Διαφήμιση

XIAOMI REDMI 4 Standard Απορίες & λύσεις ( ; ) [SOLVED]

    • Ολοκληρώθηκε
    • RedMi 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδιά κοιτάξτε τι έγινε ...

      Νόμιζα οτί η άιτηση γίνεται στον υπολογιστή(δεν λέει με σαφήνεια το άρθρο) ,γιατί πατώντας πάνω στο unlock της παρακάτω σελίδας
      Apply for unlocking Mi devices με έβγαζε να κατεβάσω το mi unlock και αυτό με την σειρά του μου έβγαζε το error που σας είπα πιό πάνω .

      Μπαίνωντας απο το κινητό όμως για να κάνω την αίτηση ,φτάνωντας στο σημείο που συμπληρώνεις την φόρμα με το τηλεφωνό σου κτλ ,όταν φτάνεις στο σημείο που ζητάει να επαληθεύσεις το captcha κωδικό ,το captcha δεν φαίνεται απο τον browser της xiaomi ,ουτε του firefox αλλά ούτε και του dolphin!!!Oυτε σto desktop mode τους .

      Πως στο καλό προχωράω από εδώ και πέρα ; Τι μπέρδεμα ;!Τα νεύρα μου !!!

      *Update το κατάφερα με chrome να εμφανίσω τα captchia ,αφού γύρισα τον browser στην desktop εκδοση .Περιμένω να μου σταλθεί η έγκριση !!!

      Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η

      -Πως συνεχίζω παιδιά απο ''εκεί'' και πέρα ;
      -Ποιά είναι η διαδικασία εγκατάστασης miui greek gtv και twrp ;
      -Τα αρχεία τους ;


      GAIOKTHMONAS

      Είμαι ok με το σήμα ,μόλις το γύρισα στο 3g έπιασε .Θα το αφήσω έτσι μέχρι να περάσω την Ελληνική .Προφανώς κάποιο προβλημα υπάρχει με το 2g και την china dev .Μια χαρά σε ευχαριστώ .



    • Περιμένεις 2-4 μέρες για το sms από την Xiaomi για το ξεκλείδωμα του bootloader. Αρκετές φορές δεν έρχεται το sms αλλά παίρνεις την άδεια. Κατεβάζεις το twrp και την ελληνική ρομ για να είσαι έτοιμος όταν ξεκλειδώσει ο bootloader

      Το twrp για το Prada
      [Tools, Tips & Tutorials] [cofface] TWRP recovery for RedMi 4

      Οι ελληνικές ρομ για Prada (Developer & Stable)
      Xiaomi RedMi 4 (Prada)

      Ο οδηγός για να περάσεις την ελληνική ρομ. Μεγάλη προσοχή στα βήματα !!!
      Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi


      Αυτό θα το κάνεις ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το σήμα
      Fix No Network, Signal Issue on Xiaomi Redmi 4

      MIUI Global 9.5.19.0
    • Μία μεγάλη καλημέρα σε όλους .

      Φίλε μου Gaiokthmonas μόλις τώρα είδα το μήνυμα σου και σε ευχαριστώ.

      Η άδεια ήρθε , για να δούμε αν θα δημιουργηθούν παραπάνω απορίες .



      Σας ευχαριστώ όλους 1000κις.

      =============== Φεβ 11th 2017, 8:41pm ===============

      Λοιπόν ...Ακολούθησα κατα γράμμα όλους τους οδηγούς,όλα καλά με την rom ,ωραία μεταφραση αλλά δυστυχώς διημιουργήθηκε πρόβλημα με το σήμα, μόνο στο 2g .3g και 4g κανονικά το σήμα τους .
      Ακολούθησα τον όδηγο επίλυσης του προβλήματος αυτού αλλά δυστυχώς τίποτα.Οι οδηγοί όλοι να τονίσω πως ακολουθήκαν κατά γράμμα ...
      Πως να συνεχίσω ρε γαμώτο τώρα;
      Η γυναίκα μου είναι ''ψείρα'' ,θα με φάει η γκρίνια που ήθελε να πάρει Samsung @@@!!!!!
    • Διαφήμιση
    • Άσε τη γυναίκα να γκρινιάζει για το Samsung. Στα λεφτά του Redmi 4 θα έπαιρνε ένα μέτριο samsung και υποδεέστερο στα χαρακτηριστικά (μην αναφέρω τις εφαρμογές samsung τις οποίες δεν θα μπορούσε να πετάξει από τη συσκευή για να εξοικονομήσει περισσότερο ελεύθερο χώρο στην εσωτερική μνήμη γιατί θα αγοράζε samsung με 8GB και όχι τα 16GB του Redmi).

      Σαν κάτοχος του Redmi 4 δεν θα το υμνούσα βέβαια. Μπροστά στο RN2 Prime που είχα είναι υποδεέστερο και παρότι συσκευή 3-4 μηνών εμφάνισε πολλά θέματάκια.

      Ερώτηση: Πηγαίνοντας Ρυθμίσεις --> Κάρτες SIM & δίκτυα κινητής --> (πατάς την SIM που θέλεις) --> Προτιμώμενος τύπος δικτύου

      ποιό δίκτυο έχεις ενεργοποιημένο?
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Tα δοκίμασα και τα 3 .
      Τα φλάσαρα 2 φορές ,τώρα δεν παίζει το 4g και παίζουν τα άλλα 2.
      Το πρόβλημα ξεκίνησε μόλις πήγα απο την unofficial στην dev china για να ξεκλειδώσω .Μήπως να γύρναγα στην stable ;
    • Είσαι με κινέζικη dev δηλαδή.

      Όταν ακολούθησες αυτό, φλάσαρες και τα 3 modem? (ModemV1, ModemV2, ModemV3)

      Αν θέλεις, πρόσθεσε στο προφίλ σου και το Redmi 4 γιατί βλέπω τις προηγούμενες απαντήσεις που σου έχω δώσει και τρομάζω γιατί νομίζω ότι σου δίνω λάθος απαντήσεις :lol:
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Κάποιος ρε παιδιά ,να βοηθήσει ;Όχι βρε φίλε ,με την Ελληνική είμαι που μου πρότεινες !Ακολούθησα όλους τους οδηγούς κατά γράμμα !Και τα 3 ναι .
    • Διαφήμιση
    • Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος ειδικός. Παθών σαν κι εσένα είμαι, οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

      Μέχρι στιγμής αναφέρεις ότι είχες πρόβλημα μόνο στο 2G και στη συνέχεια λες ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα και στο 4G. Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να αφήσεις λίγες ώρες το κινητό σε "προτιμώμενο δίκτυο 4G" και να δεις σε ποιο δίκτυο έχεις πρόβλημα.
      MIUI Global 9.5.19.0
    • 'Οταν πιο πάνω λεω το ξαναφλάσαρα ,εννοώ ξαναφλάσαρα τα modem .Ε,μόλις τα ξαναφλάσαρα άλλαξαν και τα δύκτια .
      Δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει κάτι ,πάλι roms με βλέπω να αλλάζω .Τι πρόβλημα έχεις/είχες και πως το αντιμετώπισες ;
    • Είχα unofficial rom και μόλις πέρασα την κινέζικη stable το τηλέφωνο σταμάτησε να κάνει ή να δέχεται κλήσεις. Προσωρινά έβγαλα την κάρτα sd και σε εκείνο το slot πέρασα την sim (έπρεπε από microsim να την κάνω sim και να μείνω χωρίς sd). Στη συνέχεια πέρασα ελληνική stable και το πρόβλημα παρέμεινε μέχρι να φλασάρω τα 3 modem και το τηλέφωνο να γίνει πάλι λειτουργικό με κάρτα sim + κάρτα sd.

      Δε νομίζω να σε βοήθησα καθόλου με αυτό. Βλέπω σαν τοποθεσία δηλώνεις Ρουμανία. Ισχύει? Μήπως παίζει κάτι άλλο με τις μπάντες εκεί?
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Ο/H GAIOKTHMONAS έγραψε:

      Είχα unofficial rom και μόλις πέρασα την κινέζικη stable το τηλέφωνο σταμάτησε να κάνει ή να δέχεται κλήσεις. Προσωρινά έβγαλα την κάρτα sd και σε εκείνο το slot πέρασα την sim (έπρεπε από microsim να την κάνω sim και να μείνω χωρίς sd). Στη συνέχεια πέρασα ελληνική stable και το πρόβλημα παρέμεινε μέχρι να φλασάρω τα 3 modem και το τηλέφωνο να γίνει πάλι λειτουργικό με κάρτα sim + κάρτα sd.

      Δε νομίζω να σε βοήθησα καθόλου με αυτό. Βλέπω σαν τοποθεσία δηλώνεις Ρουμανία. Ισχύει? Μήπως παίζει κάτι άλλο με τις μπάντες εκεί?
      Προσωπικά πιστεύω πως μόλις πέρασες την κινέζικη ,απλά χάθηκε το 2G και έμεινε το 3g και το 4g όπως έγινε και με εμένα ,με την διαφορά πως εγώ πέρασα την dev και όχι την stable .To πρόβλημα μου επίσης συνεχίστηκε και με την Ελληνική αλλά το 2g και το 3g παρέμεινε .
      Τα ήθελα όλα όμως και ...Το κατάφερα χάρης την εμμονή μου και την παρατηρητικότητα μου (και την κωλοφαρδία μου)!!!!!!!ΝΑΙ!!!!Παρατήρησα πως βάλε ,ξαναβάλε τα .zip των modem άλλαζε και κάθε φορά το δύκτιο που δούλευε ,και σε κάποιο βάλε βγάλε τα πετυχα όλα να δουλεύουν ,ίσως και με τυχαία σειρά (δεν θυμάμαι) .Στάθηκα και ίσως λίγο τυχερός αλλά σημασία έχει πως τα κατάφερα .Είναι λειτουργικό τώρα 100% ,δοκίμασα και αν δουλεύουν και τα δεδομένα σε όλα τα δύκτια και όλα OK.
      Πρόσθεσα και το Xiaomi_Redmi_4 _standard .
      Υ.γ. Napoli di Romania έλεγαν κάποτε το Ναύπλιο !
      Σας ευχαριστώ όλους φίλοι μου ,με βοηθήσατε όσο δεν πάει και σόρυ αν σας έπρηξα .
    • Διαφήμιση
    • Συγχαρητήρια για την εμμονή σου !!!

      Ο οδηγός έλεγε το φλασάρισμα να γίνει με τη σειρά αλλά αφού τα κατάφερες (είτε με τον σωστό, είτε με τυχαία σειρά) δεν έχει καμμία σημασία !!!

      Πάρε δώρο στη σύζυγο και ένα ζευγάρι ακουστικά Mi, πέταξε και μερικά τραγούδια που της αρέσουν μέσα στο κινητό και αμφιβάλω πολύ αν σου ξαναζητήσει samsung :lol:
      MIUI Global 9.5.19.0