Διαφήμιση

Πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις των εφαρμογών στο redmi note 4 [SOLVED]

    • RedMi Note 4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις των εφαρμογών στο redmi note 4 [SOLVED]

      Έχω το redmi note 4 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Σε εφαρμογές όπως πχ viber, Yahoo mail, κλπ, όταν η εφαρμογή είναι κλειστή στο τηλέφωνο, οι ειδοποιήσεις για κάθε νέο εισερχόμενο μήνυμα δεν έρχονται ποτέ. Αντίθετα όταν ανοίξω την εφαρμογή λαμβάνω τα μηνύματα που έχουν έρθει στο διάστημα που η εφαρμογή ήταν κλειστή στο τηλέφωνο μου. Με το που ξανακλεισω την εφαρμογή σταματάνε και πάλι οι ειδοποιήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιχνίδια από τα οποία "περιμένω" ειδοποίηση όταν ανανεωθούν οι ζωές, κλπ. Έχω κάνει (νομίζω) όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δεν έχω βρει άκρη... Έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή ξεχνάω κάτι???
    • Ο/H kostasnekt έγραψε:

      Έχω το redmi note 4 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Σε εφαρμογές όπως πχ viber, Yahoo mail, κλπ, όταν η εφαρμογή είναι κλειστή στο τηλέφωνο, οι ειδοποιήσεις για κάθε νέο εισερχόμενο μήνυμα δεν έρχονται ποτέ. Αντίθετα όταν ανοίξω την εφαρμογή λαμβάνω τα μηνύματα που έχουν έρθει στο διάστημα που η εφαρμογή ήταν κλειστή στο τηλέφωνο μου. Με το που ξανακλεισω την εφαρμογή σταματάνε και πάλι οι ειδοποιήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιχνίδια από τα οποία "περιμένω" ειδοποίηση όταν ανανεωθούν οι ζωές, κλπ. Έχω κάνει (νομίζω) όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις και δεν έχω βρει άκρη... Έχει πρόβλημα το τηλέφωνο ή ξεχνάω κάτι???

      Δοκίμασε να βάλεις τις εν λόγω εφαρμογές στην αυτόματη έναρξη/εκκίνηση. Λογικά για τα mails δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα αν συγχρονίζεις μέσω πχ Gmail, τα notifications πρέπει να έρχονται σε τακτά χρονικά διαστήματα (όταν γίνεται ο συγχρονισμός).
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kostasnekt έγραψε:

      Πως θα τις βάλω στην αυτόματη έναρξη / εκκίνηση?

      Από την εφαρμογή ασφαλείας, πήγαινε Δικαιώματα -> Αυτόματη έναρξη και πρόσθεσε πχ το Viber ή όποιο άλλο θέλεις (απλά θυμήσου ότι βάζεις εδώ θα μπορεί δυνητικά να ξεκινάει αυτόματα και άρα defacto θα πιάνει κάποια μνήμη). Επίσης ελπίζω να μην χρησιμοποιείς τον τραγικό battery saver και ειδικά την λειτουργία καθαρισμού cache μετά από κάποια ώρα (στο Εξοικονόμηση Ενέργειας θα το βρεις αυτό) το οποίο σου κλείνει τις εφαρμογές άσχετα αν εσύ έχεις εξαιρέσει αυτές που θέλεις. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αν κλείσει μια εφαρμογή πχ μηνυμάτων, μετά πάπαλα τα notifications μέχρι είτε να ξανανοίξει μόνη της (αν μπορεί), είτε να γίνει το επόμενο sync, είτε να την ανοίξεις εσύ.
    • Καλησπέρα σε όλους

      Εδώ και μερικές μέρες αγόρασα το Redmi Note 4 και μου παρουσιάζει ακριβώς το πρόβλημα που αναφέρει op στο συγκεκριμένο thread. Εν συντομία δεν μου δείχνει καμία ειδοποίηση (η καμιά φορά τις δείχνει μετά απο κανα 15λεπτο) απο Viber, Email και Watchup όταν η οθόνη έιναι κλειστή (μια φορά καθυστέρησε αρκετά να λάβει και κάποια sms που έστειλα δοκιμαστικά και τα έλαβε ανοίγοντας την εφαρμογή sms). Ακολούθησα τον οδηγό που αναφέρεται πιο πάνω και έκανα όλες τις ρυθμίσεις βήμα προς βήμα και είχα το εξής παράξενο αποτέλεσμα.

      ---Όταν βρίσκομαι στην οθόνη μιας εφαρμογής και πατήσω κλείδωμα (από της δεξιά μεριά της συσκευής) χωρίς να βγώ από την εφαρμογή τότε η οθόνη σβήνει και η συγκεκριμένη μόνο εφαρμογή (οι άλλες δεν δείχνουν καμία ειδοποίηση) δέχεται και δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις κανονικά ακόμη και με σβηστή οθόνη. Όταν ξεκλειδώσω επιστρέφει χωρίς καθυστέρηση στην οθόνη της εφαρμογής εκεί που την είχα αφήσει.

      ---Όταν όμως πατήσω το κεντρικό κουμπί και βγω από την εφαρμογή και ύστερα κλειδώσω τότε δεν λειτουργεί τίποτα μέχρι να ξανανοίξω τις εφαρμογές.

      Έχω την εντύπωση πως πατώντας το κεντρικό κουμπί σκοτώνω τις εφαρμογές (γιατί αργούν λίγο να ξανανοίξουν και πριν ανοίξουν δείχνει στιγμιαία μια άσπρη οθόνη όπως όταν τις ανοίγεις για πρώτη φορά) παρόλο που είναι κλειδωμένες να μη κλείνουν και φαίνονται ανοιχτές στο background. Προσπάθησα να κατεβάσω κάποιο απ για να κρατά τις εφαρμογές μου ανοιχτές αλλά θέλουν ρουτ τα περισσότερα.

      Επαναλαμβάνω έκανα με προσοχή κάθε ρύθμιση του οδηγού.

      Δεν ξέρω τι να κάνω ! Ως έχει,παρότι πολύ αξιόλογη συσκευή, το κινητό δεν είναι καθόλου λειτουργικό μιας και το αγόρασα κατά κύριο λόγο για να δέχομαι ειδοποιήσεις και να διαχειρίζομαι τα επαγγελματικά μου μειλ μου καλύτερα όταν δεν είμαι στον υπολογιστή.


      Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
      Images
      • Redmi note 4.jpg

        99,43 kB, 720×1.280, viewed 272 times
    • Διαφήμιση
    • @Gewrge, τα δικά σου προβλήματα ξεκινούν από την unofficial rom που έχεις, έχει 5 ψηφία αντί για 4, λέει global αλλά στα γράμματα έχει CN αντί για MI που είναι η global.

      Ξεκίνα με αυτόν τον έλεγχο Πρώτο βήμα μόλις αγοράσεις Xiaomi
    • Δεν είναι θέμα της ROM (το συγκεκριμένο). Κάποια ρύθμιση έχει ξεχαστεί ή δεν έχει γίνει σωστά.
    • Έχω τσεκάρει τουλάχιστον τρεις φορές με μεγάλη προσοχή τις ρυθμίσεις. Θα το επαληθευσω ακόμη μια φορά όμως :) . Τώρα η Rom μου είναι όντως unofficial.? Πιστεύετε πως θα πρεπε να την αλλάξω?
    • Ο/H Gewrge έγραψε:

      Έχω τσεκάρει τουλάχιστον τρεις φορές με μεγάλη προσοχή τις ρυθμίσεις. Θα το επαληθευσω ακόμη μια φορά όμως :) . Τώρα η Rom μου είναι όντως unofficial.? Πιστεύετε πως θα πρεπε να την αλλάξω?

      Ναι είναι όντως unofficial. Το αν θα την αλλάξεις ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα, πάντως ναι συνιστάται.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H BanditGR έγραψε:

      Ο/H Gewrge έγραψε:

      Έχω τσεκάρει τουλάχιστον τρεις φορές με μεγάλη προσοχή τις ρυθμίσεις. Θα το επαληθευσω ακόμη μια φορά όμως :) . Τώρα η Rom μου είναι όντως unofficial.? Πιστεύετε πως θα πρεπε να την αλλάξω?
      Ναι είναι όντως unofficial. Το αν θα την αλλάξεις ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα, πάντως ναι συνιστάται.
      Μιας και δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο θα με διευκόλυνε πολύ αν μπορούσες να ποσταρεις λινκ για τα σωστά guides που πρέπει να ακολουθήσω μη κάνω καμιά πατάτα. Και ποια Rom να βάλω? Ευχαριστώ πολυ :thumbup: