Διαφήμιση

Xiaomi Mi Notebook Air 13.3" (Intel i5, 8GB RAM) + Mimouse | Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Mi Notebook Air 13.3" (Intel i5, 8GB RAM) + Mimouse | Review

      Καλησπέρα σε όλα τα μέλη, σήμερα κατεύθασε στο σπίτι μου το Xiaomi Mi Notebook Air 13.3". Το Notebook δεν είναι δικό μου αλλά είχα τη τύχη να το πιάσω στα χέρια μου, να το βγάλω
      μερικές φωτογραφίες για το φόρουμ και να παραθέσω την αναλυτική μου άποψη μαζί με τον @dimikoza (ιδιοκτήτης). Ας ξεκινήσουμε με τα χαρακτηριστικά του καταπληκτικού NoteBook:

      Weight1.28kg
      Display13.3 ″ FHD full HD
      293.76mm x 165.24mm
      Resolution1080 X 1920 (166 PPI)
      Contrast ratio800: 1
      Border and screen proportion5.59mm
      80.1%
      ProcessorIntel ® Core ™ i5
      Highest frequency2.7GHz
      Graphics cardNVIDIA GeForce 940MX
      discrete graphic
      RAM8GB RAM
      SSD256GB PCIe × 4 NVMe SSD + 1GB GDDR5



      Ας δούμε πιο αναλυτικά τα βασικά και καθημερινά χαρακτηριστικά που έχει ανάγκη ο κάθε χρήστης

      Οθόνη:
      • Η φωτεινότητα της είναι πάρα πολύ δυνατή σε σημείο που "αναγκάζεσαι" να τη χαμηλώσεις λίγο για να μη σε τυφλώνει
      • Μπορεί τα DPI να είναι χαμηλά αλλά δε το καταλαβαίνεις καθόλου πάνω στην οθόνη με πάρα πολύ καλή ποιότητα στη γενική της εικόνα
      • Η γωνία θέασης είναι τέλεια
      Ήχος:
      • Έχει στο κάτω μέρος δύο ηχεία τα οποία είναι πολύ τίμια στον ήχο τους με καλό μπάσο και χωρίς να καταλάβω κάποια παραμόρφωση στον ήχο
      Ποιότητα υλικών:
      • Εδώ η Xiaomi έδωσε Resital με το Notebook να είναι ολόκληρο τυλιγμένο με τέλειο στην αφή αλουμίνιο (τύφλα να έχουν τα MacBook)
      • Το πληκτρολόγιο φτιαγμένο από πλαστικό το οποίο έχει πολύ καλό δέσιμο πάνω στο μηχάνημα με λευκό φωτισμό πίσω από τα πλήκτρα
      • Το Mousepad είναι 100% ίδιο με ενός Macbook και έχει και αυτό κολπάκια με Gestures
      Ταχύτητα & Μπαταρία:
      • Το μηχάνημα ήρθε με προεγκατεστημένα Windows 10 με Κινέζικα πάνω, το οποίο έγινε άμεσα Format και περάστηκαν Windows 10 Pro
      • Η ταχύτητα είναι φοβερή χωρίς κανένα πρόβλημα στα προγράμματα
      • Η θερμοκρασία είναι ελάχιστα αισθητή πάνω στο αλουμίνιο αν ζοριστεί το Notebook
      • Μπαταρία κρατάει περίπου 5 ώρες με καλή χρήση και ίσως λίγο παραπάνω αν έχουμε τη φωτεινότητα χαμηλή


      Φωτογραφίες:













      Λίγα λόγια για το Mi Mouse:
      Τέλεια σύνδεση με το Mi Notebook απευθείας με Bluetooth, πολύ καλή αίσθηση στο χέρι και άμεση απόκριση στη χρήση του. Συνδέεται και με Wifi αν θέλει κάποιος και κάνει
      εναλλαγή στο μεταξύ των 2 συνδέσεων στο κάτω μέρος του. Το ηθελα λίγο πιο μεγάλο και πιο κουρμπαριστό ώστε να κάνει καλύτερο δέσιμο στο χέρι.
      Images
      • IMG_2817 (Medium).jpg

        92,84 kB, 1.232×768, viewed 244 times
      "Change the way you see things"
      jasonblackeye.com
    • Ερώτηση. Από πού τό αγοράζουμε ; Στην Ελλάδα κάνει 1000 ευρώ. Στο Aliexpess μου είπαν πως το bios είναι στα κινέζικα και δεν αλλάζει και στο gearbest ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν για το τελωνείο.
      Τι κάνουμε; Ευχαριστώ προκαταβολικά. Διονύσης
    • Διαφήμιση
    • Ο/H renesiss έγραψε:

      Τι κάνουμε; Ευχαριστώ προκαταβολικά. Διονύσης
      Κάνε μία βόλτα (αν είναι εύκολο) από Αθήνα ---> Golden Hall, στο Mi store να το δεις από κοντά και να ρωτήσεις διάφορα που σε ενδιαφέρουν και μετά αποφασίζεις Ελλάδα ή Κίνα με ρίσκο τελωνείου :)