Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός οδηγός αναβάθμισης από Android 5.1.1 Stable σε Marshmallow 6.0.0 Stable για το Redmi Note 3 Pro (Kenzo)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro
    • MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Ο/H dimitris212223 έγραψε:

      Όχι. Πάλι δεν μπορούσα να περάσω το check ακόμα και με αυτή την έκδοση που μου είπες.

      "αδυναμία ελέγχου κατάστασης του......"
      Δημήτρη με τον παρακάτω οδηγό βάλε πρώτα την τελευταία global stable
      Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το Mi Flash (SnapDragon)

      και μετά αφού ανοίξει το κινητό κανονικά και δεις ότι δουλεύουν όλα χωρίς πρόβλημα τότε πήγαινε και πέρνα απευθείας την τελευταία Ελληνική Stable και δες το αποτέλεσμα! :)
      Απο ταχύτητα έβαλα την China και όχι την global. Πως να συνεχίσω; Εννοείται δεν έχω πλέον ούτε TWRP ούτε τίποτα.
    • Δεν είναι πρόβλημα ότι έβαλες την China απλά να είναι η τελευταία τελευταία! Πας κανονικά να περάσεις την Ελληνική εκ νέου τώρα!!! Πρώτα κάνε ένα double check ότι δεν έχει κλειδώσει ο Bootloader Και μετά προχωράς κανονικά!Κάνε από την ρομ που έχεις ήδη κατεβασμένη extract το twrp.img που θα βρεις μέσα στο Recovery φάκελο και πέρνα αυτό μέσω CMD και fastboot (fastboot flash recovery twrp.img) και κανονικά μπαίνεις και κάνεις install τη ρομ!

      Εννοείται έχεις περάσει την ρομ στο κινητό ή sd card από πριν κλπ κλπ!! :)
    • Πολύ καλημέρα σας !

      Έχω και εγώ το RN3 pro με Android 5.1.1. & Miui V8.0.5.0. stable (stable όσο το σινικό τείχος).
      Είμαι ευχαριστημενος γενικά, μόνο ο αισθητηρας κολλάει όταν μιλάω και δεν ανάβει η οθόνη, και η αυτονομία μου φαίνεται κάπως μειωμένη, κατά τα άλλα άψογη.

      Γενικά αξίζει η μετάβαση σε ΜΜ και V8.1.1.0 ή nah ?
      MM & v8.1.0.1. να ειναι σταθερος συνδυασμος όσο η LL & V8.0.5.0. ?


      Σχετικά με την άδεια έγκρισης ξεκλειδώματος.
      Μου επιτρέπει να κατεβάσω το Mi Unlock Tool, αλλά το Mi Ulock Tool φορτώνει μέχρι που λεει:

      Couldn't verify device
      No need to unlock this devise
      Είμαι οκ απο έγκριση άδειας right ?
    • Διαφήμιση
    • Βασικά σου γράφει ότι δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα γιατί είναι ήδη ξεκλείδωτο με official τρόπο :D
    • Τέλεια.

      Γενικά εσείς που την έχετε κάνει τι λέτε αξίζει η μετάβαση, η διαχειριση της μπαταριας ειναι στα ιδια επιπεδα περιπου με την 8.0.5.0. χειρότερη, ή καλύτερη ?
      Απο bugs κανένα major issue εντοπίσατε ?


      Εάν έχω θέματα μπορώ απλά να εγκαταστήσω το nandroid back up που θα παρω πριν την ολη διαδικασία και όλα θα είναι όπως πριν (Android version, bootloader ) ?
    • Θέλω να βάλω στο κινητό του αδερφού μου που είναι στην έκδοση 8.0.1.0 miui Hellas (Lolipop αν δεν κάνω λάθος) στην τελευταία έκδοση 8.2.χ (Marshmallow).
      Από κατάλαβα ακολουθώ τον παραπάνω οδηγό περνώντας πάλι από Dev σε Stable ?

      Ποια έκδοση να προτιμήσω την Global Stable που έχει πλέον Ελληνικά ή την Miui Hellas από εδώ ? Ποιες είναι πλέον οι διαφορές εκτός από χειροκίνητο update ?

      Ακόμη αφού κάνουμε Full Nandroid backup όταν βάλουμε την νέα έκδοση τι πρέπει να κάνουμε Restore ? Αν δεν κάνω λάθος η διαδικασία σβήνει όλα τα user data.
      Γιατί δεν αναφέρεται στους οδηγούς αν πρέπει να επαναφέρουμε ΟΛΑ ή μερικά ....
    • Ο/H jsimop έγραψε:

      Ποια έκδοση να προτιμήσω την Global Stable που έχει πλέον Ελληνικά ή την Miui Hellas από εδώ ? Ποιες είναι πλέον οι διαφορές εκτός από χειροκίνητο update ?


      Ακόμη αφού κάνουμε Full Nandroid backup όταν βάλουμε την νέα έκδοση τι πρέπει να κάνουμε Restore ? Αν δεν κάνω λάθος η διαδικασία σβήνει όλα τα user data.
      Γιατί δεν αναφέρεται στους οδηγούς αν πρέπει να επαναφέρουμε ΟΛΑ ή μερικά ....
      Προτεινω και εγκρινω την τελευταια stable που μας προσφερουν τα παιδιά διοτι αξίζει (και λίγα λέω), επισης εχει διαφορες βελτιωσεις και tweaks που πιθανολογώ οτι λείπουν απο την global.

      Στην αρχη του οδηγού γράφει :

      "Πρότασή μου είναι να πάρετε ένα 1. Nandroid Backup και ένα 2. τοπικό αντίγραφο καθώς και 3. backup στο Mi Cloud (για όσους το χρησιμοποιούν). Αν δεν ξέρετε πως παίρνετε backup ψάξτε το μέσα στο φόρουμ για να μπορέσετε να το κάνετε."

      Οσα περισσότερα τοσο καλύτερα.

      1.Αν κανεις Restore το nandroid back up θα σου επαναφερει την miui & android version πίσω , επομένως οχι.
      2.Απο το τοπικο αντιγραφο (θα παραμεινει μετα τα wipes) μπορεις να επαναφερεις ολα τα apps με τα δεδομενα τους (για καλυτερα/καθαροτερα αποτελεσματα, don't) .
      3. Απο το mi cloud μπορεις να επαναφερεις τα παντα ή οτι εσύ επιλέξεις (η καλύτερη επιλογή όλων)

      Αυτά εχω καταλάβει και μπορώ να σου πω.

      OffTopic
      Αν έκανα καμιά πατάτα παρακαλώ διορθώστε οι elders


      =============== Απρ 14th 2017, 1:59am ===============
      Καλημερα, μια επιβεβαίωση θα ηθελα.

      Εκανα αναβαθμιση απο την τελευταια Ελληνικη stable rom η οποια ηταν L.L. στην τελευταια διαθεσιμη Ελληνικη stable η οποια ειναι ΜΜ ακολουθώντας τον οδηγό, αλλά δεν ειμαι ευχαριστημενος με την διαχειριση της μπαταριας.

      Ειχα κανει back up απο το TWRP πριν ξεκινησω.

      Μπορω να κανω restore το back up ετσι απλά και όλα να ειναι οπως πρώτα?
      Θα παραμείνει ξεκλείδωτος ο bootloader?
      Και αν ναι, τι να διαγράψω απο το twrp πριν το restore?
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα παιδιά

      Έχω ένα κινητό φίλου που είναι σε 5.1.1 LMY47V - MIUI by xiaomi0miui.gr GTV - 8.0 |Stable 8.0.4.0(LHOCNDG) που την είχα βάλει εγώ προ αμνημονεύτων.
      Είδα τώρα και έχει κανονικά δικαιώματα για τον bootloader(ακόμα)

      Ο οδηγός απο ότι βλέπω είναι μόνο για την ελληνική version. Αν θέλω να τον πάω απο την έκδοση που έχει στην τελευταία official global για να έχει και αυτόματα updates, ο οδηγός είναι ο ίδιος αλλα απλά στο τελευταίο βήμα βάζω την αντίστοιχη rom?

      Ευχαριστώ
    • @klainmaingr
      Μπορείς να βάλεις την αντίστοιχη fastboot rom global και μετα απο τον updater ;)
      You may think you can fly - but you better not try
    • φίλοι μου επειδή έχω χάσει επεισόδια συγνώμη που ρωτάω.Εχω μείνει με την MUI 8.1 GTV-6.10.20/Developer και 6.0.1 MMB29M.Μπορώ να πάω στην
      xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_XTRV_Stable_V8.5.2.0 ¨
      όπως περιγράφετε στις οδηγίες του αρχικού πόστ?
    • Στο παρόν νήμα είναι οδηγός αναβάθμισης από lollipop σε marshmallow , εσύ φοράς ήδη Marshmallow.
      Περνάς TWRP
      twrp_kenzo_3.1.1-1_miui-hellas
      Και μέσα από αυτό κρατάς nandroid Backup και με factory reset πας στην stable της επιλογής σου.
    • Διαφήμιση