Διαφήμιση

Xiaomi Mi5 Brick [SOLVED]

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi5 Brick [SOLVED]

      Παιδάκια επανέρχομαι για τις πολύτιμες συμβουλές κ οδηγίες σας!
      Μου έφεραν μπρικαρισμένο το mi5 , το οποίο έχει bootloop στο xiaomi logo , με τα πολλά κατάφερα κ έκανα backup photo/video και μετέφερα μια rom μέσα .
      Τώρα είναι σωστό να ξανακάνω εγκατάσταση μέσω twrp την rom να δούμε μπας κ φτιάξει ή θέλει κάποια άλλη διαδικασία πχ fastboot rom ?
    • ok φχαριστώ τώρα φορτίζει κ μετά δοκιμάζω ,
      να ρωτήσω κάτι άλλο , όταν είναι σε twrp mode κάποιο κινητό κ το συνδέσεις στο pc ,φαίνεται το internal storage πάντα ,
      ρωτώ διότι είχα ξεκινήσει με adb την διαδικασία του backup αλλά μετά είδα ότι το χε αναγνωρίσει και δεν ξέρω αν οφείλεται στο adb όλο αυτό,
      ( μη με ρωτήσετε τι κ πως ούτε κ γω ξέρω , κατά τύχη το κάνα μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ :P , να το ξανακάνω δεν ξέρω αν θα πιάσει ... )
    • Διαφήμιση
    • Νομίζω πως όχι είναι θέμα αν περάστηκαν σωστά οι drivers και αν είχες ενεργοποιημένο την επιλογή Προγραμματιστής σε εμένα σε τέτοιες περιπτώσεις το deskot win7/64 δεν βλέπει τίποτα ενώ το laptop win10/64 χαλαρά. Με το adb μπορείς να δώσεις εντολές για κάποια πράγματα π.χ. να μπει σε fastboot λειτουργία.
    • μάλιστα οπότε είναι θέμα drivers μόνο ,
      σε μένα με το βασικό pc ότι κ να έκανα δεν περνάγαν οι drivers με τίποτα κ το άφησα κουράστηκα ,
      ευτυχώς στο δεύτερο pc ήταν έτοιμο σεταρισμένο από παλιά κ έκανα την δουλειά μου , αλλά είναι σε άλλο σπίτι κ με φάγαν τα δρομολόγια ,
      διότι δεν έχουμε ούτε otg type c ούτε ανταπτοράκι για ώρα ανάγκης

      =============== Φεβ 6th 2017, 8:52pm ===============
      αργεί λιγάκι αλλά όμως δεν κάνει loop , κάτι είναι κ αυτό , για να δούμε
    • Δυστυχώς έτσι είναι αλλάζεις θύρες, καλώδια, υπολογιστές, επανεκκινήσεις κοινώς αν σου κάτσει και σε εσένα μια χαρά έκατσε μην μιλάς.

      =============== Φεβ 6th 2017, 8:54pm ===============
      Περίμενε βρε. Πόσο καιρό είναι μπρικαρισμένο? ποια rom είχες και ποια έβαλες?
    • Διαφήμιση
    • Ντάξει μπήκε , ουφ μας εσκάσε το σκασμένο ....

      @stamatisv όχι δεν έκανε τίποτα δυστυχώς με το factory reset

      @spideman3 δυο μέρες ήταν , την 7.1.19 είχε κ την ξαναπέρασα αφού πήρα το OK σου

      το θέμα πως έγινε softbrick δεν ξέρω , αυτός πρέπει να σκάλιζε το root explorer απ ότι κατάλαβα, θα του το πετάξω στο κεφάλι μου φαίνεται ,
      θα το επεξεργαστώ απόψε κ επανέρχομαι για νεότερα αν χρειαστώ
    • Μπράβο φίλε μας που τα κατάφερες.. Με λίγη προσπάθεια σχεδόν όλα γίνονται ..!!! ;) ;)
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • @geozn8 Ναι , να σται καλά όλοι και το φορούμ,
      φχαριστώ @spideman3 δεν σου πα !

      Πιο πολύ όταν έχεις να κάνεις κ με κινητά που δεν είναι δικά σου , θέλει περισσότερη προσπάθεια αλλά κ ερωτήσεις προς το φόρουμ .
      Το θέμα είναι επειδή το έχω ξαναγράψει κ στο παρελθόν για μένα , ότι μετά που κάνεις κάτι να το θυμάσαι πάλι σε μια ώρα να το ξανακάνεις χωρίς μελέτη ή να ξέρεις για ποιο λόγο γίνετε το καθετί , κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με εμένα που μετά από πάνω από δυο χρόνια ασχολίας πάλι δεν ξέρω την τύφλα μου , μόνο ξεπατικοτούρα !

      Μερικά που βλέπω μετά την εγκατάσταση ,
      το data δεν δουλεύει , λογικά με νέο apn θα γυρίσει , θα ψαχτώ ,
      το ίδιο κ το wifi δεν παίζει ,
      το root explorer δεν ανοίγει , θα το ξαναγράψω να δω αν στρώσει κ αυτό
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Και άλλος που είχε θέμα με τον root explorer έκανε αναβάθμιση στην αμέσως επόμενη @tasosko έχεις το link?
      γιωργο δεν βαζω το root-explorer φιλε αυτο δουλευω ειναι αξιοπιστο μεχρι στιγμης χωρις προβληματα αμα θελει ο φιλος το περναει

      =============== Φεβ 7th 2017, 4:14am ===============

      Ο/H Kvak έγραψε:

      @geozn8 Ναι , να σται καλά όλοι και το φορούμ,
      φχαριστώ @spideman3 δεν σου πα !

      Πιο πολύ όταν έχεις να κάνεις κ με κινητά που δεν είναι δικά σου , θέλει περισσότερη προσπάθεια αλλά κ ερωτήσεις προς το φόρουμ .
      Το θέμα είναι επειδή το έχω ξαναγράψει κ στο παρελθόν για μένα , ότι μετά που κάνεις κάτι να το θυμάσαι πάλι σε μια ώρα να το ξανακάνεις χωρίς μελέτη ή να ξέρεις για ποιο λόγο γίνετε το καθετί , κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με εμένα που μετά από πάνω από δυο χρόνια ασχολίας πάλι δεν ξέρω την τύφλα μου , μόνο ξεπατικοτούρα !

      Μερικά που βλέπω μετά την εγκατάσταση ,
      το data δεν δουλεύει , λογικά με νέο apn θα γυρίσει , θα ψαχτώ ,
      το ίδιο κ το wifi δεν παίζει ,
      το root explorer δεν ανοίγει , θα το ξαναγράψω να δω αν στρώσει κ αυτό
      @Kvak το data μπορουμε να το διορθωσουμε
      το wi-fi μαλλον οχι κατι δεν περασε καλα δεν σου αφηνει την επιλογη να ανοιξει?το ανοιγεις και στο γυρναει πισω?
      αλλα ειχες περασει cm αμα θυμαμαι καλα ετσι?αν ναι στειλε το email σου να σου δωσω κατι να το φλασαρεις μπορει να στρωσουν ολα........
      ποια rom εχεις περασει?
      Files