Διαφήμιση

Ήχος εν λειτουργία κάμερας σε Redmi pro

    • Σε εξέλιξη
    • Σημαντικό
    • RedMi PRO

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδιά, φαίνεται οτι είναι φυσιολογικό να κάνει κάποιο ήχο η κάμερα όταν κάνει focus, μην τρελένεστε όλοι:)
      Το θέμα είναι αν λέμε όλοι το ίδιο ή είναι διαφορετικό το θέμα. Πχ ο OP λέει για χιόνια όταν ανοίγει το app.
      Ο @gkalen λέει για ήχο/θόρυβο απο το ακουστικό. Όπως το βλέπω υπάρχουν 2 περιπτώσεις
      1) Ο ήχος τελικά να προέρχεται λόγω focus απλά *ίσως* σε άλλο να ακούγεται παραπάνω σε άλλον λιγότερο.
      2) Να συμβαίνει κάτι άλλo και να δημιουργούνται παράσιτα στο ηχείο.

      Μπορεί να κάνει κάποιος δοκιμή βάζοντας video mode και να βεβαιωθεί οτι στα settings το focus mode είναι tap να δεί αν συνεχίζει και απο πού ακούγεται.
      Όταν είναι σε λειτουργία photo κάνει συνέχεια auto focus. Το opencamera που έβαλα δεν έκανε.
    • Παιδιά , το πρόβλημα με τη συσκευή που έχω τώρα ακριβώς είναι..
      Ανοίγεις την κάμερα , βάζεις το αυτί σου στο ακουστικό του τηλεφώνου και ακούς ένα βουητό και κάτι σαν τρίξιμο ..
      Βέβαια ο τύπος που έχει τη συσκευή είναι ψείρας , του ήρθε τώρα να βάλει το αυτί του στ'ακουστικο την ώρα που είχε ανοιχτή την κάμερα , αλλιώς δεν ακούγεται , δεν είναι κάποιος θόρυβος ενοχλητικός εφόσον δεν το ακούς αν δεν ακουμπήσει το αυτί στο ακουστικό.
      Μόλις κλείσει η κάμερα σταματάει κι αυτό .. weird ???
    • @gkalen ξέρεις αν αυτό το κάνει πάντα, πχ όταν είναι σε video mode με tap focus mode ή με opencamera;
      Ίσως βοηθούσε να καταλάβει κανείς αν αυτό προέρχεται απο την προσπάθεια να κάνει focus ή συνέχεια.
    • Διαφήμιση
    • παιδια. Το θέμα είναι ο θόρυβος είναι πολύ αισθητός στο βίντεο πού τραβαω.. αυτό είναι το πρόβλημα.. δλδ παίρνω βίντεο και ακούγετε πάντα ένας θόρυβος από πίσω...
    • Ο/H stamatisv έγραψε:

      Παιδιά, φαίνεται οτι είναι φυσιολογικό να κάνει κάποιο ήχο η κάμερα όταν κάνει focus, μην τρελένεστε όλοι:)
      Το θέμα είναι αν λέμε όλοι το ίδιο ή είναι διαφορετικό το θέμα. Πχ ο OP λέει για χιόνια όταν ανοίγει το app.
      Ο @gkalen λέει για ήχο/θόρυβο απο το ακουστικό. Όπως το βλέπω υπάρχουν 2 περιπτώσεις
      1) Ο ήχος τελικά να προέρχεται λόγω focus απλά *ίσως* σε άλλο να ακούγεται παραπάνω σε άλλον λιγότερο.
      2) Να συμβαίνει κάτι άλλo και να δημιουργούνται παράσιτα στο ηχείο.

      Μπορεί να κάνει κάποιος δοκιμή βάζοντας video mode και να βεβαιωθεί οτι στα settings το focus mode είναι tap να δεί αν συνεχίζει και απο πού ακούγεται.
      Όταν είναι σε λειτουργία photo κάνει συνέχεια auto focus. Το opencamera που έβαλα δεν έκανε.
      εμενα κανει κατι σαν χιονια οταν ανοιγω τι καμερα το κανει συνεχεια ειτε κανει focus ειτε οχι επισεις οταν τραβαω βιντεο μετα οταν παω να το δω εχει κανει εγγραφη και τα χιονια ετσι μου ερχεται να το τιναξω στο τοιχο

      =============== Φεβ 5th 2017, 12:21am ===============

      Ο/H koziris έγραψε:

      παιδια. Το θέμα είναι ο θόρυβος είναι πολύ αισθητός στο βίντεο πού τραβαω.. αυτό είναι το πρόβλημα.. δλδ παίρνω βίντεο και ακούγετε πάντα ένας θόρυβος από πίσω...
      Εμεις εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε
    • Την έχω τώρα τη συσκευή στα χέρια μου ...
      Ίσως και να είναι αυτό που λες , δεν έχω ιδέα , εγώ ούτε που θα το προσεχα κάτι τέτοιο..
      Το ακούω τώρα πάλι , γίνεται μόλις ενεργοποιείται η εφαρμογη κάμερα , μόλις κλείσει , ησυχία από το ακούστικο , την ανοίγω ξεκινάει ..
      Εγώ θα του πω να το κρατήσει όπως είναι και να μην το στείλει για να το φτιάξουν , γιατί τζάμπα χρόνο θα χάσει και δεν θα λυθεί τίποτα , δεν υπάρχει λόγος να βάζει το αυτι του στο ακουστικό όταν τραβάει με την κάμερα ..

      EDIT
      Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα ο καθένας ..
      Σ'αυτο που έχω εγω , το έκανε με την official stable 8.1.2 δεν είχε περάσει ρομ το παιδί , εγώ του πέρασα μία ρομ για να δούμε αν ήταν θέμα της ρομ , αλλά τελικά δεν ήταν ..
      Εγώ τραβάω φωτο και βίντεο άριστα , χωρίς πρόβλημα .
    • το ξέρω.. απλά το αναφέρω ξανά γιατι ανάφεραν τα παιδιά ότι παίζει και να είναι φυσιολόγικος ο θόρυβος.. πράγμα που μου φαίνεται ότι δεν παίζει.. εκτός αν από την εταιρία βάζουν μάπα κάμερες..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H koziris έγραψε:

      το ξέρω.. απλά το αναφέρω ξανά γιατι ανάφεραν τα παιδιά ότι παίζει και να είναι φυσιολόγικος ο θόρυβος.. πράγμα που μου φαίνεται ότι δεν παίζει.. εκτός αν από την εταιρία βάζουν μάπα κάμερες..
      Ε οχι και φυσιολογικο εχουνε περεσει παρα πολλες συσκευες απο τα χερια μου καμια δεν ειχε θεμα.αυτο που με τρελενει ειναι οτι οταν τραβαω βιντεο καταγραφη τα χιονια .
    • Ο/H koziris έγραψε:

      δλδ στο βίντεο που έχεις τραβήξει δεν σου ακούγετε θόρυβος ;
      Αυτο λεω ακουγεται θορυβος στο βιντεο που τραβαω και μετα το βλεπω πολυ σπαστικο λεμε
    • Διαφήμιση
    • Ο/H koziris έγραψε:

      ναι για σένα το κατάλαβα.. για τον gkalen λέω. Που είπε ότι είναι μία χαρά.
      Μπορει του gkalen να ειναι αλλο προβλημα