Διαφήμιση

Redmi note 2 επανεκκίνηση χωρίς start button?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      εχω από αυτό flex cable λείπει το κομμάτι ενα που βρίσκεται στη Μητρικη και κούμπωνει το flex cable.

      =============== Ιαν 18th 2017, 6:18pm ===============
      το ξηλωσα κατά λαθος
      Μπορείς να ανεβάσεις κοντινές φωτογραφίες και από τις 2 πλευρές της μητρικής ακριβώς εκεί που είναι το βύσμα να δούμε καλύτερα σε τι κατάσταση είναι;
    • θα ανεβασω μόνο από τη μία πλευρά που έχω χαλάσει για να μην κάνω περισσότερη ζημιά.

      =============== Ιαν 19th 2017, 3:40pm ===============
      εδω βλέπετε τον κονεκτορα μαζί με το flex cable και το σημείο που έχω μαρκάρει είναι που έχω κάνει τη ζημιά.

      =============== Ιαν 19th 2017, 3:42pm ===============
      flex cable κονεκτορα
      Images
      • IMG_20170119_152442_HDR.jpg

        1,38 MB, 4.608×3.456, viewed 90 times
    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      θα ανεβασω μόνο από τη μία πλευρά που έχω χαλάσει για να μην κάνω περισσότερη ζημιά.
      Δυστυχώς δεν είναι καθαρή η φωτογραφία δεν μπορώ να δω σε τι κατάσταση είναι οι επαφές που έχουν απομείνει στην πλακέτα. Τέλος πάντων, να σου πω αυτό που έχω κάνει ήδη εγώ σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις με κινητά (όπου αυτό ήταν δυνατό): Υπάρχει μια αγώγιμη κόλα αρκετά ρευστή που μπορεί να ενώσει την καλωδιοταινία με τις επαφές της πλακέτας αν έχει μείνει αρκετό ίχνος. Ουσιαστικά κολάς (με οδοντογλυφίδα ή λεπτό πινέλο) στην καλωδιοταινία συρματάκια λεπτά σαν τρίχες και μετα κολάς αυτά στην πλακέτα. Κατόπιν στερεώνεις με πιστόλι σιλικόνης ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ την καλωδιοταινία και έτοιμο. Αν θέλεις να το δοκιμάσεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κόλα που βάζουν για να επισκευάσουν τις αντιστάσεις στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου που συνήθως έχει βάση το ασήμι ή ακόμα καλύτερα να ψάξεις να βρεις κόλα με βάση τον γραφίτη που είναι και το ιδανικό για αυτή την περίπτωση. Με κόστος περίπου 8-10 ευρώ, ίσως σώσεις το τηλέφωνό σου.
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστω για το χρονο σου και τη βοηθεια που προσφερεις, παιζει να μου πεις καποια που γνωρίζεις εσυ γιατι εγω ασχετος η αν μπορεις να ασχοληθείς εσυ αν το στειλω?
    • να πω και εγω μια βλακεια?

      το κουμπακι που βαζουμε απο πανω στην υποδοχη mi key που εχει καποιες επιλογες και μια πο αυτες νομιζω ειναι power on
      ισχυει αραγε? αν ναι εχω να του δωσω
      there is two kind of people
      these who likes me and the rest who can go to hell...!!!
    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      Ευχαριστω για το χρονο σου και τη βοηθεια που προσφερεις, παιζει να μου πεις καποια που γνωρίζεις εσυ γιατι εγω ασχετος η αν μπορεις να ασχοληθείς εσυ αν το στειλω?
      Αυτό είχα σκοπό να σου πω για αυτό ζήτησα καθαρή κοντινή φωτογραφία. Αλλά μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Δεν χρειάζεται να είσαι ηλεκτρονικός, φτάνει να πιάνουν τα χέρια σου. Η ιδανική κόλα για αυτή την περίπτωση είναι αυτή. Εσύ δεν θα χρησιμοποιήσεις θερμό αέρα όπως στο video, αλλά θα την αφήσεις να στεγνώσει μόνη της. Ακόμα και άκρη να μην βγάλεις, δεν θα πάει άχρηστη. Αυτή η κόλα είναι ιδανική και για να επισκευάζεις τις επαφές στα λαστιχένια πληκτρολόγια των τηλεκοντρόλ ;)
    • ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια το εχω σκεφτει αυτό που λες για το καρφι βεβαια δεν εχω για να δοκιμασω.

      =============== Ιαν 19th 2017, 8:37pm ===============
      δε μπορω να βγαλω πιο κοντινη και καθαρη το mi max δεν βγαζει καλυτερη.τωρα με αγχωνει αυτό που λες με τα συρματακια λεπτα που θα βρω? ο κονεκτορας δεν θα κολλησει σωστα? όλα τα συρματακια μαζι δε θα κανουν σωμα?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια το εχω σκεφτει αυτό που λες για το καρφι βεβαια δεν εχω για να δοκιμασω.

      =============== Ιαν 19th 2017, 8:37pm ===============
      δε μπορω να βγαλω πιο κοντινη και καθαρη το mi max δεν βγαζει καλυτερη.τωρα με αγχωνει αυτό που λες με τα συρματακια λεπτα που θα βρω? ο κονεκτορας δεν θα κολλησει σωστα? όλα τα συρματακια μαζι δε θα κανουν σωμα?
      Θα πάρεις ένα κομμάτι πολύκλωνο τηλεφωνικό καλώδιο και θα βγάλεις απο εκεί όσα συρματάκια χρειάζεσαι. Στην δική σου περίπτωση δεν χρειάζεσαι καν πινέλο. Βουτάς το συρματάκι στην κόλα και το ακουμπάς πάνω στην καλωδιοταινία και συνεχίζεις... μην το φοβάσαι. Θέλει αρκετή υπομονή γιατί η κόλα είναι αρκετά ρευστή. Αν χρησιμοποιήσεις σεσουάρ ή άλλη πηγή θερμότητας να είσαι προσεκτικός και όχι ακραίες θερμοκρασίες. Η ικανοποίηση που θα νοιώσεις, θα σε αποζημιώσει.Φτάνει να έχει μείνει αρκετός χαλκός στην πλακέτα και να έχεις σταθερά χέρια γιατί η κόλα δεν είναι ισχυρή και σπάει.


      EDIT: όταν τελειώσεις, το πιστόλι σιλικόνης θα σταθεροποιήσει την όλη κατασκευή και τα γυμνά τμήματα από τα συρματάκια και θα είναι ασφαλές απο βραχυκυκλώματα.
    • πρεπει να παρω τοσα οσα είναι οι επαφες?

      =============== Ιαν 19th 2017, 8:52pm ===============
      εάν κολλησω τον κονεκτορα δε θα δουλεψει λες? δε καταλαβαίνω το κομματι με το συρμα δεν θα εχει θεμα ότι όλα τα συρματακια θα ακουμπάνε μεταξυ τους?
    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      πρεπει να παρω τοσα οσα είναι οι επαφες?
      Ένα κομμάτι 20 cm πολύκλωνο τηλεφωνικό καλώδιο, είναι αρκετό. Μην χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο καλώδιο πχ πολύκλωνο ρεύματος γιατί τα συρματάκια του είναι χοντρά.


      Ο/H kerinoma έγραψε:

      εάν κολλησω τον κονεκτορα δε θα δουλεψει λες? δε καταλαβαίνω το κομματι με το συρμα δεν θα εχει θεμα ότι όλα τα συρματακια θα ακουμπάνε μεταξυ τους?
      Εάν μπορείς να ξύσεις τον κονέκτορα χωρίς να τον κατατρέψεις, ναι μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις συρματάκια. Αλλά θα είναι εξαιρετικά δύσκολο στο να το στερεώσεις μετά. Το καλό είναι ότι μπορείς να δοκιμάσεις ξανά και ξανά και ξανά...ξύνεις με κάτι πλαστικό και καθαρίζεις την παλιά κόλα και δοκιμάζεις πάλι ;)
    • εάν κολλησω τον κονεκτορα δε θα δουλεψει λες? δε καταλαβαίνω το κομματι με το συρμα δεν θα εχει θεμα ότι όλα τα συρματακια θα ακουμπάνε μεταξυ τους?κολλα από που θα αγορασω λιγο που εψαξα δε βρηκα εδώ. από εξωτερικο?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kerinoma έγραψε:

      εάν κολλησω τον κονεκτορα δε θα δουλεψει λες? δε καταλαβαίνω το κομματι με το συρμα δεν θα εχει θεμα ότι όλα τα συρματακια θα ακουμπάνε μεταξυ τους?κολλα από που θα αγορασω λιγο που εψαξα δε βρηκα εδώ. από εξωτερικο?
      Στο έγραψα ποιο πάνω αλλα μάλλον δεν το πρόσεξες. Όχι δεν θα ακουμπάνε μεταξύ τους. Μόλις τα περάσεις με πιστόλι σιλικόνης θα σταθεροποιηθούν. Κόλλα μπορείς να βρείς και εδώ αλλά πολύ πιο ακριβά. Ψάξε στο skroutz "αγώγιμη κόλλα"