Διαφήμιση

Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • Application
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • μην τον ακούτε αυτόνα....έχει πολλαπλές προσωπικότητες...
      Μία που θέλει iphone
      Μία που γουστάρει vfm κινέζικα και
      μία που προτιμάει samsung galaxy (οχι edge)....
      έχει θέματα σας λέω ...μακριά....
    • βασικά μου έλειψαν οι τρολιές με εσένα και τον @demakhs .
      βλέπεις αυτός ανοιξε δικό του thread, και λόγω
      ναπολεώντιου συνδρόμου την είδε αρχηγος και μας παρατησε...μονο εκεί γράφει και το παίζει διαχειρηστής και πράσσειν τα άλογα....
    • Διαφήμιση
    • Διαβασα τον οδηγο σου αλλα εχω 2 επισημανσεις.

      Ο λογος που μπορει να θελει διαφορετικο iso/ταχυτητα απο συσκευη σε συσκευη δεν ειναι μονο το διαφραγμα αλλα και ο αισθητηρας. Μπορει πχ να ρυθμισω τη φωτογραφικη ιδιο διαφραγμα με rn3pro και να βγαλω 1/10 iso 1600 στη φωτογραφικη και στο κινητο 1/10 iso 3200 και να βλεπω οτι ειναι πιο φωτεινη της φωτογραφικης (αρα ακομα μεγαλυτερη διαφορα). Οι αισθητηρες λοιπον, οσο πιο μικροι ειναι τοσο πιο "πλασματικο" το Iso. Σε συγκρισεις φωτογραφικων στο dxomark κλασσικα εχουν ενα τεστ οπου συγκρινουν το manufacturer's iso με το measured. Δηλαδη ειναι κατι που γενικα παιζει. Ακομη σε ενα καλο αισθητηρα οχι 6400 αλλα ακομα και 12800 θα τολμησω να βγαλω γιατι εχει πολυ καλυτερη αναλογια λεπτομεριας/θορυβο απο οτι στα κινητα.

      Ολα αυτα προφανως παιζουν και στα κινητα. Οποτε η κυρια διαφορα στα κινητα θα λεγα οτι ειναι περισσοτερο ο αισθητηρας και το λογισμικο παρα ο φακος. Απο διαφραγμα f2 σε f1.7 ειναι μολις 1/3 στοπ. Σαν να λεμε εριξα την ταχυτητα απο 1/10 σε 1/8. Ειναι μολις τοσο η διαφορα του rn3pro απο samsung s7? Προφανως και οχι. Οποτε τη μεγαλυτερη διαφορα την κανει ο αισθητηρας + λογισμικο.

      Οποτε οπως πολυ σωστα λεει o @pavlidisc αυξανοντας το χρονο εκθεσης βελτιωνουμε την φωτογραφια. Αυτο ομως δεν ειναι πανακια. Αν το θεμα μας δεν ειναι εντελως ακινητο, ληψεις σε ταχυτητες 1/4 ειναι απαγορευτικες. Μην σας πω οτι ακομα και το default 1/10 ειναι λιγο. Ακομη αν βιαζομαστε να βγαλουμε φωτογραφια μπορει στην αρχη να μας μοιαζει οκ αλλα οταν την δουμε στον υπολογιστη να δουμε οτι δεν ειναι τοσο sharp οσο μια φωτογραφια στη μαμα καμερα οποτε χασαμε τη "στιγμη". Καλυτερα περισσοτερος θορυβος παρα θολη.

      Αρα συνοψιζοντας:
      1) Δεν εχει σημασια τι τραβανε αλλα κινητα/καμερες. Αισθητηρας με αισθητηρα διαφερει τοσο ως προς το πραγματικο iso οσο και το τελικο αποτελεσμα. Διαφορα απο φακο δεν πολυπιανω γιατι πλεον ολα τα κινητα παιζουν απο f2 μεχρι f1.8... διαφορα πενιχρη σε σχεση με τη διαφορα που κανει ο αισθητηρας.
      2) Οταν τραβαμε κατι ακινητο (οπως τοπια) μπορουμε να ριξουμε την ταχυτητα μεχρι εκει που μπορει το χερι μας. Γενικα το 1/4 ειναι πολυυυυυυ αργη ταχυτητα για κινητο χωρις ois οποτε πιο μακρα εκθεση θα βαλετε μονο εφοσον εχετε τριποδακι.
      3) Καθε φορα που διπλασιαζετε τη ταχυτητα θα πρεπει να διπλασιαζετε και το iso (πχ iso 400 και 1/30 ειναι ισοδυναμο με iso 200 και 1/15).
      4) Μην βγαζετε ανθρωπους με αργη εκθεση. Τις περισσοτερες φορες το αποτελεσμα θα σας απογοητευσει αφου ενεχει κινδυνος motion blur. Ποσο μαλλον αν μιλαμε για candid shots (δηλαδη δεν εχει ποζαρει το θεμα σας και το βγαζετε σε απροσμενη στιγμη).
      5) Προσοχη μην σας γινει εμμονη οι ρυθμισεις της καμερας και τεσταρετε ολη την ωρα αντι να βγαζετε πραγματικες φωτογραφιες.

      Αυτα απο εμενα. Καλα κλικ κλικ.
    • Ρε φίλε πόσο συμφωνώ με το υπ'αρίθμ 5...
      Παράδειγμα διακόπαρα ζακυνθο εφέτο και βλέποντας τώρα τις φωτό...κατάλαβα ότι ουσιαστηκα δεν είδα καθολου LIVE thn kareta kareta προσπαθώντας να την απαθανατήσω....
      Ενω έχω εντονη μνημη απο τον ελέφαντα που ανέβηκα παιδάκι στο τσίρκο medrano και ας μην έχω καμία φωτο...
      Τι να πεις....
    • @Antretng Ευχαριστούμε για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. :thumbsup:

      Να είσαι καλά :)
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Ο/H Krasdimi έγραψε:

      Ρε φίλε πόσο συμφωνώ με το υπ'αρίθμ 5...
      Παράδειγμα διακόπαρα ζακυνθο εφέτο και βλέποντας τώρα τις φωτό...κατάλαβα ότι ουσιαστηκα δεν είδα καθολου LIVE thn kareta kareta προσπαθώντας να την απαθανατήσω....
      Ενω έχω εντονη μνημη απο τον ελέφαντα που ανέβηκα παιδάκι στο τσίρκο medrano και ας μην έχω καμία φωτο...
      Τι να πεις....
      Αυτό είναι μία ΠΟΛΥ μεγάλη αλήθεια!!!! :|

      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Με το θέμα της φωτογραφίας είμαι άσχετος και όταν τραβάω κάποια είναι πάντα στο αυτόματο. Δεν έχω βλέψεις για κορυφαίες λήψεις αλλά σαν μέσος χρήστης θέλω να είναι αξιοπρεπείς.

      Οι νυχτερινές λήψεις ήταν πάντα ένα επίπονο θέμα για όλους μας. Όλοι καταριόμαστε τις συσκευές μας για τις φωτογραφίες που τραβάμε σε χαμηλό φωτισμό αλλά δεν πρέπει να τα θέλουμε όλα δικά μας.

      Όταν αγοράζεις μία συσκευή με 150€-200€ και θέλεις να έχει μεγάλη μνήμη, μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων, να είναι δίκαρτο, να έχει αναγνώστη SD, να βγάζει καλές φωτογραφίες, να είναι λεπτό, να έχει τουλάχιστον full hd ανάλυση και χίλια μύρια άλλα, αυτό δεν γίνεται. Κάπου γίνονται υποχωρήσεις από τον κατασκευαστή. Και ειδικά στο θέμα τις φωτογραφίας (παρότι στις λήψεις με φωτισμό σχεδόν όλα τα κινητά πλέον βγάζουν εξαιρετικές φωτογραφίες) οι νυχτερινές λήψεις πάντα έχουν πρόβλημα.

      Έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ παλιότερα σχόλια κατόχων Sony να αναθεματίζουν τις φωτογραφίες της συσκευής τους, μια εταιρεία η οποία έχει βγάλει κορυφαίες φωτογραφικές μηχανές. Κάθεσαι και αναλογίζεσαι, "είναι δυνατόν ρε συ? η Sony?".

      Το κινητό είναι μια εύκολη και γρήγορη λύση. Είναι το πρώτο πράγμα που θα περάσει από το μυαλό κάποιου όταν του έρθει το "τσαφ" να τραβήξει μια φωτογραφία ή ένα βίντεο. Είσαι στο σπίτι και το παιδί σου κάνει κάτι το οποίο θέλεις να αποθανατίσεις? θα βουτήξεις αυτόματα το κινητό από δίπλα σου και θα αρχίσεις να τραβάς φωτογραφίες ή βίντεο με την ελπίδα να προλάβεις. Ούτε τη φωτογραφική μηχανή, ούτε τη βιντεοκάμερα έχεις δίπλα σου εκείνη τη στιγμή. Το κινητό έχεις γιατί είτε θα κοιτάζεις το facebook, είτε θα μιλάς με κάποιον στο viber, είτε το έχεις απλά δίπλα σου γιατί δεν μπορείς χωρίς αυτό. Είσαι με τους φίλους έξω για ποτό? Με το κινητό θα τραβήξεις photo/video (ποιός κουβαλάει κάμερα/βιντεοκάμερα μαζί του?)

      Κάμερα/βιντεοκάμερα θα πάρεις μαζί σου ελάχιστες φορές (π.χ καλοκαιρινές διακοπές) αλλά και εκεί θα τραβήξεις φωτογραφίες/βίντεο και με το κινητό.

      Το θέμα είναι το εξής: Αν θέλεις καλές φωτογραφίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις φωτογραφική μηχανή, αν θέλεις καλό βίντεο θα χρησιμοποιήσεις βιντεοκάμερα. Το κινητό είναι λύση "fast food". Και δε νομίζω να αλλάξει κάτι δραματικά στο μέλλον γιατί ο τομέας camera/video έχει μεγάλους κολοσσούς όπως Sony, Panasonic, Nikon κλπ οι οποίοι δεν θέλουν να χάσουν χρήματα από αυτή την κατηγορία εξοπλίζοντας τα κινητά με καλύτερους αισθητήρες. Πριν από 1,5 χρόνο που ξεκίνησα να αναζητώ για πρώτη φορά κινέζικο κινητό τα μισά είχαν πίσω φακό samsung και τα άλλα μισά sony. Σιγά μην κάτσουν αυτοί οι 2 να χάσουν χρήματα εξοπλίζοντας τα κινητά με καλύτερους αισθητήρες για να ικανοποιήσουν το εγώ μας.

      Ευχαριστώ θερμά τους @pavlidisc και @Antretng για το σχόλιο τους ... μάθαμε κάτι κι εμείς οι απλοί χρήστες από τα post τους :)

      Μακάρι να μπορούσαμε να δημιουργούμε προφίλ στα κινητά ώστε να έχουμε τη δυνατότητα πειράζοντας το iso να έχουμε profils ημερήσιο, νυχτερινό κλπ.
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Ο/H GAIOKTHMONAS έγραψε:

      Το θέμα είναι το εξής: Αν θέλεις καλές φωτογραφίες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις φωτογραφική μηχανή, αν θέλεις καλό βίντεο θα χρησιμοποιήσεις βιντεοκάμερα. Το κινητό είναι λύση "fast food". Και δε νομίζω να αλλάξει κάτι δραματικά στο μέλλον γιατί ο τομέας camera/video έχει μεγάλους κολοσσούς όπως Sony, Panasonic, Nikon κλπ οι οποίοι δεν θέλουν να χάσουν χρήματα από αυτή την κατηγορία εξοπλίζοντας τα κινητά με καλύτερους αισθητήρες. Πριν από 1,5 χρόνο που ξεκίνησα να αναζητώ για πρώτη φορά κινέζικο κινητό τα μισά είχαν πίσω φακό samsung και τα άλλα μισά sony. Σιγά μην κάτσουν αυτοί οι 2 να χάσουν χρήματα εξοπλίζοντας τα κινητά με καλύτερους αισθητήρες για να ικανοποιήσουν το εγώ μας.

      Η φωτογραφια ειναι ακριβο σπορ και οντως αν θες καλη ποιοτητα πας σε φωτογραφικη. Στο κινητο δεν εχεις καν δυνατοτητα να ζουμαρεις και ενω οι ρυθμισεις δεν ειναι τοσο βολικες οσο το να χεις ενα χωριστο πληκτρο/ροδελα για καθε ρυθμιση. Αργεις και χανεις τελικα τη στιγμη. Για μενα καμερα κινητου = auto. Αν ειναι να αργησεις να σεταρεις τοτε βγαζεις και τη φωτογραφικη.

      Και μια μικρη επισημανση, πλεον πολλοι τραβανε βιντεο απο φωτογραφικη (ακομα και φωτογραφοι). Επαγγελματικη βιντεοκαμερα θα παρεις μονο αν θες κατι πολυ ανωτερο και εκει οι τιμες πανε σε αλλο πλανητη.
    • Ο/H Antretng έγραψε:

      Και μια μικρη επισημανση, πλεον πολλοι τραβανε βιντεο απο φωτογραφικη (ακομα και φωτογραφοι). Βιντεοκαμερα θα παρεις μονο αν θες κατι πολυ ανωτερο και εκει οι τιμες πανε σε αλλο πλανητη.
      Έχεις δίκιο. Πριν από μερικούς μήνες πέτυχα σε βάφτιση γνωστό μου φωτογράφο και μου είπε ότι ξόδεψε 4.000€ για να "αναβαθμιστεί".
      MIUI Global 9.5.19.0
    • Ο/H GAIOKTHMONAS έγραψε:

      Μακάρι να μπορούσαμε να δημιουργούμε προφίλ στα κινητά ώστε να έχουμε τη δυνατότητα πειράζοντας το iso να έχουμε profils ημερήσιο, νυχτερινό κλπ.
      Έχει το S7 κάτι τέτοια ωραία κόλπα. Αλλά οκ...πόσα προφίλ μπορείς να δημιουργήσεις; Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που...



      Σε όλα τα υπόλοιπά που είπες συμφωνώ 100%.

      Και εγώ αναζητάω μία αξιοπρεπή φωτογραφία. Δεν είμαι ο τύπος που έχω βιντεοκάμερα ή φωτογραφική μηχανή. Η ποιότητα των iPhone μέχρι τώρα με κάλυπτε με το παραπάνω. Έχω φτιάξει καμιά 100αριά ερασιτεχνικά βίντεο με τα πιτσιρίκια μου, έχω κρατήσει φωτογραφίες διακοπών κλπ..κλπ...αυτή η ποιότητα μου αρκεί. Δεν θέλω ούτε το χάλι του RN3 αλλά ούτε και χρειάζομαι την ποιότητα μίας DSLR.

      Αυτό που συζητήσαμε κατ ιδίαν με τον Αντρέα είναι το εάν θα πρέπει να ρίξεις τα 300-400 ευρώ σου σε μία φωτογραφική μηχανή ή σε ένα Smartphone. Η απάντηση όσον αφορά την ποιότητα είναι δεδομένη. Η αμεσότητα του Smartphone όμως (που το έχεις πάντα μα πάντα μαζί σου) είναι σοβαρό πλεονέκτημα. Πρέπει όμως να συμβιβαστείς με την μέτρια ποιότητα. Γιατί όπως και να το κάνουμε, καλή φωτογραφία με Smatrphone δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις...ή εάν πάρεις τότε θα πρέπει να ρυθμίζεις μία ώρα.
      Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τις απαιτήσεις του λοιπόν.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Το νυχτερινο θα χε νοημα αν τραβαγε σε 1/30 και το παταγες για να το ριξει σε 1/10. Απο εκει και περα, οτιδηποτε χαμηλοτερο ειναι ζορι να μην βγει θολη. Καθε χερι και αναλογως τις συνθηκες να σου επιτρεπει διαφορετικες ταχυτητες. Οποτε απο εκει και κατω παιζεις manual mode.