Διαφήμιση

Γρήγορη κατανάλωση μπαταρίας στο Redmi Note 3 Pro 3/32 [SOLVED]

  • RedMi Note 3 Pro

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Πάντως για την γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας δε φταίει η unofficial rom. Αφότου πέρασα την official global dev το πρόβλημα παραμένει. Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δε μπαίνει σε deep sleep mode όταν είναι σε αναμονή. Από ψάξιμο εδώ, αλλά και στο επίσημο φόρουμ, κατάλαβα ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι είτε έχουν unofficial είτε official stable ή dev σε διάφορες συσκευές της Xiaomi. Είναι bug. Υπάρχουν κάποιες λύσεις αλλά πρέπει να είσαι root. Από την επίσημη εταιρεία ούτε φωνή ούτε ακρόαση...
  • Νομίζω πως αντιμετοπίζω το ίδιος ακριβώς πρόβλημα, δεν νιώθω πως έχω 4000mAh μπαταρία, ευχαριστημένος πολύ γενικά αλλά η μπαταρία πιστεύω μου κάνει νερά. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως είναι η developer rom που έβαλα..
    Παρένθεση έπρεπε να αφήσω το κινητό να εξαντλήσει όλη τη μπαταρία του πριν τη πρώτη φόρτηση?
    Να το αφήσω τώρα μήπως να πάει μέχρι 0%? Το κινητό το πήρα στα χέρια μου 2/2,
    Το μόνο που ξέρω είναι πως δεν ξέρω τίποτα..
  • Δε νομίζω πως αν το αφήσεις να ξεφορτίσει εντελώς να γίνει κάτι. Ίσως πρέπει να περιμένουμε το επόμενο update της dev μήπως και το διορθώσουν.

    =============== Φεβ 5th 2017, 8:23pm ===============
    Όσοι έχουν το Redmi Note 3 Pro αλλά και οι υπόλοιποι που έχουν πρόβλημα με το deep sleep της συσκευής τους δοκιμάστε κάτι:

    Ρυθμίσεις --> Οθόνη κλειδώματος και δακτυλικό αποτύπωμα --> Σύνθετες ρυθμίσεις --> Λειτουργία Έξυπνης κάλυψης. Απενεργοποιήστε το.

    Βάλτε και το cpu spy plus από το play store και δείτε αν το κινητό μπαίνει σε deep sleep.

    Εδώ και 2 μήνες έχω πρόβλημα και το ψάχνω. Μέχρι και μήνυμα έστειλα στο φόρουμ της MIUI. Απάντηση δεν πήρα.
    Το έκανα και εδώ και μια βδομάδα το κινητό μπαίνει κανονικά σε deep sleep και η μπαταρία κρατάει 3 μέρες περίπου. :D :D :D
    Δοκιμάστε και πείτε αν δουλέψει. Αν όχι, να συνεχίσουμε το ψάξιμο...

    =============== Φεβ 6th 2017, 12:16pm ===============
    @FotisGr δούλεψε η παραπάνω διαδικασία;
  • Διαφήμιση
  • Συγνώμη για τη καθυστέρηση,
    Η ρύθμιση για τη λειτουργία έξυπνης κάλυψης ήταν ήδη απενεργοποιημένη.
    Όσον αφορά την εφαρμογή που είπες την κατέβασα, ορίστε τι δείχνει.
    Μπορεί να είναι και ιδέα μου ότι δεν κρατάει πολύ, ίσως είχα λανθασμένα στο μυαλό μου πως τα 4000mAh βγάζουν σχετικά άνετα 3 ημέρες με κανονική χρήση.
    Images
    • Screenshot_2017-02-06-17-46-33-155_com.bvalosek.cpuspy.realgpp[1].png

      218,43 kB, 1.080×1.920, viewed 82 times
    Το μόνο που ξέρω είναι πως δεν ξέρω τίποτα..