Διαφήμιση

Χειροκίνητες ρυθμίσεις και συγκριτικά καμερών

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • Application
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @Retro Ένα - ας πούμε- life hack ήταν, βασισμένο στη γενικότερη συζήτηση εδώ, όχι συγκεκριμένο για σένα ;)

      Η περίπτωσή σου είναι άλλη και ελπίζω να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σε καλύψουν :thumbup:
    • Ο/H Retro έγραψε:

      Δεν είναι τυχαίο που το REDMI NOTE 4X του φίλου μου, τραβάει καλύτερες φώτο με google camera από τι τραβάω εγώ με το NOTE 3 με stock camera!!!!!

      Αφήστε που το NOTE 4X τραβάει και 4Κ, αλλά η xiaomi το έχει απενεργοποιημένο γιατί πιστεύει ότι σε αυτή την τιμή δεν πρέπει να στο δώσει (????

      Ο/H fog έγραψε:

      Η περίπτωσή σου είναι άλλη και ελπίζω να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σε καλύψουν :thumbup:
      Μέχρι @Retro να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σε καλύψουν δεν μας λες τις ρυθμίσεις του φίλου σου;
      Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
    • Ο/H ANDREAS54 έγραψε:

      Ο/H Retro έγραψε:

      Δεν είναι τυχαίο που το REDMI NOTE 4X του φίλου μου, τραβάει καλύτερες φώτο με google camera από τι τραβάω εγώ με το NOTE 3 με stock camera!!!!!

      Αφήστε που το NOTE 4X τραβάει και 4Κ, αλλά η xiaomi το έχει απενεργοποιημένο γιατί πιστεύει ότι σε αυτή την τιμή δεν πρέπει να στο δώσει (????

      Ο/H fog έγραψε:

      Η περίπτωσή σου είναι άλλη και ελπίζω να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σε καλύψουν :thumbup:
      Μέχρι @Retro να βρεις τις ρυθμίσεις που θα σε καλύψουν δεν μας λες τις ρυθμίσεις του φίλου σου;
      Οι ρυθμίσεις του φίλου μου είναι η google camera αντί για stock camera! :)
      Άλλαξα λίγο το κείμενο για να είμαι πιο αντικειμενικός
      "Δεν είναι τυχαίο που το REDMI NOTE 4X του φίλου μου, τραβάει καλύτερες φώτο με google camera (τουλάχιστον όσον αφορά το oil effect) από τι τραβάω εγώ με το NOTE 3 με stock camera!!!!!"
    • Διαφήμιση
    • @Retro από ότι μπορεί να είδες στην υπογραφή του @Antretng (Υπογραφή) υπάρχουν πολλές εκδόσεις, με πολλές ρυθμίσεις σε πολλές από αυτές.
      Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν και πολλά κινητά με διαφορετικούς αισθητήρες, τότε θα καταλάβεις γιατί ρωτάω.
      Αν κάποιος έχει βρει κάτι, ας το καταθέσει να το ψάξουμε και οι υπόλοιποι.

      Υ.Γ.
      • Μια από αυτές έχει και η ελληνική Rom του Forum.
      • Σε άλλο post την έχω πατήσει με φίλο μου που άλλα μου έλεγε στο τηλέφωνο και άλλα διαπίστωσα από κοντά.
      Η φαντασία είναι πιο σημαντική από την γνώση. Η γνώση είναι περιορισμένη. Η φαντασία περικυκλώνει τον κόσμο.
    • Ο/H ANDREAS54 έγραψε:

      άλλα μου έλεγε στο τηλέφωνο και άλλα διαπίστωσα από κοντά.
      εδώ ταιριάζει το
      "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας"


    • Ο/H ANDREAS54 έγραψε:

      @Retro από ότι μπορεί να είδες στην υπογραφή του @Antretng (Υπογραφή) υπάρχουν πολλές εκδόσεις, με πολλές ρυθμίσεις σε πολλές από αυτές.
      Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν και πολλά κινητά με διαφορετικούς αισθητήρες, τότε θα καταλάβεις γιατί ρωτάω.
      Αν κάποιος έχει βρει κάτι, ας το καταθέσει να το ψάξουμε και οι υπόλοιποι.
      Νόμιζα ότι με ρώταγες ρυθμίσεις iso κτλ.
      Λοιπόν ο φίλος μου (και κουμπάρος :) ), έχει το NOTE 4X με τον αισθητήρα της samsung. Δεν ξέρω ποια google camera έχει βάλει. Θα τον ρωτήσω.


      Ο/H ANDREAS54 έγραψε:


      • Σε άλλο post την έχω πατήσει με φίλο μου που άλλα μου έλεγε στο τηλέφωνο και άλλα διαπίστωσα από κοντά.

      Καλά έχω ακούσει από φίλους να μου λένε για τα κινητά τους τι τρομερές φωτογραφίες τραβάνε και τι βίντεο κτλπ, αλλά από κοντά άνθρακας ο θησαυρός.


      Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Ο/H ANDREAS54 έγραψε:

      άλλα μου έλεγε στο τηλέφωνο και άλλα διαπίστωσα από κοντά.
      εδώ ταιριάζει το"άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας"
      Αυτό ακριβώς :)
    • @Retro
      Μακροσκελές το post σου...αλλά αληθινό 100%.

      Μία σημείωση: το port του HDR+ δεν έχει την ίδια απόδοση σε όλες τις συσκευές.
      Επίσης : έχει 3117 διαφορετικές εκδόσεις...η οποίες σε άλλες συσκευές "κάθονται" και σε άλλες δεν "κάθονται".
      Έχε το υπ'όψη σου αυτό. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι επειδή θα βάλεις HDR+, θα έχεις σε κάθε συσκευή κορυφαίο αποτέλεσμα. Ειδικά στην day one. Μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις και 1 χρόνο για να δείς φώς στο τούνελ.

      Υ.Γ εγώ όταν θέλω να επιλέξω κάτι, ΠΟΤΕ μα Π-Ο-Τ-Ε δεν συμβουλεύομαι τεχνολογικά site. ΜΟΝΟ forum που παίζουν σε πραγματικές συνθήκες. Δυστυχώς, η καλή ή όχι φωτογραφία είναι άκρως υποκειμενικό πράμα, οπότε στην περίπτωση αυτή οι γνώμες είναι πολλές και διαφορετικές, ανάλογα με τα στάνταρ του καθενός.

      =============== Φεβ 14th 2018, 10:57am ===============
      Που να δείς τί ξενέρα έφαγα εγώ όταν από iPhone 6s Plus (που φωτογραφικά είναι και 150 χρόνια πίσω από το 950) πήγα σε Redmi Note 3 Pro που ΟΛΑ μα ΌΛΑ τα site έλεγαν ότι είναι πολύ καλό σε φωτογραφία και το έβαζαν δίπλα με το LG G4 (Jesus Christ!!!). To οποίο Redmi είχε έναν ήχο σε εγγραφή video ... τσιριχτό που δεν έβγαζες νόημα...και έριχνε τα fps σε εσωτερικό χώρο σε 15 και σε νυχτερινό σε 10-11! Έπαθα κοκομπλόκο! Και όμως...αυτά...ακόμα και σήμερα...δεν θα τα διαβάσεις σε κανένα τεχνολογικό site.

      Δικαιολογώ ΑΠΟΛΥΤΑ την απογοήτευσή σου! Στο είπα απο την αρχή...ο προκάτοχος (950XL) ήταν "κακό" δείγμα...
      Σε σχέση με τον σήμερα ανταγωνισμό όμως, τα xiaomi τα πάνε καλά. Εάν σου "κάτσει" και το port...είσαι άρχοντας (χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία ότι ένα port μπορεί να απογειώσει την ΙΔΙΑ κάμερα που με stock είναι κατώτερη των περιστάσεων) !
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @Retro
      Υ.Γ εγώ όταν θέλω να επιλέξω κάτι, ΠΟΤΕ μα Π-Ο-Τ-Ε δεν συμβουλεύομαι τεχνολογικά site. ΜΟΝΟ forum που παίζουν σε πραγματικές συνθήκες. Δυστυχώς, η καλή ή όχι φωτογραφία είναι άκρως υποκειμενικό πράμα, οπότε στην περίπτωση αυτή οι γνώμες είναι πολλές και διαφορετικές, ανάλογα με τα στάνταρ του καθενός.
      Έχεις πάρα πολύ δίκιο. Κάθε φορά λέω ότι θα μπαίνω σε forum πριν πάρω κάτι, να δω προβλήματα, ποιότητα, πραγματικές συνθήκες, και όχι μόνο για κινητά. Και κάθε, μα κάθε φορά αντί να κάνω αυτό, από τεμπελιά, καταλήγω να διαβάζω 2-3 reviews και αν δω ότι συμφωνούν δεν με σταματάει τίποτα. Πάω μετά σαν "καλός" καταναλωτής και αγοράζω με βάση τα review και όχι με βάση την γνώμη ανθρώπων που τα έχουν δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες ή ακόμη καλύτερα να το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια. :D
    • Ο/H Retro έγραψε:

      Ε συγνώμη αλλά δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου, να πιάνει η Stock Camera 94 στο DXOMARK με το oil-painting effect να είναι σαν να το έχει βάλει κάποιος επίτηδες με photoshop.
      Δεν έχω δει φώτο από IPHONE/SAMSUNG αλλά άμα μου λέτε είναι το ίδιο, ε τότε έχουμε χάσει την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αντίληψη για την καλή ποιότητα φωτογραφίας (σε τεχνικό επίπεδο και όχι σε καλλιτεχνικό).

      Επειδή μας έχουνε ανεβάσει τις τιμές των ΚΑΛΩΝ κινητών στο θεό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις και καλή κάμερα και καλό κινητό σε καλή τιμή. Δεν μπορώ να δεχθώ ότι πρέπει να συμβιβασθώ με αυτό το αποτέλεσμα επειδή το κινητό έχει 300 ευρώ. Είναι φως φανάρι ότι η XIAOMI δεν κάνει καλή δουλειά στο software αφού η google camera έχει ΠΟΛΥ καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο που το REDMI NOTE 4X του φίλου μου, τραβάει καλύτερες φώτο (τουλάχιστον όσον αφορά το oil effect) με google camera από τι τραβάω εγώ με το NOTE 3 με stock camera!!!!!
      Αφήστε που το NOTE 4X τραβάει και 4Κ, αλλά η xiaomi το έχει απενεργοποιημένο γιατί πιστεύει ότι σε αυτή την τιμή δεν πρέπει να στο δώσει (????)

      Φίλε μου χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός και να επαναλαμβάνομαι, το review το διάβασες ή ειδες μονο το σκορ; Τις περισσότερες μονάδες στο σκορ του τις έχασε στις νυχτερινές όπου ουσιαστικά ειναι λίγο καλύτερο από iphone 7 αλλά κατώτερο από Iphone 8.Το 950XL παίζει να ειναι ανώτερο και από iphone 10.

      Όσον αφορά το Note 4x, μάλλον δεν τις είδες σε υπολογιστή. Το note 4x με gcam ούτε για αστείο δεν φτάνει τις stock του mi note 3.. πόσο μάλλον να τις ξεπερνάει. Πάντα έχει έναν έντονο θόρυβο. Με αρκετό πειραματισμό (και όταν λεω εγώ πειραματισμό εννοώ λιώσιμο αν δεις την υπογραφή μου) το καλύτερο που μπορούσα να τραβήξω ήταν το παρακάτω (βάζω αμέσως μετά την ίδια από stock του Mi note 3). Αμα δεις ΔΕΝ εχει περισσότερη λεπτομέρια. Υστερεί σε λεπτομέρια αρκετά ενώ έχει και έξτρα θόρυβο (και μάλιστα περισσότερο artifacts θα το έλεγα).

      Βρε μήπως απλά σου αρέσει ο θόρυβος; Δεν το λεω υποτιμητικά. Πολλές φορές αφού τελειωσουμε το process μπορεί να προσθέσουμε λιγο θόρυβο αφού δινει μια ψευδαίσθηση φυσικότητας και λεπτομέριας.
      Σε κάποιους αρέσει... όπως βέβαια σε κάποιους αρέσει και το sharpening (το οποίο ειναι επίσης μικρό στις φωτογραφίες μου).

      Google_5 by Andreas L., on Flickr

      DEV-IMG_20180126_003809_HHT by Andreas L., on Flickr
    • Προς θεού δεν γίνεσαι κουραστικός. Εφόσον με τα μάτια σου βλέπεις το αντίθετο καλά κάνεις και μου το λες.
      Με τι αισθητήρα είναι το Redmi Note 4X που έχεις; ο omnivision είναι χάλια από τι μου έχει πει.
      Αυτός έχει Samsung αισθητήρα.
      Πάντως στην φωτογραφία που έχεις βλέπω πάρα πολύ θόρυβο, που δεν βλέπω στις φωτογραφίες που μου στέλνει. Θα του στείλω μήνυμα να μου στείλει πάλι, γιατί δεν έχω κρατήσει κάποια.
      Αυτός τραβάει μόνο manual βέβαια, οπότε ρίχνει το iso κάτω από 400 για να τραβήξει. Στο 1444 που είναι αυτή, έχει όντως πολύ θόρυβο, και μάλιστα έχει και ασπράκια μέσα στο μαύρο που σημαίνει ότι κάτι πάει πολύ λάθος.
    • Διαφήμιση