Διαφήμιση

Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • Application
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H tsine έγραψε:

      Lumia 1520.. Και 1020 όχι?
      Και αυτά. Ναι.
      Αλλά δεν έχω δει τόσα πολλά δείγματα από τα συγκεκριμένα.
      Ο foxy ανέβαζε κάτι manual με 1020 ... να σε πέσει το σκαλπ!
      π.χ : oRFhdF
      Έχει πολλές τέτοιες στο flickr του.

      Το 950XL για μένα σε ποιότητα δεν πιάνεται από κανένα. Οι ημερήσιές του είναι όνειρο. Και στα βράδυνα με manual είναι αστέρι!
      Απ'ότι λένε οι περισσότεροι που το είχαν έχει θέμα με το auto white balance.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

      @pavlidisc να υποθέσω όλα manual στο 1020?

      Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
    • Ο/H tsine έγραψε:

      @pavlidisc να υποθέσω όλα manual στο 1020?
      Ναι. Αυτές που είναι για εγκεφαλικό...ναι...manual. 8)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

      @pavlidisc παίζει να έχει παίζει manual focus manual ISO.. Τέρμα shutter speed και manual white balance..
      Παίζει καμία ρύθμιση σε αυτή την φώτο να ήταν auto

      Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
    • Le Max2

      3.8c-le
      IMG_20180213_200449 by ssoklis, on Flickr

      2c hdr+ Auto
      IMG_20180213_200416 by ssoklis, on Flickr

      [b][u]2c hdr+ On[/u][/b]
      IMG_20180213_200352 by ssoklis, on Flickr




      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • @Retro θέλω κάνα 2 ημερήσιες, κάνα 2 νυχτερινές εσωτερικού με αναμμένα φώτα και άλλες 2 νυχτερινες σε φωτισμένο δρόμο. Ανέβασετες σε κάποιο cloud χωρίς συμπίεση και θα τις δω να σου πω την γνώμη μου.

      Πάντα auto!

      =============== Φεβ 14th 2018, 1:26am ===============

      Ο/H Retro έγραψε:

      ΜΙ ΝΟΤΕ 3, χάλια ποιότητα με stock camera

      Imgur: The magic of the Internet
      Είναι στο auto η κάμερα.

      Όλα στο defaults.
      Μεγάλη:
      Imgur: The magic of the Internet

      Crop:


      Ήθελα να μάθω από τους άλλουq κατόχους του note 3, την ίδια ποιότητα έχετε με την μαμά κάμερα;

      Στη δεύτερη υποψιαζομαι θέμα στο φακό (βρωμιά ή γρατζουνιές)

      Δες εδώ δείγματά μου Mi Note 3 | Flickr (οι πιο τελευταίες ειναι με developers rom). Αγνοείσαι αυτές που γράφουν hdr+ μιας και ειναι απο gcam
    • @Antretng
      Φίλε σε ευχαριστώ πολύ.
      Τελικά είχε δίκιο ο φίλος που έλεγε ότι φταίει που ήρθα από lumia 950.
      Κοιτάζω τις φωτογραφίες σου που δεν είναι από gcam και βλέπω αυτό το oil-painting effect. Με την gcam φεύγει. Οπότε πάω για unlock και gcam.
      Σε μένα το oil-painting effect ήταν πολύ γιατί είχα ενεργοποιημένο το HHT (default) και στην αρχή είχα και το contrast στο high (διπλό το κακό). Τώρα που το έβγαλα το HHT είναι σαν εσένα.
      Απλά να πω ότι και με gcam πάλι δεν πλησιάζει lumia και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις. Γιατί το Note 3 το έχω πάρει για την γυναίκα και εγώ περιμένω το MI 7. Αν κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, κλάψτα.
      Και δεν μπορώ πια να πιστέψω κανένα DXOMARK. Πραγματικά απορώ πως κτύπησε 94 (και μ.ο. 90) στην ποιότητα φωτογραφίας με την stock camera.
      Δεν είναι τυχαίο μάλλον που δεν μπορώ να βρω εύκολα φωτογραφίες από MI NOTE 3 σε σκοτάδι και σε μεγάλη ανάλυση ώστε να φαίνεται το oil effect.
      Σε ευχαριστώ γιατί με έβγαλες από την ταλαιπωρία να γυρίζω τηλέφωνα για service και τελικά να χρεώνομαι, αφού δεν θα είχε τίποτα :)
      Βασικά ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν γιατί πραγματικά δεν το περίμενα τέτοια ανταπόκριση. Θα προσπαθήσω να ανταποδώσω και εγώ στα νέα μέλη στο μέλλον. :)
    • Διαφήμιση
    • Κοίτα, το hht ειναι μόνο για νυχτα. Διαφορετικά την ημέρα κάνει κακό.

      Έχε υπόψιν οτι το Mi note 3 δεν εχει τόσο καλό ois όσο το 950xl. Οπότε τράβα 2-3 ακόμα και κράτα την καλύτερη. Γιατί αυτά που ανέβασες ήταν αρκετά κάτω από οτι μπορεί η συσκευή.
      Όσον αφορά το review, αν το διαβάσεις θα δεις οτι χάνει βαθμούς στις νυχτερινές. Οπότε αντι για σκορ καλύτερα να διαβάζεις το review.
      Και πάλι καλα να λες. Αν έπαιρνες κανένα honor 9 θα ξενέρωνες ακόμα περισσότερο. Για τα λεφτά του εχει πολύ καλή κάμερα.

      Αντι για gcam βάλε developers. Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα με εξαίρεση λιγο την έλλειψη sharpening την οποια εύκολα την προσθέτεις μετά μόνος σου. Ενδεικτικά δες μια φωτογραφία με stable και μετά με dev. Και οι 2 με hht αφού μιλάμε για πολύ χαμηλό φωτισμό (φαίνεται και στο iso)

      IMG_20180119_024657_HHT by Andreas L., on Flickr

      DEV-IMG_20180126_003809_HHT by Andreas L., on Flickr

      =============== Φεβ 14th 2018, 2:49am ===============
      Ενδεικτικά δες mi note 3 vs honor 8 για να καταλάβεις γιατί πήρε καλό σκορ. Δες πόσο παραπάνω θόρυβο έχει το honor 8. Και σκέψου αυτή ειναι τραβηγμένη με stable.

      IMG_20180119_030803_HHT by Andreas L., on Flickr

      IMG_20170906_015806 by Andreas L., on Flickr
    • Ο/H Retro έγραψε:

      Απλά να πω ότι και με gcam πάλι δεν πλησιάζει lumia και αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις. Γιατί το Note 3 το έχω πάρει για την γυναίκα και εγώ περιμένω το MI 7. Αν κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, κλάψτα.
      Δεν είναι κλάψτα. 1000% ΔΕΝ είναι κλάψτα.
      Το Mi Note 3 είναι μία συσκευή που κοστίζει 250-300 ευρώ. ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ πρέπει να κοιτάς και τον λόγο τιμής/απόδοσης.
      Εκτός από το G5se, πές μου μία άλλη συσκευή που σε αυτά τα χρήματα έχει την απόδοση του Mi Note 3. Άσε...θα σε πώ εγώ. Καμία.
      Άρα, όλα καλά και ανθηρά με τα φωτογραφικά θηρία αλλά γνώμη μου είναι ότι παίζει καθοριστικότατο ρόλο και η τιμή.

      Πιάσε και δές τα Samsung ή τα Huawei. 3πάσια τιμή από τα Xiaomi και η φωτοεπιδόσεις του απλά, οριακά, καλύτερες. Κερδίζουν στις λεπτομέρειες...αλλά αυτές οι λεπτομέρειες (σε συγκεκριμένες συνθήκες) αξίζουν το 3πλάσιο κόστος; Δεν ξέρω...

      Στο λέω από τώρα χωρίς να νιώθω ότι ριψοκινδυνεύω την πρόβλεψη: Το Mi7 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πιάνει το 950 XL. Όπως και κανένα άλλο κινητό στην πιάτσα όμως.
      Αλλά, το 950 δεν είναι πλέον smartphone έ...είναι μόνο φωτογραφικό κινητό που απλά κάνει GSM Κλήσεις.
      Συνεπώς, το Mi7 σε καμία περίπτωση δεν θα είναι 950XL, αλλά και το 950XL δεν το λές smartphone πλέον.

      Σχετικά όλα φίλε μου. Για μένα πιστεύω ότι αξίζει να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου, να πέσεις σε φωτοεπιδόσεις, αλλά να απολαύσεις MIUI.
      Μην περιμένεις να ξαναβρείς 950XL όμως.

      Περίμενε να δούμε την τιμή του Mi7 πρώτα. Δεν είμαι αισιόδοξος. Άλλο να έχει 400 ευρώ...και άλλο 600...αυτό θα παίξει σοβαρό ρόλο στην βαθμολογία της κάμερας (σχέση τιμής/απόδοσης).
      :)

      Υ.Γ1 Έχεις δεί νυχτερινές ή χαμηλού φωτισμού από iPhone X; Εάν όχι, δες. Θα σε κάνουν να εκτιμήσεις αφάνταστα το Μι Note 3. 8)
      Υ.Γ2 To oil-painting effect το βλέπω σε όλα τα τελευταία μοντελάκια όλως των εταιριών. Μου την σπάει αφάνταστα! Γι'αυτό λέω ότι 950 και G5 δεν θα ξαναδούμε εύκολα.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • OffTopic
      Σχετικά άσχετο αλλά ίσως αυτό έκανα, αν είχα βρει τη συσκευή που σε αυτό που με ενδιαφέρει, με εκφράζει απόλυτα. Minimum εγκατάσταση λειτουργικού με εφαρμογές ΜΟΝΟ πχ. φωτογραφικές, airplane mode συνεχώς και μαζί μου σα δεύτερη, φωτογραφική συσκευή.
      Το ένα σε όλα και όλα τέλεια, είναι αρκετά δύσκολο, ως ουτοπικό σχεδόν, αν κάποιος έχει περφεξιονιστικές τάσεις σε ένα τομέα.
    • Παιδιά έχετε δίκιο. Ότι είναι ΠΟΛΥ καλά κινητά για την τιμή τους, είναι. Κανείς δεν μπορεί να μπει το αντίθετο. Το lumia το είχα πάρει κάτω από 300 ευρώ που πήρα το NOTE 3, αλλά όπως είπατε, τώρα πια είναι μόνο φωτογραφική.

      Έχουμε και τα παραπλανητικά site σαν του DXOMARK, και βάζω έδω link με σύγκριση HTC U11 με lumia, στο οποίο το DXOMARK έδινε κορυφαία βαθμολογία
      Camera head to head: Lumia 950 XL vs HTC U11

      "PPS. It still beggars belief that the like of DxOMark can proclaim recent phones as top of the imaging tree (the U11 is their current champion), when my on-screen tests here, which you can verify with your own eyes, prove otherwise, that the much-ignored Nokia/Microsoft Lumias are massively underrated in terms of image quality (just check out their ratings for the Nokia 808 and 1020!) In fact, DxOMark have never even tested the Lumia 950 XL camera because they're loathe to admit that a '2015 Windows Phone' could knock their 2017 Android favourites into a cocked hat"

      Άνετα το lumia του 2015 έβγαζε εκτός τον πρωταθλητή τους και δεν ξέρω και αν μπορεί να το κάνει και με τα σημερινά κινητά. Ποτέ όμως δεν βάλανε το lumia μέσα.

      Οπότε εγώ τι έπαθα; Διαβάζω στο DXOMARK για φοβερή κάμερα στο NOTE 3 όπως επίσης και για άλλα κινητά. Και το DXOMARK ΔΕΝ βαθμολογεί την απόδοση της κάμερας ανάλογα με την τιμή αλλά σε ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. Ε άλλα περίμενα να δω και άλλα είδα. Σε σημείο που έψαχνα αν είχα fake. Στην αρχή βέβαια οι φώτο ήταν τόσο χάλια απλά γιατί είχα το HHT ανοικτό (default, δεν το άνοιξα εγώ) και το contrast στο high. Υποτίθεται το HHT τραβάει καλύτερες νυχτερινές, αλλά το μόνο που βλέπω είναι το oil-painting effect x3 φορές πιο έντονα!

      Ε συγνώμη αλλά δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου, να πιάνει η Stock Camera 94 στο DXOMARK με το oil-painting effect να είναι σαν να το έχει βάλει κάποιος επίτηδες με photoshop.
      Δεν έχω δει φώτο από IPHONE/SAMSUNG αλλά άμα μου λέτε είναι το ίδιο, ε τότε έχουμε χάσει την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αντίληψη για την καλή ποιότητα φωτογραφίας (σε τεχνικό επίπεδο και όχι σε καλλιτεχνικό).

      Επειδή μας έχουνε ανεβάσει τις τιμές των ΚΑΛΩΝ κινητών στο θεό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις και καλή κάμερα και καλό κινητό σε καλή τιμή. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να συμβιβασθώ με αυτό το αποτέλεσμα επειδή το κινητό έχει 300 ευρώ. Είναι φως φανάρι ότι η XIAOMI δεν κάνει καλή δουλειά στο software αφού η google camera έχει ΠΟΛΥ καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο που το REDMI NOTE 4X του φίλου μου, τραβάει καλύτερες φώτο (τουλάχιστον όσον αφορά το oil effect) με google camera από τι τραβάω εγώ με το NOTE 3 με stock camera!!!!!
      Αφήστε που το NOTE 4X τραβάει και 4Κ, αλλά η xiaomi το έχει απενεργοποιημένο γιατί πιστεύει ότι σε αυτή την τιμή δεν πρέπει να στο δώσει (????)

      Οπότε παιδιά εκτιμώ πολύ την xiaomi γιατί πιστεύω ότι πουλάει κινητά κοντά στο κόστος, αλλά για την κάμερα δεν θα πω ότι πληρώνεις παίρνεις. Παίρνεις λιγότερα από αυτά που έχω μάθει εγώ ότι πρέπει να παίρνεις με τα λεφτά αυτά. Για αυτό ακόμη και εδώ μέσα διαβάζεις ότι τα xiaomi πονάνε στην κάμερα. Απλά νόμιζα ότι αυτό άλλαξε με το NOTE 3.

      Oι "περφεξιονιστικές" τάσεις, Ειρήνη, είναι τόσο τραβηγμένο όσο να πω ότι το NOTE 3 με stock κάμερα τραβάει καλές φώτο. Ναι το αποτέλεσμα με google camera με ικανοποιεί (νομίζω δεν είναι περφεξιονισμός να πω ότι δεν αγγίζει κινητά που έβγαζαν καλύτερες φώτο το 15, μην πάω και πιο πίσω). Όμως ο άλλος που δεν έχει ιδέα να ξεκλειδώνει και να φλασάρει κινητά, θα κάτσει με την stock κάμερα και θα παρακαλάει να την βελτιώσει η XIAOMI. Την συμβουλή σου όμως την κρατάω και το LUMIA 950 XL θα συνεχίσω να το κουβαλάω.

      Όπως και να έχει παιδιά είμαι full xiaomi και δεν μπήκα, προφανώς, για να ευλογήσω την microsoft και την nokia, απλά έφαγα μία σφαλιάρα και δεν φταίει κανείς άλλος εκτός από το internet. Η κατάσταση όμως σώζεται. Δεν θέλω όμως όταν πάρω το 7 να κάνω ξεκινήσω να φλασάρω πάλι, αλλά μου φαίνεται ότι αυτό θα γίνει.

      Όπως και να έχει, ξαναλέω είναι τα καλύτερα κινητά στην καλύτερη τιμή, αυτά προτιμάω και ελπίζω όσοι τα αγαπάτε μην μου κρατάτε κακία γιατί μένω απογοητευμένος από τη κάμερα. Όπως είπα με την google camera φτιάχνει πολύ, και φαίνεται ξεκάθαρα ότι το HW μπορεί αλλά η XIAOMI δεν θέλει.

      Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, αλλά ένιωσα ότι φαίνομαι αχάριστος/άπληστος. Το μόνο που προσπαθώ είναι να είμαι αντικειμενικός. Δηλαδή το LUMIA 950, μπορώ να το θάψω από κάθε άλλη άποψη σαν κινητό. Δεν έχω κάποιο κόλλημα. Απλά θέλω να λέω τα σύκα, σύκα και την σκάφη, σκάφη.
    • Διαφήμιση
    • Κανένας δεν κρατάει κακία, άλλωστε εδώ γίνεται ακριβώς που ανέφερες πιο πάνω, μιλάμε για την πραγματική χρήση τις κάθε συσκευής και όχι την...ας πούμε πλασματική που πολλές φορές δίνουν σε διάφορα reviews ;)