Διαφήμιση

Root note 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H tout.pan έγραψε:

      adb reboot recovery όταν είναι ανοιχτό το κινητο. Είναι οκ εγώ έκανα λάθος και ξεκινούσαν με το volume down γιατί ο οδηγός δεν έγραφε πως το εκκίνησης. Όλα καλά
      Ναι είναι μια μικρή παράλειψη, τώρα που το σκέπτομαι X/

      Σε γενικές γραμμές:

      Volume Down + Power = Fastboot.
      Volume Up + Power = Recovery (είτε stock, είτε custom=TWRP για τα Xiaomi).
    • τωρα που εχω dev εκδοση rooted και twrp recovery εχω μια μικρη μη συμβατοτητα με μερικες εφαρμογες, οταν βγει η stable global που περιμενω θελω να περασω αυτην μιας και διαβασα οτι θα εχει και Ελληνικά. Η ερωτηση μου ειναι πρεπει να κανω εγκατασταση απο το updater της xiaomi η μεσα απο το twrp και τι ακρηβως πρεπει να κανω wipe σε αυτην την περιπτοση ? Για να εχω μια καθαρη rom χωρις root
    • BanditGR μα τον θεο ρε φιλε σε αγαπαω,το guide για το xiaomi redmi note 4 με βοηθησε αφανταστα(μου ηρθε με in system διαφιμισεις και δεν μποροθσα να τισ κλεισω).Ουτε στο xda δεν μπορουσα να βρω κατι καλο που να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου το brickαρει το κινητο.Εκανα root και ολα τελεια.Ευχαριστω παρα πολυ!
    • Διαφήμιση
    • Νομίζω ότι απλά και μόνο το root δεν σπάει το OTA (έχω καιρό να το τσεκάρω), αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία διότι τα official OTA updates μοιραία επαναφέρουν τη συσκευή σε κατάσταση που πρέπει να ξαναπεράσεις TWRP και να ξαναφλασάρεις supersu για να έχεις και πάλι root πρόσβαση.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Συνοπτικά, για να αποκτήσεις root access θα πρέπει καταρχήν να ξεκλειδώσεις τον bootloader, να φλασάρεις custom recovery (TWRP) και μέσω αυτού να φλασάρεις ένα SU binary, συμβατό με τη ROM σου.

      Ξεκινάς από εδώ:

      Έλεγχος κλειδώματος Bootloader (πήγαινε κατευθείαν στις οδηγίες για MTK επεξεργαστή)

      συνεχίζεις εδώ:

      Αίτηση για ξεκλείδωμα του Bootloader

      Αφού σου έρθει το SMS για το ξεκλείδωμα συνεχίζεις στο Διαδικασία ξεκλειδώματος Bootloader. Καταρχήν διαβάζοντας τον οδηγό θα δεις ότι προτείνει να φλασάρεις μια Κινέζικη Dev ROM. Μην το κάνεις κατευθείαν, προσπάθησε να ξεκλειδώσεις όπως είσαι, δηλαδή με την Global Stable και εφόσον αυτό αποτύχει, τότε δυστυχώς θα πρέπει να φλασάρεις China Dev, να ξεκλειδώσεις και μετά να ξαναφλασάρεις Global Stable. Δυστυχώς αυτά μας έκανε η Xiaomi με τα περίεργα κλειδώματά της και τα εργαλεία της.

      Αν ΔΕΝ σου έχει έρθει SMS και έχουν περάσει 3 εργάσιμες θα πας εδώ. Αν δεις μια εικόνα με το λαγουδάκι να λέει fastboot και ένα πράσινο κουμπί για Download Mi Unlock είσαι ok, έχεις πάρει την άδεια, μην περιμένεις για SMS, μπορεί να μην έρθει ποτέ, συνεχίζεις τα βήματα από το link του προηγούμενο οδηγού (Διαδικασία ξεκλειδώματος Bootloader).

      Θυμήσου ότι για το σωστό και απροβλημάτιστο ξεκλείδωμα θα πρέπει:

      1) Το security check up στο Mi Account σου πρέπει να είναι στο 100% και να έχεις δηλώσει σωστά το e-mail σου και έναν αριθμό κινητού (SIM) recovery.

      2) Να έχεις κάνει login με το Mi account σου στο κινητό και στο Mi Cloud να έχεις ενεργοποιήσει τον εντοπισμό συσκευής. Βλέποντας τα αντικείμενα τώρα μέσα στο Mi Cloud από τη συσκευή σου, επιλέγεις find device, ανοίγεις internet και GPS στο τηλέφωνο και περιμένεις να "κλειδώσει" το τηλέφωνο στη θέση που είσαι ή έστω κοντά σε αυτή. Το θέμα είναι να πάρει σωστά στοιχεία ο server της Xiaomi ώστε να ταυτοποιήσει την συσκευή σου με το Mi Account σου και ενδεχομένως και τη SIM που χρησιμοποιείς.

      3) Να έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging στη συσκευή. Στο Πληροφορίες για το τηλέφωνο (about phone), πατάς την έκδοση του κινητού 6-7 φορές και ενεργοποιούνται τα developer options (επιλογές για προγραμματιστές). Σε αυτό το υπομενού μπαίνεις από τις Επιπρόσθετες Ρυθμίσεις. Εκεί ενεργοποιείς τον εντοπισμό σφαλμάτων USB καθώς και τις επιλογές για το OEM unlock (ΑΝ τις έχει η ROM σου, για το OEM unlock εννοώ, αν δεν τις έχει το αγνοείς), αφού πάρεις την έγκριση.

      Όλα τα παραπάνω τα κάνεις ώστε να εξασφαλίσεις στο βαθμό που είναι ανθρωπίνως δυνατό ότι όταν πάρεις την άδεια δεν θα αντιμετωπίσεις errors στο Mi unlock tool που έχουν να κάνουν με sign in λογαριασμού ή κόλλημα στο 50% της διαδικασίας κτλ. Όπως προείπα, μπορεί να χρειαστεί προσωρινά να αλλάξεις και ROM αν είσαι πχ με Global Stable και όλα τα άλλα έχουν αποτύχει, μπορεί όμως να είσαι και τυχερός.

      Για το root access τώρα:

      Αφού ξεκλειδώσεις bootloader μέσω του εργαλείου της Xiaomi, κατεβάζεις και εγκαθιστάς το minimal ADB tool. Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος έχει μέσα και τον driver που θα χρειαστείς σε περίπτωση που δεν τον διαθέτεις. Στις ερωτήσεις του setup απαντάς:

      Yes to install ADB and Fastboot
      Yes to install ADB system-wide
      Yes to install Drivers ή No αν τους έχεις

      Κατεβάζεις το τελευταίο TWRP του cofface, καθώς και το SuperSU binary. Εναλλακτικά μπορείς αντί του TWRP από το προηγούμενο link, να κατεβάσεις το δικό μου modded cofface TWRP που αντικαθιστά τα κινέζικα με σωστή ελληνική μετάφραση.

      Το SuperSU zip το πετάς στο τηλέφωνο, είτε στο storage, είτε σε εξωτερική SD Card αν έχεις (εγώ έλεγα να το πετάξεις και στα 2). Το TWRP το κάνεις unzip στο φάκελο που εγκαταστάθηκε το ADB tool (συνήθως C:\ADB). Θα προκύψει ένα .img αρχείο το οποίο και μετονομάζεις σε recovery.img.

      Είσαι έτοιμος για τη διαδικασία.

      Power off το τηλέφωνο και κρατώντας πατημένο το Vol - και το power button, μπαίνεις σε Fastboot mode. Αν γίνει σωστά θα δεις ένα λαγουδάκι. Βασικά είναι το ίδιο mode που θα έχεις μπει πιο πριν για τη διαδικασία του ξεκλειδώματος του bootloader. Συνδέεις το τηλέφωνο μέσω USB στο PC, θα ακούσεις τον χαρακτηριστικό ήχο ότι αναγνωρίστηκε.

      Ανοίγεις ένα cmd παράθυρο (παράθυρο εντολών) στα Windows ως administrator και πας/αλλάζεις στον φάκελο του ADB/fastboot εργαλείου.

      Με το τηλέφωνο συνδεδεμένο δίνεις τις εξής εντολές:

      fastboot devices

      Αν σου βγάλει μια γραμμή με το χαρακτηριστικό της συσκευής σου τότε μπορείς να προχωρήσεις, διαφορετικά κάτι δεν πάει καλά και το PC δεν βλέπει σωστά (ή και καθόλου) τη συσκευή. Ίσως είναι θέμα driver, ίσως ξέχασες να ενεργοποιήσεις τον εντοπισμό σφαλμάτων USB, ίσως και τα 2. Αν η εντολή αργεί να εκτελεστεί και στο τηλέφωνο έχει βγει ένα πλαίσιο διαλόγου που προτρέπει να επιτρέψεις τη σύνδεση, απαντάς καταφατικά και δίνεις την άδεια να επιτραπεί.

      fastboot flash recovery recovery.img

      και αφού πετύχει και βγάλει σχετικό μήνυμα (ΟΚΑΥ):

      fastboot boot recovery.img

      το τηλέφωνο θα κάνει reboot μόνο του σε recovery mode.

      Αν πάρεις κινέζικα εδώ αντί για αγγλικά, αφού κάνεις long swipe στην αρχική (κινεζο)οθόνη (ουσιαστικά λες στο recovery να σε αφήσει να κάνεις αλλαγές στο system partition, δηλαδή να το κάνει mount ως writable) χρησιμοποίησε αυτό το video για να αλλάξεις σε Αγγλικά. Αν είναι ήδη αγγλικά προχωράς ακάθεκτος. Αν κατέβασες την modded έκδοση, θα πρέπει κανονικά να δεις κατευθείαν τα πάντα ελληνικά, οπότε κάνεις πάλι long swipe.

      SOS. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΚΙΝΔΥΝΟΣ-ΘΑΝΑΤΟΣ (λέμε τώρα)

      Πρωτού κάνεις το οποιοδήποτε flash/install, είναι σοφό (και έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη) να κάνεις ένα full Nandroid backup.

      Πας από το αρχικό menu του TWRP και πατάς Backup, επιλέγεις/τσεκάρεις όλες τις επιλογές partitions που θα σου βγάλει (βασικά χρειάζεται μόνο τα boot, system και data αλλά στο πρώτο Nandroid backup προσωπικά επιλέγω τα πάντα όλα, ώστε αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του να μπορεί να επανέλθει πλήρως το τηλέφωνο σε λειτουργική κατάσταση), επιλέγεις που θα αποθηκευτεί το backup από το select storage (εσωτερικό storage ή εξωτερική SD Card αν έχεις μέσα) και μετά προχωράς σε long swipe και αφήνεις τη συσκευή να κάνει backup, ενώ φτιάχνεις ένα καφεδάκι.

      Όταν (και εφόσον) το backup ολοκληρωθεί χωρίς σφάλματα, προχωράς, διαφορετικά πρέπει να δούμε τι σφάλματα σου έβγαλε και που.

      Από το κεντρικό μενού του TWRP, επιλέγεις install, εντοπίζεις το SuperSU zip που αντέγραψες πιο πριν στο τηλέφωνο, τo επιλέγεις και με long swipe ξεκινάει η (σχετικά σύντομη) διαδικασία φλασαρίσματος. Όταν ολοκληρωθεί (χωρίς σφάλματα εννοείται), κάνεις Reboot (system). Περιμένεις να ανοίξει το τηλέφωνο, δεν το πειράζεις. Μπορεί να κάνει 1-2 reboot στη μέση του Mi logo από μόνο του. Μην πανικοβληθείς, είναι φυσιολογικό. Σε 5-10 λεπτά πρέπει να έχει ανοίξει.

      Μέσα στο MIUI τώρα θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο το SuperSU app, το οποίο και μπορείς να ανοίξεις και να αναβαθμίσεις το binary του χωρίς πρόβλημα. Κατεβάζεις αν θες και το root checker από το Play Store για να επιβεβαιώσεις ότι έχεις root access. Αντιγράφεις τον backup φάκελο από το backup που πήρες στο recovery (θα είναι είτε στο internal storage ή στην εξωτερική SD Card, μέσα σε ένα φάκελο TWRP/<κωδικός συσκευής>/<ημερομηνία-ώρα-αριθμός έκδοσης συσκευής>) σε ασφαλές σημείο στο PC (είτε μέσω MTP, είτε μέσω ftp από την εφαρμογή Αρχεία/File Manager του MIUI), για μελλοντική χρήση σε περίπτωση κολλήματος/προβλήματος.

      Αυτααααααααααααα.
      έχει κολλήσει σίγουρα 30' στο mi logo μετα την εγκατάσταση του supersu.zip και δεν μου ανοίγει το κινητό με τίποτα.. καμια ιδέα τι να κανω;
    • Διαφήμιση
    • Κατά το φλασάρισμα του supersu σου έβγαλε τίποτα σφάλματα ? Ποια ROM δοκίμασες να κάνεις root ?
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Κατά το φλασάρισμα του supersu σου έβγαλε τίποτα σφάλματα ? Ποια ROM δοκίμασες να κάνεις root ?
      όχι κανένα σφάλμα.. δοκίμασα να κάνω την XTRV-7.11.23. τελικα μπηκα στο recovery και περασα ξανα τη ρομ και ανοιξε κανονικα, ομως δεν εχω root. να δοκιμασω να κανω ξανα;

      *σε mi 5x, όχι στο note 4
    • Αν πέρασες XTRV σου κάνει copy το supersu.zip στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής αν θυμάμαι καλά, οπότε μπορείς να το φλασάρεις απευθείας από εκεί και θα είναι και η τελευταία έκδοση.
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Αν πέρασες XTRV σου κάνει copy το supersu.zip στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής αν θυμάμαι καλά, οπότε μπορείς να το φλασάρεις απευθείας από εκεί και θα είναι και η τελευταία έκδοση.
      αυτό έκανα αλλά δεν άνοιγε το κινητό με τίποτα...
    • Διαφήμιση