Διαφήμιση

Πρώτη φορά Xiaomi no 2: Η επιστροφή

    • Σε εξέλιξη

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρώτη φορά Xiaomi no 2: Η επιστροφή

      Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου ποστάρισμα καθώς γράφτηκα στο φόρουμ μόλις προχθές. Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι. Μετά από πολλά χρόνια που χρησιμοποιούσα Iphone μετά από παρότρυνση των παιδιών αποφάσισα να αγοράσω ένα Xiaomi Redmi Note 4 κατευθείαν από την Κίνα από το geekbying. Σύμφωνα με το tracking θα το έχω στην διάθεσή μου στο επόμενο τριήμερο.

      Η απορία μου είναι η εξής. Μετά από τόσα χρόνια εντελώς απροβλημάτιστης χρήσης του κινητού πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι να προσαρμοστώ στα καινούργια δεδομένα Το ρωτώ αυτό γιατί διαβάζοντας το φόρουμ βλέπω διαφόρων ειδών προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες. Να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιώ προϊόντα της Apple αποκλειστικά (Imac, Macbook pro, Ipad, Iphone) και αν εξαιρέσει κανείς το ότι με τα χρόνια γίνονται αργά δεν σου δημιουργούν σχεδόν κανένα πρόβλημα και αυτός είναι ο λόγος που τα προτιμούσα μέχρι στιγμής.
    • πρέπει να τον αναλάβει .... αποκλειστικότητα!!! :lol: :lol: :lol: :thumbsup: :thumbsup: :lol: :lol: :lol:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση
    • Μόνο αν μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο με αυτά που δείχνει στο settings > about phone της συσκευής να δούμε την ρομ που έχεις φίλε μου :)
    • Ο/H Monty Python έγραψε:

      Η απορία μου είναι η εξής. Μετά από τόσα χρόνια εντελώς απροβλημάτιστης χρήσης του κινητού πόσο εύκολο ή δύσκολο θα είναι να προσαρμοστώ στα καινούργια δεδομένα Το ρωτώ αυτό γιατί διαβάζοντας το φόρουμ βλέπω διαφόρων ειδών προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες. Να σημειωθεί ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιώ προϊόντα της Apple αποκλειστικά (Imac, Macbook pro, Ipad, Iphone) και αν εξαιρέσει κανείς το ότι με τα χρόνια γίνονται αργά δεν σου δημιουργούν σχεδόν κανένα πρόβλημα και αυτός είναι ο λόγος που τα προτιμούσα μέχρι στιγμής.
      Για αρχή, αυτό που θα σου πώ είναι το εξής: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΩΝ 150-200 ΕΥΡΩ. Θα εκθέσει σε πολλά σημεία το αγαπημένο μας iPhone :love: των 800-1000 ευρώ. Να είσαι σίγουρος.

      Η αλήθεια είναι οτι τα πρώτα βήματα όταν προέρχεσαι από χρόνια και βαριάς μορφής Appleτιδα είναι λίγο ζόρικα.
      Είναι ζόρικα γιατί το πιθανότερο είναι η συσκευή να σου έρθει με πειραγμένη rom, οπότε θα πρέπει να κάνεις 2-3-4 βήματα για να φτάσεις εκεί που πρέπει. Η διαδικασία είναι ζόρικη για Μηλαρά...πολύ ζόρικη θα έλεγα γιατί το σκηνικό για να στηθεί και να ολοκληρωθεί θέλει Windows (drivers, system, antivirus, επανεκκινήσεις...ξέρεις...όλα εκείνα τα αηδιαστικά πράγματα που εσύ άφησες πίσω σου ανεπιστρεπτί...) αλλά γίνεται εύκολη και εν τέλη "διασκεδαστική" με την υποστήριξη του κόσμου σε αυτό το forum. Μόλις τελειώσει η διαδικασία απο εκεί και πέρα έχεις μία συσκευή που δουλεύει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Εντάξει...1-2 επανεκκινήσεις την εβδομάδα ίσως τις χρειαστείς. Αλλά ακόμη και η "μεγάλη" SamsΑng έχει ενσωματώσει από πέρσι λειτουργία προγραμματισμένης επανεκκίνησης για να μην μπουκώνουν τα εργαλεία της! :shock:

      Το καλό για εμάς τους Appleάδες είναι οτι η MIUI είναι Copy-Paste του iOS. Τόσο...που εάν χρησιμοποιούσε και τα ίδια εικονίδια, ίσα που σε ψάρωνε κιόλας! Τρομερό λειτουργικό που ... δυστυχώς πατάει επάνω στo Android. Έχει τις ιδιοτροπίες του γιατί εάν δεν δώσει άδεια, καμία εφαρμογή δεν μπορεί να κάνει αυτό που θέλει. Πρώτα θα το επιτρέψει η MIUI, θα δώσει άδεια, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Αυτό μερικές φορές δημιουργεί "προβλήματα" αλλά με 1-2 κλίκ λύνονται αμέσως. Άλλωστε ποιοί είμαστε εμείς που θα μιλήσουμε για ιδιότροπα λειτουργικά; Το iOS και OSX κι αν έχουν ιδιοτροπίες όταν τα βάζεις να συνεργαστούν με non Apple devies! Άρα : στο σπίτι που κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί! ;)

      Συνεπώς, σας συσκευή και σαν λειτουργικό δεν θα σε ζορίσουν. Σε 1-2 μήνες θα της έχεις πάρει τον αέρα και θα την απολαμβάνεις. Εάν περάσεις Stable ROM τελειώνεις με το στήσιμο μια για πάντα. Θα ήθελα να σου πώ και άλλα πράγματα τώρα όπως για το TWRP recovery π.χ αλλά δεν νομίζω οτι έχουν σημασία για την ώρα. Θα τα ανακαλύψεις μόνο σου στην πορεία (ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ Ε!!!).

      Αυτό που θα πρέπει να βάλεις καλά στο μυαλό σου είναι οτι εδώ κάνουμε ΕΜΕΙΣ ότι γουστάρουμε στο κινητό. Δεν περιμένουμε την μαμά Apple να μας δώσει αυτό που θέλουμε όποτε τις g@vLΩsEi. ΕΣΥ είσαι ο κύριος της συσκευής. Καμία συσκευή Android δεν είναι ίδια με την άλλη. Και όπως λέει και ο φίλος μου ο @mixaliscy ειδικά τα Xiaomi έχουν προσωπικότητα. Το εάν αυτό είναι καλό ή κακό, θα το κρίνεις εσύ στην πορεία.

      Το μεγάλο κακό έρχεται ΜΟΝΟ από το Play Store. Εκεί μιλάμε για ΤΟ χάος! Θα φάς μεγάλη απογοήτευση με τις εφαρμογές του μαγαζιού της Google...αλλά αυτό το πικρό ποτήρι θα το έπινες ότι Android και άν διάλεγες! ΑΘΛΙΕΣ εφαρμογές σε σχέση με αυτές του iOS, κακογραμμένες, κακοστημένες, κακομούτσουνες...και βάλε άλλα 100 ακόμα κακά πράγματα και πάλι λίγα θα λές! ΔΡΑΜΑ το μαγαζί που μία λέξη μπορεί να το χαρακτηρίσει : Bordello !!! Και μάλιστα με κακής ποιότητας πτνες! Αλλά σε αυτό δεν φταίει η Xiaomi, η οποία έχει ένα λειτουργικό αρματωμένο ( iOS like) και με την εφαρμογή 'Δικαιώματα" κάνει αυτή κουμάντο.

      Τέλος, αυτό που χάνεις είναι το "οικοσύστημα" της Apple. Αυτόν τον εκπληκτικό συγχρονισμό των συσκευών της που μόνο όποιος έχει 3-4 Apple devices ταυτόχρονα μπορεί να τον καταλάβει. Αυτός...πραγματικά μου λείπει.

      Αυτά για αρχή. Ας έρθει το κινητό με το καλό και εδώ θα είναι ο κόσμος να σε βοηθήσει. Ένα ακόμα συν της Xiaomi είναι αυτή εδώ η κοινότητα. Θα το ανακαλύψεις και μόνος σου αρκεί να μήν είναι κάνας ξινός! :lol:


      Υ.Γ Λειτουργία Προγραμματισμένης Επανεκκίνησης ρε φίλε!...πόσο πιο ξεφτίλα να γίνεις ρε πστ μου!!! Άντε μήν λέω πολλά γιατί από εβδομάδα περιμένω S7...να δούμε και αυτουνού τα κάλλη... :roll:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Φίλε pavlidisc σε ευχαριστώ για την αναλυτική και εμπεριστατωμένη ανάλυση που μου έγραψες αν και μια-δυο ατάκες σου με ανησύχησαν (βλέπε: Σε 1-2 μήνες θα της έχεις πάρει τον αέρα ... είναι ζόρικα γιατί το πιθανότερο είναι η συσκευή να σου έρθει με πειραγμένη rom, οπότε θα πρέπει να κάνεις 2-3-4 βήματα για να φτάσεις εκεί που πρέπει...) και μια-δυο μου φάνηκαν τόσο κινέζικα όσο το κινητό που παράγγειλα (βλέπε: TWRP recovery...). Όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του κινητού είναι τα κάτωθι>>> Xiaomi Redmi Note 4 3GB 32GB Smartphone - Silver. Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν έκανα καλή επιλογή για αρχή.

      Σημείωση: Όταν το παράγγειλα η τιμή του ήταν 147 ευρώ και μου φάνηκε πολύ ελκυστική σε γενικές γραμμές.
    • Γι' αυτό δεν είπα άλλα σχετικά με TWRP και τέτοια "κουλά" γιατί θα φας φρίκη ΧΩΡΙΣ ουσιαστικό λόγο!
      ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΙΛΟΓΗ έκανες!!! ΑΣΤΕΡΑΤΗ!Όταν θα έρθει στα χέρια σου και την δουλέψεις δεν θα πιστεύεις οτι την πήρες 150 ευρώπουλα!

      Άσε να έρθει με το καλό και οι ειδικές δυνάμεις είναι εδώ! Μην αγχώνεσαι! Είπαμε : στις συσκευές αυτές κάνουμε ΕΜΕΙΣ ότι γουστάρουμε! Do not panic! :D
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Γι' αυτό δεν είπα άλλα σχετικά με TWRP και τέτοια "κουλά" γιατί θα φας φρίκη ΧΩΡΙΣ ουσιαστικό λόγο!
      ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΠΙΛΟΓΗ έκανες!!! ΑΣΤΕΡΑΤΗ!Όταν θα έρθει στα χέρια σου και την δουλέψεις δεν θα πιστεύεις οτι την πήρες 150 ευρώπουλα!

      Άσε να έρθει με το καλό και οι ειδικές δυνάμεις είναι εδώ! Μην αγχώνεσαι! Είπαμε : στις συσκευές αυτές κάνουμε ΕΜΕΙΣ ότι γουστάρουμε! Do not panic! :D
      Αν μη τι άλλο με είσαι καλός στις ψυχομαλάξεις και με χαλάρωσες. Απο κει και πέρα βλέπουμε.

      Σε ευχαριστώ πολύ.
    • Έχουμε και ταχύρυθμα τμήματα...σε μία βδομάδα μπορείς να "κόβεις και να ράβεις" όπως θες την συσκευή σου :D

      Για να πάρεις μία ιδέα περί ΄πόσο πολύ ελέγχεις του τι θα κάνει κάθε εφαρμογή και πως για δες αυτό ---> Ελληνικός οδηγός ενεργοποίησης Δικαιωμάτων & Ειδοποιήσεων στην MIUI 8
      Καλό θα ήταν να κάνεις και αυτήν την αίτηση να υπάρχει ---> Διαδικασία δημιουργίας Mi Account και αίτησης για ξεκλείδωμα του Bootloader

      Τα υπόλοιπα μόλις παραλάβεις με το καλό ;)
    • Καλώς τα δέχτηκες! :D

      Ρίξε screenshot απο About Phone να δούν οι μεγάλοι τί λουλούδι φοράς.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση