Διαφήμιση

XTRV δεν δουλεύει το mobile internet - απώλεια APN ! [SOLVED]

    • Διορθώθηκε
    • Beta Rom

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • καλημερα φιλε. Οχι δεν εχω cosmote μονο στην wind εχω δεδομένα και vodafofe που δεν εχει δεδομένα.
      Η τελευταια λυση ειναι να παω σε ενα καταστημα wind και να τους ρωτεισω να δούνε το apn μήπως κανω κατι λάθος. Δεν ξερω τι αλλο να κανω.
    • Ηταν απλό το θέμα!!! :thumbsup: :thumbsup: φτιάχτηκε!! Πήγα σε ένα κατάστημα wind και μου είπε πως όποιο πακέτο και αν έχω με ιντερνέτ θα πρέπει να έχει μέσα ο αριθμός έστω και 0.10€ (10 cent) για να μπορεί να ενεργοποιηθεί το ιντερνέτ. Και τώρα δουλεύει άψογα!!!! Να το ξέρει ο επόμενος που θα αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα με εμένα.
    • Διαφήμιση
    • @sotirisgk είναι πολύ σημαντικό να γράψεις ακριβώς όπως ς πρέπει το ο ομάδα του δικτύου. Μπαίνεις στο Αpn και χωρίς να πατήσεις τίποτα άλλο επιλέγεις Νέο APN. Στη συνέχεια στο όνομα δικτύου γράφεις WIND Internet (προσοχή κεφαλαια στο WIND ένα κενό και στο Internet το πρώτο κεφαλαίο) και από κάτω στον τύπο apn: Internet (το πρώτο κεφαλαίο). Ξαναδοκιμασε!! Ελπίζω να βοηθήσω.

      =============== Μαρ 17th 2017, 11:27am ===============
      Βασικά άκυρο απ ότι είδα λύθηκε το πρόβλημά σου. Αλλά γιατί χρειαζόσουν λεπτά;;
    • Καλησπέρα φιλε.Και εμένα δεν μου είχε ξανά τύχη αυτό.επειδη το εχω με καρτα θα πρέπει να εχει μεσα εστω 10 λεπτα (cents) και ευτυχώς πήγα σε κατάστημα και μου το είπανε αλλιώς ακόμα θα έψαχνα να δω τι φταίει.χιχιχιχιχι.
    • Ο/H natasha ns έγραψε:

      @sotirisgk είναι πολύ σημαντικό να γράψεις ακριβώς όπως ς πρέπει το ο ομάδα του δικτύου. Μπαίνεις στο Αpn και χωρίς να πατήσεις τίποτα άλλο επιλέγεις Νέο APN. Στη συνέχεια στο όνομα δικτύου γράφεις WIND Internet (προσοχή κεφαλαια στο WIND ένα κενό και στο Internet το πρώτο κεφαλαίο) και από κάτω στον τύπο apn: Internet (το πρώτο κεφαλαίο). Ξαναδοκιμασε!! Ελπίζω να βοηθήσω.
      ακριβως αυτη ειναι η λυση συνηθως για το προβλημα με το 3-4g. Για καποιο λογο το αυτοματο APN που φτιαχνει το κινητο δεν ειναι σωστο και πρεπει να φτιαξεις νεο με αυτες τις 2 μονο ρυθμισεις. . Επισης σε update που μου εκανε προσφατα παλι δεν μπορουσα να μπω στο 4g. και ξαναεφτιαξα καινουριο APN οπως λες ,και μπηκε κατευθειαν .
    • Καλησπέρα...

      Εχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα και τις 3 λύσεις και τπτ δεν λειτούργησε σωστά. Στο τέλος το έκανα reset το APN. Στις βασικές του ρυθμίσεις, δεν κάνει απολύτως τπτ. Δεν εμφανίζονται καν τα βελάκια. Όταν επιλέγω το πρωτόκολλο APN να είναι IPv4/IPv6 (μετα το reset, το κινητό λέει πως δεν έχει ρυθμιστεί το πρωτόκολλο), εμφανίζονται τα βελάκια αλλά το σηματάκι παραμένει Ε κι έχω ελάχιστο έως καθόλου Ιντερνετ. Μέχρι εκεί.

      Καμιά συμβουλή;
      Images
      • Screenshot_2017-03-30-22-02-01-111_com.android.settings.jpg

        74,01 kB, 1.080×666, viewed 104 times
      • Screenshot_2017-03-30-21-59-27-442_com.android.settings.png

        108,51 kB, 1.080×1.920, viewed 98 times
      • Screenshot_2017-03-30-21-59-46-082_com.android.settings.png

        108,33 kB, 1.080×1.920, viewed 119 times
      • Screenshot_2017-03-30-21-59-54-428_com.android.settings.png

        113,38 kB, 1.080×1.920, viewed 135 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Firallia έγραψε:

      Καλησπέρα...

      Εχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα και τις 3 λύσεις και τπτ δεν λειτούργησε σωστά. Στο τέλος το έκανα reset το APN. Στις βασικές του ρυθμίσεις, δεν κάνει απολύτως τπτ. Δεν εμφανίζονται καν τα βελάκια. Όταν επιλέγω το πρωτόκολλο APN να είναι IPv4/IPv6 (μετα το reset, το κινητό λέει πως δεν έχει ρυθμιστεί το πρωτόκολλο), εμφανίζονται τα βελάκια αλλά το σηματάκι παραμένει Ε κι έχω ελάχιστο έως καθόλου Ιντερνετ. Μέχρι εκεί.

      Καμιά συμβουλή;
      Όνομα =Cosmote internet
      Apn= internet
      Τύπος ΑΡΝ= δεν έχει ρυθμιστεί
      Πρωτόκολλο ΑΡΝ= ΙΡv4/ipv6
      Πρωτόκολλο περιαγωγής ΑΡΝ= Ipv4
      Φορέας= HSPA.
    • Γιούπι!
      Η λύση 3 τελικά ήταν η σωστή απλώς έπρεπε να ακολουθήσω άλλα 2 εξτρά βήματα.
      Έπρεπε ΠΡΩΤΑ να διαγράψω το APN που ήδη υπήρχε, να δημιουργήσω νέο σύμφωνα με τις οδηγίες της λύσης και μετά να κάνω reboot το κινητό!
      Τώρα όλα είναι καλά!
      Ευχαριστώ πολύ!
    • καλησπέρα παιδια και εγώ αντιμετωπισα αυτο το προβλημα και με την 3 επιλογη λυθηκε να ρωτησω ομως κατι αλλο
      μονο σε εμενα συμβαινει μετα απο αλλαγη wifi σε data να μην συνδεεται καποιες φορες ?
      το μονο κολπο που εχω βρει ειναι να αλλαζω επιλογη προτινωμενου δικτυου εχουμε καμιά λύση?
    • Καλημερα σε ολους,

      Εδω και δυο μερες δεν μου δουλευουν τα δεδομενα στη δευτερη καρτα.
      Η sim 1 μπαινει internet κανονικα.
      Ειμαι με MIUI 8 7.3.30 Beta και το προβλημα ξεκινησε μετα την τελευταια αναβαθμιση.
      Εχω τσεκαρει τις ρυθμισεις internet και ειναι σωστες...
      Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?
    • Διαφήμιση