Διαφήμιση

GPS προβλημα σε MI4 64gb MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • GPS προβλημα σε MI4 64gb MIUI V8

      Καλησπέρα,
      Εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ότι GPS δεν βρίσκει δορυφόρους και δεν μπορώ να βρω κάποια λύση
      Το κινητό έχει την Global Developer 7.1.5
      Ένα άλλο mi4 που έχω με την Global Developer 6.9.15 βρίσκει δορυφόρους κανονικά.


    • Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση πιο παλιάς ρομ μήπως είναι bug...ίσως χρειαστεί factory reset οπότε καλό είναι να κρατήσεις πρώτα αντίγραφα των αρχείων σου.
    • Dobrý den

      Tento příspěvěk sem dávám z české komunity Miui
      Dělal jsem to taky a moc mě to pomohlo gps mě
      funguje jak má
      Pokud se do toho chcete pustit tak samozřejmě na vlastní riziko
      přeji hodně km s gps



      U mé Mi4 jsem měl od začátku problém s GPS, vždy slabý nebo žádný signál od družic. (Mikey nemám)
      Vzhledem
      k tomu že jsem měl USB konektor v hájí a musel jsem vyměnit tu desku
      kde je USb, vibrační modul atd.. tak jsem musel poprvé telefon rozebrat.
      Telefon jsem rozebral, modul vyměnil, poté dal vše dohromady. A od té
      doby mi jde GPS naprosto úžasně.
      Dřív jsem si o GPS někde v lese mohl nechat zdát, teď? přesnost 8m a fix do 20s . Když jsem dřív jel po městě neustále v zástavbě, špatný signál GPS, teď ani jeden výpadek.


      Takže
      kdo máte problém s GPS, doporučuji telefon rozebrat, tzn. sundat zadní
      kryt, povolit všechny šroubky, vyndat ten černý plast na kterém jsou
      právě antény plus odšroubovat dva šroubky u USB a ten malý plíšek
      správně usadit... Poté to zas zašroubovat a vše vrátit tak jak to bylo.


      Καλημερα συγνώμη για το κείμενο στην Τσέχικη γλώσσα αλλα νομιζα πως αν αλλαξω το forum απο Ελληνικα στα Τσεχικα κανω αντιγραφη και επικόλληση και ξανα αλλαγη στα Ελληνικα οτι θα μεταφραστη αυτοματα Βεβαια εκανα τραγικο λαθος δεν ειναι μεταφραστης το forum Για αυτο ζηταω συγνωμη Το κειμενο το πηρα απο Τσεχικη κοινοτιτα Miui που ο τυπος γραφει τι εκανε για να φτιαχτη το gps του Το εκανα και εγω και μπορω να σας πω πως το κινητο μου xiaomi Mi4LTE εγινε αγνώριστο
      Μια και μπηκα στο χωρώ πρεπει να χορέψω Θα προσπαθησω να το μεταφρασω αν και δεν ειμαι μεταφραστης

      Οποιος θα θελει να το κανει το κανει με δικο του ρισκο δεν φερνω καμια ευθυνη

      Απο την αρχη λεει ο Τσεχος ειχα προβλημα με το gps στο κινητο μου (μιλαμε παντα για MI4)
      ποτε επιανε μετα απο πολυ ωρα και ποτε καθολου (Mikey δεν εχω)
      (Αναφερετε γαι το Mikey επειδη πολυ γραφουν πως και με αυτο ειχανε προβληματα με το gps οταν το χρεισιμοποιουσαν)

      Μαζι με αυτο ειχα και προβλημα με το usb μου Εδω αρχίνισαν ολα οταν επρεπε για πρωτη φορά να το ανοιξω το κινητο μου

      Το καπακι πισω λοιπον βγενει ευκολα με μια βεντουζα αλλα παντα με προσοχη μετα ξεβίδωσα ολες τις βιδες που κρατανε το πλαστικο καπακι κατω δεξια ξεβιδωσα δυο βιδες που κρατανε το usb.Μαζι με το usb με την δεξια βιδα κραταει και ενα λαμακι το οποιο ειναι για τα σηματα του gps.Αλλαξα το usb συναρμολογησα ολα τα υπολοιπα και για καλη μου τυχη δεν μπορουσα να πιστεψω πόσο καλα απο τοτε δουλεβει το gps Ο τυπος πιστεύει πως οταν ξεβιδωσουμε και βιδωσουμε το λαμακι οτι gps φτιαχνετε Το ξερω οτι δεν δύνη νόημα και εγω δεν το καταλαβενω πως και γιατι αφου ουσιαστικα δεν διορθώνουμε τιποτα. Κι ώμος το εκανα και εγω που ειχα προβλημα με το gps εδω και μισο μηνα Το τεσταρω σχεδον καθε μερα και κανενα προβλημα Το fix ειναι σχεδον αμεσο μεσα σε λιγα δευτερολεπτα Σκεφτομε πως ισος το λαμακι δεν κανει καλη επαφη Δεν ξερω σημασία εχει οτι απο τοτε δουλεύει άψογα και πως στο τσεχικο forum κοινότητα το εχουνε κανει αρκετοί και ειναι ευχαριστημένη

      Ηθελα να το μοιραστω μαζι σας γιατι ξερω πολυ καλα τι προβλημα ειναι οταν θελεις να το χρησιμοποίησης και δεν μπορεις Το να εχεις το MI4 και να μην δουλεβει το gps ειναι πικρα εμενα με ενοχλουσε πολύ για αυτο και το εψαχνα σε πολλα forum

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην fusik ().

    • Διαφήμιση