Διαφήμιση

Ήχος εν λειτουργία κάμερας σε Redmi pro

    • Σε εξέλιξη
    • Σημαντικό
    • RedMi PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Άμα ψάξεις καλύτερα θα δεις thread και από εμένα και έχω κάνει post και στο international και ευρωπαϊκό και πριν τα κάνω αυτά έψαξα και δεν είχα δει κανένα παρόμοιο thread και όλες οι απαντήσεις ήταν για ρομ, μάλιστα κάποιος στο international μου είπε ξανά περνά τη ρομ με sp flash tool αλλά τίποτα!!
    • Απ ότι φαίνεται ούτε και αυτοί γνωρίζουν από τι προέρχεται ή τελικά είναι hardware και δεν θέλουν να το πουν
    • Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι το gain του Mic είναι αρκετά υψηλά (και κάτι παίζει και με το noise cancellation), εξού και δημιουργεί θόρυβο σε video σε ήσυχο δωμάτιο ή ακούγεται ο ήχος του focus μέσα στο video σε κάποιους.
      Προσωπικά έκανα κάποιες δοκιμές να το μειώσω μέσα απο το engineering menu και μέσα στο λειτουργικό αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι για την ώρα..Το ΣΚ ίσως ασχοληθώ παραπάνω
    • Διαφήμιση
    • Ο/H stamatisv έγραψε:

      Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι το gain του Mic είναι αρκετά υψηλά (και κάτι παίζει και με το noise cancellation), εξού και δημιουργεί θόρυβο σε video σε ήσυχο δωμάτιο ή ακούγεται ο ήχος του focus μέσα στο video σε κάποιους.
      Προσωπικά έκανα κάποιες δοκιμές να το μειώσω μέσα απο το engineering menu και μέσα στο λειτουργικό αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι για την ώρα..Το ΣΚ ίσως ασχοληθώ παραπάνω
      Γενικότερα ίσως το gain είναι ψηλά όμως ο ήχος που δημιουργείται δεν είναι νορμάλ απ ότι φαίνεται οπότε αυτό είναι που πρέπει να μας προβληματισει κυρίως.. Βέβαια αν βρεις λύση για το gain θα βοηθήσει εν μέρη
    • Μπορεί να είναι διαφορετικά πράγματα. Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω, γιατί δεν είναι εύκολο να καταλήξει κάποιος σε συμπέρασμα

      το 1ο είναι οτι *ίσως* σε κάποιους ακούγεται ήχος απο τα μηχανικά μερη της κάμερας ποιό έντονα απο οτι άλλους. Πχ εγώ για να ακούσω το clicking sound πρέπει να κολλήσω κυριολεκτικά
      το αυτί μου στη κάμερα πίσω όταν κάνει focus. Αυτό φαίνεται θέμα hardware-συναρμολόγησης; Σημείωση είναι φυσιολογικό να ακούγεται κάτι οταν κάνει focus.

      το 2ο είναι οτι όταν τραβάς βίντεο σε ήσυχο δωμάτιο γράφεται θόρυβος μέσα στο βίντεο(και εκεί πιστεύω οτι είναι το gain) . Όταν κάνει focus ίσως το Mic ποιάνει και αυτόν τον ήχο αν πατήσεις
      οθόνη να κάνει focus ή έχεις ενεργοποιημένο το auto focus στο βίντεο. Αυτό πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα software.

      το 3ο είναι οτι κάποιοι ακούνε παράσιτα απο ηχείο οταν ανοίγει η κάμερα ανεξαρτήτως focus. Αυτό φαίνεται διαφορετικό απο τα παραπάνω και φαίνεται οτι είναι κάποια παρεμβολή;
      Σε αυτή τη περίπτωση θα δοκίμαζα και με airplane mode.
    • Δοκίμασα airplane Mode, open camera , έβαλα infinity focus στο open camera , κλείδωσα το focus, έβαλα Google camera, στην δική του εφαρμογή εστίασα κάπου και το άφησα έτσι, σε κάθε περίπτωση το παράσιτο ήταν εκεί, δεν είναι ότι το κάνει την στιγμή που εστιάζει (επειδή νομίζω αυτό κατάλαβες).. Το κάνει από την στιγμή που ανοίξει το camera app μέχρι να κλείσει
    • Εσυ προφάνως είσαι στην τρίτη περίπτωση, αυτό εξηγώ οτι όλοι εδώ μέσα δεν λέμε το ίδιο...
    • Διαφήμιση
    • Υπαρχουν στην παρεα μου 3 redmi pro τα δυο δουλευουν αψογα στην καμερα το δικο μου κανει το θορυβο συνεχεια δηλαδη χιονια και δεν ακουγεται ουτε απο το μικροφωνο ουτε απο το ηχειο ακουγεται απο τα κηνιτα μερη της πισω καμερας.τα 2 τηλεφωνα εχουν τι ρομ την ελληνικη την stable το αλλο εχει μια μαιμου ρομ απο κινεζομαγαζο.οποτε δεν ειναι θεμα rom αλλα hardware δηστυχως
    • Ο/H oceanus έγραψε:

      Υπαρχουν στην παρεα μου 3 redmi pro τα δυο δουλευουν αψογα στην καμερα το δικο μου κανει το θορυβο συνεχεια δηλαδη χιονια και δεν ακουγεται ουτε απο το μικροφωνο ουτε απο το ηχειο ακουγεται απο τα κηνιτα μερη της πισω καμερας.τα 2 τηλεφωνα εχουν τι ρομ την ελληνικη την stable το αλλο εχει μια μαιμου ρομ απο κινεζομαγαζο.οποτε δεν ειναι θεμα rom αλλα hardware δηστυχως

      Αφού είναι στην παρέα σου μπορείς να συγκρίνεις το ΙΜΕ αν είναι κοντινό περίπου;
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Gus έγραψε:

      Ο/H oceanus έγραψε:

      Υπαρχουν στην παρεα μου 3 redmi pro τα δυο δουλευουν αψογα στην καμερα το δικο μου κανει το θορυβο συνεχεια δηλαδη χιονια και δεν ακουγεται ουτε απο το μικροφωνο ουτε απο το ηχειο ακουγεται απο τα κηνιτα μερη της πισω καμερας.τα 2 τηλεφωνα εχουν τι ρομ την ελληνικη την stable το αλλο εχει μια μαιμου ρομ απο κινεζομαγαζο.οποτε δεν ειναι θεμα rom αλλα hardware δηστυχως
      Αφού είναι στην παρέα σου μπορείς να συγκρίνεις το ΙΜΕ αν είναι κοντινό περίπου;
      Ναι θα τα κοιταξω αυριο τα imei να δουμε τι γινεται