Διαφήμιση

Ανακοίνωση Γενικός οδηγός με το τι κάνουμε μόλις παραλάβουμε ένα κινητό Xiaomi

• Οδηγός
    • Xiaomi
    • MIUI

>> Ενημέρωση VIP μελών <<

Παραδόθηκαν 34 νέες XTRV-8.10.18 & ARΩMA ROM στους VIP με mail, και σε λίγο θα είναι διαθέσιμες σε όλους σας.

Αυτή αλλάζει το Source σε China/xiaomi.eu Source για τις παρακάτω συσκευές.
    RedMi Note 5/PRO (Whyred) - Mi Note 2 (Scorpio) - Mi 8 (Dipper) - Mi 6 (Sagit) - Mi Mix (Lithium) - Mi Mix 2S (Polaris) - RedMi S2 (Ysl) - RedMi 5 Plus (Vince)

Βγήκε η πρώτη ROM για το PocoPhone F1 (Beryllium), και μέχρι αύριο θα βγουν οι πρώτες ROM,για τα Mi 8 Pro / Mi 8 Lite & Mi Pad 4.
    Δεν έχουμε ακόμη Source China/Xiaomi.eu για Mi-5 (Gemini) & Mi Mix 2 (Chiron).
    Οι ROM για τα Mi-5S (Capricorn) και Mi-5S Plus (Natrium) θα αλλάξουν σε China/Xiaomi.eu,με Android 8 όταν βγάλει ο Xiaomi.eu τις ROM.

Θα πρέπει να πάρετε ένα πλήρες backup από το TWRP Recovery, και να κάνετε Factory Reset πριν από το Flash της ROM.
    Ίσως γίνει διπλό Boot και καθυστερήσει να μπει στην MIUI την πρώτη φορά.
    Μην διακόψετε την διαδιακασία.....

>> Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας <<
    *** Xiaomi Miui Hellas Team ***

• New

Ο/H amavroudis έγραψε:

Που σου παρουσίασε πρόβλημα;
      Έκανες τα απαραίτητα wipe, format, κτλ;
      Εκανα ολα τα wipe που εχει για την ελληνικη εγκατασταση xtrv rom..Λεει μονο dalvik, art cache, data kai cache

Ο/H makis1024 έγραψε:

Ο/H Sothrhsgr έγραψε:

Δεν ξερω αν γραφω σε σωστο νημα αλλα ειμαι πολυ προβληματισμενος...Εχω ενα mi8 εχω κανει αιτημα για ξεκληδωμα το ξεκλειδωσα περασα twrp ολα ωραια και με το που κανω τους απαραιτητους καθαρισμους περναω την xtrv κανονικα και μου δειχνει οτι ολα περνανε κανονικα...Ανοιγει το κινητο μεχρι το σημα της rom xtrv και δειχνει οτι φορτωνει απο κατω στις τελιτσες αλλα αυτο γινοταν επι 50 λεπτα που καποια στιγμη το εκλεισα επειδη κουραστηκαι και περασα στοκ global rom που ειχα τελικα απο την αρχη....
      Format data ήθελε και θα άνοιγε...

Ο/H NasDriver έγραψε:

Αν μπεις στο TWRP > Install > όσο αποθηκευτικό χώρο σου δείχνει ?

Αν είναι 0 (μηδέν) θέλει format data
      Αυτο αν θυμαμαι καλα δεν το εκανα...Στην ουσια ενω εχω κανει τους καθαρισμους κανω φορματ data πριν κανω το reboot;
      Διαφήμιση
    • New

Θέλεις format data.
      Έχει αναλυτικές οδηγίες στο νήμα της xtrv rom που θέλεις να περάσεις.

Οδηγίες Εγκατάστασης.

Το Magisk ενημερώθηκε στην νέα έκδοση V16.7
      Αν το κάνετε εγκατάσταση, σε μερικές συσκευές στο πρώτο Boot θα παρατηρήσετε μεγάλο LAG.
      Για να στρώσει θα χρειαστεί να κάνετε 1-2 Reboot την συσκευή σας.
      Δεν είναι πρόβλημα της ROM, αλλά συμπεριφορά που προέρχεται από το Magisk.

Όσες ROM έχουν Android 8 (Oreo) ως βάση, και βάζετε για πρώτη φορά MIUI 10,
      καλό είναι να κάνετε Format Data πριν από το Flash της ROM, για να αποφύγετε πιθανά Boot-Loops ή Reboot σε Recovery.

Στις υπόλοιπες ROM που δεν έχουν Android 8 ως source, μπορείτε να κάνετε Flash πάνω από την παλιά ROM με ένα απλό Wipe Cache & Wipe Dalvik/Art Cache.
      Εμείς βέβαια προτείνουμε την πρώτη φορά που θα βάλετε την MIUI 10 να κάνετε Factory Reset πριν από το Flash ώστε να αποφύγετε ενδεχόμενα προβλήματα.
    • New

Ευχαριστω πολυ....Απλα ειχα φαει κανα 5ωρο εκεινη την μερα στον υπολογιστη και μαλλον μου ξεφυγε...Θα ξαναπροσπαθησω πιο αργα και βλεπουμε..Ευχαριστω και παλι...