Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός οδηγός αναβάθμισης από Android 5.1.1 Stable σε Marshmallow 6.0.0 Stable για το Redmi Note 3 Pro (Kenzo)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ελληνικός οδηγός αναβάθμισης από Android 5.1.1 Stable σε Marshmallow 6.0.0 Stable για το Redmi Note 3 Pro (Kenzo)



      Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Φτιάχνω στα πολύ γρήγορα αυτόν εδώ τον οδηγό για να βοηθήσω όλα τα παιδιά στην συγκεκριμένη μετάβαση μιας και πλέον βγήκε XTRV Rom Stable με Marshmallow!


      Χωρίς λοιπόν να κωλυσιεργώ προχωράω γοργά στα απαραίτητα βήματα.


      Ξεκινάμε λοιπόν:

      Πριν ξεκινήσουμε το οτιδήποτε βεβαιωνόμαστε ότι το κινητό είναι πλήρως φορτισμένο και αν είναι δυνατόν πάνω από 95%. Επίσης μεριμνούμε να πάρουμε τα απαραίτητα Backup που χρειαζόμαστε μιας και θα κάνουμε 2 factory reset οπότε θα χαθούν τα πάντα μέσα από το κινητό. Μην το ξεχάσετε αυτό. Πρότασή μου είναι να πάρετε ένα Nandroid Backup και ένα τοπικό αντίγραφο καθώς και backup στο Mi Cloud (για όσους το χρησιμοποιούν). Αν δεν ξέρετε πως παίρνετε backup ψάξτε το μέσα στο φόρουμ για να μπορέσετε να το κάνετε.


      Εδώ μπορείτε να δείτε την διαδικασία για Nanroid Backup που έχω περιγράψει.


      Περίπτωση 1η:

      Στην 1η περίπτωση θα δούμε πως μπορούμε να αναβαθμιστούμε στην τελευταία έκδοση της Ελληνικής Stable rom που είναι πλέον Marshmallow ενώ έχουμε στο κινητό μας την τελευταία XTRV/GTV Stable που είναι βασισμένη σε lollipop.

      ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΒΕΙΤΕ ΑΠΟ ANDROID 5.0 LOLLIPOP ΣΕ ANDROID 6.0 MARSHMALLOW ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΑΣ Mi ACCOUNT ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ BOOTLAODER


      Ανοίξτε λοιπόν ένα παράθυρο του browser που χρησιμοποιείτε (αν είναι εφικτό ανοίξτε private window) και συνδεθείτε στο en.miui.com/unlock και πατήστε επάνω στο Unlock να δείτε αν σας επιτρέπει να κατεβάσετε το Mi Unlock Tool!


      Ένα δεύτερο τσεκ επίσης που μπορείτε να κάνετε είναι να συνδεθείτε με το Mi Account σας στο Mi Unlock Tool και να δείτε αν φορτώσει πλήρως και δεν σας βγάζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή σας.



      Αν σας βγάζει το παρακάτω μήνυμα τότε μην προχωρήσετε με τον οδηγό και κάντε τις απαραίτητες διαδικασίες για να ενεργοποιηθεί πάλι η έγκριση ξεκλειδώματος:


      Sorry your application has been rejected


      1) Κατεβάζουμε την GTV Developer rom που θα βρείτε στο λινκ παρακάτω:


      xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V8_GTV-6.10.20.zip

      2) Περνάμε την ρομ στο κινητό και στη συνέχεια βάζουμε το κινητό στο TWRP


      3) Ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για να περάσουμε την ρομ που κατεβάσαμε νωρίτερα:

      Wipe -> Advacned Wipe -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache + data
      και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία




      Θα πρέπει τα Wipes να ολοκληρωθούν με επιτυχία και να μην μας βγάλουν κανένα failed για να προχωρήσουμε παρακάτω.


      4) Αφού τελειώσουν τα Wipes πατάμε Back και μετά το κάτω αριστερά βελάκι για να μας βγάλει στο αρχικό μενού και συνεχίζουμε με τα παρακάτω βήματα





      5) Αφού τελειώσει η εγκατάσταση ΔΕΝ πατάμε reboot αλλά πάμε πίσω πίσω για να ξαναβγούμε στο κεντρικό μενού και κάνουμε reboot ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:




      6) Τώρα το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση σε fastboot mode και πάμε αμέσως να τσεκάρουμε τον bootloader, που κατά 99% θα έχει κλειδώσει.

      Για να το κάνουμε αυτό ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό:


      Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος

      Αν ο bootloader έχει κλειδώσει προχωράμε αμέσως με ξεκλείδωμα. Τρέχουμε το Mi Unlock Tool όπως είμαστε και αφού συνδεθούμε με το Mi Account μας ξεκλειδώνουμε και πατάμε στο Reboot που θα μας εμφανίσει το Mi Unlock Tool και αναμένουμε με υπομονή να ανοίξει το κινητό κανονικά.

      Αν ο bootloader δεν έχει κλειδώσει (ψιλο-απίθανο) κάνουμε επανεκκίνηση να φορτώσει κανονικά το κινητό και προχωράμε παρακάτω.


      7) Αφού φορτώσει το κινητό κανονικά λοιπόν περνάμε στον εσωτερικό χώρο της συσκευής την τελευταία Ελληνική XTRV Stable Rom που έχουμε κατεβάσει και είναι Marshmallow

      xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.1.1.0.zip - Μπορείτε να δείτε στο Download Section αν υπάρχει νεότερη και να περάσετε την νεότερη


      8 ) Αφού περαστεί το zip της ρομ μπαίνουμε πάλι στο TWRP (Volume+ και Power) και ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:


      Wipe -> Advacned Wipe -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache + data

      και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία

      (όπως φαίνεται στην φωτογραφία)


      9) Αφού ολοκληρώθηκε το βήμα 3 κατά την ολοκλήρωσή του δεν πατάμε Reboot. Γυρνάμε πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγουμε

      Install -> και επιλέγουμε το .zip αρχείο που έχουμε τοποθετήσει μέσα στο κινητό


      και σέρνουμε πάλι τα βελάκια δεξιά για να ξεκινήσει η εγκατάσταση όπως φαίνεται στην από κάτω φωτογραφία:



      10) Αφού τελειώσει πατάμε Reboot System


      Στην ερώτηση για το Αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε το superuser εμείς επιλέγουμε "DO NOT INSTALL" και έτσι θα προχωρήσει σε επανεκκίνηση


      11) Αράζουμε τώρα πίσω και περιμένουμε να ανοίξει το κινητό στην τελευταία Ελληνική XTRV Stable Marshmallow χωρίς να έχουμε κανένα πρόβλημα.


      12) Επαναφέρεις τώρα και το τοπικό αντίγραφο που έχεις δημιουργήσει και έφυγες είσαι έτοιμος!!!



      Περίπτωση 2η:

      Στην 2η περίπτωση θα δούμε πως μπορούμε να αναβαθμιστούμε στην τελευταία έκδοση της Ελληνικής Stable rom που είναι πλέον Marshmallow ενώ βρισκόμαστε σε μία από τις τελευταίες XTRV Developer Ελληνικές ρομ


      1) Απλά ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό:

      Κατεβάστε την ρομ από εδώ:

      xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_XTRVbeta1_Stable_V8.1.1.0.zip - Μπορείτε να δείτε στο Download Section αν υπάρχει νεότερη και να περάσετε την νεότερη

      και μετά συνεχίζετε με τον οδηγό Dev->Stable
      Ελληνικός οδηγός αλλαγής της Ελληνικής GTV Rom από Stable->Dev και από Dev->Stable



      Καλά Updates σε όλους σας

    • Τέλεια!!!
      Ευχαριστούμε πολύ!!!

      Αρχιζω ερωτήσεις και ίσως κάποια σχόλια πιο μετά όταν το διαβάσω με την ησυχια μου
      και αν δε με έχουν προλάβει άλλοι

      1. Μιλάς για GTV stable και XRTV developer Υπάρχουν και οι XRTV stable. Iσχύουν τα ίδια με GTV stable υποθέτω;
      2. Στο link για τη rom υπάρχει η developer (για να φλασαριστεί αυτή και να αποφευχθουν κάποια προβληματα που μάλλον έχουν δημιουργηθεί αν πας κατευθείαν από τη μία stable στην άλλη). Το link για την τελευταια stable δε βλέπω και στο βήμα 7 την αναφέρεις. Για να μην υπάρχουν θέματα με 2πλο φλασάρισμα της dev (στην εικονα φαίνεται το ονομα 2 φορές) μπορεις να περάσεις το liνκ της τελευταιάς stable gia kenzo
      ευχαριστούμε και πάλι για τη δουλειά που κάνεις!!!!!
    • ευχαριστουμε πολυ για τον οδηγο ειναι κατατοπιστικοτατος... μια ερωτηση μονο..εγω εχω την XTRVbeta1 -8.0/ stable 8.0.5.0
      ποιον οδηγο πρεπει να διαλεξω? δηλαδη πρεπει να περασω την dev και μετα να βαλω την καινουργια stable η θα κανω ενα factory reset και θα βαλω την καινουργια? ευχαριστω!!!
      Τον νού σου και να πίνεις το Νουνού σου!!!
      MI Max 2!!!! :thumbsup: :thumbsup: <3
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Dimitris Alti έγραψε:

      δηλαδη πρεπει να περασω την dev και μετα να βαλω την καινουργια stable
      Ναι είναι καλυτερα να πας έτσι ... Θα έχει πιο ομαλή μετάβαση.


    • Ο/H nickkon έγραψε:

      ευχαριστούμε και πάλι για τη δουλειά που κάνεις!!!!!
      Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι εννοείται ότι είτε GTV είτε XTRV έχεις το ίδιο είναι! Το πρόσθεσα και στον οδηγό μαζί με την τελευταία stable rom!! :)

      Ο/H Dimitris Alti έγραψε:

      ευχαριστουμε πολυ για τον οδηγο ειναι κατατοπιστικοτατος... μια ερωτηση μονο..εγω εχω την XTRVbeta1 -8.0/ stable 8.0.5.0
      ποιον οδηγο πρεπει να διαλεξω? δηλαδη πρεπει να περασω την dev και μετα να βαλω την καινουργια stable η θα κανω ενα factory reset και θα βαλω την καινουργια? ευχαριστω!!!
      Ακολουθείς τα βήματα από την περίπτωση 1!! :)
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Αν ο bootloader έχει κλειδώσει προχωράμε αμέσως με ξεκλείδωμα. Τρέχουμε το Mi Unlock Tool όπως είμαστε και αφού συνδεθούμε με το Mi Account μας ξεκλειδώνουμε και πατάμε στο Reboot που θα μας εμφανίσει το Mi Unlock Tool και αναμένουμε με υπομονή να ανοίξει το κινητό κανονικά.
      Φίλε lallasgr ευχαριστούμε για τον ωραίο οδηγό.
      Είμαι με την τελευταία Ελληνική lolipop stabe και θέλω να κάνω την μετάβαση στην καινούργια Ελληνική mm stable.
      Κολάω εκεί που έχοντας περασει την Ελληνική dev mm και πριν το περασμα της Ελληνικής mm stable, κανουμε ελεγχο για κλειδωμα bootloader. Η απορία μου ειναι εφόσον έχουμε περασει την Ελληνική dev mm και λογικά εχει κλειδώσει ο bootloader μπορούμε να ξεκλειδωσουμε με την υπαρχουσα Ελληνική dev mm; Μόνο με China dev δεν ξεκλειδώνουμε ή κάνω λάθος;
    • Ο/H tsigpan έγραψε:

      Φίλε lallasgr ευχαριστούμε για τον ωραίο οδηγό.Είμαι με την τελευταία Ελληνική lolipop stabe και θέλω να κάνω την μετάβαση στην καινούργια Ελληνική mm stable.
      Κολάω εκεί που έχοντας περασει την Ελληνική dev mm και πριν το περασμα της Ελληνικής mm stable, κανουμε ελεγχο για κλειδωμα bootloader. Η απορία μου ειναι εφόσον έχουμε περασει την Ελληνική dev mm και λογικά εχει κλειδώσει ο bootloader μπορούμε να ξεκλειδωσουμε με την υπαρχουσα Ελληνική dev mm; Μόνο με China dev δεν ξεκλειδώνουμε ή κάνω λάθος;
      Μπορείς κανονικά να ξεκλειδώσεις ναι! Φαίνεται στους σερβερς της Χιαόμι ότι το κινητό έχει ξεκλειδωθεί παλιότερα κανονικά και δίνει permission αμέσως. Το μόνο που παίζει ρόλο είναι να χρησιμοποιήσεις για ξεκλείδωμα το Mi Account που υπήρχε τελευταία μέσα στην συσκευή! :)
    • Διαφήμιση
    • Όλα οκ...αλλα΄έχει κολλήσει στο σημείο που μου ζητάει στοιχεία για "Σύνδεση στο λογαριασμό Μι"
      Μοθ βγάζει ένα παραθυράκι που λέει:

      "Αδυναμία ελέγχου Κατάστασης του Εύρ..." (λογικά έυρεση του τηεφώνου)
      Παρουσιάστηκε σφάλμα

      Πατάω "Δοκιμάστε ξανά" αλλά τίποτα!

      Καμια λύση?
    • Ευχαριστώ. και κατι ακομη ηθελα να ρωτησω. Αν θελω να σβησω τα παντα απο το κινητο(εννοώ απο την εσωτερική μνημη) τι αλλο wipe επιλεγω και πότε το επιλέγω;
    • Ο/H glynos έγραψε:

      Καμια λύση?
      Παρατεταμένα το power για να κάνει επανακκίνιση και ξανα δοκίμασε.


    • Ευχαριστω για τον κόπο και χρόνο που ξόδεψες :)
      Θα κάνω την προσπάθεια μου και εγώ.
    • Διαφήμιση
    • Έκανα πολλές επανεκκινήσεις αλλά τίποτα....σαν να μην βρίσκει τον λογαριασμό στο Mi account..

      Βγάζει μήυνμα"Λήψη πληροφοριών ασφαλείας συσκευής" και μετά όσα είπα παραπάνω!

      Τσέκαρα για bootloader και είναι ξεκλείδωτος...