Διαφήμιση

Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • Application
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • gcam
      IMG_20190302_121357 by Kostas Sifis, on Flickr
      stock
      IMG_20190302_121353 by Kostas Sifis, on Flickr
      gcam
      IMG_20190302_121415 by Kostas Sifis, on Flickr
      stock
      IMG_20190302_121422 by Kostas Sifis, on Flickr
      gcam
      IMG_20190302_121547 by Kostas Sifis, on Flickr
      stock
      IMG_20190302_121542 by Kostas Sifis, on Flickr
      Παιδια sorry για το τοπιο απλως για να δειξω διαφορες
    • Ο/H Antretng έγραψε:

      Παλιά οι κατασκευαστές αισθητήρων είχαν να πάρουν μια σοβαρή απόφαση. Να επιλέξουν μεταξύ μεγέθους pixel και αριθμού Mpixels. Όσα περισσοτερα mpixels είναι ένας αισθητήρας τόσο μικρότερο θα είναι το μέγεθος αυτών των pixels (σκέψου εμβαδό που το χωρίζεις σε ακόμα μικρότερα κουτακια... όσο μεγαλύτερος ο αριθμός αυτών τόσο αναγκαστικά μικρότερα θα βγούνε). Το αρνητικό ενός μικρού pixel είναι ότι συλλεγει λιγότερο φωτισμό και τελικα υψηλότερος θόρυβος καθώς και μικρότερο dynamic range. Συνήθως σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει το μικρότερο μέγεθος pixel.

      Τώρα με το pixel binning ο αισθητήρας δεν "παντρεύεται" πλεον τα mpixels του κατασκευαστή. Μπορεί να συνδιάσει 4 pixels σε 1. Έτσι καταλήγει σαν να είναι αρκετά μεγαλύτερο το μέγεθος pixel (με μικρότερο όμως τον αριθμό τους). Στα κινητά τουλάχιστον αυτό γίνεται αυτόματα σε χαμηλό φωτισμό. Οπότε στη περίπτωση μας θεωρητικά ο αισθητήρας δουλεύει στα 48 mpixels τη μέρα και στα 12 σε χαμηλό φωτισμό.

      Αυτό φυσικά είναι καθαρά στον ίδιο τον αισθητήρα και δεν έχει καμία σχέση με το λογισμικό. Αν σε μια συσκευή επιλέξεις να αποθηκεύει σε λιγοτερα mpixels, απλά θα μικραίνει την φωτογραφία. Δεν θα μεγαλώσει το μέγεθος pixel γιατι πολυ απλά έχει ΗΔΗ τραβηχτεί η φωτογραφία.
      Σε κανονικό φωτισμό βοηθάει να έχεις υψηλή ανάλυση (4 μικρά pixel με πλευρά 0.8 μm) ώστε να διαχειριστείς των μεγάλο αριθμό φωτονίων με περισσότερη λεπτομέρεια στα χρώματα, αλλά σε χαμηλό φωτισμό η πρώτη προτεραιότητα είναι ο μικρός αριθμός των φωτονίων που ανεβάζει τον θόρυβο. Αυτό το πρόβλημα προσπαθεί να λύσει το Pixel Binning με το να ενώσει τα 4 μικρά pixel με πλευρά 0.8 μm σε ένα τετραπλάσιο (σε εμβαδόν) με πλευρά 1.6 μm, με φυσικό επακόλουθο τον υποτετραπλασιασμό της ανάλυσης.
      Άρα όλα σωστά από τον Guru του νήματος @Antretng με μια μικρή διόρθωση στο "Συνήθως σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει το μικρότερο μέγεθος pixel".
      Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
    • Ο/H ANDREAS54 έγραψε:

      Σε κανονικό φωτισμό βοηθάει να έχεις υψηλή ανάλυση (4 μικρά pixel με πλευρά 0.8 μm) ώστε να διαχειριστείς των μεγάλο αριθμό φωτονίων με περισσότερη λεπτομέρεια στα χρώματα αλλά σε χαμηλό φωτισμό η πρώτη προτεραιότητα είναι ο μικρός αριθμός των φωτονίων που ανεβάζει τον θόρυβο. Αυτό το πρόβλημα προσπαθεί να λύσει το Pixel Binning με το να ενώσει τα 4 μικρά pixel με πλευρά 0.8 μm σε ένα τετραπλάσιο (σε εμβαδόν) με πλευρά 1.6 μm με φυσικό επακόλουθο τον υποτετραπλασιασμό της ανάλυσης.Άρα όλα σωστά από τον Guru του νήματος @Antretng με μια μικρή διόρθωση στο "Συνήθως σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει το μικρότερο μέγεθος pixel".

      Σωστός ο Ανδρέας. "Μεγαλύτερο" ήθελα να γράψω. :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Οι βράδυνες του Mi9 μου άρεσαν. Μια χαρά είναι. Παστέλ παίζει αλλά ΟΚ...λίγες είναι οι εταιρίες που κρατάνε καθαρή την φωτογραφία χωρίς να ζωγραφίζουν. Στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού μετριούνται.
      Νομίζω ότι από βραδινές (σε λογικές συνθήκες) η συσκευή θα είναι μιά χαρά.

      Οι ημερήσιες που είδα όμως είναι κάτω του μέτριου για μένα. Απαράδεκτες για αισθητήρα 1/2". Ίσως κάτι να μην πήγε καλά στις συγκεκριμένες. Δεν ξέρω. Και δεν μιλάω για χρώματα κλπ. Μιλάω για λεπτομέρεια η οποία για 1/2'' είναι ανύπαρκτη. Θα τις περίμενα τουλάχιστον επιπέδου Mi5s.
      το αντιθετο ακριβως Χρηστο....την ημερα οι φωτο ειναι εξωπραγματικες με απιστευτες λεπτομερειες
      και κυριολεκτικα διαλυουν οτιδηποτε καμερα υπαρχει εκει εξω...
      ...οι βραδυνες ειναι μετριες και θελουν δουλεια
    • Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

      Στην Xiaomi είναι σχεδόν απίθανο να φτιαχτεί κάτι από "δουλίτσα". Ότι πήρες πήρες. Να γίνει χειρότερο μπορεί. Να γίνει καλύτερο...ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν.

      Η gcam εάν ασχοληθεί κάποιος dev σοβαρά με την συσκευή, νομίζω ότι θα κάνει πολλά καλά πράγματα.

      Στις συγκεκριμένες ημερήσιες το Redmi Note 3 pro καλύτερα θα τα πήγαινε. Δεν συζητάω για mi5s....

      Αυτή είναι η πρώτη εικόνα που σχημάτισα.

      from my HTC U12+
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Άμα το πάρει κανείς dev και ασχοληθεί και βγάλει την gcam σωστά πιστεύω θα δούμε και εκεί ωραία πράγματα όπως και με το mi8 που το έχουν απογειώσει!! ^^
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • επειδη ειδα και ενα βιντεακι συγκρισης mi8 pro με mi9 σε καμερα εκει που βλεπω διαφορα ειναι το βραδι στον θορυβο ειναι ποιο καθαρες στο mi9 την ημερα ειναι σαν να μην εχει αλλαξει και κατι ιδιαίτερό τι να πω μπορει σε κοντινές λήψεις να έχει ποιο πολυ λεπτομερια λογου καλύτερου αισθητηρα αλλα κατα τα αλλα δεν με εντυπωσίασε
      ο ανταγωνισμος samsung huaweii το ξεπερνανε
      αλλα ειναι κοντα με το iphone με την διαφορα οτι το iphone εχει ποιιο ζωντανεσ φωτογραφιες
      @papaflessas :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H papaflessas έγραψε:

      επειδη ειδα και ενα βιντεακι συγκρισης mi8 pro με mi9 σε καμερα εκει που βλεπω διαφορα ειναι το βραδι στον θορυβο ειναι ποιο καθαρες στο mi9 την ημερα ειναι σαν να μην εχει αλλαξει και κατι ιδιαίτερό τι να πω..
      Εννοείς με μαμά κάμερα η με Google?? Η αλήθεια είναι το night του Pro με μαμά κάμερα είναι ακόμη μέτριο.. Με Google πετάει όμως.. :D
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Παρα πολυ καλο το mi9 ειμαι σχεδον ετοιμος να το παρω!!
      Με μερικα updates θα ερθει στα ισα του!
      Δωσε και αλλα δειγματα φιλε μου

      Mi8 gcam με το δικο μου config
      Τι να πεις γι αυτο το εργαλειο!!

      IMG_20190303_115707 by John, on Flickr
      IMG_20190303_115758 by John, on Flickr
      IMG_20190303_115820 by John, on Flickr
      IMG_20190303_120831 by John, on FlickrIMG_20190303_120749 by John, on Flickr
      Life is short, so never forget to smile. After all, you're only as happy as you let yourself be
    • Ο/H geozn8 έγραψε:

      Ο/H papaflessas έγραψε:

      επειδη ειδα και ενα βιντεακι συγκρισης mi8 pro με mi9 σε καμερα εκει που βλεπω διαφορα ειναι το βραδι στον θορυβο ειναι ποιο καθαρες στο mi9 την ημερα ειναι σαν να μην εχει αλλαξει και κατι ιδιαίτερό τι να πω..
      Εννοείς με μαμά κάμερα η με Google?? Η αλήθεια είναι το night του Pro με μαμά κάμερα είναι ακόμη μέτριο.. Με Google πετάει όμως.. :D
      δεν ξερω πως το εχει κανει λογικα με μαμα καμερες στο youtube υπαρχει αυτο το βιντεακι mi8pro vs mi9 vs mate 20 pro
      καποιος reviewer το εκανε
      καλα με gcam γενικος το mi8 ειναι πολυ καλο βελτιωνετε παντου ακομα και στην selfie
      @papaflessas :)
    • Με ποιο config είναι αυτές και ποια rom?

      Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Ο/H johnnyman έγραψε:

      Mi8 gcam με το δικο μου config
    • Διαφήμιση
    • Εγώ που ποτέ δεν με πολύ ένοιαζε έχω κατασταλάξει ποιο πολύ και για καθημερινές να δουλεύω την gcam παρά την μαμά.. Την xcam beta 20 την έχει δοκιμάσει κανείς να δούμε τι ψάρια πιάνει σε σχέση με την beta 19??
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος