Διαφήμιση

Πρόβλημα με mi account σε Xiaomi Mi ΜΙΧ [SOLVED]

    • Mi-Mix

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • το mi mix το παρηγγελα στις 27/12/2016. Απαντησαν στο email, και με παρεπεμψαν σε αλλο email,, Aftersales@etotalk.com,, στο οποιο εστειλα 5 email, τα ιδια, οτι εχουν περασει mi account ID. Το βραδυ, θα κανω dispute,,, θα διαβασω στο google,,,, δεν ξερω την διαδικασια. Μου χαλασαν την διαθεση!!

      =============== Ιαν 20th 2017, 8:27pm ===============
      διαβαζω στο google, πως γινεται το dispute.

      =============== Ιαν 20th 2017, 9:04pm ===============

      Ο/H lallasgr έγραψε:

      Ο/H sakis112 έγραψε:

      το password του λογαριασμο μου, το ξερω φυσικα. Το θεμα ειναι μου εστειλαν κινητο, με mi account ID, ξενο, Οχι δικο μου. Εστειλα 5 email sto etotalk. Για να δουμε, περναει απο το μυαλο μου, η επιστροφη της συσκευης.
      Αν δεν σου έχουν απαντήσει καθόλου χτύπα ένα dispute στο paypal και θα απαντήσουν εντός 1 ώρας!! Τσέκαρε τις μέρες που έχουν περάσει από την αγορά γιατί μπορεί να περιμένουν να περάσουν οι 60μέρες και να μην μπορείς μετά να κάνεις dispute!!! Πρόσεξέ το αυτό!!!
      Νομιζω ότι είναι μεχρι 180 μερες. εγω παρηγελλα στις 27/12/2016. Θα περιμενω να επικοινωνήσω την Δευτερα,
    • έχεις δίκιο. 6 μήνες είχα στο μυαλό μου αλλά έγραψα 60 μέρες. Ελπίζω να σου στείλουν τον κωδικό και να ξεμπερδευεις
    • ειχα γραψει, πιο πανω ότι η μονη επαγγελματικη λυση, είναι να μου δωσουν το paasword. Το ξανασκεφτηκα, μαλλον είναι αντιεπαγγελματκο. Ζητησα σε νέο thread, password one use.

      =============== Ιαν 21st 2017, 2:56pm ===============
      You send to me, the mi mix, it has installed ventor rom, and the mi account ID 1665229731 ,,and I install official rom. I just saw it, because I trying to install the official rom. the password of mi account ID 1665229731 must you know. please support.,,,,,,, η απαντηση στο email, poy moy esteilan σημερα, και τους εδωσα και το πραγματικο μου password, για τυχον ελεγχο.. τα αγγλικα είναι από μεταφραση google. με απλα λογια, τους λεω, ότι αυτοι περασανε το ξενο ID,, αλλα με προβληματιζει που χρειαζεται όταν από το μαγαζι τους περνανε ventor rom ( πειραγμενη ).

      =============== Ιαν 22nd 2017, 11:03am ===============
      περιμενοντας απαντηση, απο etotalk, και Xiaomi. Λογικα θα πρεπει να απαντησουν αυριο, εργασιμη μερα.
    • Διαφήμιση
    • Ελπίζω να έχεις γρήγορη απάντηση καθώς τώρα μέχρι και τις 5 Φεβρουαρίου είναι σε διακοπές (SPring Festival)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • ασχημο νεο, ψυχοφθορος διαδικασια. Υπαρχει τροπος, χωρις να χαθει η εγγυηση του κινητου, γιατι μπορει να επιστρεψω το κινητο, dispute κλπ, να σβησθει απο το partition το ξενο account, απο ατομο που να ξερει. Εστειλα email sto etotalk σημερα, δεν μου απαντησαν, δεν ξερω αν αρχισαν οι διακοπες τους. Μια γνωμη;
    • Το Account μπορεί να διαγραφεί μόνο από αυτόν που το δημιούργησε.
      Βασικά το μόνο που έχει να κάνει αυτός, είναι να διαγράψει την συγκεκριμένη συσκευή από το account του.

      Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
      Κάθε φορά που ανοίγει η συσκευή σε Miui θα ζητάει επιβεβαίωση στοιχείων και δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα.

      Επίσης είναι και επικίνδυνο για υποκλοπή των προσωπικών σου στοιχείων, καθώς ο ιδιοκτήτης του λογαριασμού θα έχει άμεση πρόσβαση στα προσωπικά σου δεδομένα μέσα από το Mi-Cloud (φωτογραφίες - τηλέφωνα - επαφές κτλ.)

      Η Xiaomi δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και ο μόνος υπεύθυνος είναι αυτός που σου έβαλε την ROM και δήλωσε την συσκευή σε ένα Mi-Account (το μαγαζί από όπου αγόρασες την συσκευή).

      Σε αυτή την περίπτωση, αν δεν συνεργαστούν, το Paypal είναι μάλλον μονόδρομος.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • εστειλα τρια email sto etotalk, δεν μου απαντησαν. Το εκλαμβανω, οτι εχουν διακοπες εως τις 5 Φεβρουαριου. Παντως μου βαλανε φουρνελο , πως θα περασουν 15 μερες.
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα, εστειλα τρια email sto etotalk, δεν μου απαντησαν. κρυβονται Η εχουν διακοπες 15 μερες;
    • μιλησα με έναν γνωστο μου, ψαγμενο. υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να μπει στο partition, οπου υπαρχει το ξενο mi account ID, και να το καταργησει;;;;;;;;;;;
    • Ο/H sakis112 έγραψε:

      μιλησα με έναν γνωστο μου, ψαγμενο. υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να μπει στο partition, οπου υπαρχει το ξενο mi account ID, και να το καταργησει;;;;;;;;;;;
      Επαναλαμβάνω, γιατί ίσως δεν κατάλαβες καλά.

      Το account είναι στον Server της Xiaomi και όχι στην συσκευή.
      Όταν η συσκευή συνδεθεί με κάποιο τρόπο στο δίκτυο και θα επικοινωνήσει με τον Server της Xiaomi, θα στείλει τα ΙΜΕΙ και το S/N της συσκευής σου στους Server της Xiaomi, και εκεί θα διαπιστωθεί πως είναι αντιστοιχισμένη η συσκευή σου, με το account που έχει δηλωθεί.

      Όταν λοιπόν κάποιος προσπαθήσει να κάνει unlock την συσκευή - να κάνει Update ή να αλλάξει ROM - ή factory Reset, αυτόματα ενεργοποιείται η διαδικασία ταυτοποίησης του ιδιοκτήτη της συσκευής, καθώς προσπαθεί να προστατέψει τα δεδομένα και την συσκευή του ιδιοκτήτη της από κλοπές.

      Ενεργοποιεί αυτόματα δηλαδή τον μηχανισμό ασφαλείας της MIUI, και ζητάει τα στοιχεία του λογαριασμού που γνωρίζει ΜΟΝΟ όποιος ενεργοποίησε για πρώτη φορά το Mi-Account στην συσκευή.

      Δεν υπάρχει δυνατότητα παράκαμψης όσο η συσκευή φοράει MIUI ROM.

      Ελπίζω να κατάλαβες πως τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά όσον αφορά το Mi-Account και την ασφάλεια της συσκευής.

      Όλα τα παραπάνω επαναλαμβάνω είναι θετικά και γίνονται για την ασφάλεια του ιδιοκτήτη.
      Το ατύχημα στην περίπτωσή σου είναι πως κάποιος έξυπνος, σύνδεσε την συσκευή σου σε κάποιο Mi-Account, και ο μοναδικός τρόπος είναι να αφαιρεθεί η συσκευή σου από αυτό το Mi-Account ώστε να μπορέσεις να την δηλώσεις στο δικό σου, να γίνεις δηλαδή ο νόμιμος κάτοχος αυτής της συσκευής, και μετά να κάνεις ότι θέλεις με αυτήν. :thumbup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • εστειλα email sto etotalk, πως αν δεν μου δωσουν το password, σε 24 ωρες, θα κανω dispute. επειδη ξερω, ότι εχουν γιορτη, τους ζητησα να μου επιβεβαιωσουν ότι ελαβαν το email. αυτά.

      =============== Ιαν 23rd 2017, 9:30am ===============
      θα κανω dispute. Δεν νομιζω να εχω 2η επιλογη,,,, εκτος απο το να περασω custom rom,, που δεν συμφερει σε τοσο ακριβο κινητο.

      =============== Ιαν 23rd 2017, 10:40am ===============
      εκανα dispute. Δεν εχω εμπειρια απο την διαδικασια.

      =============== Ιαν 23rd 2017, 3:02pm ===============
      ανταλαξαμε email, και από το pay pal εγραψαν κατι για τις 12 Φεβρουαριο,, τελειωνει η διαδικασια? δεν μπορεσα να το καταλαβω.