα παιδια ,ισως η ερωτηση που κανω ειναι εκτος τοπικ

      ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν η noygat μπει και στο redminote4 nikel?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H asx1980 έγραψε:

      καλημερα παιδια ,ισως η ερωτηση που κανω ειναι εκτος τοπικ

      ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν η noygat μπει και στο redminote4 nikel?
      Πιθανολογείται πως ναι, αλλά δεν υπάρχει καμία επίσημη απάντηση ή πληροφορία, μέχρι στιγμής.
    • σε mi4c διορθωθηκαν μηπως τα modes της καμερας και η ενταση του ηχου κλησης-μηνυματων-ειδοποιησεων?? Γτ εχασα τον μπουσουλα λιγακι :lol: :lol: :lol: :lol:
    • Ο/H koukis έγραψε:

      για να βοηθήσω και γω τους κατόχους mi4c από δική μου εμπειρία... Πληροφοριακά το τηλ μου είχε κλειδωμένο bootloader και custom rom. Αρχικά το ξεκλειδωσα unofficial αφού η μαμά xiaomi δεν είχε τότε,τον Αύγουστο, δεχτεί να το ξεκλειδωσω και περνούσα κανονικά dev roms μέχρι τον Δεκέμβριο. Ο bootloader κλείδωσε ξανά με τη νουγκατ και ακολούθησα την εξής διαδικασία...
      1.κατεβασα το mi unlock tool και δοκίμασα να ξεκλειδώσω αλλά device not supported
      2.αιτημα στην xiaomi για εκ νέου ξεκλείδωμα,ο κωδικός ήρθε σε 2 λεπτά και η συγκατάθεση της αίτησης σε 3 μέρες
      3. Ξεκλειδωσα με το miunlock tool φορώντας την 7.2.9 χωρίς δηλ official dev rom και ξεκλείδωσε αμέσως.
      4.επειδη δεν είχα twrp το εγκατεστησα με εντολές adb σε fastbootmode. Μετά ενσωματώθηκε παραλείψτε αυτό το βήμα αν το κινητό μπαίνει σε twrp.
      5.εγκατασταση της 7.2.16 με factory reset και wipes μετά αφού είχα κάνει backup τις εφαρμογές μου από μέσα από το miui. Τοπικά αντίγραφα και επαναφορά.
      6.στο σεταρισμα όταν άνοιξε επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας και όλα καλά.
      ΥΓ. Μπορεί να χρειαστείτε να επαναεγκαταστησετε κάποιες από τις εφαρμογές σας, αφού από τη μετάβαση σε android 7 μπορεί να μην λειτουργούν εγκαταστήστε από play store. Ελπίζω να βοήθησα και να μη σας κούρασα... Καλημέρα

      Επειδή όσες φορές πήγα να ξεκλειδώσω μου έβγαζε πρόβλημα το miui unlock είχα σταματήσει να δοκιμάζω μιας και με κλειδωμένο τον bootloader περνούσε κανονικά η ρομ. Τελικά αφού είδα ότι @koukis ξεκλείδωσες κανονικά είπα και γώ να δοκιμάσω.
      Με περασμένη την ελληνική developer 7.2.16 ξεκλείδωσε νεράκι σε δευτερόλεπτα. Το twrp 3.0.3 παρέμεινε κανονικά. Γενικά το κινητό δουλεύει άψογα όπως δούλευε. Φαίνεται στην xiaomi διόρθωσαν κάποια προβλήματα που είχαν με την αναγνώριση του Mi 4c στους servers τους. Το ξεκλείδωμα έγινε σε windows xp 64 και είχα ενεργοποιήσει στις επιλογές για προγραμματιστές:
      1.OEM unlockin
      2.Εντοπισμός σφαλμάτων USB
      3.USB debugging (security settings)
      4.Επαλήθεση εφαρμογών μέσω USB.

      Φυσικά είχα εγκαταστήσει και τους απαραίτητους dríves με το miflash.

      Καλά ξεκλειδώματα!!!

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου
    • Γεια σας παιδια,

      Σορρυ αν γινεται κουραστικο.

      • Εχω ενα MI4C το πηρα τον Ιουνιο του 2016.
      • Ξεκλειδωσα τοτε κανονικα με αιτηση και τον official τροπο.
      • Γυρισα σε ελληνικη developer και απο τοτε περναω κανονικα εως την 6.12.22 (αυτην εχω και τωρα)
      • Φωραω TWRP 3.0.2


      Σκεφτομαι να προχωρησω σε Nougat 7.2.16. Ποια βηματα να ακολουθήσω γιατι εχω μπερδευτει. Χρειαζομαι το TWRP 3.0.3? Χρειαζομαι hard reset? Να ακολουθησω τα βηματα που ακολουθουσα εως τωρα?

      Σας ευχαριστω και σορρυ αν επαναλαμβανω πραγματα αλλα στο MI4C ειναι λιγο μπερδεμα με τη Nougat απο οσο εχω διαβάσει.
    • Διαφήμιση
    • To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις πρώτα ένα πλήρες Backup μέσα από το TWRP Recovery, ένα Factory Reset στην συσκευή σου και αμέσως μετά απλά περνάς την νέα Nougat πάνω από την παλιά ROM, και ξαναστήνεις από την αρχή την συσκευή σου. :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)