Διαφήμιση

Ανακοίνωση Γενικός οδηγός εγκατάστασης της Ελληνικής ρομ XTRV σε όλα τα κινητά Xiaomi (Update 13.04.2020)

• Οδηγός
    • ROM
    • Xiaomi
    • MIUI

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Πέμπτη 24/10/2021) !!! <<

Γίνεται η διανομή των νέων MIUI 12.Χ ROM 21.10.23 για 18 συσκευές (Ολοκληρώθηκε)

Από τις 15 Σεπτεμβρίου έχει σταματήσει η εβδομαδιαία διανομή των ROM για τα Mi 11, Mi 11 Pro/Ultra, Redmi K40 Pro/+/Mi 11i, Mi 11 Lite 5G, Mi 10S και POCO F3/Redmi K40 λόγω των δοκιμών στο Android 12.

Από τις 27 Νοεμβρίου σταματά η διανομή των εβδομαδιαίων Beta ROM για τις ακόλουθες συσκευές : Mi 9, Mi 9 SE, Mi 9T/Redmi K20, Mi 9T Pro/Redmi K20 Pro, Mi 9 Lite/Mi CC9, Mi 9 Pro 5G, Redmi Note 8.

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Καλησπερα και απο εμενα. Κατοχος Μi 10Τ lite 5G και προσπαθω να περασω την τελευταια ΧΤRV αναβαθμιση και λαμβανω αυτα τα errors. Επισυναπτω και photo. Τωρα μην με ρωτησετε τι εχω κανει γιατι τα εχω μπαιρδεψει. Ακολουθω αυτον τον οδηγο αλλα στους ενδιαμεσους μηνες εχω κανει και αλλα οποτε παει το μαμησα το κινητο παει για πεταμα? Εχω προσπαθησει να το γυρισω και στην αρχικη ρομ αλλα μπα ... Σωζεται το κινητο? Στην τελικη υπαρχει τροπος να γυρισω οπως ηταν αρχικα γιατι κατι βλεπω οτι τα εχω σβησει ολα...
      Λαμβανω ολο σφαλματα και ακομα και με το flashboot οταν παω να περασω την official rom πατωντας clean all and lock τελειωνει σε 2 sec αλλα τιποτα.
      Images
      • 2.jpg

791,84 kB, 1.843×1.850, viewed 4 times
      • 1.jpg

63,57 kB, 379×538, viewed 5 times
    • το προβλημα ειναι ειτε λαθος συσκευη ειτε δοκιμαζεις με το τελευταιο twrp που υπαρχει για την συσκευη σου. και μην προσπαθεις να περασεις fastboot rom με clean all and lock μετα μπορει να εχεις σοβαρο προβλημα αν το κλειδωσεις καιδεν μπουταρει.

πχ πρωτα περναμε μια με clean all και αν ολλα καλα σε τετοιες περιπτωσεις μετα αν θες κλειδωνεις κι ολα

ξανα περνας δλδ την fastboot με την επιλογη που θελεις, βαλε μια την συσκευη σου σε fastboot οπως περναμε το twrp με

cmd δωσε μια εντολη,
      fastboot devices και παντα εντερ να δεις οτι βλεπει τη συσκευη σου με το σειριακο αριθμο και μετα
      fastboot getvar product θα σου πει την κοδικη ονομασια της συσκευης σου ειτε fastboot getvar all για να παρεις ολες τις
      πληροφορίες της συσκευης εδω ειναι τα twrp recovery του φορουμ,

TWRP 3.5.X.X για συσκευές XIAOMI

και γενικα η χιαομι μας εκει κανω λιγο ανω κατω με τοσες συσκευες και κοδικες ονομασιες γενικα αλλα για να μην περναει

η fastboot rom σου μαλον λαθος συσκευή η εχεις κλειδωσει bootloader και δεν μπορει να περασει την fastboot rom ετσι

απλα κλειδωμενο,
      στα παραπανω που λες εχεις κανει και αλλα διαφορα ανθες εξηγησε λιγο να ξερουμε τι εχει γινει για

να βοηθησουμε καλυτερα και το βιντεο το εχω κανει εγω παραπανω, απο τα πρωτα με android 11 ειρθαν πολες

κρυπτογραφησεις και δυσκολιες στα twrp κατεβασε μια την τελευταια εκδοση απο το λινκ πιο πανω, προσπαθησε να

ξανακατεβασεις και την ρομ και να κατεβει σωστα κανε format data και reboot to recovery μετα απλα περνα τη ρομ αν

μπαινει δλδ σε twrp γτ δεν ξερω τι αλο εχεις κανει και για οτι αλο πες και στειλε μνμ εδω γτ τυχαια ειδα το ποστ σου εδω

xiaomi-miui.gr/community/index.php/User/45226-jimxai/#wall
    • Eυχαριστω jimxai για την απαντηση. Θα δοκιμασω να τα ξανακανω συμφωνα με αυτα που εγραψες και θα ενημερωσω.

*Βtw η συσκευη ειναι unlocked και τη βλεπω οταν γραψω fastboot devices.
    • Διαφήμιση
    • υπαρχει σοβαρο προβλημα με κρυπρογραφηση σε android 11 ειναι θεμα της google τα παιδια του φορουμ κανουν πολυ καλη δουλεια με τα twrp, αν εκανες ενα κλικ να δεις στο καναλι μου στο youtube θα εβλεπες ενα πιο προσφατο βιντεο και κακως δεν αφησες σχολιο η να κανεις μια ερωτηση απλα, εκει υπηρχε προβλημα παρολου που εκανες format data στο τελος σε πετουσε μια μαυρη οθονη και ζητουσε κοδικο για αυτο το λογο εγινε format data στην αρχη για να περασεις η ρομ σε ενα καθαρο δισκο, η google ομως τα εκανε ακομη πιο δυσκολα, και ειδικα σε νεες συσκευες απο poco f3 mi10-11 σειρα κλπ τα twrp αν κανεις format data στην αρχη και reboot to recovery δεν αναγνωριζουν μετα τον αποθηκευτικο για να μεταφερεις τη ρομ και δεν μπορει να κανει mount και να περασει τιποτα στη συσκευη οποτε θελεις αναβαθισμενο twrp για να γινει η δουλεια σου τα παιδια ενημερονουν τα twrp του φορουμ, πιστευω οτι θα λυθει το προβλημα σου..!! εδω απο το καναλι μου πιο προσφατο βιντεο οδηγος
    • εχω γραψει εδω....

Βοήθεια για Εγκατάσταση της ελληνικής rom σε Poco X3 Pro

αλλα επειδη δεν απαντησατε ακομα παιδια γραφω και απο εδω.

με λιγα λογια θελω να περασω την ελληνικη custom stable rom στο poco x3 pro μου αλλα θελω να με βοηθησετε....για να μην κανω καμια πατατα.πως γινετε;;;
    • Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω τον jimxai για την ανιδιοτελή βοήθειά του, συμβουλές και καθοδήγηση σε όλα τα επίπεδα. Τα βιντεακια που έχει ανεβάσει είναι πολύ καλά και αναλυτικά βήμα προς βήμα !!! Σχετικά με το τηλ μου ακόμα το ψάχνουμε να δούμε αν και πως θα στρώσει, καθώς ένας λόγος που είχα μπει σε διαδικασία να ξεκλειδώσω ήταν κάποια random boot loop ώστε να περάσω custom rom.