Διαφήμιση

Αντοχη μπαταριας στο mi5 [SOLVED]

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αντοχη μπαταριας στο mi5 [SOLVED]

      Ανοιγω καινουριο θεμα καθως εχω ρωτησει επανειλημμένα σε διαφορα σημεια του Forum αλλα ποτε δεν λαμβανω απαντηση. Εψαξα στο google και ειδα να μιλανε για screen on time 6ωρα και 7ωρα και μερικοι ακομα περισσοτερο. Εγω το μονο που εκανα ειναι οταν παρελαβα το τηλεφωνο την παρασκευη ειναι να του κανω unlock με τον official τροπο και να εγκαταστησω απο την αρχη την τελευταια developer rom. Το τηλεφωνο εχει κανει ηδη 3 κυκλους φορτισης για να πω οτι ειναι θεμα μεχρι να στρωσει το λειτουργικο...Παντως πανω απο 2 ωρες χρησης δεν καταφερνω να βγαλω με τιποτα!!! Δεν μιλαω για κατι τρελο ουτε καν για παιχνιδι. Λιγο surf με ανοιχτα παντα το 4g ,διαχειριση mail και λιγο chat fb viber etc (δεν νομιζω να υπαρχει ατομο την σημερον που να εχει smartphone και να κανει κατι λιγοτερο...) Εφυγα απο το iphone γιατι ειχα θεμα με την μπαταρια αλλα sorry που το λεω εδω αλλα τουλαχιστον με εκεινο πετυχαινα παντα 3-4 ωρες screen on time. Με το Mi5 αν δεν φορτισω βραδυ 100% δεν βγαζω μερα που να κλαιω... Ακουω λοιπον γνωμες απο αλλα μελη που εχουν την ιδια συσκευη να μου πουν και τις δικιες τους εμπειριες!
    • Με όλο τον σεβασμό και χωρίς να θέλω να σε θίξω η ερώτηση είναι άστοχη. Εκφράζω προσωπική γνώμη. Μόλις έχει δοθεί η Nougat και είναι ακόμα σε beta μορφή. Πρέπει να περιμένουμε να στρώσει και μετά να κρίνουμε. Εννοείται ότι υπάρχει θέμα με την μπαταρία. Αλλά υπομονή κάποια στιγμή θα την στρώσουν τα ίδια είχαμε όταν είχαμε μετάβαση από kitkat σε marshallow σε άλλες συσκευές.

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Αυτο περίμενα φίλε μου. Μια απάντηση!Οπότε προτείνεις να επιστρέψω πάλι σε σε παλαιότερη έκδοση με android 6 και αν ναι σε ποια ακριβώς? Επίσης αν θέλω να γυρίσω σε έκδοση με android 6 θα χρειαστεί να κάνω κάτι διαφορετικό από flash μέσω twrp ? Ευχαριστώ!
    • Διαφήμιση
    • Ναι γύρισε στην 6.11.10 τελευταία MM. Αυτό προτείνεται και από τον δημιουργό του Ελληνικού Twrp @michael που έχει την δική μας συσκευή. Λεπτομέρειες δεν ξέρω πως θα γυρίσεις πίσω γιατί η nougat στην χρησιμοποιείται το twrp 3.0.2-3 ενώ στην MM το twrp 3.0.2.
    • Ευχαριστω για την απάντηση. Οπότε αν μπορεί κάποιος ας αναρτήσει τον τρόπο για επιστροφή σε mm rom.Μην κάνουμε και καμμιά πατάτα και πάθει κοκομπλοκο το τηλεφωνακι μας!
    • Γιατί να μην πάει στην Global Stable 8.1.2 ? αυτήν έχω, προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει. Μιαμιση+ μέρα κρατά με ανοιχτό wifi και με 4μιση/5 ώρες οθόνη.
      Υ.Γ. Την πουτ@νατηνΚλητική ουτε αυτήν την χρειαζόμαστε πλέον; X(
    • Διαφήμιση
    • Οποτε φιλε @tasosko με λιγα λογια κραταω το twrp που εχω περασμενο με την nougat και φλασαρω την εκδοση με marsmallow και επειτα κανω factory reset απο την ιδια την twrp , σωστα ? Αν θες μονο παραθεσε μου την καλυτερη μεχρι στιγμης εκδοση για να φλασαρω και ελπιζω να ειμαι οκ επειτα. Απ'οτι καταλαβα εισαι guru και το εχεις ψαξει πολυ οποτε εισαι και ο πλεον καταλληλος για να αναφερεις την καλυτερη εκδοση μεχρι σημερα...Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!!!
    • Ο/H flxas έγραψε:

      Οποτε φιλε @tasosko με λιγα λογια κραταω το twrp που εχω περασμενο με την nougat και φλασαρω την εκδοση με marsmallow και επειτα κανω factory reset απο την ιδια την twrp , σωστα ? Αν θες μονο παραθεσε μου την καλυτερη μεχρι στιγμης εκδοση για να φλασαρω και ελπιζω να ειμαι οκ επειτα. Απ'οτι καταλαβα εισαι guru και το εχεις ψαξει πολυ οποτε εισαι και ο πλεον καταλληλος για να αναφερεις την καλυτερη εκδοση μεχρι σημερα...Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!!!
      twrp μετα wipe κατω αριστερα εχει το advanced wipe πατας πανω και τσεκαρεις
      1)dalvik/ART catche
      2)catche
      3)system
      4)data
      τραβας το swipe δεξια και μετα πισω και κανε και το swipe to factory reset
      στην συνεχεια φλασαρεις την 6.11.10 που ειναι ποιο σταθερη μεχρι στιγμης οπως σου ειπε ο φιλος μου @spideman3
      οταν θα εισαι κουμπωμενος κινητο+pc στο twrp καλο ειναi να το βλεπεις το κινητο σου απο το pc(να στο αναγνωριζει)
    • Σε ευχαριστώ πολύ για τον πλήρη οδηγό. Αν κολλήσω κάπου θα ενημερώσω αν και δεν νομίζω ...Πιο αναλυτικά δεν γίνεται. Καλό βράδυ

      =============== Ιαν 13th 2017, 3:00pm ===============
      Περιττο να πω πως η διαφορα μεταξυ της 7.1.5 και της 6.11.10 ειναι μερα με νυχτα. Ευχαριστω παρα πολυ τον @tasosko και ολους οσους ενδιαφερθηκαν... Οχι μονο καλυτερη αυτονομια αλλα και γενικη συμπεριφορα του τηλεφωνου. Αμεση ανταποκριση στα παντα. Ετσι οπως θα επρεπε να ειναι μια συσκευη με τον 820 ας ειναι και υποχρονισμενος στην δικη μου συσκευη. Μπορω να πω πως πλεον εχω τηλεφωναρα στα χερια μου!!!
    • Διαφήμιση