Διαφήμιση

Πρόβλημα bootloader και rom [SOLVED]

    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα bootloader και rom [SOLVED]

      Καλησπέρα και συγχαριτήρια για την καταπληκτική κοινότητα που έχετε.

      Είμαι κάτοχοσ xiaomi εδω και αρκετά χρόνια.
      Πρόσφατα αγόρασα το νοτε 3 με τον snapdragon, και οπως είναι φυσικό αποφάσισα να το κανω ρουτ.

      Καπου εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.
      Δεν μπορώ με τίποτα να ξεκλειδώσω τον bootloader.

      Βρήκα οτι υπάρχουν 2 τρόποι ένασ επίσημος και ένας όχι αλλα κατάλαβα οτι ο ανεπίσημος είναι μια "πρόχειρη" λύση η οποία μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα.
      Το κινητό τρέχει miui 8.1.1.0 stable.

      Σε κάποιο forum πρότειναν να βάλω developer rom, αλλα και αυτό αδύνατον αφου απο το updater για καποιο λογο δεν μου το περνάει και το mi pc suite αρνείται να επικοινωνήσει με το τηλεφωνο μου.

      Εδώ έχω κολλήσει λοιπον και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση.

      ΥΓ. Είναι το 5ο κινιτό της εταιρίας που αγοράζω και μπορώ να πω οτι δυστυχώς ενω οι επιδόσεισ τους είναι σταθερά ψηλά δυσκολεύουν απλέσ διαδικασίες χωρίσ λόγο. Το πρώτο που είχα πάρει απο την εταιρία το είχε φέρει πρίν χρόνια γνωστόσ και στο app με τα permissions είχε και επιλογή για ρουτ. Τώρα γιατί τοσο δυσκολία στην απλή αυτή διαδικασία πια?
    • Καταρχήν ξεκαθάρισε ποιο κινητό έχεις ακριβώς.
      Υπάρχουν 2 , το kenzo και το kate.
      Αν έχεις αυτοκόλλητο στην πλάτη θα βοηθούσε πολύ.


    • Πες μας τα παρακάτω:

      1. Έχεις kate ή kenzo (δες στην πλάτη του κινητού το άσπρο αυτοκόλλητο ή στο πίσω μέρος του κουτιού εάν το model είναι 2015161 είναι το kate εάν είναι 2015112 είναι το kenzo)

      2. Έχεις ενεργοποιήσει το USB debugging και το OEM unlocking στα Developer Options;

      3. Έχεις βάλει στο κινητό το mi account σου;

      4. Έχεις κάνει αίτηση με το mi account σου για ξεκλείδωμα του bootloader και αν ναι έχεις πάρει το sms επιβεβαίωσης ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις;
    • Διαφήμιση
    • Το μοντέλο είναι το kenzo (2015112), έχω ενεργοποιήσει και τισ 2 επιλογές στα developer settings και ναί, έχω πάρει έγκριση για ξεκείδωμα.

      Το μήνυμα λάθους που μου εμφανίζει όταν πάω να ξεκλιδώσω λέει οτι το mi account δεω είναι ίδιο, όμως είναι, σίγουρα το ίδιο, (εμφανίζει και τον ίδιο κωδικο και στισ 2 συσκευές)

      Κάτι ακόμα που είδα είναι οτι πολλοί προτείνουν να κανω log in με το κινιτό μου, που δεν ήταν περασμένο στο account.
      Η αλήθεια είναι οτι ακόμα δεν γνωρίζω πωσ να το κάνω ή αν πρέπει να δημιουργήσω διαφορετικό για να πετύχει.
      Έβαλα το κινιτό μου στο account σαν λύση επανάκτησης του κωδικού αλλα ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ με αυτό.

      EDIT:
      Οκ μπόρεσα να συνδεθώ με το κινιτό μου στο i.mi.com, αλλα το mi unlock tool ακόμα δεν δέχεται το κινιτό σαν user name. Το ίδιο και στο κινιτό συνδέθηκα κανονικά.
    • Πάρτο λίγο από την αρχή..
      Έχεις κενζο και μέσα μερασμένο το mi account με την άδεια.
      Αν ναι πας και στο i.mi.com find device Κ βλέπεις αν είναι όλα οκ..


    • Εχω κενζο και μέσα περασμένο το mi account με την άδεια.

      Στο i.mi.com μου όλα φαίνονται καλά, όμως πάνω μου γράφει 0 devices connected. Αν πατήσω επάνω μου λέει οτι πρέπει να κάνω log in απο την συσκευή μου, όμως όσες φορές και αν έχω επαναλάβει την διαδικασία δεν μου εμφανίζει την συσκευή.

      Στο κινιτό δε το app τους είναι ένα σκέτο μπέρδεμα, και ενω συνδέομαι κανονικά (ίδια σοιχεία κλπ) δεν έχω βρεί ακόμα επιλογή για να το κάνω connect με το λογαριασμό μου, ετσι ωστε να εμφανιστεί online.

      Τέλος στο κινιτό και στον υπολογιστή συνδέομαι με τον λογαριασμό μου χρησιμοποιώντας για όνομα χρήστη είτε το mail είτε το κινιτό μου, ενώ στο εργαλείο για το ξεκλείδωμα του bootloader αρνείται να συνδεθεί με τον αριθμό του κινιτού και συνδέεται μόνο με το mail μου.

      :( Γενικά μια απεπισία η όλη κατασταση.
    • Τέρμα κάτω στο mi account έχει το find device.. Αυτό πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.
      Επίσης ελπίζω να έχεις μόνο μία συσκευή περασμένη μέσα.. Δες το και αυτό, υπάρχει επιλογη/


    • Διαφήμιση
    • Διέγραψα όλες τισ συσκευές όταν πήρα το κινιτό, είχε 2 μέσα, φαντάζομαι χωρίς το note 3.

      Στο find device μου λέει one device και απο κάτω Note 3 pro και τον αριθμό μου.
      Imgur: The most awesome images on the Internet

      Επίσησ μόλισ βρήκα μία σελίδα που έλεγε οτι για να δουλέψει πρέπει να έχω την global beta rom. Η τελευταία είναι η 6,9,29 που βρήκα.
      Να προσπαθήσω να την περάσω και να δώ αν θα βοηθήσει?
    • Κοίτα... έχεις λιγοτερες πιθανότητες με stable ρομ οπότε βαλε την dev ...


    • Οκ τσαμπα η κουραση και το μπερδεμα, με το που πέρασα την dev, ξεκλείδωσα bootloader στην πρωτη προσπάθεια με κανένα απρόοπτο.

      Ευχαριστώ για την βοήθεια :)