Διαφήμιση

Samsung Galaxy S7 - Hands on Review

    • Review
    • Άλλη συσκευή

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      @nikostrex
      Σοβαρά; Η LG είναι ακόμα χειρότερη στο UI από την Samsung δηλαδή; Φανταζόμουν ότι δεν υπάρχει πιο βαρύ...! 8|
      Το G5 το είχα σοβαρό υποψήφιο λόγο της καλύτερης κάμερας (αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που άλλαξα το Rn3) αλλά δεν το προτίμησα γιατί δεν μου άρεσε εμφανισιακά και γιατί διάβασα πολλά παράπονα για πλακέτες που χαλάνε συνέχεια και για προβληματικές οθόνες. Η μπαταρία του ήταν σε "ζωή" αρκετά πίσω από το S7 και φυσικά η οθόνη του που δεν ήταν AMOLED. Σαν πακέτο δηλαδή, στο S7 μου φάνηκε καλύτερο.
      Γλυκοκοίταζα και το HTC H10, το οποίο λένε ότι έχει σχεδόν stock Android και γιαυτό δουλεύει αεράτα...αλλά και αυτό μπροστά στο S7 χάνει σε αρκετά σημεία.

      Έτσι κατέληξα στο SamsAng. Στην τιμή που έχει τώρα (εγώ το πήρα μεταχειρισμένο 350 ευρά) πιστεύω οτι είναι κορυφαία επιλογή.

      Στα OMG!
      - Κάμερα: 100% επιτυχία σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα και σε ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ συνθήκες με την ΠΡΩΤΗ! Το βγάζεις απο την τσέπη, τραβάς ΜΙΑ φωτό σε dt και είναι η καλύτερη....ακαριαία εστίαση (δεν προλαβαίνεις να δείς την προσπάθεια...). Δυστυχώς χάνει στην λεπτομέρεια (πράγμα που το παίρνεις όμως χαμπάρι μόνο αν ζουμάρεις μέχρι εκεί που δεν πάει...)
      - Οθόνη: Στην αρχή λές...οκ...είναι ωραίο...οκ...Αλλά μόλις την συνηθίσεις, οποιαδήποτε άλλη οθόνη σου φαίνεται...σαν σβησμένη!
      - Αυτό που δεν κλείνει η οθόνη όταν το κοιτάς είναι τρομερά εξυπηρετικό! Δεν το είχα σε υπόληψη αλλά είναι σούπερ λειτουργία. Δυστυχώς δεν μπορεί να δουλέψει το βράδυ (στο απόλυτο σκοτάδι)

      Στα "ΓΤΠ"
      - Τέτοια γελοιότητα με τις αναβαθμίσεις...δεν μπορούσα να φανταστώ. Αναβάθμιση ανάλογα με την χώρα προέλευσης και τον πάροχο. Άλλες λειτουργίες στο ένα S7 (βλέπε VoLTE) άλλες στο άλλο! Αλλος παίρνει αναβάθμιση τον Γενάρη και άλλος μπορεί να πιάσει Απρίλη! Τραγικά γελοία κατάσταση!!!!
      - 1000κιλά UI με σκουπίδια φουλ...ξεχειλίζει από σαβούρα στην κυριολεξία! Και φυσικά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το UI να κινείται σε replay (σε σχέση με το Mi4c).
      Όσον αφορά το βαρύ UI

      1) Package Disabler Pro - κατεβάζεις το apk, το φορτώνεις και απενεργοποιείς ο,τι service δε χρησιμοποιείς. Τα safe που μπορείς να απενεργοποιήσεις είναι colour coded σε ροζ - αν και δε σημαίνει πως πρέπει να τα απενεργοποιήσεις όλα. πχ μπορείς να έχεις το gearvr και αν το απενεργοποιήσεις να μη δουλεύει μετά, αλλά μπορείς και να μην το έχεις και να μην το θες. Αντίστοιχα και το Knox, και πολλά πολλά.

      2) Εγώ και χωρίς το Package Disabler Pro δεν έχω κανένα παράπονο με το snappyness του κινητού - ειδικά στο multitasking και γρήγορες εναλλαγές μεταξύ εφαρμογών. Αλλά εγώ δεν έκανα update στο 7 software, έκανα flash το 7 - την UK έκδοση. Επίσης η UK έκδοση (BTU) δεν έχει πολύ bloatware πέρα της Samsung.

      3) Μπορείς επίσης να πας στα Developer Settings και να αλλάξεις τα Animation Scales, Window Speed Scale και κάτι τέτοια. Είναι 3-4 μαζεμένα. Αν τα βάλεις στο 0.5% επιταχύνεις όλα τα animation. Κάποια από αυτά είναι για animation ανοιγοκλείματος των παραθύρων, κάποια για transitions και κάποια γενικά για animations (πχ κινούμενα stickers στο messenger).

      Εγώ με όλα αυτά έχω ένα κινητό που όχι απλά δε λαγκάρει... Αλλά πετάει!
    • Είπα να την βάλω και εγώ την BTU.
      Είδα όμως οτι υπάρχει κόσμος που μετά το φλασάρισμα είχε θέματα με το σήμα (χαμένες κλήσεις)...Όχι συγκεκριμένα με την BTU αλλά γενικά με το flashing...συν οτι σε 1-2 ξένα forum αναφέρθηκε οτι έγραψε ο knox. Ψιλοφοβήθηκα και το παράτησα.

      Δηλαδή η ΒΤU είναι πιό "άδεια"; Δεν έχει τόση σαβούρα μέσα;

      =============== Απρ 2nd 2017, 6:19pm ===============
      Με σκάσατε και πήρα και γώ edge. <X
      Έχει και Αγγλική BTU πάνω.
      Άϊ να δούμε... :whistling:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Είπα να την βάλω και εγώ την BTU.
      Είδα όμως οτι υπάρχει κόσμος που μετά το φλασάρισμα είχε θέματα με το σήμα (χαμένες κλήσεις)...Όχι συγκεκριμένα με την BTU αλλά γενικά με το flashing...συν οτι σε 1-2 ξένα forum αναφέρθηκε οτι έγραψε ο knox. Ψιλοφοβήθηκα και το παράτησα.

      Δηλαδή η ΒΤU είναι πιό "άδεια"; Δεν έχει τόση σαβούρα μέσα;

      =============== Απρ 2nd 2017, 6:19pm ===============
      Με σκάσατε και πήρα και γώ edge. <X
      Έχει και Αγγλική BTU πάνω.
      Άϊ να δούμε... :whistling:
      Χρήστο καλορίζικο το edge :) μάθαμε στης 5.5 ίντσες φίλε και όλα τα άλλα μας φαίνονται κάπως .. :D δεν χρειάζεται σκαλισμα το κινητό δουλεύει σφαίρα και απροβληματιστα ;)
    • Διαφήμιση
    • Ma new baby



      Με Screenknight screen protector (νομίζω το μοναδικό που εφαρμόζει έτσι και στις άκρες) και μαύρη Spigen Rugged Armor θήκη.
      8)

      =============== Απρ 6th 2017, 11:43am ===============
      Δεν το λές και κακό το SOT ε... :)



      @Krasdimi Ομορφάντρα περιμένω trol γιατί μου έλειψες!!! :D
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Χρήστο προτείνε κανενα καλό screen protector γιατί ότι έχω βάλει φεύγει από τα πλάγια.. :hmm: αγορά από Ελλάδα αν είναι εύκολο
    • Ο/H nikostrex έγραψε:

      Χρήστο προτείνε κανενα καλό screen protector γιατί ότι έχω βάλει φεύγει από τα πλάγια.. :hmm: αγορά από Ελλάδα αν είναι εύκολο
      Θα ΣΕ απαντήσω με PM γιατί εδώ δυστυχώς link δεν μπορώ να βάλω. :|
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Είπα να την βάλω και εγώ την BTU.
      Είδα όμως οτι υπάρχει κόσμος που μετά το φλασάρισμα είχε θέματα με το σήμα (χαμένες κλήσεις)...Όχι συγκεκριμένα με την BTU αλλά γενικά με το flashing...συν οτι σε 1-2 ξένα forum αναφέρθηκε οτι έγραψε ο knox. Ψιλοφοβήθηκα και το παράτησα.

      Δηλαδή η ΒΤU είναι πιό "άδεια"; Δεν έχει τόση σαβούρα μέσα;

      =============== Απρ 2nd 2017, 6:19pm ===============
      Με σκάσατε και πήρα και γώ edge. <X
      Έχει και Αγγλική BTU πάνω.
      Άϊ να δούμε... :whistling:
      η BTU έχει μόνο τη "σαβούρα" της Samsung, αλλά παίρνει και πρώτη τα OTA updates. Ο,τι σαβούρα της Samsung έχεις και δεν θέλεις. π.χ GearVR/Oculus και πάει λέγοντας, τα απενεργοποιείς με το Package Disabler Pro.

      Το Flashάρισμα έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα κινητά γιατί δε φλασάρεις zip αλλά μέσω του PC και του Odin, flashάρεις 3-4 αρχεία. Θέλει λίγο προσοχή να τα κάνεις σωστά, αλλά πέραν αυτού εμένα δεν έκανε κανένα πρόβλημα - ούτε Knox ούτε θέμα με το modem
    • Διαφήμιση
    • @pavlidisc Τι να πω ρε προδότη- καταδότη;
      Από πού να αρχίσω;
      Από το θέμα edge που μας έλεγες ταχαμου ότι δεν σε νοιάζει; Από το ότι κοντεύεις να βάλεις θήκη που να προστατεύει την καλή θήκη;Από το ότι αφήνεις και αυτό το κινητό με 4 % μπαταρία (Εντ μεταξύ αυτά σκανε να ξέρεις) ή στο ότι έχεις διαγραμμενο το ιερό kènzo...? Να πας σε άλλο φόρουμ...Τους χορτάσαμε κάποιους σαν και του λόγου σου...
    • Έτσι!!! Δώσε αγόρι μου!!!! Μου έλειψες πραγματικά!!!!! :)

      Και να φανταστείς ότι δηλώνω Apple boy ε...χαχαχα!

      from my S7 edge
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση