Διαφήμιση

Google Assistant με χρηση Xposed.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Google Assistant με χρηση Xposed.

      Καλησπερα.

      Αυτος ειναι ενας βασικος και πολυ απλος "οδηγος" για να αποκτησετε και εσεις την εμπειρια του Google Assistant στο MIUI ρομ σας.

      Αυτα ειναι απλα τα βηματα που ακολουθησα και εγω και ΔΕΝ θα ηθελα την ευθυνη για μπρικαρισμενες συσκευες.
      Προυποθεση ειναι μια rooted συσκευη με το Xposed Framework φλασαρισμενο και λογισμικο 6 εκδοση Android!
      Δεν ειναι επισημος οδηγος η κατι τετοιο το νημα το δημιουργω γιατι απλα θεωρω οτι ειναι ενα χρησιμο mod για αυξηση της λειτουργικοτητας των voice commands της Google.

      Εφοσον τα ξεκαθαρισαμε αυτα ας παμε στην διαδικασια που ακολουθησα και εγω ο ιδιος η οποια ειναι υπερβολικα απλη.

      1) Κατεβαζουμε και περναμε τις 2 εφαρμογες στην συσκευη μας:
      1.1) Assistant Enabler
      1.2) Android N -ify

      2) Ανοιγουμε την εφαρμογη του Xposed και κανουμε τα παρακατω.
      2.1) Μπαινουμε στο "Modules"
      2.2) Τικαρουμε το κουτακι διπλα στα module που μολις εγκαταστησαμε (Android N-ify και Assistant Enabler) ωστε να τα ενεργοποιησουμε.

      3) Κανουμε επανεκκινηση ωστε να ενεργοποιηθουν τα module

      4)Αφου ανοιξει η συσκευη :

      4.1) Ανοιγουμε την εφαρμογη Assistant Enabler
      4.1.1) Μεσα στην εφαρμογη ενεργοποιουμε την επιλογη "Enable Assistant"
      4.1.2) Αν θελουμε και το "Enable OK Google everywhere" το οποιο σε οποια οθονη και να βρισκομαστε με την φωνητικη εντολη "OK Google" θα μπορουμε να δωσουμε εντολες στην συσκευη

      4.2) Ανοιγουμε τις ρυθμισεις της συσκευης
      4.2.1) Πηγαινουμε στις επιπλεον ρυθμισεις (η επιλογη κατω απο τον "Αποθηκευτικο Χωρο" στην δικη μου συσκευη)
      4.2.2) Επιλεγουμε το μενου "Πληκτρα"
      4.2.3) Και αναθετουμε σε οποιο φυσικο πληκτρο θελουμε την λειτουργια "Launch Google Now"
      (Εγω για παραδειγμα το εχω στο παρατεταμενο πατημα του κουμπι των Recents)

      5) Παταμε το πληκτρο που επιλεξαμε ωστε να εμφανιστει το Google Assistant και ειμαστε ετοιμοι!

      Συγγνωμη για την πιθανα αθλια μεταφραση καποιων επιλογων του μενου των ρυθμισεων γιατι εχω την γλωσσα της συσκευης ρυθμισμενη στα αγγλικα.

      Οτι απορια εχετε μπορειτε να την αναφερετε απο κατω και θα βαλω τα δυνατα μου να σας απαντησω ολους.

      Και καλο modding! ;)
    • γνώμη μου είναι ότι αν έχεις xposed ήδη στην συσκευή τζάμπα κόπος ήταν η αναλυτική διαδικασία που έγραψες :)

      περισσότερο πιστεύω θα άξιζε να έγραφες ή να ανέβαζες snapshots περί των λειτουργιών του google assistant
    • Οντως μπηκα πολυ αναλυτικα στην διαδικασια ομως γενικα σε οτι οδηγο εχω κανει μεχρι τωρα προσπαθω να γραφω πολυ αναλυτικα τα βηματα οπως θα ηθελα να τα διαβαζω και εγω.Απο εκει και περα για να μπει ο αλλος στην διαδικασια να ψαξει για το πως να περασει Google Assistant σε Marshmallow θα εχει δει τις λειτουργειες αλλα οταν βρω χρονο θα τις περασω και αυτες :P
    • Διαφήμιση