Διαφήμιση

Samsung Galaxy S7 - Hands on Review

    • Review
    • Άλλη συσκευή

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H zisistil έγραψε:

      Στο θέμα midrange η Samsung χωλαίνει πολύ και η Xiaomi στο θέμα flagship smartphones. Μια συνεργασία των δύο πιστεύω θα έβγαζε καλό κινητό. Είδωμεν.
      Στα Midrange γενικά δεν έχω δει κινητά πέρα άλλων κινέζικων να πλησιάζουν τη Xiaomi, αλλά για μένα η Xiaomi "νικάει" τα άλλα κινεζάκια λόγω MIUI. Ακόμα και η Huawei που έχει μπει στον "δυτικό πολιτισμό" δεν την φτάνει.

      Απλά περίμενα στα Flagships, όπως ήξερα επί εποχής Mi3-Mi4 να είναι και πάλι καλύτερη στη τιμή. Την έφαγαν τα σκρουτζομάγαζα! :P
    • Ο/H John Baron έγραψε:

      Και μια μικρή λεπτομέρεια ώστε να έχεις πάντα το τελευταίο Firmware πρώτος με OTA, επειδή τα σκρουτζομάγαζα τα εισάγουν από άλλες χώρες που είναι πιο φτηνά (το δικό μου ήταν από Τσεχία) και έχουν Firmware ανάλογα της χώρας, τους περνάς μια έκδοση από UK Unlocked (BTU) και είσαι πανέτοιμος!
      Για δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες για το πώς το κάνουμε αυτό...
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ο/H John Baron έγραψε:

      Και μια μικρή λεπτομέρεια ώστε να έχεις πάντα το τελευταίο Firmware πρώτος με OTA, επειδή τα σκρουτζομάγαζα τα εισάγουν από άλλες χώρες που είναι πιο φτηνά (το δικό μου ήταν από Τσεχία) και έχουν Firmware ανάλογα της χώρας, τους περνάς μια έκδοση από UK Unlocked (BTU) και είσαι πανέτοιμος!
      Για δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες για το πώς το κάνουμε αυτό...
      Για να περάσεις την UK BTU ROM στο Samsung σου κατεβάζεις την ROM από έμπιστο site και με την βοήθεια του ODIN του κάνεις εγκατάσταση την ROM....

      Συνήθως οι BTU ROM πέρνουν πρώτες τις αναβαθμίσεις.
      (Εγώ με BTU σε S7 Edge τρέχω την 7αρα με 2η αναβάθμιση..)

      Υ.Γ αν θέλεις link για BTU στείλε μου pm να σου το στείλω.
    • Διαφήμιση
    • @JohnDaKinky
      PM check please ;)

      =============== Μαρ 15th 2017, 9:31am ===============
      Σας θυμίζει τίποτα ο νέος ΛανΣτΕr της SamsAng; :whistling:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Γιάννη Όσα έγραψες με αντιπροσωπευουν απόλυτα και εμένα. ;) Όπως σωστά έγραψε και ο Χρήστος λες και είσαι μέσα στο μυαλό μου...
      Εδώ και 5 μέρες είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του s7 edge :D ένα κινητό από άλλο πλανήτη που στα 489 € που το αγόρασα δύσκολα μπορεί να το συναγωνιστεί το mi5 plus που είναι η ναυαρχίδα της xiaomi. Την xiaomi την έχω στην καρδιά μου και αυτό δεν θα πάψει ποτέ να υπάρχει. Υπάρχει όμως ένα αλλά.. Και ερωτήματικα όταν σκέφτεσαι οτι τα top κινητά και βλέπεις είναι κοντά στην τιμή ενός flagship της xiaomi.. Και αυτό από μόνο του σε κάνει να βλέπεις και σε άλλες πορτοκαλιες.. ^^

      =============== Μαρ 27th 2017, 9:39pm ===============

      Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @JohnDaKinky
      PM check please ;)

      =============== Μαρ 15th 2017, 9:31am ===============
      Σας θυμίζει τίποτα ο νέος ΛανΣτΕr της SamsAng; :whistling:
      Χρησταρα καλορίζικο αδελφέ :)
    • @nikostrex
      Νικόλα...το βλέπεις και εσύ αυτό που διαπιστώνω και εγώ; Δουλεύει πιό αργά απο την Miui ρε φίλε!

      Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα ούτε και έκατσα ποτέ μου να μετρήσω τα millisecond τα παραπάνω ή τα παρακάτω. Αλλά μου φαίνεται οτι το λειτουργικό έχει δεμένο στην μέση του ένα βαρίδι...και δεν το αφήνει να αναπνεύσει.
      Δεν έχει την σβελτάδα που έχει η MIUI.
      Εγώ το συγκρίνω και με το Rn3 pro που είχα αλλά και με το Mi4c. Μιλάμε οτι το Mi4c μπροστά στο S7 είναι φωτιά!
      Βέβαια η μία συσκευή φοράει το λειτουργικό της Samsung απείραχτο (1000κιλά χωρίς τα παπούτσια!!!) και η άλλη φοράει μια ξεκαθαρισμένη rom. Αλλά...οκ...ότι έχω συγκρίνω.

      Η συσκευή είναι αστεράτη (εγώ πήρα το S7 flat) και δουλεύει 100% απροβλημάτιστα. Το μόνο που μου έκατσε στον λαιμό είναι το UI της Samsung. ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτίωση με την 7άρα, αλλά και πάλι, την χρηστικότητα και της Α-Ν-Α-λαφρότητα της MIUI (για την Ελληνική μιλάω γιατί αυτήν έχω δοκιμάσει) δεν την πιάνει ούτε για πλάκα....
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Παιδιά όμως σκεφτείτε πόσο χρόνια υπάρχει η Xiaomi και πόσα η Samsung και θα καταλάβετε ότι η Xiaomi έχει κάνει παπάδες μέσα σε λιγότερο από 10 χρόνια οπότε σας παρακαλώ ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
    • Διαφήμιση
    • Δεν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Συγκρίνουμε ΠΑΝΤΕΛΩΣ όμοια πράγματα.
      :)

      from my S7
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @nikostrex
      Νικόλα...το βλέπεις και εσύ αυτό που διαπιστώνω και εγώ; Δουλεύει πιό αργά απο την Miui ρε φίλε!

      Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ θέμα ούτε και έκατσα ποτέ μου να μετρήσω τα millisecond τα παραπάνω ή τα παρακάτω. Αλλά μου φαίνεται οτι το λειτουργικό έχει δεμένο στην μέση του ένα βαρίδι...και δεν το αφήνει να αναπνεύσει.
      Δεν έχει την σβελτάδα που έχει η MIUI.
      Εγώ το συγκρίνω και με το Rn3 pro που είχα αλλά και με το Mi4c. Μιλάμε οτι το Mi4c μπροστά στο S7 είναι φωτιά!
      Βέβαια η μία συσκευή φοράει το λειτουργικό της Samsung απείραχτο (1000κιλά χωρίς τα παπούτσια!!!) και η άλλη φοράει μια ξεκαθαρισμένη rom. Αλλά...οκ...ότι έχω συγκρίνω.

      Η συσκευή είναι αστεράτη (εγώ πήρα το S7 flat) και δουλεύει 100% απροβλημάτιστα. Το μόνο που μου έκατσε στον λαιμό είναι το UI της Samsung. ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτίωση με την 7άρα, αλλά και πάλι, την χρηστικότητα και της Α-Ν-Α-λαφρότητα της MIUI (για την Ελληνική μιλάω γιατί αυτήν έχω δοκιμάσει) δεν την πιάνει ούτε για πλάκα....
      Χρησταρα έτσι είναι όπως τα έγραψες όντως είναι πολύ ποιο ελαφρύ το miui αλλά για σκέψου ότι μιλάμε για ένα κινητό με πολλά βαρίδια όπως έγραψες και με πολυ future που έχει
      Από που να ξεκινήσουμε και που να καταλήξουμε.. Αυτό όμως δεν το κάνει δύσχρηστο στην καθημερινότητα. :) ( είχα για 3 μέρες το LG g5 εκεί να δεις Χρήστο τι βαρίδι ήταν και το πως ανταποκρινοταν όλα τα λεφτά ήταν η κάμερα του αλλά τι να το κάνεις :wacko: )

      =============== Μαρ 27th 2017, 11:06pm ===============

      Ο/H zisistil έγραψε:

      1969 = 2010. Λες να έχουν τον ίδιο χρόνο; Και δεν λέω εντάξει τα κινητά τώρα τελευταία βγήκαν αλλά αν είσαι πιο νωρίς στην αγορά όπως και να το κάνεις είναι διαφορετικό.
      Ζισι σίγουρα παίζει ρόλο το πότε βγήκαν στην αγορά αλλά τον ποιο σπουδαίο λόγο τον έχει η τεχνολογική έρευνα που κάνει η κάθε εταιρεία και σε αυτό η Samsung είναι πρωτοπόρα!! Από τηλεόραση έως smartphone έχει καινοτομίες που δύσκολα ανταγωνιστές της θα την εξοστρακισουν σκέψου μόνο αυτό μιας και μιλάμε για Samsung ότι το μεγάλο πυροβολικό που ονομάζεται Apple /iPhone σύναψε συμφωνία για οθόνες super amoled από την Samsung κατά αποκλειστικοτητα :)
    • @nikostrex
      Σοβαρά; Η LG είναι ακόμα χειρότερη στο UI από την Samsung δηλαδή; Φανταζόμουν ότι δεν υπάρχει πιο βαρύ...! 8|
      Το G5 το είχα σοβαρό υποψήφιο λόγο της καλύτερης κάμερας (αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που άλλαξα το Rn3) αλλά δεν το προτίμησα γιατί δεν μου άρεσε εμφανισιακά και γιατί διάβασα πολλά παράπονα για πλακέτες που χαλάνε συνέχεια και για προβληματικές οθόνες. Η μπαταρία του ήταν σε "ζωή" αρκετά πίσω από το S7 και φυσικά η οθόνη του που δεν ήταν AMOLED. Σαν πακέτο δηλαδή, στο S7 μου φάνηκε καλύτερο.
      Γλυκοκοίταζα και το HTC H10, το οποίο λένε ότι έχει σχεδόν stock Android και γιαυτό δουλεύει αεράτα...αλλά και αυτό μπροστά στο S7 χάνει σε αρκετά σημεία.

      Έτσι κατέληξα στο SamsAng. Στην τιμή που έχει τώρα (εγώ το πήρα μεταχειρισμένο 350 ευρά) πιστεύω οτι είναι κορυφαία επιλογή.

      Στα OMG!
      - Κάμερα: 100% επιτυχία σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα και σε ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ συνθήκες με την ΠΡΩΤΗ! Το βγάζεις απο την τσέπη, τραβάς ΜΙΑ φωτό σε dt και είναι η καλύτερη....ακαριαία εστίαση (δεν προλαβαίνεις να δείς την προσπάθεια...). Δυστυχώς χάνει στην λεπτομέρεια (πράγμα που το παίρνεις όμως χαμπάρι μόνο αν ζουμάρεις μέχρι εκεί που δεν πάει...)
      - Οθόνη: Στην αρχή λές...οκ...είναι ωραίο...οκ...Αλλά μόλις την συνηθίσεις, οποιαδήποτε άλλη οθόνη σου φαίνεται...σαν σβησμένη!
      - Αυτό που δεν κλείνει η οθόνη όταν το κοιτάς είναι τρομερά εξυπηρετικό! Δεν το είχα σε υπόληψη αλλά είναι σούπερ λειτουργία. Δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει το βράδυ (στο απόλυτο σκοτάδι)

      Στα "ΓΤΠ"
      - Τέτοια γελοιότητα με τις αναβαθμίσεις...δεν μπορούσα να φανταστώ. Αναβάθμιση ανάλογα με την χώρα προέλευσης και τον πάροχο. Άλλες λειτουργίες στο ένα S7 (βλέπε VoLTE) άλλες στο άλλο! Αλλος παίρνει αναβάθμιση τον Γενάρη και άλλος μπορεί να πιάσει Απρίλη! Τραγικά γελοία κατάσταση!!!!
      - 1000κιλά UI με σκουπίδια φουλ...ξεχειλίζει από σαβούρα στην κυριολεξία! Και φυσικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το UI να κινείται σε replay (σε σχέση με το Mi4c).
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Χρήστο ειλικρινά με κάλυψες σε όλα στο παραπάνω μνμ. :)

      Αλλά να ξέρεις ότι είμαστε τυχεροί εμείς από την Ευρώπη λόγο του επεξεργαστή exynos που εύκολα μπορεί να rootaristi/rom κ.α. Για μετά το πέρας της εγγύησης. Είναι απαγορευτικό να γίνει νωρίτερα :D