Διαφήμιση

Redmi 4 pro brick - Χρειάζεται βοήθεια [SOLVED]

    • Διορθώθηκε
    • RedMi 4 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 4 pro brick - Χρειάζεται βοήθεια [SOLVED]

      παιδια προβλημα προσπαθω να κανω flash την global rom μεσω αυτου του οδηγου
      Flash / Unbrick Redmi 4/Prime/4A
      μου πεταει αυτο το μηνυμα

      και επισης ενω μου το αναγνωριζε κανονικα στους drivers τωρα δεν το αναγνωριζει καν ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ????
    • Λοιπόν θα το βγάλεις το κινητό από το καλώδιο θα τ ανοίξεις κανονικά και θα το βάλεις σε λειτουργία download. Θα στ αναγνωρίσει. Πρέπει να κατεβάσεις την τελευταία εκδοσή του miflash . Μετά δεν θα χεις κανένα πρόβλημα. Ποιον οδηγό χρησιμοποιείς?

      =============== Ιαν 17th 2017, 12:38am ===============
      Τώρα το δα ότι ανέβασες τον οδηγό. Κάνε αυτό που σου λέω και κατέβασε το τελευταίο miflash
    • Redmi 4 pro brick - Χρειάζεται βοήθεια

      @panagiotis.x, βάλε να φορτίσει καλά για σήμερα σε φορτιστή τοίχου για 5-6 ώρες
      Μετά δοκίμασε να το ανοίξεις πατώντας και κρατώντας πατημένο το power ίσως και για 2 λεπτά.

      Αν δεν ανοίξει, δοκίμασε να μπεις σε fastboot mode πατώντας και κρατώντας πατημένα τα volume down & power για έως και 2 λεπτά
    • Διαφήμιση
    • ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ
      Καλημερα εχω αυτο το κινητο

      οπως φαινεται εχει unofficial rom και αποφασισα να βαλω μεσω αυτου του οδηγου την official global
      Flash / Unbrick Redmi 4/Prime/4A
      τα πραγματα πηγαινανα καλα ειχα εγκαταστησει ολους τους drivers και ετοιμαζομουν με το miflash βαλω την rom
      μολις flashαρα μου βγαζει κοκκινο και error.Eκανα ξανα προσπαθειες και
      τα ιδια σκεφτηκα μηπως εφταιγε η usb θυρα και το εβγαλα να το βαλω σε
      μια αλλη και απο τοτε δεν ξανα-αναγνωρισε το κινητο και αναβει μονο με
      το το logo mi και απλα με τον χρηστη dhmakhs με teamviewer καταφεραμε να
      τοπ βαλουμε σε fastboot mode
      Εκει εχουμε κολλλησει μαλλον πρεπει να μπει σε edl mode αλλα δεν ξερω πως.Το κινητο στους drivers το εχει αναγνωρισει σαν Android Boot καπως ετσι.
      ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ????
    • Καλημέρα,κατά την ταπεινή μου άποψη :)
      Είναι καλύτερα να περάσει μια China Rom να ξεκλειδώσει και μετά να πάει αν θέλει σε global. :thumbsup:
      Με την global δεν νομίζω να ξεκλειδώσει και θα ξανά ταλαιπωρηθεί. ;)
      You may think you can fly - but you better not try
    • καλά είσαι, αφού το βλέπει σε fastboot mode σαν android bootloader interface (αν μπορείς βάλε και μία φώτο από το device manager με το πως το αναγνωρίζει)

      Σε πρώτη φάση δοκίμασε με αυτά τα zip ενώ το έχεις συνδεδεμένο στον υπολογιστή και το κινητό είναι σε fastboot mode:

      τα κάνεις unzip και μέσα από τον φάκελο τρέχεις το αρχείο "edl" και κοιτάς στις θύρες com αν γύρισε σε QDloader 9008
      Files
      • fastboot to edl.zip

        (189,37 kB, λήφθηκε 219 φορές, τελευταία )
      • fastboot to edl_kenzo.zip

        (189,37 kB, λήφθηκε 183 φορές, τελευταία )
    • Πατησε volume up και power θα σε βάλει σε ενα κινέζικο μενού,εκεί το κάτω αριστερά λέει download αυτό είναι το edl mode.
      You may think you can fly - but you better not try
    • Διαφήμιση
    • εν αναμονή λοιπόν κατά της 4 να ξαναπροσπαθησω.
      Ευχαριστω καταρχήν όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον τους

      Ο/H Thracia έγραψε:

      Πατησε volume up και power θα σε βάλει σε ενα κινέζικο μενού,εκεί το κάτω αριστερά λέει download αυτό είναι το edl mode.

      Εχθές πρέπει να το προσπάθησα αλλά δεν γινόταν κάτι θα το ξανακάνω αλλά δεν νομίζω ότι έπαιζε αυτή η λυση

      =============== Ιαν 17th 2017, 4:16pm ===============

      Ο/H Thracia έγραψε:

      Πατησε volume up και power θα σε βάλει σε ενα κινέζικο μενού,εκεί το κάτω αριστερά λέει download αυτό είναι το edl mode.
      Αυτη η λυση οπως φανταζομουν δεν κανει τιποτα συνεχιζει να βγαζει το logo mi

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      καλά είσαι, αφού το βλέπει σε fastboot mode σαν android bootloader interface (αν μπορείς βάλε και μία φώτο από το device manager με το πως το αναγνωρίζει)

      Σε πρώτη φάση δοκίμασε με αυτά τα zip ενώ το έχεις συνδεδεμένο στον υπολογιστή και το κινητό είναι σε fastboot mode:

      τα κάνεις unzip και μέσα από τον φάκελο τρέχεις το αρχείο "edl" και κοιτάς στις θύρες com αν γύρισε σε QDloader 9008
      Αυτη η λυση παλι τιποτα και στις δυο περιπτωσεις
      Καμμια αλλη βοηθεια???
      απο το logo Μι πατωντας το power και μολις παει να κανει σαν επανεκκινηση παταω το vol- και μπαινει σε fastboot εκει εχω κολλησει
      το κινητο το αναγνωριζει ετσι
    • Σε αυτήν την φάση αν τρέξεις το edl αρχείο από τον φάκελο δεν γυρνάει σε COM - 9008 ?
      Αν κάνει reboot τότε μάλλον για το καλώδιο deep flash cable
    • Λοιπον ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

      Καταρχην ειχαμε μεινει εκει που ειχα κολλησει στην οθονη με το logo mi
      1)Κρατωντας power και μολις σβησει το logo αφηνω power και κραταω πατημενο vol- αμεσως μπαινει σε fastboot mode
      2)Ψαχνωντας μετα απο πολλες προσπαθειες με τα παιδια πως θα μπω σε recovery mode επεσα πανω σε ενα βιντεο στο youtube που περιγραφει ενα τροπο ως εξης:power και vol+ ταυτοχρονα και πατας το vol- σαν να θες να χαμηλωσεις το ηχο για πολυ ωρα ομως και μετα απο 2 logo mi μπηκε σε recovery μου εβγαλε δηλαδη μαυρη οθονη με το κινητο και ενα καλωδιο απο κατω



      3)Μετα προσπαθησα να συνδεθω με το αγγλικο misuite αλλα ο nasdriver μου ειπε οτι το αγγλικό δεν δουλεύει με android 6 και ετσι κατεβασα το κινεζικο
      4)Μολις εγκατασταθηκε συνδεω το κινητο με το pc εβγαλε μια οθονη που εκανε πως κατι ψαχνει και μου πεταει αυτη την οθονη


      5)Παταω απο τις 3 επιλογες την πρωτη αυτη που ειναι κατω απο τις δυο πρωτες γραμμες και μου ανοιγει αυτο

      6)μπηκα εδω MIUI ROM for Redmi 4 Prime - MIUI Downloads - Xiaomi MIUI Official Forum και κατεβασα την prime global ---download full rom
      επιλεγω το zipαρισμενο αρχειο χωρις να ξεζιπαρω και πατω ανοιγμα
      7)ανοιγει αυτο το παραθυρο


      και στο κινητο βγαζει μια οθονη με το logo mi και απο κατω μια μπαρα updating MIUI dont reboot the device σαν να φορτωνει
      --Περνωντας κανα 15 λεπτο νομιζα οτι κολλησε ή ειχε βγαλει κανενα error ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ
      Μετα απο κανα μισαωρο κουνηθηκε η μπαρα στο κινητο εφτασε περιπου στην μεση οποτε καταλαβα οτι κατι γινεται γιατι στο pc η οθονη μενει η ιδια.
      Μετα απο 1 ωρα περιπου συνολο τελειωσε εκανε reboot το κινητο και μπηκε κανονικα στο μενου ΧΩΡΙΣ να μου εχει σβησει τιποτα ουτε εφαρμογες ουτε τιποτα σαν να εκανε update
      Μολις τελείωσε και το αποτελεσμα αυτο


      8)Εκανα factory reset περνωντας backup και ΤΕΛΟΣ και το εστησα απο την αρχη.

      *****Ευχαριστω τα μελη demakhs NasDriver geoanto555 Thracia για την πολυτιμη βοηθεια τους


      Υ.Γ τι πιστευετε πηγε στραβα και brickαρε το κινητο ακομα και δεν εχω καταλαβει?Γιατι θελω να κανω την ιδια διαδικασια και σε ενα αλλο ιδιο.
    • Διαφήμιση
    • καλημερα, εχω παρομοιο προβλημα, αλλα οταν επιλεγω το αρχειο μου βγαζει καποιο σφαλμα το pc suite και μενει στο 0%. στο κινητο ομως εχει το logo mi και λεει updating MIUI.
      τελειωνει η διαδικασια, κλεινει το παραθυρο με το ποσοστο και το κινητο ξεκινα ξανα, και κανει αρκετη ωρα μια οθονη mi με android απο κατω και τελιτσες να φορτωνουν, μετα βγαζει μια οθονη miui με μια μπαρα που φορτωνει και μετα παλι μια οθονη mi με android απο κατω και τελιτσες να φορτωνουν