Διαφήμιση

Redmi Pro 4GB [SOLVED]

    • RedMi 4 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Pro 4GB [SOLVED]

      Καλημέρα στην κοινότητα και ιδιαίτερα σε όσους έχουν το Rdmi Pro. Σήμερα συμπλήρωσα με το παραπάνω κινητό 6 ημέρες και κάτι ώρες. Απο την ημέρα που το πήρα υπήρχαν διαφορα μικροπροβληματάκια. Μου είχε παραδοθεί με την ελληνική ρομ 6.12.22. Εγκατέστησα την 6.12.29 που βελτίωσε το πρόβληματης λειτουργίας του δακτυλικου αποτυπώματος. Όμως ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που υπήρχε , δηλαδή της μη δυνατότητας να έχω 4g σε όποια κάρτα ήθελα εξακολουθούσε να υπάρχει. Σε επικοινωνία με τους κινέζους μου απάντησαν ότι αυτό ήταν αδύνατο, γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο Redmi Pro 4GB & 128 ρομ , είναι δικαρτο , σε αναμονή με την πρώτη θέση να είναι μάλιστα 4G+. ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΙΜ θα δουλεύει σε 4g , ενω η άλλη σε κατάσταση 2g ,3g. Αυτό το αναφέρω γιατί συνομιλητής με μεγαλύτερη πείρα απο εμένα μου είχε απαντήσει τις προηγούμενες ημέρες ότι το τηλέφωνο δεν είναι dual 4g - dual standby. Πριν απο δύο βράδια επισκεπτόμενος το κατάστημα που το είχα αγοράσει για να λυθούν καποιες παρεξηγήσεις σε σχέση με την αγορά και την λειτουργία, λύθηκε το πρόβλημα να έχω στην μια κάρτα 4g , και στην άλλη ομιλία. Και λύθηκε οριστικά το πρόβλημα του δακτυλικού αποτυπώματος εγκαθιστόντας την ελληνική έκδοση 7.1.5. όμως Αργά το βράδυ και μετά απο κάθε εισερχόμενη κλήση υπήρχε απενεργοποίηση της οθόνης. Για να έχω τηλέφωνο χρειάστηκε να το κλείνω και να το ξαναανοιγω. Ήμουνα έτοιμος να το πετάξω. Όμως επειδή κάθε πρόβλημα διορθονόταν με την εγκατασταση κάποιας νεότερης έκδοσης ρομ θεωρησα να προχωρήσω στα βαθιά. Πραγματοποίησα format, στο τηλέφωνο και εγκατέστησα την ελληνική Stable rom XTRVbeta1-8.1(MHQCNDI) . ΚΑΙ Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟς. Εχω και στις δυο κάρτες 4g εναλλακτικά, η μπαταρία έχει πολύ αργότερη αποφόρτιση, το δακτυλικό λειτουργεί καλύτερα , δεν έχει ξανασβήσει η οθόνη(μέχρι στιγμής) , αν και η χρήση είναι πολύ εντονότερη μια που βρίσκομαι Μακεδονία-Δυτ. Ελλαδα, αλλά λόγω χιονιά είναι αδύνατη η εργασία στο ύπαιθρο. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι η επιλογή για προγραμματιστή λειτουργεί για περίπου μισή ώρα και μετά χάνεται μέχρι να το ενεργοποιήσω ξανά.
      ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ. Η πληροφόρηση μέσα απο το φόρουμ είναι σημαντική. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΧΡΗΣΗ (είναι dual 4g - dual standby το Redmi Pro 4GB ). Επειδή πάμε για ποτάκι για να ζεσταθούμε εάν υπάρχει αμφιβολία για το ότι είναι dual 4g - dual standby ανεβάζω φώτο αργότερα.
      :D 8o :thumbup: :saint: <3
    • Χαίρομαι φίλε μου που βρήκες λύση στα προβλήματα που είχες :D

      Αν μπορείς ανέβασε και τις φώτο που είπες, με μία διευκρίνηση αν μπορείς, να μας πεις εάν έχεις τα δεδομένα ανοικτά ή κλειστά όταν βγάλεις τις φώτο :)
    • Γεια χαρά και πάλι. Οι φωτογραφίες που ανεβάζω είναι με ενεργοποίηση μόνο των δεδομένων με κλειστό το WiFi. Όπως θα διαπιστωθει όταν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή cosmote ομιλία και δεδομένα τότε στην κάρτα αυτή υπάρχει 4g ενώ στην δεύτερη που είναι wind e;inai 3g η 3g+.Οταν είναι η επιλογή cosmote ομιλία και δεδομένα wind τότε συμβαίνει ακριβώς αντικαθρεπτισμός .
      Τώρα στο πρόβλημα που έχω με το θέμα της ύπαρξης στην καρτέλα "τωρα εισαι προγραμματιστής" , που εξαφανίζεται μετά απο περίπου μισή ώρα μήπως υπάρχει εξήγηση η είναι θέμα Bugs;.
      Images
      • Screenshot_2017-01-11-13-38-44-082_com.android.phone.png

        561,24 kB, 1.080×1.920, viewed 156 times
      • Screenshot_2017-01-11-14-02-29-128_com.android.phone.png

        562,11 kB, 1.080×1.920, viewed 138 times
    • Διαφήμιση
    • Σωστές είναι...αν και μου φαίνεται περίεργο αυτό που λένε ότι η δεύτερη πάει και 3G, μιας και είναι άνευ σημασίας αφού μόνο η μία σιμ μπορεί να δώσει δεδομένα κάθε φορά...αυτή που έχει επιλεγμένη εκείνη την στιγμή. Δηλαδή με την ίδια λογική για αυτό που σου είπαν για το 3G έχει και 4G (λογικό αφού είναι dual 4G οι κάρτες sim) απλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις :P

      Το θέμα της ενεργοποίησης των επιλογών για προγραμματιστές μπορεί να είναι και bug, όπως τα προβλήματα που είχες με τις προηγούμενες :/
    • ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ . ΣΥΝΔΕΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ , ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ DRIVRES ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΑΝ REDMI PRO KAI ΠΡΟΣΘΕΤΩ Η ΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΑΡΧΕΙΑ ΘΕΛΩ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΩ ΤΟ MiPCsuite μου ζηταει να συνδεσω το τηλεφωνο αλλα δεν το αναγνωρίζει , ενω με αλλα προγραμματα οχι της Xiaomi , πραγματοποιω backup;
    • Διαφήμιση
    • μια σημείωση, αν κλείσεις τα δεδομένα, θα δεις και στις δύο κάρτες σιμ να λέει 4G, αυτό είναι "εικονικό" και σημαίνει ότι η περιοχή, το κινητό και οι κάρτες σιμ, υποστηρίζουν δίκτυο 4G ;)
    • Λοιπόν τα έκλεισα τα δεδομένα και μου δείχνει στις κάρτες σιμ ότι η μία κάρτα είναι 3g ( αυτή που έχει οριστει για ομιλία) kai η δεύτερη 4g
    • Καλησπέρα έχω το redmi pro 3/32 XTRV7.1.5 και χρησιμοποιώ μια sim, όταν έχω κλειστά τα δεδομένα και είμαι με WiFi έχω 3G μόλις ανοίγω δεδομένα πέφτει σε H+ ξέρει κανείς τι παίζει? Η sim μου γράφει 4G... Παροχος cosmote
    • Ο/H sourlas98 έγραψε:

      Καλησπέρα έχω το redmi pro 3/32 XTRV7.1.5 και χρησιμοποιώ μια sim, όταν έχω κλειστά τα δεδομένα και είμαι με WiFi έχω 3G μόλις ανοίγω δεδομένα πέφτει σε H+ ξέρει κανείς τι παίζει? Η sim μου γράφει 4G... Παροχος cosmote

      Για κοσμοκρατορία θέλει ενεργοποίηση. Στέλνεις SMS σε ένα τετραψήφιο που δεν θυμάμαι , αν το ξέρει κανείς ας το γράψει , η googlαρισε.

      RN2 Official Global 8.1.2.0
    • Διαφήμιση
    • Έστειλα 4G στο 1333 (ελπίζω να βοηθήσει κι άλλους) ενεργοποιηθηκε απ ότι λέει όμως ακόμη π@@@ρια, το ίδιο κάνει

      Sorry για την ταλεπωρια, μετά την ενεργοποίηση του 4G έπρεπε να κάνω μια επανεκκίνηση, έστρωσε :D