Διαφήμιση

Κλειδωμένο Mi 5, δε δέχεται ΚΑΜΙΑ rom, δεν το βλέπει το Mi Suite! [SOLVED]

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Κλειδωμένο Mi 5, δε δέχεται ΚΑΜΙΑ rom, δεν το βλέπει το Mi Suite! [SOLVED]

      Καλησπέρα στην παρέα. Έχω στα χέρια μου ένα Xiaomi Mi 5, από το Gearbest. Έχω προσπαθήσει ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΙΘΑΝΟ ΟΔΗΓΟ να περάσω τη Dev ROM ώστε να προχωρήσω μετά στο ξεκλείδωμα του Bootloader, αλλά δε δέχεται με τίποτα, καμία ROM. Το Mi Suite δε βλέπει τη συσκευή. Προσπάθησα να του περάσω TWRP μέσω ADB αλλά και πάλι έφαγα άκυρο. Αυτή τη στιγμή «τρέχει» Stable 7.2.8.0.0, προφανώς Cooked από το Gearbest. Για δώστε τα φώτα σας ρε παιδιά, οι πιο ειδικοί γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα.
      Ευχαριστώ πολύ.
      Editor In Chief @ techingreek.com
    • Φιλε Καλημερα. Καλοδουλευτο το κινητο. Δυστυχως εχεις την ιδια fake rom που ειχα και εγω οταν το πρωτοπηρα και εγω και μεχρι να καταλαβω το τι και πως το ειχα κολλησει και με τα χιλα ζορια το εσωσα αλλα κουραστικα και δεν θα αποφυγεις το ξεκλειδωμα και το φλασαρισμα. Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια fastboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια.Πολυ σημαντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περασει η να στο κολλησει.. Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταία ακουμε συχνα για unlock bootloader με unofficial rom οποτε πριν κανεις τα δυσκολα δοκιμασε να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader αφου εχεις στημενο
      το pc σωστα και αν στο παρει και εισαι τυχερος προχωρας αλλιως κανεις τα υπολοιπα με την σειρα.


      Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σου βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο εδω και μπορειτε να το διαβασετε εδω : xiaomi-miui.gr/com...-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!


      Ξεκινησε με τα εξης :


      1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64
      2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!
      3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64
      4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip
      5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.
      6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\
      7. Reboot τον υπολογιστή
      8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version
      9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings >
      additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν
      υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό
      10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου
      βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ


      Υποψιν αν περασεις μια official με το miflash tool εχεις την επιλογη μετα να ξανακλειδωσει μετα.Οτι αλλο θες μας ρωτας!!
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Ευχαριστώ πολύ μαν! Ξεκινάω τη διαδικασία και θα επανέλθω με νεότερα!

      =============== Φεβ 11th 2017, 10:56pm ===============
      Καλησπέρα ξανά. Ξεκίνησα σήμερα να κάνω τη διαδικασία αλλά έχασα τη μπάλα. Μπορούμε να πάρουμε τα βήματα ένα ένα; Αρχικά να πω ότι έχω Windows 7 32bit, σε περίπτωση που χρειάζεται κάπου. Δεν εγκαθιστά με τίποτα τους USB MTP drivers και το Mi PC Suite δεν βλέπει καν τη συσκευή.
      Editor In Chief @ techingreek.com
    • Διαφήμιση
    • Τελικα, μετά από πολύ κόπο, το mi pc suite εντόπισε το κινητό, ξεκίνησε το κατέβασμα της αναβάθμισης αλλά σταμάτησε στο 60% περίπου και λέει ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί, χωρίς να αναφέρει για ποιο λόγο.
      Ετοιμάζομαι για φορμάτ στο λάπτοπ κ προσπάθεια απ την αρχή.
      Editor In Chief @ techingreek.com
    • Προσπαθησες να κατεβασεις μία official στο pc σου κ να την περάσεις "χειροκίνητα" με το κινεζικό mi pc suite??

      Έχει οδηγίες στον οδηγό του ο @lallasgr για flash official rom με το mi pcsuite..
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Καλύτερα δοκίμασε με το κινέζικο για αναβάθμιση η όπως σου γράφει και ο σκλ κατέβασε μια και προσπάθησε να την περάσεις χειροκίνητα.. Κάνε κάποιες προσπάθειες έτσι και αν δεν σου το περνά τότε μετά πάμε για ποιο σκληρό πυρηνικές καταστάσεις.. :P Α δοκίμασε και μια όπως είσαι μήπως και είσαι τυχερός και μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader εφόσον έχεις πάρει μήνυμα της έγκρισης γιατί έχει αναφερθεί ότι <<σπάνια>> κάποιες φορές το έχει δεχτεί το tool με unofficial και προχωρούσε κανονικά και πες μας!! ;) ;)
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση
    • Ο/H demakhs έγραψε:

      Προσπαθησες να κατεβασεις μία official στο pc σου κ να την περάσεις "χειροκίνητα" με το κινεζικό mi pc suite??

      Έχει οδηγίες στον οδηγό του ο @lallasgr για flash official rom με το mi pcsuite..
      Εχω κατεβάσει την Κινεζική fastboot και προσπάθησα με κάποιο τρόπο να την εγκαταστήσω μέσω του κινεζικού mi pc suite, αλλά ότι κ να έκανα δεν έβλεπε τη συσκευή. Έβγαζε αρχικά ένα παράθυρο που έλεγε recovery ή fastboot και μετά αν παταγα recovery δεν έκανε τίποτα, αν παταγα fastboot ανοίγει άλλο παράθυρο με ένα θαυμαστικό και σταματαγε εκεί. Λες αν κατεβάσω μία developer να τη δεχτεί; Έχουμε λινκ για τον οδηγό;

      Ο/H geozn8 έγραψε:

      Καλύτερα δοκίμασε με το κινέζικο για αναβάθμιση η όπως σου γράφει και ο σκλ κατέβασε μια και προσπάθησε να την περάσεις χειροκίνητα.. Κάνε κάποιες προσπάθειες έτσι και αν δεν σου το περνά τότε μετά πάμε για ποιο σκληρό πυρηνικές καταστάσεις.. :P Α δοκίμασε και μια όπως είσαι μήπως και είσαι τυχερός και μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader εφόσον έχεις πάρει μήνυμα της έγκρισης γιατί έχει αναφερθεί ότι <<σπάνια>> κάποιες φορές το έχει δεχτεί το tool με unofficial και προχωρούσε κανονικά και πες μας!! ;) ;)
      Βασικα και για εδώ ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω :P
      Editor In Chief @ techingreek.com
    • δεν έχεις σωστούς drivers κ δεν βλέπει ο υπολογιστής το κινητό ..
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H demakhs έγραψε:

      δεν έχεις σωστούς drivers κ δεν βλέπει ο υπολογιστής το κινητό ..
      Αυτό υπέθεσα κι εγώ, γι αυτό και θα του κάνω φορμάτ, να καθαρίσει τελείως κ να στηθεί σωστά!
      Editor In Chief @ techingreek.com
    • Οχι δα, το miflash πρέπει να εγκαταστήσεις κ μετά να πας να ορίσεις, χειροκίνητα, τον οδηγό αν δεν τον βρει αυτόματα.

      Δες στο λινκ της υπογραφής μου με τους xiaomi drivers.
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν, είπα να ξεκινήσω από τα απλά και μετά να πάω στα πιο ζόρικα. Εγκατέστησα ξανά Mi PC Suite και δοκίμασα να αναβαθμίσω. Όμως το πρόβλημα εμφανίζεται εδώ.
      Όπως βλέπετε δεν περνάει με τίποτα τον MTP Driver. Κάτι κάνω λάθος εγώ, σίγουρα, όμως τι λάθος;
      Επίσης, αν κατεβάσω μια Dev China ROM και πάω με Shift + κλίκ στο R.Flash, θα την εγκαταστήσει; Αξίζει να κάνω τη δοκιμή;

      EDIT: Με αλλαγή θύρας USB εμφάνισε το μήνυμα που βλέπετε στη δεύτερη εικόνα. Ο MTP Driver συνεχίζει να μην εγκαθιστάται.
      Images
      • Untitled.png

        437,9 kB, 1.366×768, viewed 192 times
      • Untitled.png

        583,79 kB, 1.366×768, viewed 185 times
      Editor In Chief @ techingreek.com