Διαφήμιση

Αδυναμία σύνδεσης μεσω δεδομένων κινητης τηλεφωνίας

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Αδυναμία σύνδεσης μεσω δεδομένων κινητης τηλεφωνίας

    Καλησπέρα σας.

    Δεν ξέρω εαν γράφω στο σωστό μέρος για αυτό το πρόβλημα που έχω,καθώς ειμαι νέος στην σελίδα οπότε οποιαδήποτε αλλαγή για το Θεμα αυτό είναι ευπρόσδεκτη.
    Είμαι κάτοχος Xiaomi Redmi 3S εδω και περίπου ενα μήνα. Χωρίς κανενα πρόβλημα στην αρχή, κατενθουσιασμένος απο τα specs του κινητού σε σχέση με άλλα κινητά στην ίδια περίπου τιμή. Όπως προφανώς ξέρετε εχουμε εβδομαδιαίες ενημερώσεις. Χτες αναβάθμισα σε MIUI Global 6.12.22 Beta. Να προσθέσω οτι το κινητό εχει Έκδοση ANdroid 6.0.1 MMB29M. Από χτές λοιπόν μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ να συνδεθώ καθόλου μεσω δεδομενων. Ανοίγω κανονικά τα δεδομένα μου αλλά δεν γίνεται τίποτα, δεν συνδέεται. Εννοείται πως υπάρχουν δεδομένα (mb) στον λογαριασμό μου. Εψαξα λίγο το θέμα και βλέπω οτι κι αλλοι αντιμετωπίζουν το προβλημα και μάλιστα οχι πάντα στο ίδιο μοντελο με μενα.
    Απάντηση για το τι πρεπει να κανω δεν εχω βρει ακομα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει οτιδήποτε για το πώς λύνεται το προβλημα αυτό ας απαντήσει. Επίσης εαν το θέμα αυτό έχει ξανασυζυτηθεί στην σελιδα και εχει βρεθεί λύση ευπρόσδεκτο ειναι ενα λινκ για να το βρω και να κλειδώσει ή να διαγραφεί το δικό μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.
  • Ευχαριστώ για την απάντηση σου. μήπως σου είναι εύκολο να με καθοδηγήσεις για το πού ακριβώς να ψαξω για να βρω την λύση? επειδή ψάχνω για το note 3 pro εδω στην σελίδα αλλά βλεπω πως εχει παρα πολλά.


    Ευχαριστώ τελικά απάντηση βρήκα οπως ειπες στο note 3 pro. Το θεμα μπορει να κλειδώσει.
  • Διαφήμιση
  • Σε ευχαριστώ NasDriver για το λινκ. Το ειχα βρει και εγω, το εκανες πιο ευκολο.

    =============== Φεβ 11th 2017, 12:52pm ===============
    Καλησπέρα.

    Κάτοχος redmi 3S για περίπου 4 μήνες. Δυστυχώς όπως ειχα αναφέρει πιο πάνω είχα θέμα με τα δεδομένα (γνωστο φαινομενο). Με την βοηθεια του φορουμ αλλά και ψαχντοντας στο ιντερνετ κατέληξα οτι η πιο εύκολη γρήγορη και λύση που θα δεις αποτελέσματα ειναι να διαγράφεις πρωτόκολλα APN και να φτιαχνεις καινούρια. Μετά όλα κομπλέ. Μέχρι να αποσυγχρονιστούν πάλι ή μέχρι να κανεις ενημέρωση στο κινητό, και μετά πάλι το ίδιο.
    Ξαναγράφω διότι παρατηρώ κάτι διαφορετικό και επειδή προέκυψαν καποιες απόριες ακόμα.
    Έψαξα και εδώ στο φόρουμ το πρόβλημα το έχουν και αλλοι. Καταρχάς να πω οτι ειμαι συνδρομητής COsmote και πριν απο περιπου 2-3 μερες με ειδοποίησαν με μήνυμα ότι το 4G δικτυο ειναι διαθέσιμο μπλα-μπλα. Απλά το απενεργοποίησα. Οποτε θέμα 4G δεν εχουμε. Οπότε πηγαίνω στα δίκτυα και για δίκτυο επιλέγω χειροκίνητα cosmote 3G και προτιμώμενος τύπος δικτύου παλι 3G και όχι LTE.
    Μέχρι εδώ όλα καλά. Στην μπάρα υπάρχει Cosmote 3G. ΌΤαν ανοίγω τα δεδομένα για περίπου 2-3 λεπτά υπάρχει σωστά όπως πρεπει το H / H+ αλλά μετά το γυρίζει σε Ε και εννοείται σερνεται. Πηγαίνω στα δίκτυα και βλέπω οτι απο μόνο του έχει αλλάξει σε 2G. Το ξαναλλάζω σε 3G κλεινω ανοιγω τα δεδομένα και γίνεται ακριβώς το ίδιο.Το ίδιο και όταν το βάζω σε λειτουρ΄για πτήση και μετα ξανακάνω το ίδιο καθώς και όταν μετα την αλλαγή δικτύου κανω μια επανεκκίνηση. Επίσης γίνεται και κάτι αλλο που πάλι είδα στο φορουμ σαν προβλημα. οταν ανοιγω wifi στην μπαρα εμφανίζεται 4G cosmote. Ενω εχω πει οτι το 4G ειναι απενεργοποιημένο.
    Εαν στον τύπο δικτυου βάλω LTE χάνεται τελείως το σήμα. Επίσης δεν ερχονται κλήσεις. Ούτε εγω μπορώ να πάρω ουτε αλλοι να με παρουν.
    Έρχονται λοιπόν και κάποιες απορίες ακόμα. Να πω οτι δεν εχω κάνει τίποτα στο κινητο απο τα πράγματα που λενε οι οδηγοί περι φλασαρισματος. όπως το πηρα ετσι το έχω. Πρέπει να γίνει το φλασάρισμα οπωσδήποτε? Εαν γίνει τα προβλήματα θα λυθούν ή ακομα θα τα έχουμε? Επίσης να πω οτι κατα την εκκίνηση του κινητού το σήμα Android υπάρχει κάτω απο το λόγκο της χιαομι( το αναφέρω επειδη εδω στο φορουμ ειδα να το γραφουνε ότι μολις γινει φλασάρισμα θα εμφανιστεί το Android).
    Εαν μπορει υπάρξει μια απ'αντηση σε όλα αυτά καλοδεχούμενη.
  • ίσως μία καθαρή εγκατάσταση με fastboot rom να βοηθούσε, τουλάχιστον εάν συνεχιζόταν το πρόβλημα θα ξέρεις ότι δεν είναι από την εγκατάσταση της ρομ :/
  • Έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όμως λόγω συγχρονισμού με τον Mi account στο cloud (καθως και απο δικια μου επιλογη κατα λαθος) ξαναπεραστηκαν αντιγραφα ασφαλείας αρα και η τελευταία 7.2.9 εκδοση, η πιο πρόσφατη αυτη δλδ που ειχα και οταν υπηρχε το πρόβλημα. Αύριο θα κανω αλλη μια επαναφορα εργοσττασιακών (σωστη αυτη την φορα) με την εκδοση που ειχε οταν το πρωτοπήρα. Εαν συνεχισει το πρόβλημα θα κανω fastboot rom που προτεινε ο Νας. Θα γράψω τα αποτελέσματα. Ευχαριστώ για την συμβουλή και αναμενουμε πλεον...

    =============== Φεβ 14th 2017, 12:46am ===============
    Λοιπόν εκανα επαναφορά εργοστασιακών αλλη μια φορά μεσω των ρυθμίσεων του κινητού. Δυστυχως τιποτα δεν εγινε. Γιαλίγο δλδ ειχα 3G σημα και επειτα επεφτε το δίκτυο και επανερχόταν σε 2G. Δοκίμασα το Wipe Data ούτε και τοτε εγινε κάτι. Δοκίμασα την καρτα sim σε αλλη συσκευή ANdroid και ήταν αισθητα καλύτερα τα πράγματα. Όμως και εκει υπήρχαν λίγες αποσυνδέσεις και γυρισμα σε 2G (τα οποία κατα την γνώμη μου φυσιολογικά). Θα επικοινωνήσω και με τον παροχο κινητής τρεφοντας ελπίδες μήπως ειναι και δικό τους το πρόβλημα.
    Μία απορία ακόμα: Πώς μπορώ να πάω στην εκδοση που ειχα οταν πήρα το κινητο( ήξερα με επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν γίνεται τπτ, ακομα την 7.2.9 εχω). Downgrade δλδ. Μόνο μεσω φλασαρίσματος της παλιας εκδοσης γίνεται όπως διαβασα στο φορουμ?
    Κάποια άλλη πρόταση για να λυθεί το πρόβλημα? Διοτι ψανχοντας βλέπω οτι δεν ειμαι ο μονος που το έχει. Και αλλη κάτοχοι του 3S εχουν το ιδιο προβλημα. Ειναι κρίμα κινητό με τέτοιες δυνατότητες να παει χαμένο....
  • Διαφήμιση
  • Καλησπέρα,(όχι δεν θα με ξεφορτωθείτε τόσο εύκολα χΔ)

    οφείλωμία συγγνώμη για την αργπορημένη απάντηση αλλά επεσαν πολλες δουλειές μαζεμένες.
    Δυστυχως ακομα ακρη δεν εχω βρει με το θεμα των δεδομένων. Δεν θυμαμαι εαν εχω αναφέρει οτι ο bootloader μου ειναι κλειδωμένος. Εκανα αιτηση πριν λίγο για ξεκλείδωμα και βλέπουμε. Ακολουθώ αυτον τον οδηγό --> Ελληνικός οδηγός Flash Rom/Unbrick για το Redmi 3s (Land)
    και διαβαζοντας τα σχολια ειδα και απο καποιον αλλον το προβλημα που αντιμετωπισα. Οτι δηλαδη δεν αναγνωρίζεται καθολου στις COM ports το κινητο και ειδα οτι με ξεκλείδωμα και μετα συνέχεια του οδηγού καταφερε και περασε την ρομ που ήθελε. Οποτε περιμένω απαντηση για το ξεκλειδωμα για να συνεχισω.

    Νας μήπως σου ειναι ευκολο να δωσεις ενα λινκ με βηματα για να περασω την παλιά global stable με miflash οπως ειπες, ή είναι ο ιδιος ο οδηγος που κοιταω οποτε ειμαι κομπλέ?
  • Διαφήμιση
  • Δοκιμάζεις αυτά που λέει ο οδηγός για να μπεις σε edl mode
    Αν δεν δουλέψουν μετά κοίτα εδώ για άλλους τρόπους ---> Edl mode

    Αν δεν δουλέψουν ούτε αυτά βλέπουμε :P